ZIEMKZEESGHE G O R A K Ti N.o 63. jOingsdag A.® 1842, den 9 Augustus. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. «gs? BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZÏERIKZÈÈ Verwittigen bij deze de belanghebbenden dat de gewone K E R M I S of JAARMARKT dit jaar binnen deze Stad zal gehouden worden als van ouds aanvangende op den laalslen Maandag in Augustus, ge durende twee weken en dlzoo van den 29 Augustus -tot en met den 10 September aanstaande. De Kramers Worden verzocht tot het bekomen van plaatsen zich in tijds met vrachtvrije brieven bij den heer A. van deb Velde, Cz. Stads-Archilect eh Marktmeester alhier aan te melden en zal een ieder hunner van behoorlijk Patent moeten zijn voorzien, terwijl 'geene RijfelaarsHoroskoo'ptrekkers of Bedelaars op de Kermis zullen worden toegelaten. Zidrikzeeden 3 Augustus 1842. Burgemeester 'en Wethouders voornoemd DE CKANE, vi Ter ordonnantie Van dczelven> De Stads Secretaris W. 3. V. KROEF. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, brengen bij deze ter kennis van dé Ingezetenen dat door Zijne Maje steit het plan is opgevat om óp een der pleinen in de residentiestad Gravenhagè een Standbeeld óp te ri'gten tér eere van Prins WILLEM terwijl Hoogstdczelve heeft begeerd, dat ieder Neder lander in de gelegenheid worde gesteld oin aan dat plan deel lo kunnen némen waartoe de inschrijving tot 'een gemiddeld bedrag Van f 10 dbor het Hooger Be'stuuf is aanbevolen ten einde op dié wijze aan velen de gelegenheid worde verschaft in evenredigheid hunner middelen tot zulk eehe belangrijke Onderneming mede te werken terwijl tevens vóór dén meer gegoede d'è gelegenheid blijft opengesteld om door éc'ne aanzienlijker inschrijving van zijne belang stelling te doen blijken. De Regering vertrouwt dat eene dringende aansporing tot deelne ming in zulk eene belangwekkende Onderneming onnoodig mag wor den geacht daar ieder Nederlander weet wat het Vaderland aan den grondlegger van Nederlands vrijheid Ver'pligt is -, en bij de herin nering daaraan door bewondering en erkentenis gedrongen gaarne ruimschoots zal willeh toebrengen om de nagedachtenis van dien Vorst, zijner waardig, te belpeh vereeren. Daartoe zullen aan dn huizen dér Ingezetenen worden rondgëzöndcp inteekenihgslijsteii benevens dé schcts-tëekèning van het op te riglcn Standbeeld terwijl bovendien voor het publiek de gelegenheid tot beschouwing der teckening en inschrijving wordt opengesteld dage lijks ter Secretarie gedurende deze en de volgende maand. En zal deze tót een ieders narigt Wórdén afgekondigd én iii de Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzeeden 3 Augustus 1812; Burgemeester en Wethouders voörriöémd, DE li R A N E vt. Ter ordonnantie vari dezelven De Stads Secretaris W. Ji P. K R O F. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 2 Augustus. Berigten uit Romevan dén 23 julij houden ih dat den vörige'n dag het zoo lang aangekondigde geheim-consistorie is gékoU'dert Waarin Z. H. do paus, in eené plegtige aanspraak t over de aangelegenheden der Katholijke kerk in Busland heeft gehandeld. Iri déze allocutie verklaart 2. ij. dat hij reeds vroeger aan het fcohsistorie iijné smart over den hoogst jam merlijken toestand der Katholijke kérk in Rusland heeft kenbaar ge maakt - dat de Allerköóg'ste getuige is boe hij dadelijk na hét aanvaarden Vaii zijne pauSSelijké waardigheid niets Verzuimd