ZIERIEZEESGHE K.o 80. p Vr* ,Jn*f .^AnmjHwra BESTUREN EM ADMINISTE ATI EM. De COMMISSIE van LANDBOUW in ZEELAND brengt hiermede tc'r kennis van alien die eenigc verzoeken of voordragten rnogtcn willen doen of hierbij eenigzins belang heb ben dat zij hare gewone Vergadering zal honden in de Abdij te Middelburg, op Donderdag den 27 October 1842, des voormiddags ten 10 ure. Middelburg, den 3 October 1842. Op last der voornoemde Commissie J. H. L I E B E R T Secretaris. MIEUWSTIJBIMGEN. G R O O T-B RITTANNIEIf, LONDEN den 1 October. De lord-maire van Londen heeft zich woensdag in staatsie naar het hóle! van dan pruissischen minister ridder Bunsen begeven om hem het op parkement geschreven be sluit der municipaliteit over te reiken waarbij het burgerregt dézer hoofdstad 'aan Z. M. den koning van Pruissen opgedragen wórdt. Men beeft eerlang het reglsgeding tc wachten togen FeargUi O'Connor, chef der Ciiarteristen en den grooten belhamel bij de jongste onlusten in do fabrijk-districten wiens arrestatie het der poiicie gelukt is te bewerkstelligen. Uit Manchester wordt geschreven dat aldaar 10 personen lot deCharteristcn. behoorende, in hechtenis zijn genomen, die allen d.colgehad hebben aan de jongste woelingen in de fabrijk-districten; Do bezwaren tegen deze personen moeten van zeer veel gewigt zijn. NED E RliRDE N. 's GRAVENHAGE den 5 October. Z. D. H. hertog Bernhari van Saksen—Weirriar is. eergisteren middag alhier aangekomen en heeft zijn intrek in bet Hotel de Fjellcvue genomen. Men verneemtdat er aanstaanden zaturdèg middagtegen 4 lira, bij gelegenheid van het hooge huwelijk, een optogt door do turf- cn lastdragers in malkarade zal plaats hebben. Des avonds zal er eene algemeene illuminatie plaats bobben waar toe van wege dé stad. cene prachtige koloin op do plaats tegenover den Vijverberg, wordt opgerigt. Als oen blijk van de deelnemingwelke de ingezetenen dezer residentie aan de ophanden zijnde heugelijke gebeurtenis nemen, is, naar wij vernemen, door het stedelijk bestuur, tot een geschenk aan do jonggehuwde vorstelijke personen een prachtig s.tnk, zilverwerk toegedacht hetwelk echter door onvoorziene omstandigheden onaf hankelijk van den raad nog niet voltooid is. Naar men verneemtbestaat eene der geschenken van de slad Amsterdam uit 8 prachtig gewerkte zilveren kroon- en 2-4 zilveren gewone kandelaars. Bij gelegenheid van hot aanstaande huwelijk van hoogstdeszeHs zoon j heeft Z. K. H. de groot-hertog van Saksm-Weimar eene alge meene kwijtschelding verleend aan diegenen zijner onderdanen welke vóór den 31 December 1808 geboren zijn en nïot voldaan hebben aan hunne krijgsdienstverpligtingen. Ook heeft genoemde groot-horlog ecnigc gunstige beschikkingen genomen ten opzigle der nalatige dienst- pligligen van de jaren 18Ö9 tot 1821. Naardien de ondervinding heeft aangetoond dat er inzonder heid voor de landlieden groot ongerief ontstaat uit het rondzwerven van bedelaars en laridloopèrs welke de gewoonte hebben om bij de boeren tc komen eten en overnachten terwijl de vreés voor brand stichtingwaarvan de gegrondheid nog onlangs in eené der gemeen ten van dit rijk door de daad is bewezen dezen beweegt ons aan hun verzoek to voldoen zoo zijn de plaatselijke besturen ten gevolge eener missive van z. exc. den minister van binnenlandscbc zaken andermaal vermaand om de bedelarij krachtdadig te wereii en zulks vooral ten platten lande door het doen aanhouden dergenen die zich daaraan schuldig maken; gelijk ook, om voor zooverre zulks met de bestaande verordeningen is overeen te brengen ten strengste tegen rondreizende personen to waken en tevens een Waakzaam oog te houden op die vreemdelingenwelke niot orgelspoppen inkt