ZIERIRZEESCHE Dingsdag COURANT. BESTUREN EN ADMÏNISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. 61. A.» 1842, den 28 JTunij. LOTING VOOR DE S C H V TT E RIJ. BEKENDMAKEN G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIEftlKZEE. Gezien de Wet op de Schutterijen van den 11 April 1827, Staats blad n.* 17 en art. 11 van Z.r Mbesluit van den "28 Maart 1828, Staatsblad n.° 6,) brengen bij deze ter kennis van de daarbij be langhebbenden Dat de alphabetische naamlijst van al de personen die ingeschreven zijn om aan de Loting voor de Schutterij in dit jaar deel te nemen, op het Raadhuis dezer Stad voor een ieder ter inzage zal liggen van heden tot en met den 28 dezer maand ten einde de belanghebbenden in de gelegenheid te stellen om van de daarop voorkomende aanmer kingen kennis te kunnen geven aan de Lotings-Coinmissie. Dat de Loting zal plaats hebben op Woensdag den 29 dezer maand des middags 12 ure, in een der zalen van het Raadhuis alhier, en dat gecne andere personen zullen worden toegelaten dan de inge schrevenen zelve ol' derzelver gemagtigden voorzien van het oproe pingsbiljet dat aan de woning van ieder hunner zal worden bezorgd. En opdat een ieder hiervan kennis drage zal deze worden afge kondigd en in de Stads-Courant geplaatst. Zierilczee, den 20 Junij 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. DePLAATSELIJKE S C II O O L-C O M M 1 S S I E der Stad ZIERIKZEE maakt bij deze bekend, dat de jaarlijlischc V R O M O T 1 E en P R IJ S U I T D E E L 1 N G aan de Leerlingen op bel Instituut van den Heer W. TOP, Wz.op Zaturdag den 2 Julij aanstaande, voormiddags ten 11 ure in de Luthersclie Kerk alhier zal geschiedenbij welke gelegenheid door twee ver dienstelijke Jongelieden, die het Instituut verlaten zullen, afscheids reden zullen worden uitgesproken; en nooriigt tevens bij deze alle voorstanders van opvoeding en onderwijs uit, die plegtigbeid wel met hunne tegenwoordigheid te willen vereeren. Zieriltzeeden 27 Junij 1842. De Plaatselijke School-Commissie voornoemd W. J. P. KRO E F President. P. J. ANDREzE, Secretaris. GROOT-B RITTANNIEN. LONDENden 23 Junij. De ministers hebben eergisteren eene zarnenkomst gehouden om over bet vonnis van John Francis te raad plegen. "Vrij algemeen verzekert men thans, dat dit vonnis verzacht en in levenslange deportatie naar Botany-Bay veranderd is. (Zeker is hetdat de vader van Francis een smeekschrift tot levensbehoud van zijnen veroordeelden zoon aan H. M. gerigt heeft.) NEDERLANDEN. 's GR.AVENHAGE den 26 Junij. HH. KK. HH. prins en prinses Frederik der Nederlanden zijn den 12 dezer in goeden welstand te Petersburg aangekomen. - Het heeft Z. M. koning Willem Frederik. graaf van Nassau, Behaagd het orgel van de oude kerk te Apeldoorn aan de naburige gemeente Beekbergen te schenken en zal in plaats daarvan in de nieuwe kerk te Apeldoorn een nieuw orgel doen plaatsen, ten einde het geschenk van hoogstdeszelfs ouders te vervangen. Yan wege den minister van financiën is hekend gemaaktdat de middelprijzen der inlandsche granen voor het geheele rijk over het tijdvak van den 20 Mei tot en met den 19 Junij 1842, per mud zijn geweest: tarwe 9,84, rogge f 6,24'/,, boekweit f 6,87 gerst f 3,98, haver f 2,78 en ongepelde spelt fl,91 en dat de regten op den in- en uitvoer voor de maand Julij eerstkomende zijn gesteld pér mud als volgt tarwe en gepelde spelt 25 c. en 50 c. rogge 15 c. en 30 c. boekweit 15 c. en 30 c. gerst en mout 75 c. en vrij haver 75 c. en vrij en ongepelde spelt 75 c. en vrij. