ZIERJKZEESCHE COURANT» J¥.° 52. f Vrijdag A.° 1842. den 1 Julij. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. J PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZLEBÏKZEE. In aanmerking nemende dat de Weslpoórt thans afgebroken wor dende geen doortogt voor aan Stedelijken Impost onderworpene artikelen toelaatvermits de post der Stedelijke beambten op dat punt tijdelijk is opgeheven. Verbieden bij deze den invoer van alle aan impost subjects wared door de Westpoort, en zal zoodanige invoer, ondanks dit verbod als poging tot fraude Worden aangemerktvervolgd en gestraft tot zoolang daar ter plaatse wederom een post van toezigt op de middelen zal zijn gevestigdhetgeen 'nader zal Worden aangekondigdterwijl 'een ieder wordt gewaarschuwd om de passage door die poort, Uit vrees Voor mogelijke ongelukkenstaande de afbraakte vermijden. Zierikzeeden 30 Jünij 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE CRANE, it. Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris W. i. P. KR OEF. GROO T-B RITTANNIEN. LONDEN den 26 Junij. Van rëgefihgswege zijn dé véreischté maatregelen genomen om de wet op de belasting van de inkomsten in werking te brengen. Tieh leden van het huis der lords hébben een openbaar protest tegen die belasting als onregtvaardigonstaat kundig onzedelijk enz. bekend gemaakt. De terdoodbrenging van den bekenden John Francis is door dê overheid op den 4 Julij bepaald. Men meldt echter dat vóór dien tijd zijn doodvonnis nog door H. M. in eene levenslange ballingschap zal gewijzigd worden. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 29 Junij. Z. M. de koning is zondag morgen naar Soestdijk Vertrokken om een bezoek bij H. M. dé koningin af te leggen en weder dert Volgenden nacht van daar teruggekeerd. Bij besluit van den 16 Junij n.° 17 is door Z-. M. goedge keurd de keuze door de kiesverga'dering dér Nederlandsche Portu- geesch-ïsraëlitische boofd-synagoge te 's Gravenhage uitgebragt op den rabbinalen aspirant J. van J. Eerrares tot opper-rabijn derzelvè boofd-synagoge. Men verneemt, dat dit de eerste Israëlitische gees telijke is wien bet lot taak is gesteld onf bp bepaalde tijden in dë hederduitsche taal leerredenen te houden. Z. exci de minister Van financiën beeft békend gemaakt, dat de bij de agentschappenzonder tusschenkomst van de ontvangers der accijnscn tot en mêt den 15 Junij jl.gedane stortingen vah gelden ingezameld ten behoeve van Hamburg bedragen hebben 39,992,)4'./i. In de Amstérdamsche Courant leest men onder dagteekening Van den 25 Junij: «Sedert bet ongelijk aan de Seineis de aandacht zoozeer op alle spoortreinen gevestigd dat ook de minste vertraging bij eehe verwacht wordende aankomstongerustheid verwektdit was dan ook gisteren het geval door het èehige minuten uitblijven van den spoortrein die kwart voor drie ure van Haarlem moest aan komen maar toen dezelve ofschoon dan bok welligt 25 minuten later dan den bestemden tijd, in goéden staat verscheen, en men vernam dat het oponthoud enkel hierin had beslaandat de alles naauwkéiirig gadeslaande opzigters tusscben Haarlem en Halfweg een ligt defect hadden ontdekt zooals honderdemalen met rijtuigen het geval kan zijn en dat men hierop begrepen bad de ömzigtigheid te moeten gebruiken van liever iets later aan te komen maar alles eerst to Halfwegeh in volmaakte orde te moeten herstellen werd Zulks algemeen geprezen en vermeerderde zulks het vertrouwen op de goede administratie." Men verneemt, dat in de vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde tien 16 dezer te Lisse gehouden besloten is lot het opfigteu van een gedehkteeken ter eere van den höogleeraar J. H. van der Palm, iu de S.'