N.° 53. ZIJGRITvZEESCIIE JDingsdaff A.° 1842. COtBAN T. den 5 Juliji, NIEUWSTIJDINGEN. ■g. FRANKRIJK. PAKIJS den 1 julij. Er zijn over Marseille belangrijke berigten 'uit de Indie en China ontvangen van het laatst van April. Den 16 dier maand had de generaal Pollock zijne véreeniging met de bezetting pan Jellalabad tol stand gebragten hij zou na de aankomst van nog eenige versterkinghaar. Kabul voortrukken. Hij had geenë be letselen van aanbelang 'op zijnen weg ontmoet. Men onderhandelde over de uitwisseling der gevangenen. De generaal Elphinslonë was den 23 April oVefleden. De generaal England had zijne magt mét dié van den generaal No'tt'te Candahar vereenigd. De tijdingen uit China van dén 13 Aprilmelden dat dé "Chinezen ten getale van rüim 10,000 man den 10 Maart beproefd haddén Ning-Po tè hernemen "terwijl eènè andere bende Chinhua aantastte; 'zij zijn op beide punten met groot verlies afgeslagen. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGËden 3 Julij. Z. K. H. prins Hendrik der Ne derlanden is den 17 Junijaan boord van het fregat de Itijn, te Peters burg aangekortien. Naar men verh'eèmtis onlangs, tijdens Z.'M.'verblijf te Win schoten door dé 8 broeders én zusters van Af. j. Rfenkswelke, ter zake van een in het dagblad de Tolk der Vrijheid geplaatst opstel door onderscheidene reglbanken en laatstelijk door het géregtkhof van Vriesland, veroordeeld is tot èénè gevangenisstraf van 2 jarenen tviens v'erzó'éksohrift 0;h kwijtschelding van die 'straf dóór Z. M. van de hand was gewezen 'op nieuw 'eeh Verzóekschrift tot hetzelfde eindé ingediendwaórbij onder anderen té kennen werd gegev'èri dat de veroordeelde aan zijnen vad'erop deszelfs sterfbed beloofd heeft iich nimmer weder met eenigerhande staatkundige zaken te zullen in laten doch is bij dispositie vali z. exc. den minister van justitie van dén 18 Juhij a'an de. verzoekers tè kenheh gegeven dat bij de beschikking van dett 2 Mei jlWaarbij een dergelijk verzoek vin den veroordeelde zelvèn was afge'wézèn wordt volhard. In de zitting vin de tweed'e kamer der staten-'gèneraalvan den 30 Jtinij jl. is het voorstel tot bekrachtiging der met de Nè- derland'sche Handel-Maatscliappij geslotene 'contracten mét 49 tegen 3 st'em'rpeh aangenomen. Nog zijri in deze zitting ingekömèh missives van zijné excellentie 'deïi minister van binnénlandsché zakenWaarbij het Wets-ontwerp wegens den ijzeren spoorweg van Maastricht naar de pruissische gren zen en dié 'wegens bét stem- en kiesregt voorloopig worden terugge nomen. In 'de zittingen Van eergisteren 'én 'gisteren zijn de ontwerpen van wetten lot inkoop en allossing van schuld over 1842 en op het notó- ris-ambt, bet eerste mét 41 tegen 10 en het laatste Biet 4,3 tegen 9 stemmen aangenomen. Uit Apeldoorn schrijft 'mè'rt van dert 2$ JunijZ. K. H. prins Alexander, die zich sedert eenige dagen op het Loo bevindt, woont dagelijks de valk'enjagt bij. Naar meii verneemtzou door hoogstden- zelve een terrein zijn uitgekozen tusschen den tolboom bij het Loo en .den Valkenberg, ten einde eenè woning voojr.de valkeniers eri stal ling voor paarden te bouwen. Dë verwezenlijking van zoodanig voor nemen zou het vooruitzigt geven öp éëne jaarlijksche herhaling dezer vorstelijke jagtwelke vele Voordeden aan deze plaats oplevert. Uit Weimar verneemt men dat bet Voor Z. H., den erf-groot- hertog en deszelfs aanstaande gemalin, prinses Sophia der Nederlanden bestemde gedeellë Van het groot-herlogèlijké paleis op de prachtigste wijze ingerigt is. Het zeer fraai jgelegene slot Ellerslmrgnabij Wei- mar wordt hersteld en ingerigtOm als zomerverblijf voor hoogstdë- zelven te dien'eh: GEMENGDE DUITEN- EN BINNÉNLANDSCHÉ BERIGTEN. Een Uitgevaardigd besluit der fransche regeringwaarbij de invoer van buitenlandsch gesponnen garen en vlas van 10 tot op 23 pc.' verhoogd Wordt; heeft, gëlijk té verwitchten was, in