v ZIEMRZEESCIIE Rfi 57. f Dingsdag BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. A.° 1842. COURANT. den 19 Julij. lM BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDEBS der Stad ZIERIKZEE, bréngen bij deze ter kennis van de gegadingden dat op Donderdag den 28 dezer maanddes voormiddags 10 ure, op het Raadhuis alhier, in het openbaar zullen worden verkocht de STADS TIENDE- VRCCHTEN: over den jare en oogst van 1842, waartoe de 'conditiën van hedeti af ter Stedelijke Secretarie ter lezing liggen. Zierihzee, den 14 Julij 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelven, De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Gezien het besluit vafi Zijne Excellentie den Heer Staatsraad Gou verneur dezer Provincievan den 4 dezer maand (Provinciaalblad n.°70,) betrekkelijk de bewaring en instandhouding van h'et kadaster. Hébben goedgevonden De Ingezetenen aan té manen en onder hét oog te brengen het belang dat zij hebben om dadelijk van iedere sloóping van gebouwen te dezer Slede, tot het bekomen van afschrijving der belastbare op brengst in de kadastrale registers voor de grondbelasting ter Stedelijke Secretarie aangifte té doen overmits bij gebreke hiervan geene vrij stelling wegens die slooping kan worden verleend. En opdat niemand biervan onwetendheid voorwendezal deze worden afgekondigd aangeplakt en in de Stads-Courant geplaatst. Gedaan teil Raadhuize der Stad Zibrikzceden 16 Julij 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE CRANE, vt. T.er ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. G R O O T-B R 1 T T A N N I E N. LONDEN, den 13 Julij. Sir 11. Peel heeft gisteren in het jager- huis verlof gevraagd en verkregen tot het indiépen van éene bill vöor de betere bescherming van H.' Mi" persoon in het vervolg. Hij schilderde het noodzakelijke er van afom ingeval er geen eigenlijk hoog verraad bestond de onverlaten dié II. M. mogten aanranden of beleedigen op eene wijs te straffen die geen verkeerd medelijden met lien opwekte. Daartoe wilde hij 7jarige deportatiena vooraf gaande gevangenisstraf én ligchamelijke tuchtiging voorslaan. Ten gévolge van het door den koninklijken geheimraad gehouden onderzoek in de zaak van John William Bean, is deze misdadiger 'naar den gewonen regter verwezbn ter zake van wangedrag jegens H. M. en is de verdenking dat hij oogmerk zóu hebben gehad om de koningih té dobden of te kwetsen vervallen. Vermits de daad waarvan de gearresteerde nu is aangeklaagd eene invrijheid stelling onder borgtogt toelaat is hem aangezegd dat hij tot zijné nadere teregistel ling op vrije voeten kon komen indien hij twee borgen stelde, elk van 250 p. st. doch hij heeft aan deze voor waarde niet kunnen voldoen én is derhalve gevangen gehouden. Men verneemt, dat de beide policie-béambten dié de verklaring van Dasseltomtrent den schijnbaren aanslag van Beanin den wind heb ben geslagen om pligtverzuim afgedankt zijn. De berüchte Francis is met 300 andere ter deportatie veroordeelden reeds naar Botanv-Bay (Zuid-Australie) overgevoerd. FRANKRIJK. PARIJS,, dert 13 Julij. Den hertog tan Orleans is heden ochtend een bedenkelijk onheil wedervaren. Omstreeks balf twaalf ure in éene calèchegezegd a la Daumonivan Villiers komende zijn de paardéh van dit rijtuig te Sablonvillo doorgegaan en is de vorst hetzij dat hij uit de calèche heeft willen springen hetzij dat hij door éenen schok daaruit is geworpen, met het hoofd tegen een wiel en op den grond gevallen. De prins is, buiten kennis, in het huis van een wijnverkooper gebragt en heeft aldaarop last van den eersten geneesheer den besten eene aanmerkelijke Iating ondergaan. Nadat hijten gevolge daarvan weder bij zijne kennis was gekomen is het gebleken dat de vorst eene belangrijke wond aan het hoofd en verschillende kneuzingen had bekomen. De koning welke zich in de nabijheid bevond heeft zich dadelijk naar den lijder begeven en daarop moet deze op nieuw buiten kennis zijn geraakt zoodat de geneesheer Pasquier, welke dadelijk was gero'epen geworden, eene tweede lating onvermijdelijk heeft geóórdeeld. Dert 14. In de hoofdstad heerscht eene gröote verslagenheid. Dé hertog van Orleans, de vermoedelijke erfgenaam van de kroon is overleden nalatortde twee zoontjes, waarvan de oudste slechts 4 jafen telten dus naar alle waarschijnlijkheid den gevorderden ouderdom om de teugels van het gebied in handen te kunnen nemen nog niet zal hebben bereiktals zijn grootvader de regerende koning het hoofd zal nederleggen. De ongunstige tijdingen, ten aanzien van de noodlottige gevolgen van den val des hertogs zijn maar al te spoedig bevestigd geworden;) Het is gebleken dat de vorst uit het rijtuig heeft willen springen (hetwelk zeer laag bij den grond was,) toen hij bemerkte, dat de postillon geen meester was van de paarden maar dat hij met eeu zijner Sporen in het kleed is blijven haken en daardoor gevallen waarbij hem de belangrijkste wonden en kneuzing door zijn eigen degen schijnen te zijn toegebragt. Zoogezegd