ZIERIKZEESCHE COURANT. Dingsdag den September. NIEUWSTIJDINGEN. N.o 71. A.o 1842. DUITSCHL AND. FRANKFORTden 30 Augustus. Het dagblad van Augsburg behelst het volgende berigt, onder dagteekeniug van de poolsche grenzen 18 Augustus «Indien ik u tot hiertoe nog niets gemeld heb van de akelige voorvallen welkè binnen kort ten gevolge van de zoogenaamde Vrijlating der lijfeigenen te Petersburg zoude.! iie'üben plaats gehad en waarvan de meeste builenlandsche dagbladen gewag hebben ge maakt dan is dit alleen daaraan toe te schrijven dat al die verbalen geen enkel woord waarheid bevatten. Daarentegen zijn de ongunstige berigten uit den Kaukasus volkomen gegrond. De vleugel-adjudant Skariatin heeft de tijding van de geledene tegenspoeden te Petersburg aangebragt, onmiddelijk na do aankomst van den koning van Pruissen. De groote expeditie, welke de géneraal Grabkena zich daarover met den minister van oorlog vorst Tschernilscheff verstaan te hebben maar niet in overeenstemming met den opperbevelhebber van het af gezonderde ka.ukasische leger, generaal Golomnin Junij jl. tegen de Lesghiers ondernomen heeft is ten eenenmale mislukt. De schuld van deze nederlaag wordt eenstemmig aan den bekenden roekeloozen moed van genoemden generaal geweien die op de waarschuwingen der hem vergezellende bevriende circassische opperhoofden geen acht sloegmaar volstrekt een beslissende» slag wilde leveren en zich zoo ver in het vijandelijk gebergte waagde dat hij geheel omsingeld en genoodzaakt werd om zich al vechtende eenen terugweg door de moeijelijkste bergpassen en rotsklooven te banen waarbij zijne troepen vier dagen en vier nachten lang geen enkel oogenblik rust konden genieten. Zijne afdeeling moet 6000 man bedragen hebben en het verlies alleen aan officieren wordt op 80 begroot. Even als bij dé tegenspoeden in Afghanistan zal de zedelijke indruk het meest belang rijke gevolg van dit ongeval zijn waardoor het uitzigt op de alge- hecle onderwerping van den Kaukasus weder meer verwijderd wordt." G R O O T-B R I T T A N N I N. LONDEN, den 29 Augustus. H. Al. de koningin heeft zich, heden morgen ten 7 ure fe Woolwich aan boord van bet koninklijk jagt Róyal Georgenaar Schotland ingescheept. H. Al. was vergezeld van Z. K. H. prins Albert, haren gemaal. Een alhier uit de Kaapstad ontvangen brief houdt in dat het 25"° regement onverwachts order ontvangen had om zich naar Port- Natal in to schepen. De gouverneur hield zich overtuigd dat spoedige en krachtige maatregelen alleen in staat waren om de Boeren tot onderwerping ie brengen. Sommigen meenden dat het niet voorzigtig was de bezetting van de Kaap met een geheel regement te verminde ren op een tijdstip waarin de jongste gebeurtenissen te Port-Natnl «ene zoo sterke gisting onder de bollandsche bevolking der kolonie badder, veroorzaakt. Den 3September. H. SI. is, votgetis de berigten uit het noorden reeds in de nabijheid van Edimburg genaderd. De zeetogt was op eene regt aangename wijs doorgebragt; de equipagiën hadden onder de oogen van 11. AI. danspartijen gehouden; de schepen waren met Vlaggen versierd en des avonds verlichtlangs de kust daverde het van vreugdeschoten enz. Do tijdingen uit de fabrijk—districten luiden Wéder eenigzins on gunstiger. In Manchester is wel een gedeelte van het arbeidsvolk tot deszelfs werk wedergekeerddoch vele anderen blijven nog weigerach tig. Elders, als te Dundee enz., blijft het nög zeer onrustig. FRANKRIJK. PARIJS den 31 Augustus. De wet op het regentschap is zoo spoedig mogelijk en reeds onder dagteekeniug van gisteren t door den koning uitgevaardigd geworden. NEDERLANDEN. 