ADVERTENTIES. bemocijen met liet openen (Ier meubelendie in de kamer werden gevonden werd hem dc opmerking gemaaktdat bij beter zou dotfn do vlam te helpen overmeesteren. Nu wierp bij een emmer water naar de brandende plaats doch bij een tweeden worp scheen hij to bedoelen om de twee kaarsen uit te blusschcu die op de tafel ston den dat hem niet gelukte. Intusschcn was de heer van Hoeij naar beneden gekomen, dragende het boven bedoelde kistje of koffertje, ietWolk hij op de tafel nederzette. Weinig tijds daarna was de vreemdeling verdwenen en werd zijn' haastigen stap op den straatweg in de verte gehoord het koffertje werd eerst gemist nadat de vlam geblusckt was. De policio van het voorval in den vroegen morgen kennis bekomen hebbendewerden terstond in alle rigtingen boden uitgezonden om den dader op het 'spoor te komen. In het stoom- booten-veerhuis te Hardinxveld werd hij omstreeks 8 ure aangetroffen Wachtende op de stoomboot tusschen Heusden en Rotterdam. Hij Was reeds ten C ure aldaar aangekomen en had zijne vertering en vracht betalende, een' gouden rijder gewisseld, die van den diefstal kon herkomstig zijn. Toen hij de agenten der justitie en policie ge- Waar werd trachtte hij te ontvlugten doch werd dadelijk gegrepen en naar het huis van arrest alhier overgebragt. De kostbaarheden zijn alle bij hem gevondendoch het kistje zeide hij in de nabqheid van Schoonzigtaan den weg te hebben nedergezetmet de papieren die er in waren. De justitie deed den geapprehendeerdo terstond tsaar de plaats overbrengen en begaf zich mede derwaartsdoch in tusschcn was ook het kistje met effecten reeds op Schoonzigl terug- gebragtdoor den conducteur eener diligence ontdekt en aangewezen zijnde zoodat de heer van Hoeij en de zijnen die een aanzienlijk verlies moesten duchten gelukkig met den schrik en een weinig brandschade hot gevaar zijn ontkomen. De gearresteerde zegt ge naamd te zijn Frans Swindseroud 3] jaren wonende te Kloelingen (Zeeland zonder beroep en gedeserteerd van de rijdende artillerie. Be belangstelling in het voorval was algemeen onder de ingezetenen en ieder hartelijk verheugd over de afwending van het ongeval dat onzen waardigen burgemeester heeft bedreigd." Den 10 dezer heeft bet hof van Gelderland uitspraak gedaan in de Zaak tegen het groot aantal groesbeeksche bewonerswaarbij van de 1-34 beschuldigden28 (waaronder een zevental kinderen beneden de 16 jaren oud) van de tegen hen ingebragte beschuldiging van houtdie verij werden ontheventerwijl de overige 106 beschuldigden aan de hun ten laste gelegde misdrijven schuldig verklaard en dienvolgens ver oordeeld zijn tot eene correctionele gevangenis, respectivelijk van 6, 3, 2, e» 1 maandvan 8 en 3 dagen. Het bof heeft bij oplegging dezer straf aangeuomendat er verzachtende omstandigheden aanwe zig waren onder anderen bestaande in bet laakbare gedrag van de heide boschwachtersin den armoedigeu toestand en de gulle beken tenis der beschuldigden. Te Spithcad in Engeland, is men met het ophalen van het wrak van den Royal-Georges reeds zoover gevorderd van ruim de helft daarvan op droog te hebben gebragt. De waterduikers hebben in de laatste tijden stukken bout van niet minder dan 26 voet lang weten los te maken waarna dezelve naar boven gewonden zijn. Ook zijn reeds meer dan 100 tonnen ijzer opgehaald maar onlangs is er een zeer zonderling foonecl voorgevallen. Onder het water kregen twee de'f duikers Verschil ovef een stuk houthetwelk geen van heide Wilde loslaten en weldra is dit geschil overgegaan tot cenc werkelijke vechtpartij. De een heeft met zijn ijzeren schoeisel dc klok onder welke zijne tegenpartij werkte stukgeslagen en deze zou dien ten gevolge verdronken zijn geweestzoo de pomp niet tijdig gewerkt had om hem te redden. Half dood is hij overgebragt geworden naaf het hospitaal waar hij echter na eenige dagen weder hersteld is. Er heeft eene