ZIERI&ZEESCHE flf.o 59. A.° 1842. COURANT. NIEUWSTIJDINGEN. 'sGBA-VENHAGE den 24 Julij. Gis'teren is de 27"' vergadering 'der algemeene Hervormde synode op de gewone wijze gesloten. I 1 c^-.-'ZSKg /P iDingsdag J7FB/ den 26 Jfulij. NEDERLANDEN. De directeur-generaal voor de Hervormde ecredienst, ontvangen hebbende een aan den koning ingediend adres van d.' Morreen en anderen, die overleggen hun protest legen het besluit, door de alge meene Hervormde synode in 1841 op hun adres genomen, en ver zoeken dat Z. M. de synode op dat besluit doe terugkomen, of wel zelve de noodige verordeningen hevelt ten einde de Hervormde berk op den ouden voet thorde hersteld, en allen die daarvan afwijken uit dezelve jaan, - heeft den 1 dezer aan de adressanten geantwoord: «Dat zij dwalenwanneer zij meenen dat de hooge regering bevoegd isaan de algemeene synode bevelen te geven, oïn de hangende kerkelijke geschillen in dezen óf genen geest 'te beslissen of 'wel die zelve door verordeningen af te doen datwel is waarde thans bestaande in- rigting der Hervormdd kerk (waarvan de verdere in werking zijnde kerkelijke reglementen een gevolg zijn) in 1816', tiaar aanleiding dei toenmalige gébêel bijzo'nde'rè omstandigheden, tot stand is gekomen door overlég dér hooge regering met de kerkmaar dat dóór deze buitengewone lusschenkomst van den staat het Hervormde kerkbestuur eenmaal gevestigd en sedert éene reeks van jaren algemeen erkend zijndegèeno handeling van dien aard tneer kon te pas komen dat het noch niet de bepalingen der grondwet, noch met de bedoelingen der regering Zóu overeenkomen zich eenig jus :v sacra èan te mati gen lio'ch zelfs eenig jus 'circa sacra uit te oefenen buiten de be staande reglementaire verordeningen, en de algemeene bevoegdheid en verpligting der regering, om Ie waken vóór 'de goéde or'de eb 'de vei ligheid van den slaat; en dat mitsdien alle veranderingen in de be staande kerkorde Voortaan alleen van de kerk kunnen uitgaan en dus derzelver hoogste vergadering uitsluitend bevoegd is, om, zoo n'oodig-, volgens de bestaande reglementende verei'scht'e maatregelen te ne men, of ook, zoo het bfclarig der kerk verandering dier reglementen vórdertdaartoe na rijp beraad en wettig kerkelijk overleg te beslui ten buiten eenigen invloed der hooge regering dié zoo hare bekrachti ging daarop gevorderd werd, alleen zou hebben toe te zien, dat daarbij ni'cIS toegelaten werd strijdig met de grondwet of niet de fust en veiligheid van den staal." Z. M. koning Willem Frederikgraaf van Nassau, benevens de gravin .is.donderdag morgen uit deze residentie naar het Leo te ruggekeerd. Naar men verneemt, heeft dë genoemde vorst aan algemeene Hervormde synbdé eene soin van 3000 geschonken teil behoeve van het synodaal fonds voor de binnenlandsche noodlijdende kerkert. Men zegt, dat Z. M. het slelligé voornemen zbü hebben uitgedrukt om in October aanslaande de Nederlanden andermaal te bezoeken. Ons hof heeft den 21 dezer de rouW aangenomen voor den tijd Van 4 weken; wegens hét overlijden van Z. K. H. dén hertog van Orleans. Maandag jl. is er in de kapel Van het fransche gezantschap eene plegti'ge lijkmis gehouden voor de rust der zifel van Z; K. li. den hertog van Orleans. Onderscheidene leden van het korps diplomati queverschillende aanzienlijken dezer residentie en de Fransehen dië deze hofstad bewonen, of Öie zich alhier tijdelijk ophouden, woon den déze treurige plegtigheid hij. Van woge den minister vhh financiën is bekend gemaakt, dat de middelprijzen der iiilandsche granenvóör hét geheels rijkover het tijdvak van den 20 Junij tot en met den 19 Julij 1842, per mud zijn geweest: tarwe f 9,86'/trogge 