's GRAYENHAGE den 4 September. In het Nederlandsche Nieuws blad leest men «De beroemde fransche zeeschilder Gudindie zich sedert eenige dagen alhier bevindt is voorgesteld door den franschen gezant bij ons bof, ter audiëntie bij Z. AJ. toegelaten en op het minzaamste door den koning ontvangen geworden. Z. AI. heeft een van hoogst- deszelfs adjudanten gelast dien kunstenaar in de prachtige en smaak volle galerij van schilderijen in het paleis rond te leiden. De heer Gudin is opgetogen geweest van de rijke schat van meesterstukken die deze waarlijk vorstelijke galerij versieren. Ook de werkplaatsen van eenige onzer schilders alhier hebben den heer Gudin, volgens zijne eigene bekenteniseen nieuw bewijs ge geven met hoeveel glans Nederland ook in dit opzigt deszelfs ouden roem handhaaft. Onder anderen vond de heer Gudin geene -woorden om de bewondering uit te drukken die zich van zijn ge moed meester maaktetoen hij de werken van onzen eenigen Schelf hout aanstaarde ook aan de schilderijen en teekeningen van de hoeren van van Hove, J.'en Verveer, zwaaide hij veel lof toe." Z. exc. de minister van financiën heeft bepaald dat voortaan de reclamation Wegens grondlasten, even als die in zake van patenten als aan het zegel onderworpen moeten worden beschouwd terwijl de ingezetenen worden gewaarschuwd en herinnerd om hunne recla mes in zake van grondbelasting en patenten, op forrnaatzegel te schrijven en in te dienen zullende op rekwesten op ongezegeld papier geschreven, geene beschikking kunnen plaats hebben; De fransche staatsman, de heer Thiersis eergisteren in deze residentie aangekomen heeft het koninklijk museum van schilderijen benevens het kabinet van zeldzaamheden bezigtigd en is gisteren morgen naar Amsterdam vertrokken. Het opgegeven doe! zijner reis is het beschouwen onzer kabinetten van schilderijen van groote mees ters en het naauwkeurig onderzoeken van ons stelsel Van dijkwerken en droogmakerijen. Van den Helder schrijft men van den 31 Augustus: «Op er-ee tot dat einde gedane aanvrage van den regements-kommandént, tienben zich alhier wederom ÖU lukeliers van de de. Je divisie van bet algemeen depót der landmagl n.° 33, voor de dienst in onze over- zeesobe bezittingen vrijwillig aangegeven, en zal gemeld detachement, na alloop der nog ten dezen opzigte te vervullene formaliteiteneerst daags onder bevel van den 1"°° luitenant l'. J. Bernard, te water naar Harderwijk vertrekken aldaar bij de l5te divisie worden inge lijfd, om weldra deel uit te maken van het eerstvolgende koloniale transporthetwelk op een onzer koopvaardijschepen naar Java zal worden overgevoerd. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Uit Hamburg wordt geschreven dat nog dezer dagen en alzoo meer dan drie maanden na den brand bij het opgraven van puin in de nabij heid der S.'-Petruskerkvlammen zijn te voorschijn gekomen. In een gesticht Van liefdadigheid te Bologne waar tlisscben de 7- en 800 arme lieden aan hel werk gehouden worden zijn twee vloeren ingestort; drie personen zijn daardoor gedood en ongeveer 80 meerder of minder zwaar gekwetst. In den nacht van den 7 op den 8 Augustus is een der •ijsbergen van den Simplon (Zwitserland) met een groot geweld neérge- stort, met zich medeslepende eenige hutten en vee. De schok was zoo geweldig geweestdat in de huizen buiten het bereik der ncórstortende massa, tafels en meubelen werden omvergeworpen. Alen zegt, dat de pruissische regering voornemens is aan a! degenen die de doctorale waardigheid door koop erlangd hebben bet voeren van den titel van doctor te verbieden. Uit Wiesbaden wordt geschrevendal het getal der badgasten aldaargedurende dezen zomerreeds niet ver van dé 12,000, en dat der doorgereisd zijnde vreemdelingen ruim 10,000 be draagt. De heer d.r Wap, te 's Hertogenbosch heeft den