ZIERHLZEESCHE COURANT. N.o 68. Vrijdag A.» 1842. den 26 Augustus» BESTUREN EN ADMIN ISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. B E K N D M AKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZlERlKZËE tnaken bekend dat het kohier der belasting op het Personeel voor deze Stad wegens schatting' en telling, over het loopende dienstjaar, op den 19 dezer maand door Zijne Excellentie den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie is eXaeutoir verklaard en dat hetzelve op heden gesteld wordt in handen Van den Heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier ten fine van invordering wordende de belasting.- schuldigen mitsdien aangezocht om hunnen aanslagovereenkomstig do wet, getrouwelijk te'voldoen. Zierikzeeden 24 Augustus 1842, Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE CRANE, vt.. Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KRO EF, 'y. 'if., ifvi6 F R A N K R IJ K. PARIJS den 21 Augustus. De door de regering aafi de kamer der gedeputeerden voorgestelde wet op het regentschap ismet 310 tegen 94 stemmen aangenomen. Bij deze wet Wordt het beginsel aangenomen, dat, even als de troonsopvolging erfelijk is, naar regt van eerstgeboorte, het regent schap insgelijks alzoo behoort te worden ingesteld maar dat de voogdij zal toekomen aah de prinsesse-moeder en bij ontstentenis aan de koningih en wijders aan de naaste prinses in den bloede. Voorts wordt alzoo "bepaald dat de koning na het bereiken van zijn IS15' jaar, meerderjarig zal zijn; dat, bij minderjarigheid van den koning do naaste prins in de bloede welke den ouderdom van 21 jaren heeft bereikt regent zal wezen - dat de uitoefening van de koninklijke magtbehoudens de constitutionele waarborgen aan den regent zal zijn opgedragen; - dat de regent voor de kamers den eed zal afleggenen zoo deze niet vergaderd zijn dezelve binnen drie maanden zal bijeenroepen - dat de voogdij over den minder jarigen koning zal verblijven aan do prinsesse-moeder, zoolang zij ongehuwd is- en bij ontstentenis, aan de koningin, en wijders aan de naaste prinses in den bloede. De hertog van Nemours, die nu, ten Ware hij onverhoopt vóór den koning mogt overlijden bij bet afsterven van dezen aan het regent- Schap komt zal den 25 October de volle 28 jaren bereikt hebben. De aanstaande koningthans nog graaf van Parijswordt den 24 dezer 4 jaren oud. Reeds sedert een geruimen tijd heeft men zich bij het bewind beklaagd over den loop der aangelegenheden in het Oosten. Ten gevolge van het viervoudig traktaat van 1840, is het gezag van den onder-koning van Egypte wel in Syrië gefnuikt en dat van de porte in dat gewest hersteld maar is tevens onder de vorige dwingelandij der turksche ambtenaren eene volslageno regeringloosheid gevolgd waarvan de christen-bevolking het slagtoffer is. Engeland beklaagt zich Wel en zeer ernstig maar de porie ohder de band door Rus land aangezet antwoordt op een vrij hoogen toon dat dergelijk beklag bij eeno onafhankelijke mogendheid ongepast is. De brilsche ambassadeur heeft ook wel gedreigd met maatregelen van bedwang doch de brilsche regering oordeelt het niet geraden om dergelijke middelen in ernst te Werk te stellen, De fransche diplomatie meent dat, indien Turkije, door het bedoelde verdrag, als onafhankelijke staat beschouwd in zijne vorige kracht was hersteld deze regering loosheid niet zoude zijn ontstaan maar dat dezelve alleen het gevolg is van het onherstelbaar verval van het turksche rijk en welk verval door Rusland bij voortduring op allerhande wijzen wordt bevorderd, De fransche staatkundigen meenen alzoo dat Frankrijk in afwach ting der toekomst zich in de eerste plaats moet beijveren om de christen-bevolking in het Oosten krachtdadig tegen de onderdrukking te beschermen waaraan zij is blootgesteld en zich daartoe met Engeland, en ook met Rusland, indien het noodig mogt wezen, verstaan. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 24 Augustus. Z. M. de koning heeft gisteren hoogstdeszelfs reis naar een gedeelte van Gelderland aanvaard. Z. M. is ten 1 ure naar het Loo vertrokken en wordt heden te Zutphen verwacht. Van Gelderland zal Z. M. zich naar Tilburg hegeven wordende hoogstdezelve aanstaanden zalurdag in deze resi dentie terug verwacht. Naar men verneemt, is er onlangs eene commissie benoefttd die belast is met het onderzoek van twee voorstellen welke van rege ringswege aan haar zijn onderworpen en waarover zij een Verslag zal Uitbrengen. De bedoelde voorstellen hebben betrekking, het eerste tot den staat der Wesl-Indiscbe Koloniën en het tweede nöpens de zaak der slavernij aldaar. Men verzekertdal deze commissie met de volbrenging harer taak reeds verre gevorderd isen dal zij eerlang haar rapport, nopens de heide voorstellen, zal uitbrengen. Van wege den minister van financiën is bekend gemaaktdat de middelprijzcn der inlandsche granen voor het geheele rijk over het tijdvak van den 20 Julij tot en met den 19 Augustus 1842per mud zijn geweest: tarwe /"9,69, rogge /"6,37, boekweit f 6,51, gerst 4.35, haver f 2,94 en ohgepelde spelt f 3.24, en dat da regten op den in- en uitvoer voor de maand September eerstkomende zijn gesteld per mud als volgt: tarwe en gepelde spelt 25 c. en 50 c. rogge 15 c. en 30 c.boekweit 15 c. en 30 C. gersten mout 50 c. en vrijhaver 75 c. en vrij en ongepelde spelt 50 c. en vrij. De directeur-generaal van marine heeft ter kennis van alle zee- Var. widen en daarbij belanghebbenden gebragtdal de beide Volgende tonnen als de Witte ton n.° 16 en de zwarte ton n.° 18, gelegen hebbende ter inkomen van bet vaarwater de Grevelihgen mitsgaders het witte tonnetje n.° 17 gelegen hebbende op de plaat van Bom- menede in het Brouwershavensche Zeegat uit hoofde van het vêrloopen des vaarwaters, zijn Verplaatst de twee eerstgenoemden in het nieuwa vaarwater, op de volgende merken en peilingen als: de witte ton n.b 16 op eene diepte van 3 el 20 duim gerekend met laag water, op de merken de molen van Brouwershaven in de oostpunt van den havendijkin peiling de genoemde moien w. z. w. de toren Van Goedereede n. n. o. en de toren van DreisChor zuid, per kompas; de zwarte ton n.b 18 op eene diepte van 3 él 40 duim gerekend met laag water op het merk Rehesse vrij van den OssenhoCk en in peiling Rehesse w. ten h. Zonnemaire z. z. W. en Stellendam o n. 0.per kompas, en het witte tonnetje n.° 17 in eene diepte van 2 el 50 dliim (te rekenen met laag water)op het merk de molen van Brouwershaven in de punt van de Lange Nolen in peiling de kerk van Brouwershaven w. ten z. den toren van Dreischor zuid en deh toren van Goedereede n. h. o. Bij de aanmerkelijke giften voor de ongelukkigen door den brand te Hamburg dezer dagen van regeringswege openbaar gemaaktzijn zeker nog vele bijzondere bijdragen te voegen. Zoo verneemt men dat de orde van vrijmetselaren in dit rijk zich inzonderheid het lot dier leden van het genootschap heeft aangetrokken welkedaar tef plaatse hulpbehoevend zijn geworden. Het Nederlandscb Groot-Oosten heeft daarvoor dadelijk eene som van f 1000 ter beschikking gesteld; het Hoofdkapittel der Oppergraden f 300 en aan giften van onder scheidene Loges f 1135,62te tarnen f 2435,62'/,behalve nog aanzienlijke sommeti door enkele Loges regtstrëeks naar Hamburg