6,16'/;, boekweit f 6,78 gerst f 4,04; haver f 2,f-,9 en ongepelde spelt ƒ2,91, en dal de regten op den in-en uilvöcr voor de maand Augustuseerstkomende zijn gesteld per mud als volgt tarwe én gepelde spelt 25 c. en 50 c. rogge 15 c. en 30 c:, boekweit 15 c. en 30 c. gerst en mout 50 c. en vrijhaver 75 c; en vrijen ongepelde spélt 75 c. en vrij, GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. Bij Giadbach is een bnskriiidmolen in de lucht gevlogen eh wel ge lukkig op het riogenhlik, dat hét werkvolk uit hét nabij gelegen woon huisvan de middagtafel opstond en naar den molen wilde terugkéeren. Op den 12 junij is in de omstreken Van Wiaitia (Rusland) zoó veel sneeuw gévallen, dat dezelve eene halve el hoog lag en de gemeenschap eenen geruimen tijd is gestremd geweest. Te Mantua (l(alie) is het dezer dagen ten gevolge van cebori twist tusSchen Christenen en Israëli- ten, tot ernstige ongeregeldheden gekomen waarbij eenige personen het leveii verloren hebben. Te Sheerness in Engeland is bevel ontvan gen tot het houwen van de grootste oorlngstoombriot der wereld. Dit stoomvaaftuighetwelk dén naam van Dragbn zal dragen, zal machines bekomen van 800 paa'rdon-kracht. Den 18 dezer is te Luik het stand beeld van Gretryonder eenei) onbeschrijfelijken toevloed vari aanschori- wers ingewijd geWorden, Bij dé aanstaande groólé manoeuvres in Pruissen, aan dén Rijn,,Worden 23 regerende vorsten, waarónder 7 koningen; verwacht. Hét beroep Voor de betrekking van hoog-én nederduilsth predikant bij dë Hervormden te S.'-Petersburg is getallen op den hoer IÉ. Weiterkweelteling der utréchlsche hoógeschool. De algemeene, in Pruissen gedane kollekle voor hél oprigten van een hos pitaal en.eene school voor de Evangelische Christenen in Jeruzalem heeft opgebragt 44,035 th. (ruim 77,000). De terugkeer van den koning van Pruissen uit S.'-Petersburg zal over land geschieden dewijl verschei den hooge officieren van zijn gevolg bij de heenreis stérk door zeeziekte hebben geleden. Den 2 dezer is de fransche vloot van 14 schepen t waarbij zich den prins van Joiitville bevindtvoor Napels aangekomen. Te Rotterdam zijn in den nacht van den 22 op dén 23 dezer 4 personen gearresteerd, wélke, dóór middel van gewelddadige buiten- braak, zich hadden geïntroduceerd in dat gedeelte van de woning van den heer de Jong, koopman in ijzerwaren, op de Leuvehaven hetwelk tot kantoor was ingerigt. Naar men verneemt, moeten deze personen'van welke ee'nige reeds vroeger in handen der justitie zijn geweest, lot een kornp'ot gaauwdieven behoorenhetwelk zich aldaar tér stede gevormd had, en waardoor de ingezetenen sedert eenigen tijd op eene schrikbarende wijze werden Verontrust door stout volvoerde diefstallen. Men meldt uit Amsterdam, van. den 21 dezer, het volgende: «De heer de Laghwelke op zijnen vergevorderden leeftijd, voor eenigen lijd uit zijné móéijelijke en werkzame betrekking als com missaris van policie een eervol ontslag erlangde, om het overige zijner dagen in rust te SlijtenWerd in den afgeloopen nachtnadat hij zich te bed had begeven, in zijne sluimering overvallen door een als nïan gekleed persoon welke hem belangrijke wonden schijnt toegebragt te hebbenen welke persoon hij een voórloópig ingesteld onderzoek zou zijn gebleken zijne huishoudster te zijn. Op zijn herhaald roepeti is nog tijdige hulp aahgebragt en men voedt de hoop dat de ver- w'ondé grijsaard vóór zichzelven en de zijnen nog zal behouden blij ven De daderésse van hét feit ligt onder Verdenking, van een of twee, dagen te voren eene aanzienlijke hoeveelheid opgemaakt linnen uit het kabinet van haren meester te hebben tot zich genomen en hel te hebben doen vervoeren