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennisse van de belanghebbenden gebragt dat er tegen den aanstaanden winter-cursus. die met den eersten October begintaan 's rijks vee-artsenijschool te Utrecht eenige plaatsen open zijn voor jongelingen, die aldaar voor eigene rekening de lessen moglen willen bijwonen. Z. Exe. de minister van financiën heeft aangekondigd dat de giften ten behoeve van de stad Hamburg bij do ontvangers der ac- cijnsen gestort, tot en met den 18 dezer, bedragen f 69,603,70. .Bij de commissie te Rotterdam was tol den 22 dezer voor Ham burg ontvangen de zeer aanzienlijke som van 27,730,36'/,. (Te Hamburg is van regeringswege eene derde opgaaf gedaan van ingekomene giften ten behoeve van de noodlijdenden. Daaruit blijkt dat die giften tot den 15 dezer eene som van omstreeks 3 millioenen m. h. 2,625,000] bedragen.) Door hoeren directeuren der Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van Schipbreukelingen te Rotterdam is aan de menschlie- vende bedrijvers der op den 26 Maart 11 geredde 4 schepelingen van het workummer beurtschip de Vrouw Anna, uitgereikt eene som van f 100. Berigten van de Kaap-de-Goede-Hoop van den 5 April, behelzen nog niets naders omtrent den togt van het naar Port-Natal afgezon- dene detachement britsche troepen. Onder de uitgewekenen in Natal scheen verdeeldheid van gevoelen te bestaan nopens de houdiug welke men ten aanzien van de britsche troepen meende te moeten aannemen, hetgeen, zoo men zich in de Kaap-Kolonie vleide, tot bevordering van het doel der expeditie zou medewerken. Sommigen hunner namelijk zouden weinig gezindheid betoonen, om zich te ver dedigen; anderen zouden naar bet binnenland willen trekken; weder anderen daarentegen hadden besloten zich tot het uiterste te weer to stellen. Naar men verzekerde, had de volksraad der uitgewekenen eene depêche aan den gouverneur der Kaap-Kolonie afgezondenvan welker beantwoording het al of niet plegen van vijandelijkheden zoude afhangen. Intusschen wordt eene proclamatie van den bevelhebber der krijgsmagt van de uitgewekenen den heer Pretoriusmedege deeld welke den 26 Januarij was uitgevaardigd op het ontvangen der proclamatie van den gouverneur der Kaap-Koloniewaarin be weerd wordt, dat de uitgewekene hoeren niet als eene onafhankelijke natie kunnen worden beschouwd. In dit stuk verkondigt de bevel hebber dat zich weldra een engelsch leger op de grenzen van het vrije gemeenehest zal verloonen dat men zich gewis niet als lafaarts zal onderwerpen; dat de volksraad gelast heeft, dat 3000 man zich onverwijld naar de grenzen zullen hegevenaldaar met de noodige krijgsbehoeften en een paar veldstukken zullen post vatten en dat de overige manschappen zich gereed zullen houden tot een veldtogt. De bevelhebber vermaant tevens zijne landgenooten om aan de En- gelschen te toonendat zij van hoilandsch bloed afkomstig zijn. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De aannemers der parijsche fortificatiën lijden zware verliezen. Ecu derzelvedie er zijn geheele vermogen bij verloren heeftis krankzinnig geworden. Nevens de Franschen en Duitschers, die in de dagbladen en in gedichten over den nationalen eigendom van den Rijn strijd voeren zijn nu ook zwitsersche radikalen waaronder een berner schoolmeester, opgestaan met de openlijke verklaring dat die stroom aan hun gemeene hest toebehoort. Men beeft de bijzondere opmerking gemaaktdat, in een tijdverloop van 100 uren drie groote gebeurtenissen plaats gehad hebben en dat op verschillende punten van den aardbodem hetgeen in de geschiedenis der menschbeid wel meer, maar op langer van elkander gëscheidene tijdstippen, plaats gevonden heeft. Namelijk De brand to Hamburg den 5 Mei; eene gedeeltelijke verwoesting van S.'