ZEETIJDINGEN. ADYERTENTÏËN* 561,162 personen van de weldaden genoten van diegene» dezer In stellingen omtrent welke inlichtingen zijn ontvangen. Onder dat getal zijn echter niet begrepen degenen die toevlugt hebben geno men tot de commissiën of vereenigingen welke uitdeelingen doen van levensmiddelen en brandstoffenen tot de banken van leening. Het jgeheele getal dezer personen staat tot de bevolking als 19 3 92/too tot 1000. Volgens de van de besturen der bedoelde instellingen ontvan gen opgaven, bedragen de uitgaven in het geheel f 18,6o4,597,77. Volgens diezelfde opgaven bedragen de ontvangsten in het geheel 19,221,786,36 Door bestunrderen van het Instituut tot onderwijs van Blinden, te Amsterdam is een berigt rondgezonden aan de leden en aan allen die door hunne bijdragen in de behoefte dier nuttige inrigting helpen Voorzien. Daaruit blijktdat het getal der tegenwoordig aldaar ver pleegd wordende kweekelingen 51 bedraagt, namelijk 32 jongens en 19 meisjesterwijl nog drie kinderen eerstdaags verwacht Worden. H. M. de koningin ging voort het onderhoud van twee kweeke lingen te bekostigen door Z. M. Willem Frederih, graaf van Nassau Werd het instituut door eene jaarlijkscbe gift van f 500 beweldadigd terwijl H. It. II. prinses Frederih der Nederlanden het met eene jaar lijkscbe bijdrage van f 100 ondersteunde. Eene som van ruim 11,000 is sedert 1834 bij uiterste wilbeschik- kingen aan het instituut vermaakt, ook zijn onderscheiden giften ge schonken waaronder eene van f 500 en eene van 100 van on bekende gevers. Hieruit moet echter geenszins afgeleid wordendat de onafgebroken belangstelling overbodig is. Integendeel het behoud dé verbetering en de uitbreiding van het bestaande maken eene ruime (ondersteuning voortdurend onmisbaar en de uitgaven zullen toene men bij eene betaamde ontwikkeling en uitbreiding. Men is name lijk bedacht op eene inrigting bestemd om de onderwezene en ge- Vormde blinden, die niet in hun eigen onderhoud kunnen voorzien, én Wier betrekkingen daartoe onvermogend zijnvoor dé toekomst eene schuilplaats aati te bieden. Dan eerst zal het instituut geheel aan zijne roeping voldoen en zullen de zaden voor 34 jaren uitge strooid den gewenschlen ruimen oogst opleveren. Om hen in dit opzigt behulpzaam te zijn roepen bestuurderen bij voortduring de Welgezinde ondersteuning en belangstelling hunner landgenootën in. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHË BEBIGTEN. In het fransche departement der Opper-Pyrcneën is den 24 Augustus hïet alleen zoovee! sneeuw gevallen dat de toppen der bergen daardoor bedekt zijn maar had het ook tamelijk sterk gevroZen. De onderschei den provinciën van Algiers hebben thans eêhe bevolking van 5,600,000 zielen, daaronder do Franschen en vreemdelingen begrepen die zich se dert 1830 in dat land zijn komen Vestigen. Het leger is onder dit getal iliet medegerekend Op eene der fransche werven wordt thans eene Zeer fraaije ijzeren stoomboot gebouwddie door /ira/iffw-pacha ten dienste van ziin serailbesteld is. Zij wordt van talrijke zonneblinden Voorzien ten einde al de kronkelingen van-den Nijl te kunnen doorloo- peil, zonder dat de vrouwen welke zich in de boot bevinden, aan het gezigt der nieuwsgierigen blootgesteld zijn. Bij de in de afgeioopene Week door de Nederlandsche Handel-Maatschappij te Botterdam gehou- deh koflij veiling is alles verkocht, De reus van Turnhout, Peerken van Gorpdie zich op de kermissen heeft laten zien, is overleden. Te Amsterdam ziek geworden heeft hij zich laten vervoeren naar Turnhout, Hij Was slechts 32 jaren oud en had eene lengte van 8 voet. Volgens den dezer dagen te Parijs in het licht verschenen Koninklijken Almanak. bevinden zich 189 bezoldigde ambtenaren onder de 459 leden der tegen woordige kamer van gedeputeerden, Aan verscheiden kantoren te Bot terdam is de waarschuwing ontvangen dat er valsche coupons van f 24,75, van 1.