ZIËRIKZEESCHE C O R A N T. 1 tiinqsdaa jLm BESTUREN EN ADMIN ISTRATIEN. bekendmaking. NIEUWSTIJDINGEN. den 27 September. N.o 77. Y A.° 1842/ Achtervolgens art. 3 van Zijner Majesteit's besluit van den 6 Ja- iiuarij 1831 n.° 68, Staatsblad n." 2,) heeft Zijne Excellentie de Minister van Financiën bij resolutie van den 22 dezer maand be paald de prijzen het opgeld daaronder begrepen waarvoor de Kollektcurs 'Splitters en Debitanten der Koninklijke Nederlandsche Loterij de loten en gedeelten van dien voor de derde week der trekking van de laatste klasse der 187"° Loterij zullen mogen uitge ven te weten Bij verkoop Geheele loten f 84,00 Halve - 42.00 Vijfde - 16,80 Tiende - 8,40 Twintigste - 4,20 Bij verhuring: Geheele loten f 47.00 Halve - 23,50 Vijfde - 9,40 Tiende - 4,70 Twintigste» - 2,35 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voornoemd artikel van Zijner Majesteit's besluit uitdrukkelijk is vastgesteld dat de KollektcursSplitters en Debitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Zierikzeeden 26 September 1842. Voor den Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland, De Burgemeester der Stad Zierikzee DE CRANE. BEKENDMAKING. De DIRECTIE van de TEEKENSCHOOL binnen deze Stadmaakt bij deze den belanghebbende bekend dat de School dit jaar zal wórden geopend op Maandag den 3 October aanstaande. Dat de Lessen zoowel in de Bouwkunde, als in de Handteekemng en Pleisterbeeldenzullen worden gegeven des Maandags, Woensdags en Vrijdagsen wel gedurende de maand October van 7 tot 9 ure des avonds November 6'/s 8'/i December) Januari) 8 Februarij 6'/j 8'/i Maart 7 9 terwijl nog daarenboven aan de Bouwkundige Leerlingenna afloop der gewone Lessen op Maandag en Vrijdaggedurende één uur zal gedoceerd worden in de grondbeginselen der Bouwkundige Reken kunde. Dat op Vrijdag den 30 dezer maand van 's morgens 11 tot 1 uur aan het lokaal der TeekenSchool zal worden gevaceerd tot het er langen van aangiften door hun welke wenschen tot de cursussen te worden toegelaten. Dat wijders de contributie van eiken Leerling voor dit ?aizoen be paald is op 5,15 boven eh behalve het benoodigde materiëeldoor hun aan te-schaffen; terwijl aan hun die volstrekt onvermogend zijn gratis onderwijs zal worden gegeven zullende in geen geval op dit School Leerlingen worden toegelatendie niet den ouderdom van 12 jaren zijn ingetreden. Directeuren van opgemelde School noodigen ten slotte alle de zoo- danigen welke daarbij eenig belang hebbenuitom van deze iiuttigó cn onkostbare instelling gebruik te maken, eene inStellingwaardoor de werkman zich in staat zal zien gesteld eenmaal deszelfs beroep met vrucht te kunnen uitoefenen. Zierikzee, den 23 September 1842. De Directie van de Teekenschool voornoemd K. W. de JONGE vt., Ter ordonnantie van dezelven De Secretarial, J. N. VAJ( der HALËN. F R A N K R IJ K. PARIJS den 20 September. Bij een ministerieel besluit Wordt aan alle staatkundige gevangenen, die Op vrije voeten gesteld zijn, doch nog onder het toezigt der hooge policie staan verboden hun verblijf in het departement der Seine Inférieure en wel voornamelijk in het arrondissement Dieppe, te vestigen. Deze maatregel is waarschijnlijk genomen omdat het hof zich jaarlijks eenige maanden te Eu bevindt, welke plaats in gemeld arrondissement gelegen is. Het kleine franscbe eskader, onder den bevelhebber Turpin, heeft van hel maroccaansch gouvernement eene schitterende voldoening voor de beleediging ontvangen die den 14 Julij het fregat l Africaine ■was aangedaan. Elf der schuldigen waaronder de sheriff Nabdeslam waren door den keizer tot het ontvangen van stokslagen veroordeeld. Op aanzoek van den heer Turpin zeiven is de straf van allen ver minderden zijn acht hunner begenadigd geworden. Er wordt Zeer veel gesproken van eene tusscbeh Belgie en Spanje geopende onderhandeling tot het door Spanje aan Belgie verknopen van de Pbilippijnsche-Eilanden maar men zegt dat Engeland het zeer ongaarne zoude zien en niets verzuimt of verzuimen zalom die onderhandelingen in het riet te sturen. BELGIE. BRUSSEL, den 21 September. De senaat heeft de wet, tot on dersteuning van de brusselsche geldmiddelen, met 28 tegen 7 stemmen aangenomen, en daarmede is beslist, dat de hoofdstad van Belgie uit den toestand van bankbreuk, waarin dezelve zich bevindt, zal worden gered, en dat de schadevergoedingen, welke ter zake der aldaar plaats gehad hebbende plunderingen en verwoestingen verschul digd zijndoor den staat zullen worden gedragen. Heden ochtend is daarop, met het lossen van het geschut, het begin der feesten, ter gedachtenis aan de omwentelirigsdagen aangekondigd geworden. In de hoofdkerk is, als naar gewoonte eene lijkdienst gehouden voor de gesneuvelden. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 25 September. Zijne Majesteit de koning Beert op nieuw een treffend bewijs gegeven van zijne zucht om lief derijke hulp te verleenen aan ongelukkigen. Uit eigen beweging heeft het hoogsldenzelven bij het vernemen van de ramp die Scheveningen onlangs getroffen heeft behaagd uit Z.' M." bijzondere fondsen de aanzienlijke som van f 500 te schenken aan de achtergelatene be trekkingen van de verongelukte visschers met de pink de Jonge Pieler. Die giftwelke zoozeer getuigt van 's konings innig medelijden met het droevig lot van een aantal weduwen en weezon heeft de hoog edel gestrenge heer D. Ragay's konings thesaurier aan den heer commissaris van policie Behr doen toekomen ten einde overeenkom stig Z.r M." verlangen geëvenredigd aan de behoefte van ieder gezin te worden verdeeld. Heden heeft in deze residentie de eerste openbare afkondiging plaats gehad Voor de huwelijksverbindtcnis tusschen Zijne Koninklijke Hoogheid Karei Alexander Augustus Jan erf-groolhertog van Saxen Weimar-Eisenach en Hare Koninklijke Hoogheid mevrouw de prinses Wilhelmina Maria Sophia Louisa der Nederlanden. Z. M. dé koning heeft laatstelijk niet, zoo als door sommige daghladen verbreid isonder den naam van graaf van Senegomcen in Duitschland gereisd maar onder dien van graaf von Heinrichauwelké naam ontleend is aan een Z. M. toebehoorende heerlijkheid in Silezie. Z. K. H. de prins van Oranje is van Socstdijk in deze residentie teruggekeerd. De wet op het notariaat zal den 16 October aanstaande in wer king worden gebragt. Het maximum van het getal der notarissen in iedet arrondissement is mede bepaald. Dat getal zal in de arrondis sementen van Zeeland bedragen als volgt: in het 1'" 15, het 2'"' 14 en het 3de 7; te zamen 36. De algemeene rekenkamer heeft hekend gemaakt dat een mon- tantgroot f 8,264,000, aan certificaten uilgestelde schuld, het rijk in eigendom toebehoord hebbende, zonder overgang tot werkelijke schuld op den 2 dezer is geamortiseerd. Het ontwerp van het 2d' boek van het wetboek van slrafregt, hetwelk in de aanstaande zitting der staten-generaal zal worden be handeld is dezer dagen aan de leden der tweede kamer rondgedeeld. Dit 2d' hoek is verdeeld in 22 titels, welke, over het algemeen in dezelfde orde als die van het 3d° boek van het nog in werking zijnde wetboek van strafregt voorzieningen behelzen ten aanzien van on derscheidene misdaden en wanbedrijven. Bij het dezer dagen vastgestelde plan der 188"" koninklijke nédcrl. loterij is het aantal loten bepaald op 24,000 (in plaats van zooals vroeger, 26,000); dat der prijzen op 12,000, en dat der premiën op 53. Van wege den minister van financiën is hekend gemaakt dat de middelprijzen der inlandsche granen voor het geheele rijk over hét tijdvak van den 20 Augustus tot en met den 19 September 1842; per mud zijn geweesttarwe f 9,5W/,rogge f 6,83boekweit f 6,24 gerst f 4,52, haver f 2,92 en ongepelde spelt f 3,27, en dat de regten op den in- en uitvoer voor de maand October eerstkomende zijn gesteld per mud als volgt: tarwe en gepelde spelt 25 C. eh 50 c. rogge 15 c. en 30 c. boekweit 15 c. en 30 c. gerst en mout 25 c. en vrij haver 75 c. en V-rij en ongepelde Spelt 50 c. en Vrij. Men heeft officiële berigten uit Port—Natal van den 15 Julij volgens wélke die haven in handen der Engelschen kapitein Smith bevrijd en een deel der uitgeweken planters in goéde orde naar de binnenlanden geweken is. De engelsche schecpsmagt was don 25 Junij in de haven vereenigd den volgenden dag werd de manschap aan land gezetin weérwil van het vuur der uitgewekenen werd de vëreeniging met het ver schanst kamp van kapitein Smith tot stand gebragt, die zich aldaar èene maand lang moedig gehandhaafd had en tot het uiterste was gebragt. Men rekent dat tusschen de 5-a 600 man van de engelsche scheeps- magt aan wal werd gezétdie de uitgewekenen die aan de Cangella stonden diep in de hosschen dreven waar eenige hunner door de Kaffers moéten vermoord zijn doch het gros had zich vereenigd ge houden. Luitenant-kolonel Cloetede bevelhebber der engelsche ver sterking bood aan die uitgewekenen die zich aan de regering van Hate Majesteit onderwierpen bescherming aan doch de aanvoerder der uitgewekenen schreef hem terug, dat «zij het land hadden over gegeven aan Z. M. den koning der Nederlanden en dien staat ter bescherming hadden ingeroepen zóódat zij allé regt hadden om te' Vertrouwen dat hunne zaak in Europa ondersteund zou worden." De engelsche bevelhebber had hierop geantwoord dat hij zonder eenê onderwerping aan de britsche kroon niet zou kunnen tegen gaan dat de uitgewekenen aan al de jammeren van dé mishandeling der afrikaansche volkstammen zouden zijn prijs gegevenen dat verder

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1