ZIERIRZEESGHE COURANT; ag BESTUREN EN ADMIN3STRATIEN. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. 'sCBAVENRaGE, den 10 Augustus. Mén Verneemt, dat 1 heit Z. M. koning Willem Frederik, graaf van Nassau behaagd heeft, eene Som van f 3000 te dóen toekomen aan het kerkbestuur te Leeuwar denter voorziening 'in de kosten van de herstelling der groote kerk 'aldaar. «BP- 2f.° 64» A.° 1842. <Ze« 12 Augustus. BURGEMEESTER en WETHOÜDEBS dér Stad ZIERIKZEE Verwittigen bij deze de belanghebbenden: dat de gewone KEBMIS of JAA>BMABKT dit jaar binnen deze Stad zal gehouden worden;, als van ouds aanvangende op den laatsten Maandag in Augustus, ge durende tare wélten en ahöo van den 29 Augustus tol en met den 10 September aanstaande. De Kramers w'orden verzocht tot het bekomen van plaatsen zich In tijds met vrachtvrije brieven bij den heer A. van der Velde, Cz. ■Stads-Architect en Marktmeester alhier aan te melden en zal een ieder hunner vaïi behoorlijk Patent moeten zijn voorzien terwijl 'geene Bijfelaars Iloroskooptrekkers of Bedelaars op de Kermis zullen Worden toegelaten. Zierikzeéden 3 Augustus 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I)E CRANE, W., Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. AFKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIEZÉE. Lettende op art. 33 van het Policie-Reglement voor deze Stad. Verbieden bij deze uitdrukkelijk hel 'Schoren en Glazenwasscheh gedurende de heerschonde droogte en zulks op de boete van drie gulden of een dag gevangenis op de overtreding van dit verbod met welker vervolging de Commissaris van Policie belast is. Zierikzéeden 11 Augustus 1812. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KRO E F. G R O O T-B R I T T A N N I E N. LONDEN den 6 Augustus. In het huis der lords is dezer dagen door lord Brougham een voorstel gedaan strekkende om, van rege ringswege maatregelen te doen nemen ten einde bet drijven van Slaven-haódèl en wel bepaaldelijk liet drijven van dien handel door britsch'e onderdanen of fnél britsch geld op 'ée'óe meer afdoende wijze tekeer té gaan. De spreker li'éeft zich te dézer gelegenheid in eene allezins opmerkelijke rede ernstig beklaagd over bet toenemen van den slavenhandel in de laatste jaren én onder a'ndereh opgegeven dat van het jaar 1837 tot 1841 bet aa'nlal slaven op bet eiland Cuba vermeerderd is met 32,000 behalve de 91,000, welke'aldaar inge voerd zijn om de door stetflé gèledéne verliezen te herstellen wes halve in die 4 jaren niet minder dan 123,000 'slaven aldaar zijn in gevoerd dus gètniddeld omstreeks 30,000 'sjaals. In de haven van Havana zijn gelijk hij verder berigtte in de 2 laatste jaren 142 Schepen met 52:000 'slaven binnengekomen. In Brazilië zijn in de jaren 1837 1838 en 1839; met 244 schepen 109,000 slaven inge voerd behalve de menigte dergeneb welker invoer geheim is gebleven. De spreker Schatte bet aantal der slaven die jaarlijks in Brazilië worden ingevoerd op 70,000. Deze onderscheidene invoeren geschie den gelijk hij verder aantoonde voor het grootste deel voor rekening óf ten behoeve van engelsche ondernemers of grondeigenaars in de genoemde landen, of leri minste met behulp van engelsche geldmid delen. - De ministers hebben met lord Brougham ingestemdten aanzien van bet misdadige en hoogst onvoegzame van deze hande lingen en zich beréid verklaard om eiken maatregel die zou voorgedragen worden om dat kwaad te verhinderen te ondersteunen. Zij