ZIERIRZEESCHE COURANT. fj SDingsdag BESTOREN EN ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. A.° 1842. den 11 October. W.o 81. i BEKENDMAKING. BURGEMËESTEB en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, Brengen Ier kennis van de belanghebbende houders van Stads Effecten idat de Commissie tot amortisatie der Stedelijke gevestigde Schulden 'op Woensdag den 26 dezer maand, des middags, in eene der zalen van bet Raadhuis zal overgaan tót de jaarlijkscho uitloting van Obligation Welké Zullen kunnen afgelost en vernietigd •worden volgens het be staande plan met uitnoodigiiig aan iederch houder van Effecten op de Stad, om bij die uitloting, des verkiezende, tegenwoordig té zijn; Zicrikzceden 10 October 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd NEL EMANS, l. P„ Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. BELGIË. BRUSSELden 7 October. Bij het departement dér publieke wer ken is een aanzoek ingekomen om magtiging tot den aanleg van eenen spoorweg naar Nederland. Volgens het plan zou dezelve van Antwerpen naar Breda loopenen uit die stad eenen zij-tak rigten over Tilburg naar den BoSch. Dö leening van ruim 29 millioen is door het huis Rothschild aangegaan. Men spreekt steeds van den gunstigen staat der onderhandelingen met Nederland. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 8 October. Heden is in deze residentie met veel plegtigheid gesloten het huwelijk tusschen H. K. H. mevrouw de prinses Sophie der Nederlanden en Z. It. II. den ërf-gróothertog van Saksen-Weimar-Eisenach. Tegen 12 ure Verzamelde zich in hét paleis van Hunne Majesteiten in hét Voorhoutdo groot-officieren en kamerheeren van Z. M. de ministers ën directeuren-generaal der departementen van algemeen bestuur én de ministers van staat, benevens den staatskanselier van het groothertogdom Luxemburg de leden Vah het korps diplomatique de hoogë raad en corps, de leden van de algemeene rekenkamer, de ambtenaar van den burgerlijken Stand met deszelfs secretaris eene deputatie uit het stedelijk bestuur dezer residentie de predikanten fen eene Commissie uit de ouderlingen de officieren der schutterij en Van het garnizoen mitsgaders ëenige andere hier of elders wonende en tot bet feest genoodigde autoriteiten. Inmiddels schaarde zich eene eeröwacht der grenadiersmet de hiuzijkvoor bet paleisen eene andere van het korps jagers be nevens een detachement lansiersbeide met de muzijk aan het hoofd voor het hótel van den prins bruidegom, welk hotel smaakvol met Oranje- en andere hoornen en het naamcijfer der doorluchtige ver loofden versierd wasen voor hetwelk de muzijk Zich bij afwisseling deed hooren. Tegen half één begaven de prinsen en prinsessen van het konink lijke huis zich insgelijks naar het koninklijke paleis. Kort daarop reed de opper-kofmaarsckalk des koningsVergezeld van den kamerheer-Ceremoniemeester naar het hotel van den prins bruidegom, om denzelven af te halen, die weinige oogenblikken daarna gezeten in eene prachtigedoor zes fraaije paarden getrokken glazen koets en vergezeld van deszelfs oom Z. H. den hertog Bernard van Sakscn-Weimarals vertegenwoordiger van noogstdészelfs vader, zich naar het paleis van Z. M. begaf, begeleid dóór het detachement lansiersen onder de toejuiching en de blijken van deelneming der ontelbaar zamengevloeide menigte. Alhier werd de prins bruidegom door het geheele hof, óp den stoep van het paleisontvangen. Ten één ure begaven do bruidegom cn bruid, begeleid en gevolgd door Hunne Majesteiten de