snuisterijen enz., zonder pas of patent, hun zwervend bedrijf, in strijd met eene goede poiicie uitoefenen. De Nieuwsbode meldt, dat bet beheer over bet policie-wezen voor het vervolguitsluitend door hel departement van justitie zal worden gevoerd. Uit Brussel wordt van den 3 October gemeld «Men wil hier verzekeren dat bet bewind van Belgio de vorderingen van dien staat, ten laste van Nederland, op een bedrag wil hebben geschat .hetwelk Cene jaarlijkscLe rente van een niillioen guldens zou vorderen, en dienvolgens de jaarlijksbhe bijdrage van Belgie in de necerlandscke schuld van vijf tot vier millioenen zou willen terugbrengen." GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERJGTEN. Yïd'ocq, vroeger aan het hoofd der geheime poiicie te Parijsen na het verlaten van zijn dienst, chef van een bureau de contre poiicie, is dézer dagen met eenige zijner ambtenaren gearresteerd,. Men denkt dat hij zijn loopbaan slaat te eindigen daar waar hij ze begonnen beeft namelijk op de' galéijen. De regent van Spanje de generaal Espar- lerobeeft aan al de personen tot bet leger behoorende, de hoogere officieren niet uitgezonderdverboden in de dagbladen te schrijven. Do geestelijken van de orde der Dominicanen, welke zich nog in Rusland bevinden zullen waarschijnlijk bevel bekomen om dat lapjl te ontrui men."'*'De berigten uit New-York luiden bij uitstek gunstig omtrent den oogst, zoowel van granen als van katoen. De prijs van bet koren was dan ook reeds sterk gedaald en men verwachtte een buitengewoon sterken uitvoer. De sedert eenige jaren to Kiew (Rusland) gevestigde commissieom de echtheid der brieven van adeldom der edellieden in de voorheen tot Polen behoord hebbende gouvernementen te onderzoeken zet. dezen arbeid met gestrengheid voort, en men meldt, dat, ten gevolgo van dit onderzoek, sedert het jaar 1832, niet minder dan 48,000 perso nen uit den adelstand, waartoe zij ten onregle gerekend werden te be- hooren, zijn uitgesloten en teruggebragt onder de belaslingpligtige standen der burgers, Het schip Alby, dat onlangs met eenelading ongebluschte kalk van Bristol naar Douglas voer, stootte onderweg op eene rots; het binnendringende water ontbrandde den kalk, cn bierdoor sprong het schip in de lucht. Van 15 personen aan boord zijn er slechts 2 gered. In den schouwburg tePisa (Italië), waarin men zich lot een bal vcreenigd had is Oen muur ingevallen waaronder 56 personen zulke zware won den bekomen hebbendat men aan hun leven wanhoopte. Men meldt uit Uden (Noord-Braband) dat aldaar eene buitengewone plegtigheid heeft plaats gehad. De boogw. zeer gel. heer TI. van der Velden, vroeger hoogleèraar in de godgeleerdheid en oud-vicaris-generaal der districten van Ravenstein en Megeais tot de ordo der eerwaardige, paters kruis- héeren overgegaan en op den feestdag van de kruisverheffingin tegen woordigheid eener groote priesterschaar, ingekleed geworden. Op do jaarmarkt te Norg (provincie Drenthe), den 6 September jl. gehouden waren 2883 paarden voor rijtuigen 914 losse paarden en 571 veulens 514 runderen 257 varkens én 1252 schapen. Te Viehne, fransch departement van de Isère is eene hangende brug, over de Rhóne, bij cene laatste proefneming, door het breken van oen ijzeren bout, bezwe ken. Verscheiden werklieden moeten daarbij zijn omgekomen. Te Amsterdam wordt bitter geklaagd over de uitspattende losbandigheid van het kermisvolkje niet slechts maar ook over de verregaande zedeloosheid van gemeene kerelsmeiden en straatjongens, die langs de straten de vuilste en morsigsl walgelijke uitdrukkingen luide uitgillen en de schan delijkste cn liederlijke straatliederen uitbrullen ja handdadig fatsoenlijke vróuwen en meisjes op oneerbare