° April 1842, als van de administratie der heeren S. Sapo'rtas c. s. afkomstig, in omloop gebragt zijn wier onechtheid al leen uit het gemis va» het zoogenaamde watermerk kenbaar is. Bij ge legenheid der intogt van de koningin van Engeland in Edinburg, is eene houten stelling ingestort, waarop zich ongeveer 300 personen bevonden; omstreeks 60 zijn gekwetst geraakt, doch slechts weinige doodelijk. Een spaansch vaandrig der jagers van Isabelladie, om eend nog niet be kende reden het vaandel van dat regement hetwelk door koningin Christina zelve geborduurd is, had willen ontvreemden was in hechte nis genomen en zou denkelijk gefusileerd worden. Te Batavia Waren den 1 Mei uit Nederland aangekomen Z.' M." brikken de Zwaluwde Arend en de Windhond. De voorloopige werkzaamheden van het plan eener waterleiding voor de stad Amsterdam beginnende bij Breu- kelen zullen spoedig een aanvang nemen, alsmede het opnemen der abonnementen daartoe aan de huizen der stad. De brandklagtendie uit alle oorden der wereld gehoord Wórden schijnen nog niet te verminderen. Bij Botterdam, aan den Bergweg, is vrijdag avond eene boerenwoningmet hooiberg enz.bij Amster dam onder de gemeente Sloten mede dien avond de korenmolen het Sloter Wapen; te Hazerswoudedonderdag avond, het weeshuis en eenige belendende huizen te Terkaple bij Heerenveeneene boe- renbehuizingen in het gehucht Nottenhoven (hertogdom Limburg) drie boerenwoningenmet schuren en stallen eene prooi der vlam men geworden. - Het poolsche stadje Ciechanow is den 20 Augustus geheel verbrand; 114 huizen en 24 fabrijken leggen in de ascb. Hier door hebben 300 huisgezinnen al hunne bezittingen en ook hunne middelen van bestaan verloren. - Den 31 dier maand is aan de gren zen van Bohemen en Saksen bij SebnitZeen hevige boschbtand uit gebroken welke drie dagen later nog voortduurde Volgens de laatste opgave was reeds eene uitgestrektheid bosch van 500 akkers vernield. Dagelijks waren 1000 menschen bezig met het vellen van boomen en het graven van breede greppelsten einde de verspreiding van den brand te verhinderendoch niets had geholpenen men verwachtte alleen van een overvloedigen regen afdoende hulp. Het gewestelijk bestuur van Luik heeft verboden de vechtpartijen Van hanenhonden en andere dieren op plaatsendie voor het pu bliek opengesteld zijnalsmede alle andere openbare spelen op le vende dieren uitgeoefend wordendedie na korter of langer tijd hun dood ten gevolge moeten hebben. Tegen de overtreders is eene boete van 5 tot 15 frar.ken gesteldenbij onvermogen een dag gevan genis. Ook zij die tot dat einde lokalen mogten hebben bestemd zullen gelijke straf beloopen. Bij herhaling zullen de beide straffen te zamen worden uitgevoerd. Deze bepalingen verdienen ongetwijfeld de goedkeuring van ieder weldenkende. Eere zij daarvoor aan het gewestelijk bestuur van Luik. Hetzelve schijnt zich voor oogen te hebben gesteld dat wreedheid jegens dieren begaan zeer gemakkelijk tot wreedheid jegens menschen overslaat. De geschiedenis levert daar van menig voorbeeld op. Nero is niet eensklaps een pest voor de maatschappij geworden. De gruwelen in zijne kindschheid ten op- zigte van dieren begaan heeft zich op meer gevorderden leeftijd tot ■het menschdom uitgestrekt'. Het engelsche fregat Magicienne heeft, naar men van Maltha be rigt, aldaar een' leeuw en eene leeuwin ontscheept, welke het te Tunis aan boord genomen had en die voor den zoölogischen tuin te Londen bestemd zijn. In den nacht brak de leeuw de traliën van zijn hok en was bezig op de plaats van het lazaret eene wandeling te houdentoen 6 soldaten van den postverwittigd van het gevaar hetwelk de in quarantaine geplaatste passagiers liepen, met hunne geladen geweren aankwamen om hét dier te dooden als ziende men geen ander middel om het meester