ZIERIKZEESCHE Vrijdag COURANT. den 14 October. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. Jf.° 82. A.° Av, WAARSCHUWING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIEBIKZEE. Gezien de dwangbevelen door den heer Ontvanger der Directe Be lastingen alhier opgemaakt tegen de ten achteren zijnde belastingschul digen voor de verschenen vijf termijnen op de Personele Belasting en het geheel der belasting voor bet Veefonds over het loopende dienstjaar. Gelet op het besluit van Zijne Excellentie den heer Staatsraad Gou verneur dezer Provincie, van den 21 Maart 1836, Provinciaalblad n.° 35.) Waarschuwen do vermelde belastingschuldigen dat de Ontvanger hen overeenkomstig de Wetmoet vervolgenzelfs door beslag en verkoop hunner goederen en manen hen mitsdien dringend aan om door eene onverwijlde voldoening van hot door hen verschuldigde zich van de kosten van vervolging alsnog te bevrijden. Zierikzee, den 13 October 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. GROOT-B RITTANN1EN. LONDEN den 6 October. De dagbladen zijn opgevuld met bij zonderheden omtrent de laatst bekende gebeurtenissen op het vasteland van Indie en in China. De gouverneur-generaallord Ellenhorough, heeftin het midden van Julij, tot groote voldoening der troepen, besloten weder aanval- lenderwijze te bandelen tot welk einde het leger onder den generaal Nott, dat te Candahar lag, in twee divisiën te veld is getrokken; de eeneonder zijne eigen bevelen noordwaartsmet oogmerk om Ka- boul en Ghuznee te heroveren, de andere, onder den generaal Eng land, in de rigting van Quetta. Een deel der troepen onder den generaal Pollock was reeds den 15 Julij in de rigting van Kaboul vooruitgetrokken. A?c/»har-khan het opperhoofd der Affghanezen, had zijne gezindheid tot onderhandelen aari den dag gelegden scheen zijne gevangenen waaronder verscheiden aanzienlijke vrouwen zijn met gematigdheid te behandelen. In China hebben de Engelsehen de stad Chapoo bemagligd welke flaauweiijk verdedigd is, behalve door ongeveer 300 ïarlarcn die een manmocdigen tegenstand geboden hebbenwaardoor 18 Engel- schen 2 kolonels daaronder begrepengedood en 80 gekwetst zijn terwijl de Tartaren zelve op een 40tal na omgekomen zijn. Eene groote expeditie werd tegen Nanking uitgerust; niet minder dan 110 schepen en ruim 16,000 man moesten daartoe gebezigd worden. Een der dagbladen behelst eene belangrijke redenering over den tegenwoordigen toestand van het Otlomanische (turksche) rijk in welke betoogd wordt hoe eene gedurige afwisseling van stelsel en staatslieden alleen strekken kan om het langs hoe meer inwendig te verzwakken hoe do twisten met Perzie ook al is dit van zijnen kant te zwak om eene volkomen overwinning te behalen, zijne krach ten helpen uitputten, en hoe de jongste gebeurtenissen in Servie welke hoogstwaarschijnlijk de tusschenkomst van die europesche mo gendheden ten gevolge zullen hebben die zich eenmaal verbonden de erfelijke regering in de familie van vorst Milosch te handhaven denkelijk het hare zullen toebrengen om aan de ontwerpen der Christen onderdanen van den sultan nog meer voedsel te geven. FRANKRIJK. PARIJSden 9 October. Uit Algiers zijn berigten tot den 25 September. De kolonne van den generaal Changarnier, ongeveer 2500 man sterk had zich naauwelijks in het agalik der Onaztusschen Milianah en Mascara, gewaagd, toen de Arabieren en Kabaïlen uit dat agalik welligt door troepen van den emir versterkthaar van alle kanten met eene ongemeens woede aangrepen. De gevechten hebben elkander met zoo groote snelheid opgevolgd dat men twee dagen lang met bet blank geweer of op den afstand van een pistool schot gevochten heeft. Door de fransche troepen zijn wonderen van dapperheid verrigtmaar de kogel? hebben hen niet gespaard en ongeveer 100 man zijn gedood of gekwetst. Onder de eersten telt men 6 officieren tot welke de luitenant Sehasliani, neef van den maarschalk van dien naam behoort. Deze jonge officierdie naau welijks 24 jaren telde en zich reeds meermalen eervol onderscheiden had is aan het hoofd zijner kompagnie Zouaven door een kogel in den onderbuik getroffen. Naar de bivouac gedragen heeft hij weldra den adem uitgeblazen na een vriend verzocht te hebben een zijner haarlokken en zijn kruis van het Legioen van Eer aan zijne moeder toe te zénden. Het gerucht voegt hierbij dat een 20tal Franschen levend in han den der Arabieren zijn gevallen. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 9 October. Gisteren avond heeft er eene groote receptie op het paleis in het Noordeinde plaats gehad, welke zeer talrijk en luisterrijk is geweest. De illuminatie heeft ten volle aan de verwachting voldaan dezelve is algemeen en prachtig geweesten werd door het heerlijkste weder begunstigd. Onder de gebouwen die verlicht waren muntten voorat uithet paleis van Z. M. in het Voorhout en dat in het Noordeindo het hotel van den jonggehuwden voTSt en vorstin de paleizen van HIJ. KK. HH. den prins van Oranjeprins Frederilc der Nederlan den enz. Ook muntte bijzonder uit de prachtige eereboog door de turf- en lastdragers opgerigt, terwijl verschillende wijken, waaronder de Jodenbuurtmede met smaak verlicht waren. Heden morgen ten elf ure is de aangekondigde dankzegging in da Kloosterkerk gehoudenwaarbij Hunne Majesteiten de koning en koningin het jeugdige vorstelijke paar en de verdere prinsen en prinsessen van het koninklijke huis zijn tegenwoordig geweest. De hofkappellaan I. J. Dermoid heeft bij die gelegenheid eene uitmun tende leerrede gedaan naar aanleiding van Psalm 121 v." 7 en 8 en aan het slot derzelve uit naam der gemeenteeen hartelijk vaarwel toegesproken aan de jonge vorstin die een lid en sieraad dier gemeente was en welker gedachtenis aan haar steeds dierbaar zal blijven. Bij het terugkeeren uit de kerk zijne Hunne Majesteiten en de jeugdige vorst en vorstin met geestdrift door de zaamgevloeide menigte toegejuicht. Dezen middag is er gala-diner van 150 couverts op het paleis in het Noordeinde en heden avond zal in de prachtige schilderijenzaal van het paleis in het Voorhout eene serenade gegeven worden welke onderscheidene heeren en dames, tot opluistering van het heugelijke feest, aan Z. M. aangeboden hebben. Bij die gelegenheid van het huwelijk heeft Z. M. naar men verneemteen prachtig en door onzen stadgenootden hof-goud en zilversmid, P. de Meyer, bewerkt zilveren toilet aan boogstdes- zelfs dochter mevrouw de erf-groothertogin van Saksen-Weimarten geschenke gegeven. Dit toilet is in den middeleeuwschen of zooge- naamden slile de renaissance, en van hetzelve munten vooral door sierlijkheid en keurigheid van bewerking uit de spiegel de kan de in den vorm eener S.'-Jacobsschulp vervaardigde waschkom en hel. Met genoegen kunnen wij hier bijvoegen dat Z. M. boogstdcszelfs tevredenheid over de wijswaarop deze stukken bearbeid zijn aan den heer de Meyer wel heeft gelieven betuigen. Laatstleden vrijdag den tweeden verjaardag van Z.' M.' troons beklimming heeft de aanbieding aan den koning plaats gehad van het Gedenkboek der Inhuldiging en FeesUogten van Z. M. Willem II (1840-1842), door d.' Wap met veel zorg naar de beste bronnen beschreven en waarvan Z. K. H. de prins van Oranje wel de opdragt heeft gelieven aan te nemen. Den 11. Bij besluit van den 27 Junij jl. n.° 48 heeft Z. M. aan den heer N. BervoetsJr., te's Gravenhage vergunning verleend lot het oprigten eener maatschappij onder den naam van Algemeene Nederlandsche Maatschappij van Renleverzekeringovereenkomstig de hij hetzelfde besluit goedgekeurde statuten. Bij besluit van Zijne Majesteit den koning, van gisteren, is benoemd; tot gouverneur-generaal over Nederiandsch Indie, de heer m.r P. Mercusthans vice-president van den raad van Nederiandsch Indie en waarnemende de functiën van gouverneur-generaal. Door Z. M. is een octrooi voor den tijd van 5 jaren verleend aan llmson Barte Delft op de uitvinding van een pistool met 8 loopenvan zoodanige zamenslelling en inrigting, dat zij do eene na de andere het schot lossen. Z. exc. de minister van finantiën heeft ter kennisse gebragl van alle autoriteiten, collegiënambtenaren en belanghebbenden, die zulks aangaat: 1." dat in het vervolg stiptelijk de hand zal worden gehouden aan de wet van den 8 November 1815 (Staatsblad n.o 51), ten gevolge waarvan als verjaard beschouwd en dus onbetaald gelaten zullen worden alle schuldvorderingen ten laste van den lande, welke biet vóór of op den laatsten Junij van het jaar, volgende op dat waarover zij loopenter plaatse waar het behoortzullen zijn inge diend en 2.° dat de alzoo binnen den bepaalden termijn ingekomen schuldvorderingen door de kollegiën autoriteiten of ambtenaren met hot overnemen dier stukken belast, zoo spoedig doenlijkna die ge noemde dagteekening en wel uiterlijk den 10 Julijzullen moeten worden opgezonden aan de betrokkeD departementen van algemeen bestuur, ten einde daarvan vóór den daarop volgenden 1 Augustus, krachlens art. 29 der wet, van den 5 October 1841 Staatsblad n.o 40)mededeeling aan de algemeene rekenkamer zal kunnen worden gedaan. Laatstleden zaturdag is uit Texel naar zee gezeildZ.r M." corvet Jnnokapitein Moll, naar Suriname, hebbende aan boord den nieuw benoemden gouverneur-generaal der nederlandsche west- indische bezittingen, den heer Eliasmet familie. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Op de Moezelbij Basse Montigny, zijn den 30 laatstleden proeven genomen met eene stoomboot van buitengewone breedte, dienaar een nieuw sijsthema gebouwd is, volgens hetwelk het vaartuig, in plaats van waterraderen aan iedere zijde te hebben door aaneengeschakelde borden wordt in beweging gebragtdie in eene sleuf loopen welke zich onder de boot, in de geheele lengte, bevindt. Op een der spoorwegen tus schen Parijs en Versailles heeft men dezer dagen locomotlven met houten assen beproefd, maar zij zijn op het midden van den weg, in brand geraakt, gelukkig zonder iemand te beschadigen. De koning en do koningin van Pruisscn zijn den 3 dezer tc Berlijn teruggekomen. Tb

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1