N.o 79, ZIERIEZEESCHE A.« 1842. COURANT. Dingsdag den 4 October. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. - I ■r> BEKENDMAKING. Achtervolgens art. 3 van Zijner Majësteit's besluit van den 6 Ja nuari] 1831 n.° 68, Staatsblad n.° 2,) heeft Zijne Excellentie de Minister van Financiën bij resolutie van den 29 September jongstle den bepaald de prijzen het opgeld daaronder begrepen waarvoor de KollekteürsSplitters en Debitanten der Koninklijke Nederlandsche Loterij de lol i n en gedeelten Van dien, voor de vierde week der trekking van de laatste klasse der 187sle Loterijin koop zullen mo gen uitgeven te weten Gèheele loten 90,00 Halve - 45,00 Vijfde - 18,00 Tiende - 9,00 Twintigste - 4,50 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voornoemd artikel van Zijner Majesteit's besluit uitdrukkelijk is. vastgesteld dat de Kollekteürs Splitters en Debitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Zierikzeeden 3 October 1842. Voor den Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland, De Burgemeester der Stad Zierikzee afwezig NELEMANS, Wethouder. PïlANKRÏJK. PARIJSden 28 September. Het bewind van Noord-Anierika heeft aan de fransche legatie te Washington eene nota dóen toekomen ten aanzien van de betrekking der Vereenigde-Staten jegens Groot- Brittanniën na het tot stand brengen der laatstelijk door lord Askburton geslotenc overeenkomst, betreffende bet tekeer gaan van den slavenhandel. Genoemd bewind verklaart daarin dat het bereid is om zich naar luid der beslaande overeenkomsten ook met andere mogendheden te verstaan ten einde dién handel krachtdadig tegen te gaan maar dat hét nimmer zal toegeven dat eenig vreemd officier bet regt zal erlangen om een amerikaansch schip aan te houden en te doorzoeken en dat het zulks zoude aanmerken als eene inbreuk op de eer dér vlag en op de onafhankelijkheid, der natie. Nadat Engeland zicb bet volhouden van een dergelijk beginsel van den kant van Noord-Amerika beeft laten welgevallen zal het kwalijk op het niet geratificeerde traktaat van 1841 met Frankrijk kunnen terugkomen. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGEden 2 Octobër. Z. K. H. de erf-groo titer tog van Saksen-Weimar-Eisenach is eergisteren avond in deze residentie aangekomen. De voltrekking van het hooge huwelijk zal op aanstaanden zaturdag den 8 dezer plaats hebben in het paleis des kónings in het Voorhout. Een groot aantal ingezetenen en vreemdelingen bezoekt thans óp de daartoe vastgestelde uren de nieuw gebouwde gothische zaal in bet paleis van Z. M. den koningwaarin bovengenoemde plegtigheid zal plaats hebben. Allen bewonderen de pracht en de fraaije bouw orde van die Zaal en staan in verrukking over de rijke verzameling van kostbare schilderijen welke aldaar met den keurigsten smaak zijn tentoongesteld. Men vindt er behalve vele andere voortreffelijke stukken zeldzame en schoone schilderijen van de 15d° en 16d* eeuw, heerlijke Rembrarldt'suitstekende van Dijck's en eene Madonna van Murillomogelijk het voortreffelijkste meesterstuk van dien vermaarden Schilder. Naar men verneemt houdt de regering zich reeds sedert maanden bezig met het belangrijk onderwerp van het policiewezen en is zelfs het plan van reorganisatie vaii dezen hoogstgewigtigcu tak van bestuur bijna tot rijpheid gekomen. Men spreekt van verandering in degroote montering der maririe. Dezelve zal bestaan in den kraag en de opslagen van den kraag zal het rood vervallen en op dezelve alsook op de opslagen zulten geborduurde gouden ankers en eiken kransen komen. Het wapen