plegtigo verzoening tusschen de kampioenen plaats gehad Te Bristol is tegenwoordig een zeer zonderling regtsgeding aanhangig. Er is aldaar een achtingswaardig koopman, met name John Woolley woonachtig. Bij dezen mandie weduwenaar iswas inwonende zijne 22jarige schoonzuster miss Bryert; dit meisje heeft, om redenen die bij het proces nader ontwikkeld zullen wordenhem diets gemaakt dat zekere rijke dame smoorlijk op hem verliefd was, maar dat hare familie tegen het huwelijk zou wezenwaarom alles zeer in het geheim behandeld moest worden; met bijna ongeloofelijke intrigues heeft zij alles zoodanig weten te beschikken dat de heer Woolley die intusschen alles bekostigdezijne bruid niet te zien heeft gekfeget) voor na de voltrekking van betop de engeiscbe wijze heimelijk ingezegende huwelijk waarna het jonge paar een plaizier-reisje is gaan maken in grooten stijl levende en steeds eene ekwipage met vier paarden te zijner beschikking houdende. Na de terugkomst te Bristol is het uitgekonen dat de jonge vrouw geenszins was die rijke damevoor welke zij was uitgegeven maar wel zekere Mary- Ann Morgan, een gewezen dienstmeisje, dat noch lezen noch schrijven kan geenen penning bezitmaar misschien de familie in welke zij gekomen is, met der tijd met eenen admiraal kan opluisteren, wijl haar broeder nu reeds den rang heeft van matroos. Do nog tegenwoordig in sommige oorden van Groot-Brittanje tot schande van den Engelscben naamplaats hebbende barbaarsche gewoonte om vrouwen te verkoopenheeft den 4 dezer een nieuw voorbeeld opgeleverd van dat ergerlijke gebruikhetwelk de wetten niet hebben durven afschaffen. Het te Londen gedrukt wordende nieuwsblad Cour- rier de l'Europe, geeft volgenderwijze verslag van dit voorval. Een genoegzaam als fatsoenlijk persoon gekleede manzijne vrouw even als een kalf of geit aan een eindje touw om den halsuit de herberg het schip naar buiten leidende, prees haar luide aan, roemde in het breede al hare verschillende deugden en eindigde met haar in te stel len op den prijs van 10 sh. Men aarzelde in den beginnewant het uiterlijke der vrouw bewaarheidde te klaar het volksgezegdedat een schoon ligebaam zelden eene schoone ziel omsluitevenwel waagde een der omstanders een bod te doen daarop bood een tweeden ver volgens een derde en eindelijk werd zij voor 26 sh. aan eenen ouden matroos toegeslagen. De echtgenoot gaf alstoen het eindje touw aan den pikbroek over, die zich volkomen geregtigd achtte de hoedanig heid van wettigen man te aanvaarden, terwijl ook de verkochte vrouw hen gereedelijk huiswaarts volgde. De heer Diardeen der beroemste leerlingen van Cuvieris voor eenige dagen na eene afwezigheid van 20 jaren welke hij op moei- jolijke onderzoekingsreizen in Indie doorbragt, in Havre geland. Hij keerde met eene ontelbare menigte kostbare voorwerpen terug, welke het nationale museum, te Parijs, verrijken zullen. Ouder andereu heeft de heer Diard ongeveer 30 vaten van dat voortreffelijke lak medegeferagtwaarmede het porselein kan geverwd worden, en welks bereiding tot dusver een uitsluitend geheim der Chinezen was. Van Java bragt bij nieuwe planten mede, welke, door eene bijzondere wijze van bewaring in weerwil der lange zeereisfriscb gebleven zijn. In den nacht van den 3 op den 4 September heeft, eenige mijlen van Konstantinopelin de zee van Marmora, een groot ongeluk plaats gevonden, Terwijl, namelijk, ie. den duisteren nacht de stoomboot Crescent va» Smirna naar Konstafltinopel voer slootte deze, niette genstaande eenige oogenblikken te voren de machine ophield te wer ken met zulk eene kracht tegen een zeilschip dat dit geheel ver brijzeld en overvaren werd, Terstond zette de Crescent zijne booten uit en kruiste meer dan een uur op de plaats rondten einde de manschap te redden; alle pogingen bleven echter vruchteloos, daar alle personen met het onbekend gebleven schip spoorloos iu de