achteden het echter zeer moeijelijk zoo niet onmogelijk om ten dezen afdoende verordeningen tot stand te brengen. Uit de, laatste berigten uit Qost-ïndie blijkt van een gevecht den la Maart tusschen Ongeveer 1100 Ëngelscben en 6000 Chinezen bij Ningpo geleverd. De eersten zijn dé aanvallers geweest en de laatsteh hebben zich dapperder dan bij vroegere gelegenheden gekwe ten maar nögtans de nederlaag geleden. Het getal hunner dooden Wordt zeer verschillend, in sommige berigten op 400, in andere op 900 man begroot terwijl dè Engélschen 3 dooden en 40 gekwetsten gehad hebben. .Na hunne nederlgag zouden de Chinezen zich weder in de nabijheid dér stad SKouhing vereenigd hebben en stond sir IJ. Gough gereed hén legen te trekken. Ook sprak men van het oogmerk der Chinezen om Ningpo andermaal en jvel met eenc magt van 30,000 man aan té lasten en van dat van jsir II. Gough om de hoofdstad dei; provincie Chekeaiig (e .bemagtigen. Na de aankomst der toen onder weg zijnde schejjén zou de engelsche zeemagt in de chinesche wateren 56 vaartuigen waaronder 17 sloomhoolen sterk zijn. Het getal der inwoners. Sedert den aanvang der vijandelijk heden verslagen wordt op bijna 8000 dat der veroverde of verna gelde stukken geschut op rulni 1800 begroot. Velen hier té lande vinden in den loop der zaken, in China tot hiertoe weinig troostrijks Behalve de gesneuvelden zeggen zij zijn bereids 2500 engelsche zeelieden en soldaten aldaar door ziekte omge- kameii ruim twee milüoen sterling is verspild; het binnensmokkelen van opium geschiedt in grooter mate dan ooit voorheen Chusan is genomen en hernomen het bezit van Canton dat in handen der Engelschen was is weder verkocht en de Winst bij dat alles bestaat hierin dat Engeland zich eene natie van 250 millioen zielen tot zijne bitterste vijandin gemaakt heeftzónder dat nog iets wezenlijks beslikt is geworden. NEDERLANDEN. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Te Hamburg houden zich de autoriteiten 'steeds ijverig bezig om dö ontelbare diefstallen op te sporen welke.aldaar gedurende den verschrik- kelijken brand hebben plaats 'gehad'. De gestolen goederen die reeds 'ontdekt zijn bedrogen,eene waarde van ongeveer 160,000 marken (ruim 'f 120,000). Hel getal der 'aldaar ter zake voorschreven gearresteerde personen beloopt tót dusverre 93. De groóte Zware olifantWelke te Gorincbem geweigerd beeft aan boord der stoomboot te stappen heeft thans goedgevonden naar Leiden te marcheren; alwaar bij is ie bezigti- gen. M. Zavy biedt op de kermis te Gouda het verongelukken der stoomboot de President ter hezigtiging aan. Is Zavy daarbij tegenwoordig geweestof naar welk versierd verhaal heeft hij die schilderstukken ver vaardigd? De dochter van baron James Rothschild is te Parijs in het huwelijk getreden men zegt dat hare familie voor haar huwelijksgoed zorg gedragen heeft. Duizende van mijnwerkers in de omstreken vart Glasgow en andere plaatsen van Schotland hebben dezer dagen hunnen arbeid verlaten om vergaderingen te houden lot het heramen van maat regelen tèh éindé hoogér dagloon te verkrijgen. Het huis te Parijs, waarin de hertog van Orleans is overleden moet afgebroken worden en 'de bouwstoffen daarvan naar het park van het paleis óvergebragtom het huis aldaar wéder op te rigten. Terstond daarop zal met het bouwen van eene kapel op de vórige standplaats van genoemd huis worden aan gevangen. De berigten omtrent den haringvangst luiden tamelijk