ZIERIKZEESCHE COURANT. 7 Vrijdag BESTUREN EN ADMÏNISTRATIEN. W.o 60. A.° 1842. f£en 29 Julij, AANKONDIGING. De COMMISSIE van BESTUUR over de Provinciale School tot aankweeking van Heelmeesters en Vroedvrouwen, iii de Provincie Zeelandte Middelburg gevestigd brengt bij deze ter kennisse van de belanghebbenden Vooreerst: Dat de zoodanigen die verlongen melden eerstvolgende!) Cursus, in de maand Augustus 1842, als Leerlingen bij gezegde School te worden ingeschreven zich in persoon of met vrachtvrije brieven van henzelven of van hunne Ouders of Voogden, zullen bchooren aan te melden bij den Heer M.' van Visvliet, Voorzitter der Commis sie wonende op de Dwarskaai alhierwijk G n." 107 en aan Z. Ed. zullen belmoren over te leggen of te doen toekomen een extract uit het register van geboorte en een certificaat van goed gedrag afgege ven door den Heer Burgemeester hunner woonplaatsals wanneer hun nopens hunne verdere verpliglingen de noodige tèreglwijzingen zullen worden gegeven. Ten tweede: Dat de aanvang, der lessen van den eerstvolgenden Cur sus zal plaats hebben op Diligsdag den 9 Augustus 1842, na dat op Maandag den 8 Augustus, des namiddags ten één ure, in het gewoon lokaal der School zal zijn geregeld de rangschikking der leerlingenbij Welke een ieder hunner zal behooreri tegenwoordig te zijn. En ten derdel Dat de lijst der onderscheidene lessen welke gegeven zullen worden aan de Voorpoort van het lokaal dei: School zal zijn aangeplakt. Middelburg den 16 Julij 1842. Namens de Commissie voornoemd VAN BAKELGEM, Secretaris. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEÈ maken bekend dat het Kohier der belasting Op het Personeel van wijk D dezer Stad, dienstjaar 18''5/i3 op den 22 dezer maand, door Zijne Excellentie den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie is executoir verklaard en öp heden gesteld wordt in handen van den Heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier teti fme van invor dering wordende de belastingschuldigen mitsdien aangezocht om hünne aanslagen getrouwelijk ingevolge de wet te voldoen. ZitrikXeeden 28 Julij 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vl., Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KROKF. De Koopdag der UITSLAGEN IN DE VIERBAN NEN wordt uitgesteld tol Vrijdag den 5 Augustus 1842, in de Herberg te Capelledes namiddags vier ure. NIEUWSTIJDINGEN. F R A N K R IJ K. PARUS den 26 julij. De koning heeft heden de jaarzitting dér kamers met de volgende aanspraak geopend «Mijne heeren de pairs en mijne heeren de afgevaardigden. »In de droefheid, die mij overstelptberoofd van dien zoon dien ik voorbeschikt dacht om mij op den troon te vervatigen en die de roem en de troost van mijne Oude dagen was heb ik de behoefte gevoeld om bet oogenbük Uwer vereeniging rondom mij le verhaasten. Wij hebben te zaam een duren pligt te vervullen. Wanneer het God behagen zal mij tot zich te roepen moet het grondwettige koning schap géén oogertblik blootgesteld zijn aan ècne schorsing van de Uitoefening van het koninklijk gezag. Gij hebt alzoo te beraadslagen over de maatregelen die vereischt worden om dit Ontzettend ge vaar gedurende de minderjarigheid van mijnen welbeminden klein zoon te voorkomen. De slagdie mij getroffen heeftmaakt mij niet ohdankbaar jegens de Voorzienigheid die mij nog kinderen doet behouden mijner teederheid en liet vertrouwen van Frankrijk zoo ©verwaardig. »Laat ons mijne heeren Voor het oogenblik de rust en zekerheid van ons vaderland verzekeren later zal ik u oproepen om den ge wonen gang uwer werkzaamheden ten opzigte van de staatsbelangen te hervatten." Den 23 is Z. K. H. de prins van Joinville aan het paleis van Ncuiliy afgestapt komende van Toulon. Te Havre beeft men aan den hainburgschen en nederlandschen consul (schoon deze laatste zich niet eens in de stad maar op zijn landgoed bevond) een charivari (ketelmuzijk) gegeven omdat zij bij den dood des prinsen hunne nationale vlag niet hadden Uitgestoken en hunne anibtgenooteO bij het bezoek van rouwbeklag bij den prefect niet vergezeld hudden. NEDERLANDEN) 's GRAYENHAGEden 27 Julij. Zijne Majesteit de koning heeft eergisteren door HH. KK. HH. de prinsen vergezeld in de Malie baan eene groote inspectie over het garnizoen dezer residentie gehouden. Zijne Majesteit heelt bepaald dat aan de akademie te Delft zullen gevormd worden burgerlijke ambtenaren voor dc dienst in de Oost-Indiën. Met innig genoegen kan men melden dal bet afscheid van Z. M. koning Willem Frederikgraaf van Nassau, van de leden van het koninklijk gezin zoo hartelijk mogelijk geweest is en dat men zich verheugen rnag dat Z. M. (die niets vuriger wenscht dan zijne overige levensdagen te midden zijner geliefde landgenóoten te ein digen,) tégen October, bij gelegenheid van het huwelijk van de lief tallige prinses Sophia, in deze residentie teruggekeerd zal zijn, om) naar men verzekert zijn verblijf alhier voor goed te vestigen. De Staals-Couranl deelt mede de akte eener naamlooze vennoot schap, ten doel hebbende bet Vervaardigen van vensterglas binnen dit rijk. Onder de deelnemers dier vennootschap merkt men op: bet koningrijk der Nederlanden, voor 20 aandeelon of f 20,000; Z. M. koning Willem Frederik, graaf van Nassau voor 15 aandeelen, enz. De Tijdgenoot n.