-Domingo den 7 Meien bet ongeluk op den spoorweg van Versailles den 8 Mei. Te Schleitz zalter herinnering aan de omgekomenen bij het jammerlijks voorval van den 7 Junijeen eenvoudig zinnebeeldig gedenkteeken wor den npgerigt. Bij gelegenheid der groote militaire manoeuvres, dezer dagen bij Parijs gehouden is de aandacht inzonderheid gevestigd geweest op de werking van het houwitserkanon door den generaal Paixhans uitgevonden. Uit dit stuk zijnde een SOponder is op 600 metres af stand met druiventrossen gevuurd en meer dan een vierde gedeelte der kogels heeft het doel getroffen. Men wil dat een honderdtal dezer stuk ken op de vestingwerken van Parijs geplaatst zal worden. Ook is dit verschrikkelijk wapen tot verdediging dor zeekusten bestemd. Ia Schotland en Ierland is de ellende onder de geringe volksklasse tot eena schrikbarende hoogte geklommen. In de gemeente Heeze (Noord- Braband) zijn den 21 dezer drie huizen afgebrand. De oorzaak is daaraan toe te schrijven dat de bliksem in een der huizen geslagen is. Da sloomboot Ocean heeft de laatste reis van Londen naar Rotterdam in minder dan 20 uren volbragt. De generaal Daine is op reforme ge steld. Xe Kinderdijk is van stapel geloopen het barkschip Nieuw- Lekkerland, groot 450 Java-laslen. De keizer van Marocco heeft offi cieren met presenlen aan den generaal Bugeaudte Algiers, gezonden. Volgens de laatste berigten heerschic op hel eiland Java eene volmaakte rust doch de ongewone droogte van 1841 had bij het invallen der regens, aanleiding gegeven tot vele ziekten gelukkig van geenen heviger» aard. Van Sumatra waren de berigten van eenen geruststellenden aard r ook ten aanzien van het district Mandhéling alwaar onlusten aangekon digd maar gelukkiglijk niet uitgebarsten waren. De belgische sloom boot British Queen is in den morgen van den 24 dezer uit New-York to Antwerpen na eene heen- en wederreis van 49 dagen aangekomeu. De keizer van Rusland heeft aan 85 verbannenen in Siherie verligling van slraf toegestaan. In den tuin van het museum der natuurlijk» historie te Parijs bloeit thans voor de eerste maal de Paulonia imperialis. De bladeren van dezen boom die in zijn vaderland Japan den naam vat» Kiri draagten aldaar eene hoogte van 13 ellen bereikt zijn 51 strepen lang en 68 strepen breed. De heer Neuman .oppertuinier der koninklijke tuinen, ontving in 1834 eenige pollen met zaad van dezen boom uit Japan, waarvan slechls weinig is opgekomen. De buitensporigheden der 1600 snijders en 3000 schoenmakers te Peslh waarvan wij in ons vorig nummer gewaagden zijn daarmede geëindigd dat de gevangen genomen snijders in ilen namiddag van den 10 weder op vrije voelen ge- slcld geworden zijn waarop al de verdere gezellen rustig tot hunnen arbeid zijn teruggekeerd. Eindelijk is er in Spanje weder een nieuw ministerie tot sland gekomen. In den avond van den 20 dezer zijn de koning en koningin der Belgen te Woolwich aan land gestapt en naar Londen doorgereisd. Te'Unterspitzenbach (hij Freiburgzijn den 13 dezer, midden, op den dag, twee aan elkander belendende groote pachthoeven zoo plotseling afgebrand dal niet alleen het talrijke vee daarbij veiioren ging, tnaar zelfs vijf inenschen eenen vreesselijken dood in de vlammen vonden. In Frankrijk zijn in den loop van het jaar 1830-1839 niet minder dan 330 vergiftigingen door arsenicum (rotten-

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1