zal in eenon krommen sabel bestaan. Eenige porlugesche kapitalisten aan wier hoofd zich de mar kies de Fajal, zoon van den hertog Palmellabevindt, hebben.voori genomen onder medewerking van hunne regeringgroote werken te doen aanleggen tot het bevaarbaar maken van den Taag ën de be vordering der uitwatering der aanliggende landen. Na de meeste water-werken van Europa gezien te hebben besloot de markies de uitvoering der voorgenomen werken aan nederlandsche ingenieurs op te dragen. Zich te dien einde tot onze regering gewend hebbende heeft zijne exc. dë minister van binnehlandsche zaken goedgunstig aan •de beeren jonkh." J. Orit en J. RF. Orttingenieurs van den waterstaat vergund zich met het maken der beuoodigde projecten te belasten hun ed. vooreerst een verlof toeslaande tot het gaan opnemen van de algemeene gesteldheid des lands en bet geven, van eenige instructiën. Het moet ieder Nederlander aangenaam zijn te vernemen dat onze ingenieurs ook buiten lands tot het aanleggen van groote werken geroepen worden. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Op de jongste tentoonstelling te Parijs is een horologie gezien, te Ver sailles vervaardigd en slechts zoo groot als een 25centimesstuk het ra derwerk van hetzelve kon alleen door een mikroskoop naar eisch bezigtigd worden en de prijs van dit kunststuk was 50,000 fr. De koningin van Engeland heeft van de koningin van Spanje 4 uitstekend fraaije spaansche paarden ten geschenke ontvangen en twee daarvan aan haren gemaal (prins Albert) vereerd. Het spaansch ministerie verkeert in staat van ontbinding. Op onderscheiden werven in Spanje heersebt eene buitengewone hedrijvighgiddaar verscheidene oorlogsvaartuigen worden uitgerust, om naar de spaansche overzeesche bezittingen te wor den gezonden. De dezer dagen nabij Arnhem ontstofene effecten enz. ter waarde van f 17,000 zijn naar de opgave van den bestolenen zeiven weder in zijne handen terug gekomen. Do.tr de policie zijn te Rot terdam aangehouden en aan de justitie overgeleverd geworden twee per sonen beschuldigd van bet in omloop brengen van versch gesnoeide muntspeciën. Uit do herhaalde bewijzen van onderscheiding, welke de koning van Pruissen bij de feesten te Keulen aan den aartsbisschop heeft gegeven besluit men te regtdat de verzoening welke na zooveel storenissen kerk en staat nu weder vereenigtopregten volkomen is. De September-feesten te Brussel zijn in goede orde afgeloopen. Ofschoon niet zoo luisterrijk als wel te voren hebben zij eene menigte vreemde lingen uitgelokt. Men schijnt inlusschen zeer verlangend te zijnom die feesten of geheel na te laten of tot eenen dag te bepalen en schijnt in dit opzigt het voorbeeld van Frankrijk af te wachten. Koning Leopold heeft onlangs de in Oostenrijksch-Silezie gelegene heerlijkheid Fulnock van den baron Radenfcld, voor 900,000 florijnen aangekocht. Vrijdag ochtend is door het provinciaal gerëgtsbof in Noord-Hoflandna eene gedurende onderscheiden dagen, gerekte teregtzitting het dood vonnis uitgesproken over J. J. Hinnerskoopman in broderies, kanten, eau-de-cologne enz.woonachtig te Amsterdam na alvorens bij arrest van het gemelde bof schuldig verklaard te zijn aan het te zijnen huize, op den 28 Januarij dezes jaarsmoedwillig stichten van brand welke destijds niet dan door de tijdige hulp van drie brandspuiten is gebluscht geworden. Het weder ontbranden van den krijg in het westen van Algerie heeft nog geenen nadeeligen invloed gehad op de rust in de pro vincie van Algiers. Men heeft dezer dagen in Frankrijk wederom proeven