golven verzwolgen zijn. Bij de vele weldadige genootschappen is in Indie eene tol dusver nog onbekende gevoegd, namelijk, «een genootschap ter weder-uit- huwelijking der weduwen." Dit genootschap dat in Eqropa misschien ook niet ongunstig zou worden opgenomen, heeft in'Indie voorna melijk ten doel, dc verbranding der Hindoe-weduwen voor te komen, welke zich meestal slechts uit dien hoofde aan den dood overgeven, dewijl zij, na den dood van bare mannen, geheel verlaten zijncn zij zouden gaarne die vrecsselijke gewoonte nalaten, indien zij Weder om ccncn beschermer vondenheigeen genoemd genootschap wil be vorderen. GOES den 13 October. Op gisteren had bij de overvaart eener boot, bestuurd door Cornells Jan Kegge, van Maartensdijk op lerse- kendam een groot ongeluk kunnen plaats hebben, hetwelk gelukkig is afgewend. De bootwaarin zich behalve den schipper en z*jri joegen7 lieden uit deze stad bevonden, die met hunne koopgoederen van de kermis op eerstgenoemde plaats terugkeerden, schijnt te vol geladen geweest te zijn zoodat dezelve bet midden van den broeden Schelde-slrooM overgekomen en niet verre, van den Werneldingschen kant zijndein zinkenden toestand geraakte, hetzij door lek af inslaand water. De schipper en een der passagiers besloten dewijl reeds eenige kisten van het vaartuig afdreven zich naar den wal te begeven waarin zij gelukkig slaagden omdat hoewel de afstand nog al aan merkelijk was, de stroom hier kon doorwaad worden. Aan den wal gekomen slaagden zij er mede spoedig in eene boot te vindenwaar mede zij de andere passagierswaaronder vrouwen en kinderendie in levensgevaar verkeerdenreddeden en ook nog het vaartuig be hielden. ZIERIKZEE den 11 October. Naar men verneemtwordthet dok te Brouwershaven reeds opgenomen waardoor het vooruitzigt geopend is dat aan de binnenkomende oost-indische schepen des win ters eene veilige ligtplaats zal worden verschaft. ZEETIJDINGEN. ZIERIKZEEden 16 October. Uitgezeild het brikschip Ann kapt. T. Alkinston naar Sunderland met ballast, BROUWERSHAVEN don 13 October, Binnengekomen het kof schip de Vrouw Neeltji, kapt. IC. Parrel, van Bergen (Noorweaenl naar Dordrecht. SS Een jarig zwartbont VA. A US JE is voor den Eigenaar S te°en betaling der onkosten, te hekomen bij DANIEL GANDE°RSE, Landman in de Gemeente Duiwndijlce, Er wordt sedert^ eenige dagen vermist een dubbeld J A G T- G E VV E E R (a Percussion) alsmede een zwarte zijden PARAPLUI; het eerstgenoemde is vermist buiten, het tweedo binnen deze.stad; die dezelve teregt bezorgd of eeni" narist kan geven zal billijk beloond worden en adressere zich hij de Uit gevers dezes. ZierilczeeOctober 1842. OPENBARE VERKOOP1NG TE BROUWERSHAVEN. De Notaris C. J. van der HALEN, reSenderendc te Brou wershaven zal ten verzoeke van Mejufvrouw TANNEÏJË H O O G E N B O OMWeduwe van wijlen den Heer ADRIANUS H O C K E zoo uit eigen hoofde als in betrekking van Moeder cn Voo«desse over hare minderjarige Kinderen en mede-geregtigden mct°ma«'tiging der Arrondissements Regtbank te Zikrikzeeop Vrijdag den 28"October 1842, des morgens ten negen ure, ten Huize van DIRK B O r r E N D A M M E j te Brouwershaven, veilen en vcrkoopeim r 77 E,| BOUWLAND, TUIN en BOOMGAARD, gelegen onder Brouwershaven. 18 B. 05 R. 80 EU. B O U W- en WEILAND cn ERVEN, met de G E B O LI W E N der Hofstede staande en gelegen onder Duivendijke. 3 B 91 R 80 EU. BOUWLAND, onder Kcrlcuxrte. Een WOONHUIS, PAKHUIS en E R V E te Brouwershaven, aan dc Markt, sectie C, n.° 349. Een WOONHUIS, PAKHUIS enERVE, aldaar, aan de noordzijde der Haven, sectie C, n.° 131. Een WOONHUIS en ERVE, aldaarsectio C "Een WOONHUIS, aldaar aan de noordzijdo van de Sleepstraatsectie Cn.° 527. Een SCHUUR en ERVE, aldaarm de Nieuwstad sectio C, n.° 7. Bij Biljetten in het breede omschreven. te zierikzee BIJ de wed. a, de vos en zoon, stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 2