-Pieterskerk te Léijden tot goedma king der kosten waarvan eene algemeene inteekening geopend zal worden. Uit Leeuwarden meldt men van den 27 Junij het volgende: «Naar men verneemt zijn ter vervulling der vacature van höog- ieeraai in de anatomie én physiologie aan 's rijks athenaeum te Franeker door heeren curatoren aan Z. M. voorgedragen de heeren J. P. ErmerinS, med. chir. et obst. doctor, practiserend geneesheer te Zierikzeeweleer kweekeling van dat athenaeum en later der Jeidsche hoogeschool en Hotiwinkmath, mag, phil. nat. med. et art. obst. doctor practiserend geneesheer te Heerenveen die aan de groningsche akademie zijne studiën beeft volbragt. Hoogst wen- schelijk is hetdat bet gouvernement mét even veel vaardigheid als waarmede deze voordragt door heeren curatoren geschied is tot eene keuze uit dezelve zal overgaan ten einde daardoor een einde te maken aan de onzekerheid waarin dat athenaeum geacht wordt te verkeeren en drszelfs gunstige gezindheid tot handhaving Van hetzelve krachtdadig te bewijzen. Met genoegen Vermelden wij dat het getal verzoekschriften tot behoud van hetzelve aan Z. M, ingediend Weder is vermeerderd door een hoogstbelangrijk adres van alle heeren docenten aan de latijnsche scholen in dit gewest," GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Dé uitvoering van de plannen om in Berlijn eene groote profestantscha kerk en op zekér veld gelegen binnen de stads wallentwee kerkèn en 12- a 1500 woningen té bouwenwaartoe het terrein reeds was afgebakend is voorshands uitgesteld. Dezer dagen zou men in Duitsch- landhij Bingen weder eénige rotsen in den Rijn doen springen waardoor de vaart nog altijd belemmerd 'en gevaarlijk is. Dezer dagen is in dé nabijheid van Berlijn eene van staatswege 'tot stand gebragté inrigling voor gymnastieke oefeningen van jeugdige knapen geopend. De baron de Richemonddie zich voor Lodewijk XV11 uitgeeft en die té Londen gewoortd heeftis te Neüilly gevat. De diligences met 6 wielen voldoen óp den duur zoo goed dat de dienst tusschen Parijs en Rijssel eerlang met dergelijke rijtuigen zal worden verrigt. Koning Willem Frederik, graaf van. Nassau, heeft professor Dieffehbach voor geneeskun dige behandeling f 21,600 geschonken. De koning van Pruissen is 'den 23 Junij Van Berlijn naar Petersburg vertrokken. Dezer dagen zijn in Engeland, in eene ijzermijn 7 menschen door eéne gas-ontplofling gedood en vele andere gekwetst. Het niet onderzoeken der mijn met dé Veiligheidslamp alvorens het vólk met brandende kaarsen er in neder daalde was de oorzaak van het ongeluk. Het belgische stoomschip the British Queen, dat onlangs uit Noord-Arherika te Antwerpen is teruggekeerd heeft op zijné reis eene ongewoon groote hoeveelheid drijfijs in den Atlantiscben-Oceaan ontmoet. Den 12 Junijtoen dik schip zich op 42° 38' noorderbreedte en 52° 45' lengte bevond moest het zich door zulk eene groote menigte drijvende ijsschotsen eh ijsbergen eenen weg hanen dat de thermometer op hetzelve plotseling van 60 op 48 graden viel. Het heeft 35 passagiers aan boord gehad. Naar men verneemt, zal van den 18 tot den 22 Julij aanstaande, te Utrecht weder eene tentoonstelling van wége het genootschap voor landbouw en kruidkunde gehouden worden. In het fransche dorp Ulfurth zijii meer dan vijftig woningen benevehs het geme'ente-huis en de school dóór brand vernield. In Engeland worden nog voortdurend troepen naar Oost-Indie