goed. Abd-el-Kader zal door de Fransclien tot in de woestijh vervolgd worden ten einde hem gevangen té nemén. Tusschen de Turken en Perzjanen is het reeds tot herhaalde gevechten „gekomenwaarhij dé laatste 3000 'man zouden verloren hebben. Koning Leopold is naar Ostende vertrokken om daar eehig'e dagen te verblijven. Té Calcutta heeft den 3 Junij een orkaan gewoed waardoor 40 schepen op de Ganges vergaan of zwaar beschadigd en een groot aantal menschen ömgekomèii zijn. Den 15 dezer zal er aan de monden van dé Schelde eene bejgi- sc.he loodsdienst ingerigt worden. Te 's Gravenhage en Amsterdant zijn lijkdiensten voor wijlen deh hertog ran Orleans gehouden. De koning van Pruissen is den.5 dezer uit Petersburg, laatst uit Silezie, te Berlijn leruggekeerd. Te Bergen-op-Zooin en te.Nijmegen zijn dezer dagen 3 militairen toet hét badèri verdronken. Te Farmsum (Vries land) is, ih dén avond van den 6 dezer, omstreeks 10 urebij eena heldere lucht, even na eene flikkering, als van weêrlichteene gloeijenda Streep in de lucht waargenomen welke zich een weinig ten noordén vart dei» melkweg, van het oosten naar het westen, uitstrekte. Dezelve ge leek veel naar den staart eener.komeetdoch was rooder eri veel meer gloeijende, vertoonde zich nagenoeg 2 a 3 minuten en verdween töert langzamerhand. Als éenö. waarschuwing inzonderheid voor de'arbeidende klassen; óm zich hij de thans heerschende zomerhittezoo veel mogelijk:in acht te némen, mogé de mededgeling van het. volgende geval strekken Harmen Meijer, suikerrafirnadeursknechtgelogeerd bij I. F. Meijer. in de Rozenstraatte Amsterdamwerkzaam hij de heereii Reukers en Hulshof, óp de Lauriergracht, jl. zatürdag den'6 Augustus, ten gevolge der hitte en missahien, ook wel door liet veel drinken van water of hier, ongesteld geraakt zijndeis kort daarop in zijne slaap stede overleden. Ken engelsch doctor, de heer Turnbull, te Londen, heeft de'dftf dekking gedaan dat hét hlaauwzuür éeri zeer heilzaam middel ter genezing der blindheid is, Voor eeiiigfe weken nam hij in tegenwoor digheid eener talrijke vergadering, proeven op verschillende patiëntèit t die zich in den ouderdom Van 5 tot 20 jaren bevonden welke proevpn met liet beste, gevolg bekroond werden. Do genezing werd bewerkt door gedurende eene halve minuut of Zoo lang lot dat dè patiënt éenige warmte begon te gevóelen, een kléin flesèhjé met blaauwzuur Welks opening met de grootte van het oog overeenkomt, onder dit orgaan te houden. Een kind was sedert den zesden dag van zijn lëven blind en had in de blinderiscboo! met hólle letters lëeren lezen na eene herhaalde behandeling met blaauwzuur kon liet deze letters zien en dezelve zoowel door middel van het gevoel als van het, ge- zigt Iffzeti. Eert 22jarig meisje' had 13 jaren in volslagen blindheid doorgehragt tot dat doctor Turnbull haar behandelde, en nu kan zij zonder geleide gaan en alle vormen en kleuren onderscheiden; Nadat wij getuige van deze proeven geweest waren - zegt de berigt- gever in. een engelsch blad - en ons van de juistheid der opgaven overtuigd hadden trachtte ik ook te' vernemen hoe de heer Turnbull op dezö ontdekking gekomen' was benevens de oorzaak te leereti kennen der wonderbare werking van een zoo eenvoudig middel. De heer Turnbull antwoordde, dat hij het eerst op dit denkbeeld gekomen was door de omstandigheidwelke bij allé vergiftigingen door hlaauw-

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1