prinsen en prinsessen, dé gröotmeesteresse en de dames Van het hof, dé kamerheeren en bet militaire buis des konings zicli irt plegtigen optogtnaaf de witte zaal waar de bruidegom en bruid zich tegen over den ambtenaar Van den burgerlijken Standdie met de com missie uit het stedelijk bestuur zich aan het einde dief zaal bevond plaatsten terwijl HH. MM. de koning en koningin met de overige ieden van bet vorstelijk geslacht aan de regter- en de ministers en verdere getuigen aan de linkerzijde van den bruidegom en bruid plaats namen. Vervolgens werd door den voornoemden ambtenaar den beer wethouder van de Wynpcrsehet huwelijk volgens de be staande wetten en formulieren voltrokken doende de gemelde ambtenaar bij die gelegenheid eene korte aanspraak. Na den afloop dier plegtigheid werd het certificaat door den ge- melden ambtenaar aan den kamerheer-ceremoniemeester ter hand gesteld Waarop zich de koninklijke familiemet denzelfden Stoet en voorafgegaan door 's konings ministers naar de nieuw gebouwde sebilderijenzaal begaf, waar de hofkapellaan I. J. Dermout, na kennis van het certificaat genomen te hebben het huwelijk kerkelijk inze gende beginnende met een gebed en het doen zingen van Psalm 118, v.s 14, welke door eenige daartoe uitgenoodigde beerèri en dames uitmuntend gezongen werd. Vervolgens hield zijn welecrw. eene keurige en aandoenlijke rede waarop door hem de formulieren gelezen en de ringen door den bruidegom en de bruid verwisseld werden smeekende de lecraar ten slotte den zegen des Allerhoogsten af over do jonggehuwden dieknielende en elkander de regterhand gevendegodsdienstig vereenigd werden. Be nazang was Psalm 133 v.' 3. Dadelijk bij het eindigen van dezè plegtigheid liet zich het geschut hooren en werden 101 schoten gelost. Nu keerde het koninklijk gezinin dezelfde orde naar de particu liere appartementen des konings terug waër de jonggetrouwde vorst en vorstin de gelukwenschen 3or koninklijke familie ontvingen. Heden middag is er familie-dinér ten hove en dezen avond tèn half negen ure zal er groote receptie op het paleis in het Noordeindo zijn. De turf- en lastdragers hebben dezen middag hunnen rondgang met de meeste orde 'volbragt en voor 's konings paleis eenige salvo's geschoten hebbende de koning hun in persoon zijnen dank betuigd. Bij gelegenheid van dit hoogè huwelijk heeft het Z. M. be haagd ondef anderende navolgende benoemingen te doen Tot ridder grootkruis der Militaire WillemS-Orde is benoemd Z. D. H. de hertog Bernard van Salcscn-Weimar-Eisenachluitenant-gene raal kommandeur derzelfde orde. Tot leden van de eerste kamer der staten-generaal zijn benoemd m.r M. C. van Hallstaatsraad in buitengewonen dienst en president der arrondissemenls-regtbank te Amsterdamen jh.r B. van Weede van Dylcvelt, thans griflier derzelve kamer. Tot kortimandeurs der orde van den Nederlandschen LeeuW zijn benoemd de ridders jh.' m.' M, 11'. de Jonge van Campms-Nieuwland lid van den raad van state en A. van Hobohen van Rhoon en Pén- drechl, scheepsreeder en koopman te Botterdam En tot ridder van opgemelde orde is benoemd D. Uijttenhoven voorzitter der commissie voor dé oprigting van het standbeeld van den admiraal 'de Ruyterte Vlissingen. In een onzer dagbladen leest men het volgende«Van goeder- hand Verneemt men dat de minister Róchüssen hét voórhéih'en heeft in de aanstaande zitting van de statéri-g'ërieraal Ben öritwëfp Van wet voor té dragen waarbij de erfenissen in dê 'régie Kj'iï, add éénè belas ting zouden worden onderworpen.", De. barön van Grov'estmszaakgelastigde va'ö Z: Ms 'tien koning te Madrid heeft den 20 September dé ëëir gèhhti haineris zijnen souverein den régent vati Spanje het grootkruis del órde van dé Eikenkroon aan te bieden. De regent hééft daarop geantwoord.; flat hij dat versiersel aannam als èch bewijs dei' töegëhêgëhliéid van Z. M. den koning der Nederlanden te zijnen aabziéii iïiaaf hög ffiëëf als een blijk van de vriendschappelijke betrekkingen Wëlkë tüSSckëil Spanje en de Nederlanden bestaan. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHË BËRlGTEN. Dezer dagen is in Scbdtland eene proef genomen niet éen Voertuig; óver eenen ijzeren weg; waarbij de beweegkracht door het electro-mag- hetismiis werd teweeg gebragt. Naar men verzekert, was dé in be weging gebragte last vrij aanmerkelijkdoch de beweging zelve nog niet snel. Vóór do eerste rëize Scheen dc proeve wel ie hebben vol daan. Z. H. de paus heeft zich dezer dagen uit Rome naar Civita— Vecbia hegeveii om de onlangs gedeeltelijk herstelde vestingwerken van die stad in oögenschouw te nemen. In den omtrek van Duihbertón in Schotland wordt eene rots gevonden die hel Welgelijkend profil vart den hertog van Wellington vertoont door dc natuur gevormd. In het dorp Werkhoven is op de kermis tussc'uën een paar landliedendie beschonken waren twist ontstaanten gevolge waarvan de een den an dere eene doodelijke wonde met een mes heeft toegebragt, waaraan deze overleden is. Enrillosde president der gfieksche synode, is dén 2 September te Athene overleden en naar oud gebruik in zijnen armstoel zittende, in den grafkelder geplaatst. Het feest van Onze L. Vrouw van Pidegrotl'ate Napels, is in presentie van 55 bataljons, 32 eskadrons cn 20 batterijen gevierd40 muzijkkorpsen lieten zich hooren. Het geruchtals of Belgie de spaansche kolonie der Philippijnsche-Eilanden Zoude willen en kunnen overnemen waaraan weinig geloof is gehecht, wordt nu tegengesproken. Men vleit zich altijd met vrucht eene bel- gjsebe volkplanting in het centrale Amerika te zullen kunnen stichten. Volgens eene officiële opgave heeft men bevbndendat van de 6303 mi liciens van de ligting Vim 1842, die in de provincie West-Vlaandereh aan de loting hebben deelgenomen 1014 het lezen Schrijven en rekenen verstonden, 1254 lezen en schrijven èh 687 enkel lezen konden. Het aantal miliciens van de genoemde ligting, dio geen blijk gaven van èenig schoolonderwijs genoten te hebben bedroeg dus niet minder dan 3348. In Moravie zijn weder twee groote vlekken nagenoeg geheel afgebrand. Ook is Kirchberg, bij Wagrüm den 19 September groo- ieridecls in de asch gelegd. In den nacht van den 4 dezer is te Ham burg eene fabrijk van chemische preparaten op den Billwarderdijk door brand vernield, waarbij ook eene groote hoeveelheid brandstof, die door de commissie tot ondersteuning in een daarachter gelegen pakhuis was opgeslagen door de vlammen verteerd is geworden. Den 4 dezer is te Leiden de heüchelijke gedenkdag van het ontzet dier stad op eene godsdienstige wijs gevierd. Te Groningen ziet bet licht de Toespraak waarmede de hoogleeraar A. Hofstede dé Grool zijne akadernische lesseit dit jaar geop nd iieefttot titel voerende Wat moeten wijGodgeleerden in de Nederlandsche Hervormde Esrk, nu doen? Te 's Gravenbago is aangekomen een 12j.arigc jongeling, Michael Angela Russo genaamd te Napels geboren. Deze jongeling was naau- welijks vijf jaren oud toen bij reeds dc moeijelijkste aria's uit da V

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1