te worden. Een man echter bood aan eene proeve té nemen om den leeuw weder in zijn hok te bren gen onverschrokken naderde hij hem en daar hij bespeurd had dat het beest door dorst leed bood hij aan hetzelve water in cénen drinkbaktoen de leeuw gedronken bad bood hij hem op gelijke wijs een stuk vleesch en terwijl hij dit verslond wist hij hem een sterk touw om den hals te slaan met hulp van hetwelk men hem in zijn hok terng gebragt heeft. Allen die 'getuigen van het gebeurde wa ren bewonderden don mood en do koelbloedigheidmet welke deze man een zoo gewéldig en nog zoo volstrekt ongetemd roofdier heeft we ten te overmeesteren. In le Courrier des Êtats Unis. een noord-amerikaansch fransch blad leest men «Het aantal der landverhuizers, die dit jaar in Noórd-Amerika aankomen is voorbeeldeloos groot. Sedert het openen der vaart op de S.-Laurens-Bivierhetgeen nooit voor den 1 Mei plaats heeft, tot den 30 Julij zijn te Quebec (Canada) 36,127 vreemdelingen aan gekomen. Het aantal der nieuw aangekomenen in de havens der Vcrëcnigde Staten is nog Veel grooter geweest. Er zijn alzoo in drie maanden op de noord-amerikaansche kusten meer landverhuizers aan wal gezetdan zich twee eeuwen geledenËuropeaneh op geheel hot vasteland der nieuwe wereld bevonden. En toch is de maatschap pelijke toestand der Vereenigde Stalen nooit minder gelukkig geweest dan tegenwoordig, en hééft daar nooit minder kansom zijne fórtuin te maken bestaan. Ook neemt het aantal der armen daar boven mate toe, en onder die ongelukkigen die zonder ecnig middel van bestaan op eonen vreemden grond rondzwerven te dikwijls zelfs zon der de landtaal te kennen merken wij met smart een aanzienlijk aantal onzer landgenooten (Franschen) op. Wij gelooven eenen pligt van menschlievendheid en vaderlandsliefde te vervullen door op dit punt de aandacht onzer broeders van de fransche drukpers te vestigen. Dat zij ons helpen, om allen, wier zucht ilaar rijkdom of bevrijding uit ecnen toestand van bekrompenheid hen de blikken naar Noord- Amerika doen weïiden te doen weten dat het brood daareven als overal elders, slechts in het zweet des aanschijns gewonnen wordt, en dat het vermogen tot den zwaarsten arbeid of tot vernuftig han denwerk zelfs hier geene vruchten draagtzoo het niet door de keh- his aan de taal des volks ondersteund wordt." ZlERIKZEE den 11 September. Binnengekomen: het brikschip Anna, kapt. T. etl Kinsonvan Sunderland met steenkolen voor dezó stad. BROUWERSHAVEN, den 12 September. Binnengekomen: het schoonerschip Ocean, kapt. T. Turner, van Cardiff naar Dordrecht, Heden middag beviel, met Gods hulp, vaii eene D O C H- TER, mijne beminnenswaardige Echtgenoot, C. GAAN* DERSE. zónnemairë, J, C, M. VERTON, Jz, den 8 September 1842. Eenige kennisgeving. Een B A K K E R S-L E E R L IN G benoodigd bij L. dek BLAAUWEN. Terstond een SMID S-K N E C H T benoodigd. Adres bij de Uitgevers dezes. M. de GBOOT, staande met zijn Kraam over Jonkheer W. D. de JONGE, informeert UEd., dat hij is gesor teerd mét een groot assortiment Fransche PARFUMER1EN, ingelegde Vruchten, Zoja Gember, Limoensap, stokjes Banillc, geconfijte Oranjes en meer andere soorten van Goederenalsook fijne GALANTEBIEN voor Heereh en Dames. Verzoekt ÜEd,* gunst en recommandatie; alles tot de civielste prijzen. VERKOOPING V AN MEE DE TE VELDE. De Notaris C. J. van der HALEN zal, ten verzoeke van Mejufvrouw TANNETJE II OOGEN BOOM, Weduwe van wijlen den Heer A D R I A N U S H O C K E en verdere belangheb bende op Vrijdag den 16 September 1842, des namiddags ten drie ureten Huize van DIRK BORRENDAMME, te Brouwers- havenveilen en verkoöpen 0 B. 27 B. 78 Ell. vierjarige M E E D E. 1 92 28 driejarige DITO. 1 85 76 tweejarige DITO. 1 43 19 jonge DITO, TE ZlERIKZEE RIJ DE WED. A. DE VOS EN ZOON STADSDRUKKERS.

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 2