wijze aanranden, zelfs al wandelen zij met haar man of vader. ƒ4000 uitgeloofd voor hom die eene betrek king ven f 1890 's jaars bezorgd. De directie tot het réinhouden der straten je Amsterdam breidt hare werkzaamheden met ijver uit. Met den 1 October is er eene nieuwe stoomboot-dienst tusschen Amsterdam cn Alkmaar, langs de Zaaninwerking gebragt. D.r Lusardi is to Amsterdam aangekomen; teii aanzien van onvermogendendie eenig gebrek aan de oogen hebben betoont hij do grootste menschlievend- hrid. Het eene heen van den hertog care Bordeauxonlangs gebroken blijft nog gestadig korter dan het ander. Bij gelegenheid der Septem- lvcr-feesten te Brusselis door eene vereeniging van 700 zangers en zan geressen op bert daartoe iii het park opgerigt orebesteen concert gege ven hetwelk ailezins heeft voldaan. Op den 12 dezer zullen weder te Parijs de aanbestedingen plaats hebben van twee forten ter bevestiging d«r hóofdslad. .Deze forten zullen gedurende de jaren 1843, 1844 en 1845 gebouwd worden. Na deze twee aanbestedingen zijn de 15 for tendie de eerste serie uitmaken van diegene, die noodig zijn om de hoofdstad te omsingelen aanbesteed. Uit eene opgave der brieven welke sedert 1821 aan het postkantoor te Parijs door de handen der he rt nihferi gegaan zijn blijkt dat hun getal jaarlijks in groote mate is toe genomen zoodatdaar het in genoemd jaar slechts 45,382,151 bedroeg het in 1841 niet minder dan 97,015,000, en gedurende de eerste helft van 1842 reeds over de 55 millioen hoeft heloopen. In een verslag wordt aangetoond dat de uitvoer der Bordeaux-wijnen die vóór 1790 jaarlijks 100,000 vaten bedroegthans op het vierde dier hoeveelheid gezonken is. Bij voortduring wordt uit Italië gemeld dat het aldaar allerongunstigst weder is en men van de aanhoudende regens veel to lijden heeft. - Dezer dagen beeft te Rome de jaarlijksche prijsuitdeeling plaats gehad aan de kweekelingen van hst zoogenaamde Collegium urba- num dé propaganda fide, en is bij diégelcgchbeid onder anderen do eer ste prijsbestaande in cene gouden medaille geschonken aan den kwee- keling Jansen-Keauit Amsterdam wegens zijne betoonde vorderingen in de dogmatiek. Er zijn te Parijs vijf personen, beschuldigd van het vervaardigen en uilgeven van valschc bankbriefjes, in hechtenis geno men. De reliquién van den kerkvader Aiiguslinas zullen, aan boord van een fransch oorlogschip en onder geleide van den bisschop Dupuch, van Pavia iiaar Algiers worden overgebragt, Den 26 September zijn de smeulende vlammen van dim grooten brand te Liverpool op nieuw uitgebarsten en hebben nog eene scheepstimmerwerf en een paardenstal in de asch gelegd, Waarbij zes paarden omgekomen zijn. Aldaar is eène regtsvervolging begonnen tegen zékeren Doran, die beschuldigd wórdt van bij den kaatsten hevigen brand aldaar zijne woning die an ders vrij zou zijn geloopen in brand te hebben gestoken. De zucht om zich van de som., waarvoor die woning tegen brandschade verzekerd was, meester te maken schijnt de aanleiding tot deze misdaad geweest te zijn. Maandag ochtend is in de Noord-Beemstcr hij Avenhorn in de provincie Noord-Holland, (en huize van den landman Klaas Sneeuw- hoer, een verschrikkelijke moord gepleegd aan een meisje van 17 jaren, hetwelk alleen tehuis was, terwijl haar meester en vrouw zich ter kerke bevonden. De moordenaar heeft daarbij roof gepleegd. Een te Pur- rnerende als vermoedelijke dader in hechtenis genomen persoon die Vroeger als knecht bij hem had gediend heeft het feit reeds ten volle erkend. Koning Leopold is den 2 dezer naar het kamp van Beverloo vertrokken, Op den 7 September 1841. is men geslaagd in het tot

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1