en China ingescheept. Koning Leopold zal drie weken in Engeland verblijven. De regtbank te Napels zal eerlang de zaak behandelen vah eenen doofstomme, die van moord wordt beschuldigd. De aanzienlijke engélsche fabrijk van Oppenheim Comp. te Hamburg} heeft den 20 Junij hate betalingen geschorst. Dé brand te Hamburg heeft aanleiding gegeVen dat dé association der ijzeren spoorwegen voorhemehs zijn in etke groote stadwelke door de spoorwegen wordt vereenigd 2 stoom-brandspuiten aan te leggen terwijl men uit dë omliggende steden door middel der ijzeren spoorwegen spoedig meerdere stoomspuiten zoude kunnen aahbrengen, welke gedurende dert ovérlogt zoude kunnen worden gestookt en derhalve bij de aankomst dadelijk zouden kunnen gebruikt worden. Elke stoomspuit zal omstreeks op 20,000 franks komen wanneet dezelve itl éenë goede erigeischè of belgische fabrijk wórdt vervaardigd. Sedert ëeniga dagen ligt in hei kanaal de l'öurcij te Parijs een vaartüig dat volgens het stelsel Van den heer Ltclerc gebouwd ia, en geheel uit elkander genomen kan wofdetizónder dat spijkers noodig zijn om de planken weder te vereenigen. Het is door breede en ste vige linnen handen waterdigt gemaakt en weegt slechts 11,800 kilo grammen terwijl ëen gewoon schip van gelijke grootte 36,000 kilo grammen woegtwaardoor het eerste ëen derde gedeelte meer laden kan. Hot doel isdit vaartuigzbodra de circulatie op den spoor weg naar Belgic geopend zal zijn, eh de steenkolen gedurende 6 we ken daarmede van Anzin naar Parijs gebragt zullen wezen, op 2 wagens langs den spoorweg naar Anzin terug te zenden. In de omstreken van Nonancourt (Frankrijk) vvobiit een molenaar, Ilebert geheeten deze heeft een kind van drie jaar benevens een hond. Onlangs viel dit kind in de rivier en werd door den stroom medegevoerd geene hulp scheen mógelijk want het geschrei van hét kind wërd iiiet gehoord, doch de, hond die hetzelve had zien ver dwijnen springt in het water grijpt het bij den arm en brengt het naar den oever. De ouders walen evenwel op het laatste geschreeuw van het kind toegeschoten eii de Wijze ziende op welke dé hond hetzelve vasthield vreesden zij zooal niet voor deszelfs leven dati toch voor zijnen arril. Dóch hoe groot was büiine verwondering toen zij te vergeefs op den arm de iridrukselen der tanden van deii hond zochten zoo voorzigtig was deze geweëst hij het redden van den drenkeling. Dewijl het klokkengelui op de torens geen harmonisch geluid ver oorzaakt hëeft dé heer K. Ponsgen, te Scbleidenbij Aken een ander middel uitgevonden. Voor dè Evangelische kerk tè Schleidon heeft hij staalslaveti of vederen gemaakt welke eén harmonisch gé- luid voortbrengen hetwelk de algenieerie goedkeuring wegdraagten den 6 junij door eene commissie van onderzoek van het ministerie is goedgekeurd. De machine bestaat uit Vier staven van ijzer of staal te zameri 600 pond gèwigt hebbende welke aan een resonansbodem zijn verhonden en doot eene doelmatige mechanische Werking door middel van houten hamers worden aangeslagen. Dit harmonieus geluid geeft Veel indruk en kan een uur ver gehoord worden. Deze machine is niet zoo kostbaar als de klokken neemt minder plaats in den toren in en brengt veel harmonieuzer geluid voort. Vief jonge Zwitsers hij toeval te Muncheri vereenigd vonden drie hunner goed zich ten koste van den vierde Kwser genaamd te ver maken. Zij zonden iemand op hem af die twist tnel hem zocht en beduiden hem daarna dat hij moest duelleren om de eer van zijn

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1