ZEETIJDINGEN. mei ijkttaar het schijntuit hoofde dat zoodanig gezang onder zulk een dreigend onweder hem toescheen éene verregaande roeke loosheid te kenmerken begaf zich naar die woonkamer en vorderde welligt op eenen wat al te gebiedenden toon dat men dit gezang zoude staken. Hij werd evenwel niet gehoorzaamd niet alleen maar bekwam in stede daarvan een bits en weigerend antwoord. Dade lijk daarop sloeg zijne verontwaardiging tot gramschap en welhaast 'tot eene toomlooze drift over. Hij ijlt naar zijn woonvertrek wapent zich aldaar met een zoogenaamd rietsnid (éene soort Van sikkel dienende tot het afsnijden van riet) loopt alzoö wederom ter deur uiten brengt met dit werktuig aan den zoon van voornoemden Walrabenstein «ene tot in de longen en het hart doordringende wonde toé, ten gevolge waarvan deze dadelijk is nedergestort en gestorven. De heer procureur-generaal even als zulks vroegertoen deze kelfde zaak voor het provinciaal geregtshof van Vriesland diende was ■geschied vorderde tegen den beschuldigde de doodstrafdoor middel Van den strop op grond dat de onderwerpelijkè moedwillige dood slag.zoude zijn vergezeld geweest van boetstraffelijke verwonding van «énen anderen persoon. Vermits échter van deze bijkomende verzwa rende omstandigheid ten hove op .geene overtuigende wijzemitsdien Vliet genoegzaam regtens Was gebleken is voornoemde Jacob Harmens ■Flobbe, oud 55 jaren geboren te Steenwijkerwold weduwenaar Vader van Vier kinderèn bij arrest van den 21 dezer schuldig ver klaard aan de misdaad van moedwilligen doodslag, en te dier zake Veroordeeld tot de schavotstraf van het zwaaijen met het zwaard, over bet hoofd uit te voeren mat alle dezelfde toebereidselen welke bij •de onthoofding worden in acht genomenalsmede tot 8jarige rasp- «f tuchthuisstraf. De doorgaande stemming van een buitengewoon talrijk publiek hetwelk deze teregtstelling bijwoonde, getuigde van eene algemeené deelneming in het noodlottig voorval hetwelk het onderwerp van dezelve uitmaakte. Moge hetzelve blijvende indrukken achterlaten én een ieder tot waarschuwing verstrekken om bij de minste op welling van driftsteeds op zijne hoede te zijn en ook eene bij anderen opwellende drift door geene onvoorzigtige antwoorden of Viitdrukkihgeri aan te vuren Bet Journal de Bruxelles bevatte dezer dagen een breedvoerig artikel over de diepe armoede en verregaanden nood in welke die Belgische gemeenten die vroeger voorspoed en welvaart in derzelver Weverijen vonden thans öp de droevigste wijze Verkwijnen. Het is Vooral zegt genoemd blad in Wesl-Vlaanderen dat de crisis zich bet nijpendst doet gevoelen. In Vele dorpen vindt men hutten waarin van 18 tot 20 personen ■wonén bestaat de hut uit twee vertrekken zoo worden de beide krinnéb afgescheiden gehouden maar dikwijls is dit het geval niet. Dié Uienschén hebben meestal geen ander voedsel dan drOoge onder (de asch 'gebraden aardappelen aan brood valt voor hen niet te denken en niet zelden verloopt er een geheel jaar dat zij ook geen Stukje spek kunnen proeven. Hoe nadeelig zulk ëer.e armöede op de zeden van het land moet werken is iigtelijk te begrijpen* Üit Hamburg meldt menNaar men verneemt zijn verscheidene brandspuiten van Engeland onder weg. Eene derzelveWelke te Li verpool werd ingescheeptmoetnaar men zegtéen gewigt van 4000 pond water in eenen Straal tot de hoogte onzer beurs opdrijven. In Vergelijking van zulke werktuigen zijn zekerlijk onze bluSchmiddelen louter speelgoeden daar sedert vele jaren geene verbetering daarin Was aangebragt, kan men begrijpen dat wij ver bij onze naburen ach terstaan. Aan dert koopman Schotlte Frankfortis het na herhaalde próeveh geluktaardappelen ook gedurende den winter in de open lucht zonder veel moeite of kosten te telen. Den 26 Julij en 1 Augustus, Vart het vorige jaar, liet de heef Schotl op twee akkers in het Na&sausche gelegen gewone aardappelen a 