overgemaaktwaaronder bij de f 500 van de Loge uit Arnhem. GEMENGDE buiten- en binnenlandsche BERIGTEN. Het huis te Parijs, Waaruit de beruchte Fieschi op den koning gescho ten heeft, is Onlangs tot den grond toe afgebroken, en thans door een zeer fraai gebouw vervangen. De gele koorts heefscht te Havana in eene zoo hevige graad, dat 60 zeevarenden Waaronder 4 kapiteins, op ccnen dog daaraan waren bezweken en ieder zich haastte om van daar te vertrekken. De bevolking der koloniën van de Maatschappij van Weldadigheid is in de maand Julij met 172 personen vermeerderd. Een vrijwilliger der marine, in Frankrijk, heeft eene zeer eenvoudige nachttelegraaf aangeboden; zij beslaat in eene houten kist van 3 el ku biek welke op 2 zijden 5 ronde gaten heeftom met de 2 naastgelegen telegrafen te cofrespondereh. De kist wordt van binnen verlicht, en het openen en sluiten der gaten volgeös een bepaald plan 'tgeen door een eenig persoon geschieden kan is het middel om de beriglén over te bren gen. Ook de pruissische regering is voornemens om de porten der brieven te verminderen. Den 14 dezer zijn te Dinther (Noord-Bra- band) de wind-koren- en water-oliemolens eene prooi def vlammen geworden. in Neder-Betuwe gaan geene 24 uren voorhij zonder dat er een of meerdere diefstallen worden gepleegd huisbraak hieronder begrepen. In Belgie heeft de prijs der granen dezer dagen eene aan merkelijke daling ondergaan. Dezer dagen zijn te Londen aangebragt 4 kanonnen, die aan de Chinezen zijn ontnomen 3 derzelve voeren het jaartal 1627. Wat hebben die kanonnen het in dien lijd warm gehad In Berlijn zijn bijna al de duitsche apothekers zarnengekomen arme zie- keh, gedurende derzelver absentie. In Weenen circuleren brandbrie ven. In den noord-amerikaanschen staat Ohio zijn de levensmiddelen zoo goedkoop, dat b. v, 100 pond vatkensvleesch slechts twee daalders kost. Eerstdaags zal te Zutphen het licht zien, eene bfochure, geti teld: Het Eindje Touw, den heer scbout-bij-hacht E. Lucas voor da voeten geworpen, opgenomen en uiteengédraaid door een heiboer." Abd-el-Kader, heeft den keizer van Marokko doen weten dat, als het geluk bem niet meer mogt dienenhij naar Marokko Zoude komen en zien, wat hein dan te doen zoude staan. Men meerit, dat hij niet min der zoude beoogen dan om zich op den marokkaanschen troon te plaat sen en bet is vrij zekerdat hij nog a! een grooteö aanhang zoude vin den vooral bij degenen die bem als een heiligen martelaar voor het ge loof beschouwen. De koning van Frankrijk legt er zich tegenwoordig bijzonder op toe, om al de prinsen (zijne zonen) in het vak der staat kunde te onderwijzen. De nieuwen klokken-telegraaf, welke reeds op den spoorweg van Frankfort naar Höchst gemaakt is heeft men dezer dagen zien werken. Met dezen toestel is een berigt van Frankfort naaf Hüchst (op 2 uren afstands) in 3/, minuut overgebragt, en even zoo snel had men hel antwoord terug. Tijdens het zilveren bruiloftsfeest van den keizer van Rusland heeft het treffende schouwspel plaatsgehad van eene parade, waarbij 50 bataljons en 70 eskadrons, in Vollen militairen luister uitgedoschttegenwoordig wafer,, en van de groöte baltiscba vloot, beslaande uit 50 bodems, waarvan 18 linieschepen toen dezelve bij het vertrek van den koning van Pruissen in den laten avond met hengaalscbe vuren verlicht, met al bet volk in het want paradeerde, en bij het afscheid nemen der beide monarchen, al hare vuurmonden, ten getale van 2- a 3000 deed losbranden. De wreedheid in Spanje neemt nog geen einde. De bevelhebber Zwbano beeft laatstelijk te YieR

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1