genomen met den zoogenaamden nacbt-telegraafen dat wel bij een ongunstigen toestand van den dampkring. Men heeft daarbij opge merktdat beletselenwelke bij dag het overbrengen van depêches be- moeijelijkten derzelver mededeeling bij nacht geenszins hinderlijk wa ren. In den schouwburg te Gend hebben onlangs vrij ernstige onge regeldheden plaats gehad zoodat de gewapende magt tusschenbeiden is gekomen en men den schouwburg heeft moeten sluiten. Brieven uit Londen maken de opmerkingwelk eene zonderlinge tegenstrijdigheid het is, dat, terwijl de koloniën te niet gaan, omdat men de planters noodzaakt aan derzelver. slaven hooger dagloonen te betalendan de op brengst der plantagiën gedoogtde fabiijk-districteu in Engeland daar entegen op den rand van het verderf gebragt zijn omdat men de vrije daglooners aldaar met troepen en geschut wil dwingenvoor zulk eeu laag dagloon te arbeiden dat zij met hunne gezinnen daarvan onmogelijk kunnen bestaan. In Engeland is een dankgebed uitgeschreven in alle kerken te houden voor den gezegenden oogstwaarover men zich thans daar te lande verheugt. In Portugal heeft weder eene verandering van ministerie plaats gehad. Iri Belgie is het verbod op den uitvoer van aardappelen lot den 31 December 1843 verlengthet inkomend regt op dit artikel blijft verminderd op 5 centimes per pond. De koning en de koningin van Pruissen zijn op den middag van den 23 September te. Bazel aangekomen. Een half uur van die stad was de as van het rij tuig, waarin HH. MM. zich bevonden, gebroken, doch zij hebben daarvan geenerlei letzel gehad. Den 22 September beeft te Kleef weder een betreurenswaardig voorvalten gevolge van onvoorzigtigheii met schietgeweer, plaats gehad. Een Sjarig knaapje speelde meteen geweer, hetwelk hij niet wist dat geladen was. en dat onder zijhe behan deling afging, met dat ongelukkig gévolg dal het schot zijn jonger zusje doodde hetwelk slapende nog te bed lag. De vader dezer kinderen had het geweer in den nacht, toen hij eenig gerucht meende te booren van den muiir afgenomen en vergeten het weder op zijne plaats te stellen. In de afgeloopene week ontstond in eene der kroegen aan het Nieuwe- Dicp geschil tusschen eenige matrozen, welke weldra handgemeen ge raakten mei het ongelukkig gevolg dat een derzelver! op de plaats van liet gevecht levenloos is gevonden. Uit Amsterdam wordt van den 30 September gemeldGisteren avond omstreeks 8 ure vond alhier een allertreurigst voorval plaats: het schip Margarèthakapitein 7'. O. Hazewinkel arriveerde van Dantzig voor het oosterdok dezer stad., toen het lOjarig zoontje van den kapitein Over boord geraakte. De vader hiervan ooggetuige en meer de liefde tot zijn kind dan zijn verstand raadplegendeSprong hem na, en beiden vouden hier bun graf in de, bij de plaats heb bende harden „wind zeef onstuimige golven. Alle pogingen tot redden vruchteloos blijvende is de toestand der vrouw die zicb aan boord bevond en op een óogenblik weduwe en kinderloos werd onbe schrijfelijk. Men doet thans alle moeite om beide lijken terug te vinden." Dezer dagen bevond zich te 'sGravenhagein het publieke huis van vrouw IF.achter de brouwerij een grenadierdie zoodanig opspeelde dat de vrouw verpligt was de hulp eener patrouille in te roepen. Deze gekomen zijnde werd de geweldenaar in arrest ge nomen. Men wilde hem naar do hoofdwacht brengen maar daarin had bij volstrekt geen zin. Hij verkoos niet te loopen en men was dus genoodzaakt liem te dragen. Dat dragen gaf der kwaadwilligheid.

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1