1 voet diep en l'/i h 2 Voet van elkander poten welkena behoorlijk verzofgd te zijn tëgeh het eindé van October begonnen te bloeijen. Toen de koude inviel Werd de eene akker mét loof en eehige mest de andere met Stroö en aardé bedekt. Op beide plaatsen konden de aardappelen den 10 Maart gerooid worden zij zageit er volkomen goed uit eii waren zeer aangenaam van smaak. Üit Berlijn meldt men van den 19 Junijhét volgende«De in wer king brenging der ontworpen nieuwe Jodenwet Judengesetzis door een hoogst onverwacht voorval uitgesteld geworden. De kabinetsraad Mullernamelijk, ontving eenen brief, die bij de opening aan den koning bleek gerigt te zijn en de met geheimzinnige geleerdheid ge stelde opgave inhielddat sedert twéé honderd jaren elke tegbn de Joden gerigte wet op het oogenblik Yan hare uitvaardiging hier of daar door een treffend ongeluk was opgevolgd. Door een groot aantal dagteekeningendie tot zelfs de kleinste bijzonderheden der gebeurte nissen opgeven werd de zaak bevestigd. De onderteekening van den brief was, even als deze zelf, zeer duidelijk, en toch nog onoplos baar. Er lag den koning aan gelegen den schrijver van den brief te leeren kennen en den beer von Rochow werd de last opgedragen denzelvettihdien mogelijk, uil te vorschen, edoch met de uitdruk kelijke bepaling des koningsdat hij den schrijver van dit zoo be langrijk opstel hoogachtte, en alleen uit hoofde van deze achting zijnen naam wenschte te weten. - Een over deze zaak onderhouden oudste van het Jodendom wist geene opheldering te geven en de schrijver beeft zich ook nog niet aangemeld. Hoe fabelachtig dit voorval ook schijne zoo wordt hetzelve toch van zeer geloofwaardige personen op het stelligst bevestigd." Met smart en verontwaardiging tevens vindt men in duitsché dag bladen gewag gemaakt van een genootschap onder den naam van de Vrijen, hetwelk tegenwoordig te Berlijn zoude worden Opgerigt, met bet openlijk erkende doelom zich van de Christelijke Kerk af te scheiden en deze te bestrijden. Als de aanleggers van dit deernis waardige plan worden genoemd de jeugdige aanhangers van de zooge naamde Hegelsche wijsbegeerte. - Aan den anderen kant doen zich reeds luide stemmen hooren ten einde de regering aan te sporen om ook in het belang van den staatdeze nieuwe secte niet te dulden. Ook Busiand gelijk wel te vermoeden washeeft in het afgeloopen Voorjaar zijne bijdrage tot dé brand-ongelukken die hetzelve geken merkt hebben moeten leveren. In de zoo ongelukkige maand Mei den 9, ten 11 ure des morgensontstond in het gouvernement van Perm aan de Nowo-Uszolskische zoutwerken den ouden eigendom der familie Stroganofj, een brand, die, ondanks allen ijver tot blus- :schingdriemaal vier en twintig uren geduurd 15 magazijnen met ontzettende hoeveelheden zout-ongeveer -30,000 vadem (Taden) brand hout de oude majestueuze hoofdkerk der plaats het groote steenen bestuurs-gebouw met al de kantoren en vele papieren def drie grond bezitters en 5- a 600 huizen met bijna alle daarin vervatte have Verslonden heeft. Een Engelschman Luke Howard, welke sedert 40 jaren naauw- kéivrige meteorologische waarnemingen doetheeft het resultaat zijner opmerkingen gedurende twee volledige reeksen van 18 jaren openbaar gemaaktwaaruit eene groote gelijkheid tusschen heide tijdperken blijkt. Howard is vast overtuigd dat in iéderen cyclus eene reeki van jaren boven en eene andere onder de gemiddelde temperatuur ligt. Het is zeer aangenaam te kunnen mededeelen dat wij juist het einde eener koude Teeks van jaren bereikt hebben en eene warme ingaan. Daaruit maakt de heer Howard opdat de volgende jaren Warm en zeer gezegend aan voortbrengselen des velds zijn zullen. Gelijk bekend iskeeren zón maan en aarde na verloop van 18 jaren weder in dezelfde Stelling tot elkander terugwaarin zij bij het begin dier periode stonden. Volgens Howard's theorie zijn tem peratuur, vochtigheid, winden eóL afhankelijk van de verschillende stellingen der zon en maan tot de aarde. Er zijn eenige nieuwe en andere bijzonderheden nópens de vrees* selijke aardbeving op Haïti ontvangen. De schoone Stad Santiago, omtrent 60 engelsche mijlen binnenslands én het middenpunt van den handel in veldvruchten is geheel verhield én van de bevolking, welke omtrent 6QÓ0 zielen bedraagt, zijn 500 personen omgekomen. Meef binnenslands hebben de steden Vega en S.'