ZIEREKZEESCHE C O R A K T, N.o 72. Vrijdag A.° 1842. den 9 September BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. WAARSCHUWING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Gezien het Dwangbevel door den Heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier opgemaakt tegen de ten achteren zijnde belasting-* Schuldigen in wijk B van deze Stad voor de verschenen vier ter mijnen op (ie Personele Belasting i.ver het hopende Jienstjaar. Gelet op het besluit van Zijne Excellentie den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, van den 21 Maart 1836, Provinciaal- ilad n.° 35.) Waarschuwen de vermelde belastingschuldigendat de Ontvanger hen overeenkomstig de wetmoet vervolgen zelfs door beslag en Verkoop hunner goederen en manen hen mitsdien dringend aan om door eene onverwijlde voldoening van het door hen verschuldigde ïich van de kosten van vervolging alsnog te bevrijden. Zierikzee, den 7 September 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE CRANE, vt.. Ter ordonnantie van' dezelven-, De Stads Secretaris W. J. P. KRO EF. WAARSCHUWING tot betaling van Dijkgeschoten over 1842, daar de achterlijkheid in de voldoening geen uitstel meer toelaat. Zierikzee, den 8 September 1842. De Penningmeester vaD onderscheidene Polders DE JONGE. Het COLL EGIÊ van CURATOREN der LATIJNSCHE SCHOLEN dezer Stad maakt hiermede bekenddat op Maandag den 12 dezer, des voormiddags ten 11 ure, in de Lulhersche Kerk alhierde gewone jaarlijksche PROMOTIE en PR1JSU1T- DEELING aan de Leerlingen dier Scholen zal plaats hebben bij welke gelegenheid de nieuw in functie getreden Rectorde Heer D.' II. M. de Bruijn de Neve Moll, eene plegtige inwijdings-rede houden zalen noodigt hiermede levens alle beoefenaars en voorstan ders der oude talen er. geleerdheid uitdie bijeenkomst wel met hunne tegenwoordigheid te willen vereerén. Zierikzee, den 5 September 1842. Het Collegie van Curatoren voornoemd W. J. P. REOEF, President. P. J. ANDBEjE, Secretaris. GROOT-B R1TTANNIEN. LONDEN, den 4 September. H. M. en de prins Albert zijn donderdag morgen, omstreeks 9 ure, te Grauton bij Edimburg, aan wal gestapten hebben vervolgensin een open rijtuighunne plegtige intrede in de stad gedaan. FRANKRIJK. PARIJSden 3 September. Men wil hier weten dat van de zijde der britsche regering hij de nederlandsche onderzoek is gedaan, of en in hoeverre van de zijde dezer laatste het zenden van wapenen en krijgsbehoeften aan de uitgewekene kaapsche Boeren is begunstigd geworden. - Men voegt er echter bij datdaar de nederlandsche regering zich wel naauwkeurig heeft gewacht van zelfs dert schijn aan te nemen als of zij dergelijke uitzendingen goedkeurde of be gunstigde zij in dat opzigt een allezins bevredigend antwoord heeft kunnen geven en ook werkelijk heeft gegeven. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGEden 7 September. Men verneemt, dat Z. M. zich aanstaanden vrijdag naar Keulen zal begeven, teneinde den ko ning van Pruissen aldaar te ontmoeten en er de groote manoeuvres Van het pruissische leger bij te wonen. H. M. de koningin heeft ten behoeve der ongelukkige slagtoffers Van den brand in het dorpje den Ham provincie Overijsselgoed- gunstiglijk bijgedragen de som van f 100. Gelijk bekend is, heeft H. M. de koningin in der tijd het Wilhelmina's-Hospilaal alhier opgerigtalwaar de verwonden in den laatsten strijd mét Belgie door de moederlijke zorgen en op kosten van 11. M. werden verpleegd. Naar men verneemtheeft het aan H. M. behaagd bij den tegenwoordigen staat van vrede en nu het hospitaal aan deszelfs Oorspronkelijke bestemming niet verder kan beantwoorden t hoogstderzelver welwillende pogingen tot verzachting Van het lot voor ongelukkig verwonden t ook uit te strekken tot die onvermogende partikulieren wier zware en belangrijke kwetsuren en verwondingen eene zeer zorgvuldige behandeling vereischten. Tot dat einde moeten aan die ongelukkigen niet alleen genees- en heel kundige hulp worden verleend maar ook de vereischte medicamenten uitgereikt. Door den directeur-generaal van marine is ter kennisse van alle zeevarenden en daarbij belanghebbenden gebragt datter vervanging van de Kleine Kustverlichtinggestaan hebbende aan de Noord-Bat terij op het eiland Goedereede, van welker staking onlangs eene be kendmaking is gedaantegen het begin der maand November een licht aan de bovenste verdieping van de Steenen Baak op voornoemd eiland zal worden opgerigt, van welks ontsteking nader eene aankon diging zal worden gedaan. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Jn 't jaar 1841 zijn op de engelscho ijzeren wegen 4,600,000 personen vervoerd. Van dit aantal zijn aan 56 personen op die wegen onheilen Weervaren en daarvan zijn 29 gestorven. Ju Belgie,is de'uilkoms'. nog voordeeliger. Van 2,640,000 personen, die op de ijzeren wegen zijn vervoerd, zijn in 1841 slechts negen, op de eene of andere wijze gewond en heeft daarvan een enkele het leven verloren. De stad Brussel is zoo goed als failliet. Twaalfjarige vooruitgang. Bij dé groote 'najaars-veiling van kofïij door de Nederlandsche Handel-Maat- schappij op den 1 dezer te Amsterdam gehouden is alles verkocht ge worden. Er zijn dit jaar hier te lande twee malen zijwormen uitge broed. De zaken in Indie gaan voor de Engelschen meer achter- dan vooruit. Idem kreeftengang in de britsche fabrijk—districten. In Portugal heeft in de vergadering der afgevaardigden een vischwijven- tooneellje plaats gehad in presentie der noordsche ambassadeurs. Men heeft elkander zeer tamelijk voor dief en sienterhroer uitgescholden. Onder de pruissische artillerie is een uitgestrekt komplot van voorname bedriegers ontdekt; twee majoors en een aantal rijke personen zijn reeds achter de tralies geplaatst. Eene blinde bedelares in Gallice is door het werpen van een steen in haar oog ziende geworden. De dom te Keulen is den 4 September, na verloop van 10 eeuwen nader inge wijd. In een stal te Doiiai (Frankrijk) zijn 77 artillerie-paarden door den bliksem neergeslagen en 2 derzelve geblesseerd. Uit Mannheitgi wordt gemeld dat de vaart van en naar Nederland zeer levendig blijft j, en dat tót dusverre in dit jaardoor 62 schepen 240,000 centenaar» uit Amsterdam en Rotterdam zijn aangebragt. Een nieuw gedicht vart Victor Hugo, getiteld Frankrijk in rouw, aan Mevrouw de Hertogin van Orleans, ziet thans het lichten wordt, zoowel om de poëtische waardcj als om de daarin uitgedrukte gevoelens hoogelijk geroemd. Engeland heeft den 17 Augustus zijnen gewigtigslen man in den heer Floijd té Romsey verloren die 548 ponden zwaar in den ouderdom van 47 jarer^ overleed; Om het lijk Weg te voeren moest de muur zijner slaapkamer worden weggebroken. Op de Nieuwe Markt te Rotterdam worden voor-,- bereidselen gemaakt tot het boren van een' welputvolgens een nieuvq stelsel, op de wijs waarop elders artesiaansche putten worden gehoord. Deze werkzaamheid wordt beschouwd als eene proef, om de binnenstacl van versch water te voorzien. Niet alleen in verschillende steden var». Frankrijk, maar ook te Algiers zullen standbeelden of andere gedenktee- kencn voor den hertog van Orleans worden opgerigt. Het gedenkteekei^. te Algiers alleen zal eene uitgave van 400,000 fr. vereischeu. Tft Utrecht zijn gedurende eene maand te zien twee schilderijen vervaardigd het eene van zijde en het andere in fijn katoen gebreid door Johanna Spruitenburgeene vrouw met één been zijnde het eene schilderij met het stadswapen en het jagten het tweede met het koninklijke wapen ei) zeevaarten verder versierd met gevogelte en bloemen en de rand kant werk. In den nacht van den 5 op den 6 dezer is te Amsterdam op twee verschillende plaatsen brand ontstaanwaardoor een huis en een. winkel is uitgebrand. Den 6 was daar andermaal brand ontdektdia spoedig is gestuit. Ook te Zwolle is een winkelhuis met al de winkel goederen door brand vernield. Sedert eenige dagen ziet men te Parijs verscheiden kastanjeboomen niet slechts nieuwe bladen uitschieten maar sommigen daarvan zelfs nieuwe bloesem dragenals ware het in do meimaand. Te Leiden heeft men aan eenen wijngaard, aan denzelf den tak rijpe druiven en nieuwe loten gevonden, bezaaid met een tweede gewas, ter grootte van grove ganzenhagel. Door het geregtshof vau Parijs is het vonnis bekrachtigd waarhij de beroemde danseres Fanny Elsler tot eene schadevergoeding van zestig duizend, franks aan de directie der opera was verwezen, omdat zij niet op den bij contract bepaalden dag uit Noord-Amerika derwaarts was wedergekeerd. Te Batavia had men van Amboina herig tdat den 16 December aldaar, op Boero en op Amblaauw zware aard- en zeebevingen hadden plaats gehad. Op Am boina heerscbtei) galkoortsen. Men ziet eerlang bet bombardement van Tanger (Marokko) door de zeemagt der Yereenigde-Staten van Ame rika te gemoet, om over eene verregaande beleediging, den consul der staten aangedaan, wraak te nemen. tilt Nijmegen schrijft men dat het moeijelijk en omslagtig onderi zoek naar de daders en omstandigheden der gepleegde vernieling en opgevolgde diefstallen van houtgewassen in eenige onder Groesbeek gelegene hosschén zijn voleindigden datbij bevelschrift der arron- dissements regtbank aldaar28 beklaagden ter zake van diefstal bij nacht door meer dan één persoon en 106 beklaagden ter zake vaa eenvoudigen diefstal verwezen zijn. Men verzekert, dat zoowel de crimineel als correctioneel verwezene beklaagden voor het geldersche hof zullen teregtstaan. Een dagblad van Qstende verzekert, dat dezer dagen te Brugge een maaltijd gehouden zou worden door drie personen een waarvan zijnde een Hollander van geboorte, en Jan Herman genoemd, .107 jaren oud is, terwijl de tweede, met name Supert, bewoner van een armhuis te Brugge, 103 jaren .en de derde, eene ongenoemde juf vrouw 92 jaren telt. Herman was onlangs te Ostende geweest en had, door zijne vlugheid naar geest en ligchaam de algemeene aan dacht tot zich getrokken. (Jammer dat de 107jarige Hendrik Kuij' pers, uit Doesburg, dit partijtje niet heeft kunnen bijwonen.) De fransche dagbladen deelen een voorbeeld van wraak en een

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1