naar het huis van den man met wierf zij heden in den echt zou treden. Men zegt dat zij hare misdaad reeds heeft beleden en zich thans in hechtenis bevindt. De snm voor welkè de civile lijst het huiswaar den hertog van Orleans gestorven is, heeft aangekocht, bedraagt, volgens een der fransche dagbladen, 110,,000 franks; daarenboven heeft de bewoner; de heer Lecordief Voor het sluiten van zijnen winkeleene vergoe ding van 4000 franks bekomen. Het huis heeft slechts ééne Verdie ping de voorgevel is gelijk de meeste fransche wijnhuizen op het land, rood geschilderd. Het is ook overigens een onaanzienlijk, ver vallen gebouw met een naauw winkel-vóorhuis en donkere winkel— hamer die met één schuifraam op eene rneslplaats uitkomt. In deze kamér wak de prins, dien Lecordier zelf, door een paar werklieden geholpen, zonder hem te ken hen van den Weg had opgeheven, op een paar matrassen neêrgclegd,en zoo benaauwd werd kort na dè aankomst der koninklijke familie, dit kleine vertrek, dat men gelooft 'dal de laatste wóórden vVelké de stervende gestameld heeft, geweest zijn adoet toch de deuren open." Op dezelfde plek waar de 'Ongelukkige prins den doodelijken val heeft gedaan is den 18 dezer een rijtuig met 2 paarden omgestort en zijn de 3 personendie zich daarin bevondenztvaar bezeerd. Te Toulon vónd voor eehigë dagen de zeldzame gebeurtenis Van de ten uitvoerlegging van een doodvonnis in het Bagno plaats. Een jong man, dië zich te Parijs te gelijk met zijne gëliefde had willen om brengen maar dié nadat hij déze gedood bad was blijven leven doordien zijn pistool weigerde werd tot levenslange galeistraf ver oordeeld. Hij verklaarde terstond dén dood te Verkiezen en toen een zijner vroegere bekenden hem in Toulon verachtelijk behandelde; verwonde hij dezen en smeekte toen herhaaldelijk om een doodvon nis. Dit yver'd uitgesproken. Alle gevangenen woonden de executia knielend hij omringd door een sterke militaire magt. De lieer D'eteclhze heeft iti dè handschriften van Leonardo da Vinei eene ontdekking gedaan volgens welke de kennis van stoommachines ten minste tot aan het einde van de 15d" eeuw teruggaat. In het fransche journal VArtiste deelt die lieer één facSetnille mede van eene bladzjjdë handschrift vari dien grooteri kunstenaar. Men ziet daarop vijf teekeningen tnet de pen welke iri alle deelen den toestel verbeelden y;iri een stdómkanön. Tér verklaring rati deze teekeningen en omtrent het gebruik vari dit werktuig, hetwelk hij den Metaöldonder tióèmt; zegt hijUitvinding van Archimedesdo metaaldonder is een werk tuig vari fijn koperhetwelk ijzercii kogels niet groot gëdruisch en veel geweld wegslingert. Men bedient er zich op deze wijze vari; Het derde gedeelte Vari dit instrument beslaat uit eene groote menigte gloeijehdé koieri. Is het water genoegzaam verhit, dan Wordt de schroef aan het vat aangetrokken waarin het water zich bevindt; daardoor wordt het water genoodzaakt om naar het verhitte gedeelte van het instrument te komen alviaar hetzelve terstond in rijkelijken Wasem of damp verandertdie zoo sterk isdat mén met verwondering zijn woe den gewaar wordt en zijn bruisen hoort. Deze machine werpt een ko gel van hét gewigt eens talents." Men ziet daaruitdat Leonardo da Venei de eere dezer uitvinding geenszins zichzelven of zijne tijdgenoó- ten aanmatigt, maar dezelve veeleer aan Archimedes schijnt toé te kennen. Köhst- en Letter-Bode.) ZIERIKZEE den 25 Julij. Door Z. M. zijn behoemd tot ge zworens bij dé 8 vrije polders van S.'-MaartensdijkC. Was en W. de Graaf, in plaats van j, Deurloo eri J. J. Hag'e, beiden eervol ontslagen; iA~

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1