-Olero een gelijk lot ondergaan. S.'-Domingo en Port-au-Prince zijn met weinig schade er afgekomen de andere steden en plaatsen welke het meest geleden hebben zijn len getale vaïi 17; in bijna allen heeft men het verlies van meerdere of mindere menschenlevens te betreuren. In de fel ge teisterde stad Kaap Haïti heeft het gepeupel de Openbare schatkist die nog gespaard gebleven Was uitgeplunderden zijn nagenoeg al de huizen die staande gebleven waren later verbrand. MIDDEL TEGEN HONDSDOLHEID. De ridder Nóileattxëen Franschman, onlangs overleden, heeft dit middel, sinds twee eeuwen uitsluitend in zijn geslacht bekend op zijn sterfbed medegedeeld aan zijn' biechtvaderdie verstandig genoeg was om zijn' biechteling van den eed Van geheimhouding te ontheffen waaronder het geheim hem was medegedeeld en anders met herïi ten grave zou zijn gedaald. Zié hier het recept: «Neem wynruit, milde madeliefsblad en blóérii te zaménvail elk één vingergreep; vöeg er eglantierwortel en schorseneelwortel in gelijke hoeveelheid bij en hak alles zeer fijn meng voorts vijf of zes stukjes knuilooktér grootte eener hazelnoot, daaronder, en roer, na een vingergreep grof zout er bijgevoegd te hebben, alles in een mortier wel doof elkander, zoo dat het als een deeg wordt. Giet vervolgens op dat deeg, hetwelk de groote van een hoenderei zal hebben, een' halve kelk witten wijn en roer daarna alles in, een vijzel terdéeg dooreen. Zijg het mengsel Vervolgens door een doek en gebruik het doorgezijgdë vocht gedurende negen dagen op eene nuchtercn maagu gedurende drie uren daarna van alle spijs en drank onthoudende." Als het middel voör dieren zal dienenmöet de wijn met rtiélk verwisseld worden. Er bestaat geen voorbeeld dat het gebruik van dit middel de genezing niet heeft teweeg gebragt. BROUWERSHAVEN, den 4 Julij. Binnetigekoméh het schoo- nerschip Rapid, kapt. H. Weeks, van Swansea naar Dordrecht) uitgezeild: het fregatschip Charléskapt. M. A. Low, en binnendoor vertrokkenhet fregatschip Fannykapt. A. Grueberbeide naaf Rotterdam. ADVERTENTIEN. Het behaagde den Heer van leven en dood onzen hartelijk geliefden Vader en Behuwd-Vaderden Heer C. DOUW, Cz., Dijkgraaf van de Polders ónder Slavenissetot hoogeren werkkring op te roepen. In den nacht van den 80 Junij eindigde hij na een langdurig smartvol lijden zijn werkzaam leven op aardein den ouderdom van bijna 67 jaren. Wij staren hem weemoedig na, én, terwijl wij Gode zwijgen, zal zijn aandenken bij onsgelijk bij velen in zegening blijven. S, J. SNIJDER, geb. Douw. A. SNIJDER, W. J U L UI S. OPENBARE VERKOOPlNG, ten Overstaan Van den Notaris M.' J. J. ERMERINS, op Maandag den 11 Julij 1842, 's middags ten 12 ure, van een HUIS en ERVE, in de Nieuwe Boogerdstraat te Zierikzee, wijk C, n.° 172, laatst bewoond door II.K VERVEEN. Bij de Uitgevers dezes, Wed. A. dl VOS en Zoon, is gedrukt en te bekonfen I.' DE ZEEUW SCIIE D U N VR E UG D; bevattende meef dan 150 uitgezochte en op verschillende gelegenheden toepasselijke nieüwe Gezelschaps-Liederert prijs op best papier 50 cents en op ordinair 40 cents. II.' DE SCHIJNDEUGD OP HET TWEEDE S C H A V O Tbehelzende de laatste Levensbijzonderheden van wijlen den beruchten Deugniet JOHAN CATO KAMER LING, of ABRAHAM MAGGARIS, tweede uitgave met portret; prijs 50 cents (in plaats van ƒ1,80). TE ZIERIKZEE BIJ DB WED, A. DB VOS EN ZOONSTADSDRUKKERS,

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 2