Belgie en Engeland een on- gunstigen indruk gemaakt. C. Wen B.S.;;... zijn ter zake van overspel en medepligtigheid in overspel bij vonnis der arrondiSse- •ments-regtbank te Amsterdam veroordeeld ieder tot 3 maanden gevange nis en de tweede, daarenbovfen tot eene boete van f 50alsmede in de kosten. Het te Parijs uitkomende dagblad Voor den boekhandel meldt dat op den.20 Junij van bet joopende jaar in Parijs alleen 571 dagbladen en tijdschriften gedrukt werdenwaarvari 39 een borgtogl hadden moe ten stellen om in het licht té kunnen verschijnen; Men zegt, dat dé fransche gezant bij het engelsche hof bitterlijk klaagt over de weinige ach ting welke hij te Londen bij de leden vah het engelsche ministerie ge niet. Als bljdrdge tot het lot der schoolmeesters in vele streken', van Duitscbland meldt de Dorfzeitung dat de landraad der Opper-Palz de vroeger bewilligde toelagen der schoolmeesters weder heeft uitgetrokken tot vergoeding is het echter aan hem die minder dan *200 jaarlijks hebben allergenadigst vergund een handwerk uit te Oefenen; aan kanalen te arbeiden en tot uitspanning bij dansen op de viool te Spelen. Uit Kalténnordheim bij Weimar Wordt gemeld dat, terwijl eer; 12- jarig meisje bezig was uit een weiland nabij eerr boscli gras op te nemen een graauwkleurige otter van fuim een el lengte uil hét gras te Voorschijn sprong, om haar in het gëzigt te bijtenZij wilde het beest afweren doch werd in de handen gebeten. Ondanks de aangewende geneeskun dige hulp stierf het meisje reeds na verloop van weinige uren. Buenos- Ayres blijft nog altijd aau twist en verwarring tér prooi. Rosas speelt 'nog bij voortduring deftig den bloedhond. Op het vernemen dat de woning van den beroemden fabeldichter Jean de la Fontainete.Chateau Thierryte koop. Werd aangeboden is door den franschen minister van brnnenlandsche zaken aan den prefect van het departement de l'Aisne de W'ensch te 'kennen gegeven, dat dit huis een eigendom der gemeente worden rftogt, teh einde daarin eene openbare ibrigting te vestigen maar uit het antwoord is gebleken, dat de stad alle middelen mist om aan dit Verlangen te bpfntwooédén. Indien ér niet tijdig hulp opdaagt, zal de 'stad Brussel -genoodzaakt 'zijn zich in staat van faillissement te verklaren. Statistische öpgaVen uit Si'-Efienne {Frankrijk) brengen mede, dat de zich aldaar bevindende linten-fabrijk nimmer zoo bloeijend is geweest als te genwoordig 'dèzelven houdt meer, dan 40,000 personen zoo uit de stad. als omliggende gemeenten en zelfs, belendende departementen a'an het werk.. Ér wordt jaarlijks vóór tusschen de 40 en 45 'millioen aan waarde gefabriceerd -en ei Worden over .de 23,400 werktuigen aan dén gang ge houden. Het lintwerk schijnt dus in deze eeuw bijzonder gezocht. In Griekenland zijn de sprinkhanen in dit jaar zoo menigvuldig, dat een 'gedeelte van deB Oogst door dat ongedierte is 'verwoest. Te Nauplia heeft dé regering er eene.algemeéne jagt óp bevolen en heeft nion in 19 dagen 4011 óka'den sprinkhanen gedood. Daar men berekend dat elka ókade 140,000 stuks kan bevatten zoo heeft mén iiï die streek alleen in 3 weken. 561 millioen sprinkhanen verdelgd. -t- In de Veree'nigde- 'Staten van Noord-Amerika hebben zich binnen kort van 8- tot 10,000 personen bankroet verklaard. Van den 1 January tot den 30. Junrj dézes ja'ars zijn over den hollandschén ijzeren spoorweg vervoerd 137,671 reizigersen is de 'totale opbrengst van reizigers en góederen geweest f 64',476,42i/'i. .Men verneemtdat binnen weinige dagen in een der lokalen boven de beurs te Rotterdam de belangrijke tentoonstelling van verdwijnende gezigtèB en planetenstelsel geopend zal worden zijnde 'dit betzelfde dat in het beroemde polytóchmcum te Londen wordt ver toond. -- Aan de óe'V'ers van den Theems is men 11. maandag getuige geweest van een zeldzaam ep indrukwekkend muzijkfeest. De heer Maih- zer en