heeft, om dat kwaad hetwelk dagelijks grooter werd naar verrriflgen te keer te gaan - dat echter de uitslag van deze pogingen niet gunstig is geweest zooals vooral ook door de gebeurtenissen van den laatsteii tijd is gebleken - dat bij dit alles zijne smart tot den hoogsten trap wordt opgevoerd doordien bij het groot aantal geloo'vigen in Rusland de meeuing Veld hóeft gewonnen dat hij zijnen heiligen pligt ver getende de gloote rampen der kerk aldaar met stilzwijgen zou zijti voorbijgegaan en ontveinsd hebben en zelfs de belangen van de Ka tholijke godsdienst bijna zolidé hebben verwaarloosd. Zoover is hét dan ook reeds gekomen (aldus vervolgt Z. H. aan het slot zijner aanspraak) dat wij schier de steen des aanstoots en de ergernis ge worden zijn bij een zeer groot gedeelte van de kudde des Heerfcn over welke wij van Godswege gesteld zijn ja zelfs hij de gehcelc kerk welke als op eene hechte rots gevestigd is op bem wiens verhevene waardigheid op ons als zijne opvolgersovergegaan is. In deze omstandigheid vorderen de eero Gods en de belangen der godsdienst zoowel als de onze dringend dat wij zelfs de verddnking van eene zoo schandelijke schuld zeer verre van ons afwerpen. Hierom hebben wij gelast dat de lange reeks van zorgen die wij voor de Katholijke kerk in bet genoemde keizerrijk gedragen hebben in eeti opzettelijk daartoe vervaardigd geschrift, openlijk hekend gemaakt zoude worden opdat de geheele geloovige wereld moge zien dat wij geenszins aan oftzén apoStolischeh pligt te kort hebben gedaan. Dat wij, Voor het overige, eerwaardige broeders, d'en moed niet laten zinken i hopendedat de zeer magtige keizer der Russen en koning van Poten naar zijne billijkheid en naar de verhevene inborst waar door hij uitmunt, welwillend voldoen zal aan de aanhoudende wen- schen Van oris en van dé aan hem onderworpene Katholijke bevolking. Laat ons intusschen terwijl wij deze hoop koesterenoogen en handen opheffen tot den bergVan Waar ons hulp kan toekomen inct vertrouwen biddende, en den Allerhoogste smeckende dat Hij aan de reeds lang in nood verkeerende kerk spoedig den zoo vurig verlangden bijstand yerleene." Bij déze aanspraak zijn gevoegd niet minder dan 90 bijlagen welke tot het jaar 1812 teruggaande eene uitvoerige opgave be vallen der bezwaren van de paussëlijke regering en van de deswegens met Rusland gevoerde onderhandelingen -, alsmede naauwkeurige be rekeningen van de waarde der verbeurdverklaarde kcrk-g'oederen en derzei ver opbrengst. Deze geschriften zijn vervat in een folio boek deel van 186 bladzijden. - Sedert de keulscbe zaak, dus mérkt men in bet berigt uit Rome aan is geen zoo gewigt'ig stuk aan het heilige kollegie voorgelegd en tot nog toe is het behalve aan de kardinalen en de vreemde diplomaten slechts aan weinige bijzondere personen medegedeeld. FRANKRIJK. PARIJSdén 5 Augustus. De lijkplegtighedén voor den hertog van Orleans zijn thans ten 'einde gebra'gt. Het lijk vaïi den zoo diep en algemeen betreurden koningszoon rust ihans in den grafkelder van zijn geslacht in de kapel van het kasteel van Dreüx naast het stoffelijk overschot van zijne zuster do prinses Mariawier dood voor drie jaren een onherstelbaar verlies ook voor dé schoohe kun sten was. De koning heeft ten behoeve der noodlijdenden alle lombard- briefjes van 3 tot 5 franks öp zijné kosten doen aflossen. Ook heeft de koning eene som van 300;000 fr.. bestemd tot het bevrijden van gegijzelden wegens schuld. Het getal der in vrijheid gestelden zal ongeveer 200 bedragen, daar de maatregel genomen wordt,inzohder- heid ten behoeve van hen die voor geene som boveü de 1500 franks gegijzeld zijn; NEDERLANDEN. 