wordt, zoude de hertog door den val ook eene ontwrichting aan de ruggegraat hebben be komen zoodat het spoedig bleek dat er aan geen herstel te denken was. De hertog is niet op Neuilly maar in hol huis, in hetwelk hij was ingebragt overledén. De koning en het koninklijk gezin hebben zich in allenjl dérwaarls begeven. Zoodra het zeker was dat het laatste óogenldik naderde zijn den hertog de laatste kerkgeregten toegediend, en daarop heeft hij in de armen van zijnen vader, den geest gegeven. Z. M. was diep getroffen, en riep uit; welke eerie ramp voor ónsen welk een vreesselijk onheil voor FrankrijkDe koningin is ontroostbaar en geheel ter nedergedrukt. - Gisteren avond gevoelde Z. M. zich ook zeer onweldoch gedurende den nacht Schijnt hoogstdezelve eenige rust te hebben kunnen genieten. Men wacht met den eersten de beide zonen des hertogs den graaf van Parijs en den hertog van Char tres, welke zich op het kasteel van Eu bevinden. Men wacht ook de hertoginne weduwe en den hertog van Nemours. - Naar Toulon is jast gezonden om den prins van Joinvilledie met het eskader voör Napels is aangekomennaar Frankrijk terug te roepen. Kort na het overlijden is het lijk op eene draagbaar gelegd en naai de kapel van het kasteel van Neuilly gebragt. De koning de konin gin de prinsen en prinsessen zijn hetzelve te voet gevolgd. De ministers 'zijn gedurig vergaderd. Een iéder is doordrongen van de gewigtige gevolgen welke deze onverwachte dood kan na zich slepen. De koning is bejaard en kan zijnen zoon spoedig volgen en welligt voor de meerderjarigheid van dert graaf van Parijs, en alsdan dient er vöor een regentschap te zijn gezorgd waartoe de wetgevende Vergadering al spoedig zal worden bijeengeroepen. De hoofdpartijen welke Frankrijk verdeeldnzullen gewisselijk voordeel van dezen stand van zaken trachten te trekken. Die dér republikeinen zal wel denke lijk in magt en stoutmoedigheid toenemen. Ook do Legitimisten zullen hét oog op den hertog van Bordeaux gevestigd houdende voordeel van dit onheil trachten te trekken. Reeds beweren zij dat de wetgevende vergadering zdoals zij thans bestaatniet bevoegd is om in eert regentschap te voorzien - dat daartoe eene meer natio nale vergadering moet worden bijeengeroepen. Do schouwburgen zijn gesloten; de Julij-feesten zijn afgezegd. Deri 16. Heden is de hertogin van Orleans op het kasteel van Neuilly aangekomen waar men vertrekken geheel met violetkleurige stof behangen voor haar gereed gemaakt had. De samenkomst met Hare Koninklijke ouders is hoogst aandoenlijk geweést. Men zegt dat de hörtogin twee maanden zwanger is. koningin bevindt zich steeds in eenen zeer lijdenden toestand; gisteren had zij nog verscheiden maal zenuw-loevallert. Ondertusschén Schijnen de geneeskundigen harén slaat niet als zorgelijk te beschouwèn. Dé kamers zijn tegen den 26 dezer bijeengeroepenom aan dezelve lórstönd eene voordragt nopens het regentschap te doen. Dé hertog van Orleans is in den ouderdom van 31 jaren10 maanden en 10 dagen overleden. Hij was den 3 September 1810 te Palermo in Sicilië geboren. Men zegtdat de bestrating van den wegwaarop de hertog neêr- gesprortgeii is, even te voren met water besproeid geworden was, en dat hém dit heeft doen uitglijden. De civile lijst heeft het huis van den winkelier bij koop overgeno men. De winkel is gesloten. Men zegt dat er aan den eigënSar een pensioen beloofd is. B E L G I E. BRUSSELdén 16 Julij. Heden mofgen zijn de koning en konin gin naar Parijs vertrokken. Het gouverriements-biad l'Trldépendani zegt<t Wij kunnen be- rigten, dat onze onderhandelaars te Parijs van de fransche regering verworven hebben, dat wij van de ordonnantie van den 26 Junij (be treffende de verhoogde régten op den invoer in Frankrijk van builen- landsch gesponnen garen én vlasuitgezonderd zullen zijn. De om standigheden te Pafijs heeft de tcekening eenige dagen vertraagd. NEDERLANDEN. 's GRAVENIIAGEden 17 Julij. Bij koninklijk besluit van giste- fen is tot gouverneur-generaal der Nederlandsche West-Indische be zittingen benoemd, dè heer B. J. Elias, thans secretaris-generaal vart het ministerie van koloniën. Heden vertrekt de generaal Nepveü, adjudant des konin'gsnaar Parijsom de deelneming van Z. M. te gaan betuigen aan Z. M. den koning der Franschen en de vérdere koninklijke familie, wegens het treurig afsterven van wijlen Z. K. ll. dén hertog van Orleans. Z. M. koning Willem Frederik, graaf van Nassau, verleent da gelijks audiëntie. Heden woonde de graaf, benevens Z. M. den ko ningden prins ert de prinses van Oranje, en Z. K. II. prins Alexan der de vroegpreek bij, óndër het gehoor van d.' Timmers Verhoeven. die den Almagtige met warmte dankte voor het gelukaan de ge meente geschonken dén grijzen vorsthersteld en in welstandin haar midden temogen zien. Naar men zegtzal koning Willem Fre derik in den loop dezer Week wederom de residentie verlaten. Men verneemtdat zijne exc. de minister van financiënbij

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1