° 30 behelst het volgende «Wij vernemen, dat de synode op bet bekende adres besloten beeft wal zij waarlijk alleen besluiten kon. Omtrent de handhaving der formulieren van 'eenigheid beeft zij besloten te persisteren bij hetgeen zij, ten vorigen jare in haar rapport over het adres van d." Moorrees heeft uitgesproken. Omtrent het afkeuren van de leer in Waarheid in Liefde voorgedragen is besloten dat de synode al wat het gezag van Gods onfeilbaar woord begrepen in het Oude en Nieuwe Testament, of de wezenlijke leer der Hervormde, kerk onder mijnt of bestrijdtblijft afkeuren maar dat het oord'eelen over be paalde beschuldigingen niet van hare competentie is. Het gevraagde protest tegen de bestaande verordeningen cp het onderwijs is geheel afgewezen. Het verzoek oin veranderingen in het kerkbestuur is be schouwd als eene zaak die de synode in tijd en wijle naar haar inzigt zal lót stand brengen of niét gelijk zij dusverre reeds deed. Hiermede is deze zaak voor dit jaar afgedaan." Van Java zijn bérigten ontvangen tot den 20 Maart jl. Alles was toen aldaar rustig. Sommige gedeelten van hel eiland bepaaldelijk in de residentie Bagclen waren door zeer hevige overstroomingen geteisterd gewor den. Het water bereikte eene zeer zeldzame hoogteen liet öp velé plaatsen een voet slib achterwaardoor bet uitzigt bestonddat dé aanvankelijke schade door vermeerderde vruchtbaarheid zon wordeti vergoed. Gelukkig hadden sléchts twee menschen bij die overstroo ming het leven verloren. Hel verbruik van zout op Java, dat in het jaar 1827 eene hoeveel heid van 413,989 pikolsvan 125 oude amsterdamsche ponden, be droeg, was in 1841 geslegen tot 538,638 pikols. In 1827 bragt het middel van het zout aan dë koloniale kas 1,391,105 op; in 1841 f 4,065,670. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BEftlGTENs Volgens .eene 5e' lijst van de., ontvangen® liefdegiften te Hamburg, bedroegen deze tot den 30 Junij de som vaii 3,400,000 m. b. (ruim f 3,000,000.) Wanneer de ijzeren spoorweg van Parijs naar Havre voltooid is, zal men, volgens gemaakte berekeningin minder dan 20 uren uit Parijs te Londen kunnen zijn. De graanoogst is dit jaar ia do Vereenigde-Stale'rt van Noord-Amerika zoo overvloedig, dat men, blijkens de laatst ontvangen berigten ingeval van nood de verbazende hoeveelheid van 6 milliocn vaten meel elk wegende 200 pondboven Iietgeen tot binnenlandse!) gebfuik noodig is; zal kunnen uitvoeren. Dit is een meer bedrag van ruim de helft op hetgeen de Verfeénigde-Staten gewoonlijk verschepen. Mén wil een duitscben prihs tol korting van Syrië maken. Te Ossëndrecht (Nbord-Brahartd) zijn twee broeders in tvsisl geraakt. De een heeft den ander derwijze een mes in den buik gestooien dat. hij geeh vijf minuten zijne wonden overleefde. De moor denaar bevindt zich op helgisch territoir. Te Parijs heersclit onder de smalle gemeente eene kwaadaardige ziektezijnde eene soort van typhus. Bij de te Madrid heerschendé verstikkende hitte vart 33° of 34° volgens Reaumurwas hét onmogelijk een genoegzaam aantal senato ren tol het houden van beraadslagingen in de vergaderzaal der cortes bijeen te bréngen. In Frankrijk zijn 5 kisten met romeinsche oudhe denopschriften en beeldhouwwerk uit Algeria aangebragt. Den 22 dezer is de nieuwe Roömsch-Kalhölijke kerk te Heerchveen plegtig inge wijd. Eene afdeeling vati hel russische legerkorps van Gïabbe is in een bosch door de Lesghiers Overvallen en vernield dooden: 1500 solda ten en 25 officieren de artillerie is gered. Op verlangen der konin gin van Frankrijk zal er te Neuiily een vertrek; in tilled dccle gelijk aan dit waarin de hertog van Orleans den geest gegeven heeft, worden inge- riatal de meubeleh en voorwerpen zelfs eene seis, welke de eigenaar wilde behouden Zullen in die kamer worden opgenomen. Den 11 dezer is de moordenaar van den graaf van Palinte Rome door de guil lotine ter dood géhragt en zijn höofd volgens het vonnis, een uur lang teprotikgesteld. Te Groningen is aangekomen professor jülichdi recteur van hei blinden-instituut te Hamburghetwelk bij de onlangs plaats gehad hebbende ramp mede eene prooi der vlammen is geworden, met 3 zijner kweekelingenmet het voornemen om ook aldaar, zoo als reeds elders heeft plaats gehad een concert te geventen einde de op brengst daarvan te doen strekken tot opbouw van gemeld instituut, De stoombOot-diensl tusschen Venlo en Rotterdam is thans in werking. Den 21 dézer is de Maas te half vijf 's morgens van Venlo vertrokken en 's avonds te 7. ure te Rotterdam aangekomen. Den 22 is de boot te Venlo te half tien teruggekomen. In Engeland begint de verregaande armoede der nijvere, inaar zich veelal zónder werk bevindende volks klasse van lieverlede cèn dreigend aanzien voor de fust van het rijk t*

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1