's GÏUVENHAGE deri 7 Augustus. Z. M. dé koning is gisteren avond vatl hoogSideszèlfs togt iiaar Noord-Hollandin deze residentie teruggekeerd. HoogStdezelvc heeft de reis genomen over Haarlem Alkmaar den Helder Texel Eijerland Medémblik Enkhuizen Hoórn Edam Monnickendam Purmerënd Zaandam en Amsterdam van waar Z. M. per 'spoortrein tot aan de Postbrug vertrokken is en verdér dé reis naar deze residentie heeft voortgezet. Bij de heenreis Leeft hoögsldbzelve méde tot Haarlem vari de spoorweg gebruik gemaakt. Overal is Z. M. met de leVendigste geestdrift ontvangen geworden. De dclflsche a kademie zal met November aanstaande geopend Worden eii tegen dat tijdstip met de lesseh een aanvang worden gemaakt. GEMENGDE BUITEN- EN BlNNENLANDSCHE BERIGTEN. Uit Java heeft de koningin van Engeland een 5jarig paardje ten ge schenke ontvangen dat slechts.27 engelsc.hé duimen hoog en veel kleiner dan menige ncwfoundlandsche hond is. Vele leden der koninklijke familie hebben dit zeldzaam dier reeds.bezigtigd. Volgens de zesde lijst der ontvangenp giften voor de noodlijdenden te Hamburg bedroegen dezelve tol den 15 Julij 3,630,000 m. b. (omstreeks 3,230,700). Volgens de Ulrechis'ché Courant, is den 3 dezer op Vredendaalhalfweg de Bildt. een ooijevaar komen vliegen met een aangezet houten b.een waarmede hij even als andere óoijevaars kan voortkomen. De. tijdingen uit En geland .nopens den oogst zijn over bet geheelgunstig.Men zegt dat iii Pruissen van hoogerliand voortaan aan dén geestelijken stand der evangelische kerk slechts veroorloofd zal worden zulke boeken te lezen welke bet geweten niet verontrusten. De heer Fairbainein Parijs, nioct èeneii kunstigen magneet bezitten dje in staat is meer dan 100Ö kilogrammen ijzer te dragen gevolgelijk bezit dezelve kracht genoeg, om stalen of ijzeren splinters uit het vleesch ep zélfs uit de heenderen té trek ken eene .krachtdie met het beste gevolg in de chirurgie wordt toege past indien namelijkde verhalen der daarmede genomen proeven waarheid behelzen. Bijna 850 menscben zijn gebezigd geworden orit het inwendige der hoofdkerk te Parijs tot het treurig doelwaartoe zij gestrékt heeft ih behoorlijke orde te brengen.Daaronder telt men Ï5Ó. timmerlieden 100, schrijnwerkers, 102 behangers50 decoratie schilders en verwers, 50 verguldcrs en 300 borduursters. Het getal dergencn welke inmiddels aan bet uitwendige van het gebouw gewerkt fcebbén is nog vèel gróoter. Te Süedreclit is den 2 dezer de koren molen afgebrand. Dc koning en koningin der Belgen zijn den 2 dezer uit Parijs op bet kasteel van Laeken teruggekeerd. De ijzeren volk- én trekschuit, Welke te Leiden vervaardigd isheeft reeds eenige tögten ton Leiden naar Utrecht gedaan welke volkomen aan de verwachting hebben beantwoord als bobbende de reis 2 a 3 uren spoediger dan da gewone schuiten afgelegd. De inrigting Van dezelve even als de hecht en netheid verdienen aanprijzing. Het te Leeuwarden' bijeengebragte fonds, om het lot der ongelukkige kramers te lenigen is reeds tot bijna f 7000 gestegen. Zondag den 31 Julij is als een plegtige dankdag gevierd,

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1