eersten prijs behaald voor eene verzameling van 18 nederlandsche gezangen door de maatschappij: de Taal is gansch het Volk, te Genduitgeschreven. Bij het ministerie van justitie in Pruissen is onlangs de vraag geopperd, of ook reeds afgestorvene personen nog in zooverre vervolgbaar te houdeii konden zijn voor woorden en uitdrukkingen door hen gebezigd dat de nahlijvenden deswege over ihjurie in regten te betrekken zouden zijn. Na vrij slerke discussiën zou de meerderheid zich hiertegen hebben ver klaard. De onlangs te Berlijn opgerigte maatschappij tegen bet kwel len van dieren, begint reeds van zeer goede uitwerking te zijn; het bei- stuur over dezelve komt maandelijks bijeen om al datgene te verzorgen, wat het voorgestelde doel bevorderlijk kan zijn. Bij rondgaande brieven is de medewerking van alle geestelijken, schoolopzieners en onderwijzers der jeugd ingeroepen. De maatschappij ziet het getal barer leden dage lijks toenemen. Te Heerlen (Limburg) is eene geheele familie dieven zameiigesteld uit moeder, drie zoons en drie dochters ontdekten iti hechtenis genomen. In den laatsten tijd had men zich in de omstreken van gemelde plaatsover menigvuldige diefstallen te beklagen gehad. Te Alaagdeiihurg is den 26 Augustus, des avonds, door de aldaar ge vestigde zweminrigting eenen zwemtogt met lanlaamen gehouden. Een vreemdeling beefttegen uitkeering van een derde gedeelte, bij het gouvernement van Spanje aangeboden de plaats aan te wijzen waar de koningin Maria Louisa, tijdens haar vertrek uit Spanje, 4- of 5000 on een goud en. vele fijne paarlen beeft verborgen men heeft deh man eeu uitwijkend antwoord gegeven én doet intusscheri uasporingen. De pauselijke regering heeft order gegeven tot het bouwen van stoommachi nes, met welke men de bedding van den Tiber zal trachten te reinigetl en uit te diepen. Op den 26 Augustus is-, bij gelegenheid van het ver jaarfeest van prins Albert, gemaal van de koningin van Engeland, van. den ronden toren te Windsor een smaakvol en allerschitterendst vuurwerk afgestoken dat bijna twee urenzonder tusscbehpoozen geduurd heeft. Tusschen Luik en Botterdam is de stoomvaart-dienst geopend. De stoombooten hebben reeds met goed gevolg verscheidene togtèn van de fransche grenzen naar Botterdam volvoerd. Alaandag II. is te Go- rihchem een monster hennep aangebragt, 'twelk in dit jaar binnen 70 dagen is gezaaidgeplukt eii bereid. Gewoonlijk wordt daarvoor eeu tijdverloop van drie maanden gevorderd. Den 31 Augustus heeft in de sociëteit de Uniete 's Herlogcnbosch een wedstrijd plaats gehad van 15, daartoe uit verschillende steden en gemeenten van Noord-Braband uitgenoodigde handboogscbutterijen. De uitgeloofde gouden medaille is behaald door de schutterij van Eindhoven de zilveren door die van Oir- schol; de bronzen door die van Yeghei. Het aantal onheilen door of met-rijtuigen in Parijs teweeggebragtis in de laatste jaren aanmer kelijk toegenomen. In 1834 bedroeg dit aantal 154, met 4 sterfgeval len; in 1841 412 met' 17 sterfgevallen en in de zes eerste maanden van 1842, 312, met 12 sterfgevallen. Te Posen is onlangs een ko ninklijk bevel ontvangen, volgens hetwelk voorlaan aan alle hoogere en middelbare scholen inrigtingen voor gymnastische oefeningen verbonden moeten W-orden, ómdat het dringend noodzakelijk geacht wördt, meer zorg te dragen voor de ligcharoelijke ontwikkeling van de aankomende jeugd. Te Liebeckin het limburgsche, is de bliksem in eenen sjal ■welke 80 schapen bevattegeslagen die allen door de vlammen zijn om gekomen. Alen meldt uit Wildervank (Groningen)dat aldaar een appelboom welke beladen is met zijne volwassene vruchtvóór de tweede

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1