ruim 500 zijner leerlingen hadden zich aan boord eèner stoomboot begeven voeren daarmede 'naar de, fraaije tuinen vah Roshérvillenabij Gravesend en deden bijna onafgebroken.de lucht van gezangen weder galmen die ten deele aan de,eer. der rivier gewijd en allen door fraaije muzijk begeleid warén. Het ontbrak dan ook "biet aan bewonderende aaii- 'schouwers en toehoorders. Met genoegen wordt in verscheiden dag bladen gelezen dat uit alle streken de gunstigste berigten inkomen om trent den aanstaanden oogstdie ten gevolge van dén regen welke overal gevallen isvroeg overvloedig én voortreffelijk zal zijn. Uit Athene meldt men datin weerwil der aanbieding van onderscheidene vreemde consuls om zich tot eehe commissie tot inzameling van giften Voor Ham burg te vereehigeb, de Grieken vóór welke de Hamburgars tijdens den bevrijdingsoorlog zulke grooté opofferingen gedaan hebben,,, weiger achtig bleveii iets tot dit menschlievend doel bij te dragen. Den 5 de zer zou te Hamburg een boet- en bededag gehouden worden, en zal deze .voortaan jaarlijks plaats hebben. De engelsche luchtreiziger Green beeft zijn ontwerp om met een ballon den Oceaan over te steken niet opgegeven hij maakte zich volgens de laatste berigten te Londen tot Zulk eenën nóg in deze maand te ondernemen, togt naar de Yereenigde Staten gereed; LI. donderdag avohd heeft te Darijs, bij eene onweérs- buieen orkaan gewoed., die in alle wijken eene menigte s,choorsteenen 'omgeworpen beeft. Nog geweldiger zijn de uitwerkselen van eenè Windhoos geweestwelke den 22 in het fransche departement van Saóne- 'et-Loire waargenomen is. In.dat vlek is een man gedood te S.' Ygny- de-Róche 4,: te Mas 6 eii té Cbiiblans 9 menschen, Een veel grooter getal is gekwetst en vélen zoo zwaar dat zij het waarschijnlijk besterven zullen. De gébouwenwelke de boos in haren loop ontmoette, zijn niet beschadigd, nlaar weggeveegd en geheele hosschen ontworteld; Cou- blans alleen heeft 130 buizen verloren., In de jongste te Amsterdam doör idé Nederlandsche Hahde.l-Maatschappij gehouden veiling van 50,427.kran- jangs en kanassers, 600kislen en 25 vaten Java-suike.r is alles verkocht. Volgens den tbans iri het licht gekomen tweeden druk van bet jaarboekje door bet bureau des Longitudes uitgegeven wordendezijn er in den loop van 1840 te Parijs. 28,294 menschen Overleden. Het hof Van justitie ie Burgbs (Spanje) heeft eenige priestersdie te Bilbao gevangört zaten als instructiën van Rome te hebben ontvangen eh dezelve niet hebbende willen vertonnen veroordeeld om gedurende vier jareh als Oppassers in de hospitalen te dienen. ü'e fransche regering ontvangt aanhoudend gunstige berigten uit Noord-Afrika Overal onderwérpen zich do stammen bet gebergte geraakt meer en meer in hunne magt en da binnénlandsché handel neemttoe. Men beweert dat do Engelschen, den maatregel omtrent de garens voorziende, Frankrijk met èenen voorraad daarvan voor ten minste 2 jareh hebben opgevuld; Uit Groningen wordt van den 27 Junij bét volgende gemeld,,t< Eene lijfstraffelijke regtszaak, met welker behandeling bet provinciaal-ge- teglshóf alhier zich dézer dagen heeft otiledig gehouden, levert weder om Oen treurig Voorbeeld op van de euveldaden waartoe eene op- loöpende of driftige geaardheid dén mensch kan vérvoereh wanneer bij met geene genoegzame mate van zuiver godsdienstig en zedelijk gevoel is' toegerustom aan dfezelve ten allert tijde wederstand ta kuniien bieden. Terwijl in den nacht van den 8 op den 9 Augustus 1841 te Wolvega in dé provincie Vrieslandeeh hevig onweder woedde öntwaardde zekere Jacób Hctrmens Flobbe; arbeider, aldaar woon achtig dat men zich in een gedeelte zijner woning hetwelk bij aan eenen Johann Friidrich Walrabettstein had verhuurd bezig hield met het zingen van straatliedjes. Hy hierover verontwaardigd (voorna-

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1