ZEETIJDINGEN, ADVEftTENTIEN, dit wederipraken buitendienzijn houten been waf Teel dikker 1 dan die gewoonlijk rijn. Hij werd dus aangehouden en o wonder! 1 zoodra bij van het houten been ontslagen Was liep hij op zijne beide gewone beenen vlug wegdoch werd achtervolgd en ingehaald. De andere ambtenaren hadden intussehen vijf kannen wijngeest in het houten been gevonden. Nog een ander middel tot smokkelarij is •ontdekt namelijk eene onderaardsche pijp door langdurigen arbeid tot 'stand gebragt en een huis op de buitensingel Verbindende met den kelder van een huis binnen de stad. In den Courtier du Gard (Monlpellier) leest men «Den 21 Mei heeft op den spoorweg, niet ver van Frontignan een ongeval, alleen doot de zorg der Voorzienigheid geen treurige gevolgen gehad. Een kleine Savoijard, Balthazar ójirin10 jaren oud, dragende zijn klein schoen poetsers-kistje, was van Cette gekomen, om te Frontignan zijn hand werk uit le oefenen. De jongen eet, na verrigten arbeid, een sink brood en gaat verder op weg, toen de draagband van zijn kistje los getaakte. Hij haast zich dit te herstellen en zonder te bedenken dat hij op een weg was, dien hij onmiddelijk had moeten verlaten, Jgaat hij aan den arbeid; maar naauwelijks was alles weder in orde, 'of eén slaapdien hij niét meester kon wordenoverviel hemen de jonge onvoorsigtige vleit zich neder, en slaapt tusschen de sporen van den ijzeren spoorweg. Eenige oogenblikken later komt de spoortrein met koopgoederen van Monlpellier aan: de machinist, conducteur en atooker bemerken op een' afstand eene soort van klein pakje in het Bedden van den weg. Wat is dat? Zou het een vest van den kan» ïonm'er zijn? Dit was hunne eerste gedachte, doch nader komende, ontdekten zij eindelijk' dat het een slapend kind Was. Zij trachtten den trein te doen ophouden; doph deszelfs vaart had te veel kracht: eerst nadat de locomotief met deszelfs tender en 4 of 5 waggons over het iigchaam van den kleinen ongelukkige Waren heengereden, en men een gekraak géhoord had, hield de trein stil, De angst dezer men» schen was ten toppunt gestegen: zij haasten zich om den kleine vin onder de waggons heen te trekken, en vonden hein nog slapende; het kistje Was verbrijzelddoch de Savoijard had geen ander letsel dan dal zijn linker been eenigzins geschramd was. Hoe heeft dit kind tian eem schijnbaar wissen dood kunnen ontsnappen dewijl hét on derste deel der locomotief slechts 20 duim boven deh grond verheven >s? Dit scheen in het eerst onverklaarbaardoch uit het ingestelde onderzoek is het gebleken dat hel kind juist op eer.é plaats gelégen hadWaar teae kleine holte in den grond waszoodat hier eene wijdte van 30 tot 33 duim Was, terwijl overal, op hef overige ge deelte van den weg, slechts een afstand van 20 duim tusschen den grond en de locomotief is." Nadat wij sedert laug biels omtrent de vorderingen der glasWevérij vermeld hadden gezien, lezen wij in een ebgeisr.lt tijdschrift: De sehoone uitvinding, het glas lot eene slof te bewerkenWelke aan de zachtste zijde gelijk komt, wordt tegenwoordig op vrij groote schaal uitgeoefend en men ziet reeds de schitterendste monsters Vaii vesten voor hoeren dames-kleedéren en andere voorwerpen Van weelde. Deze stof overtreft aan buigzaamheid en zachtheid Zelfs de zijde, en in sterkte en duurzaamheid staat zij natuurlijk veel hooger. Wanneer de fuhrikaadje nog Benige mpeijeiijkheden te boven is gekomendan 2al de glasstof zekerlijk algemeen gedragen worden. Als men éenfi juiste voorstelling van déze sierlijke en prachtige slof verkrijgen wil moet men daaruit Vervaardigde venstergordijnen .beschouwen, door welke bet licht valt, en als in een weefsel Van edelgesteenten in alle kleuren breekt. Engelsche bladen vermelden de vlagt, van twéé slaven uit Virginie «jie tevens een aan hunnen meester toebebporend paard medenamen, Om hunne vlugt te verzekeren, bedienden zij zich van de volgende Ijst. De eene neger hond den anderen inet een dik touw aan zijn paard en sleepte hem zoo mede. Als de ruiter nu bp de plantaad- jès, dóór welke zij kwamen, ondervraagd Werd, zeide hij, dat de EWarte schelm was Wéggelóopen madr dat hij hém Weder gevangen had en hem nu naar zijnen meester terugbragt. Deze list gelukte volkomen; hij wefd OVeral goed otilvangen, men prees zijnen ijver, en verleende hem allen hijstand. Op eenzame wegen verwisselden Zij van rol; de gevangene werd ruiter en omgekeerd. Zoo bereikten zij gelukkig de grenzen van Pensilvatiievan Waar zij zich Haar Kanada Begaven waar zij op ehgelsch grondgebied vrij waren. Het schijnt dat dit jaar, en wel de maand Mei, een tijdvak van zware ongelukken heeft moeten wezen. Men beeft weder dé tijding van eene in hetzelve voorgevallen groote fatnpditmaal uit de West- lndiën. Zaturdag den 7 Mei, ten 5 ure des avorids, is er op het eiland Hayti of S '-Domingo eene allervreesselijkste aardbeving ge beurd, die alleen in de stad Cap-Haytien (voormaals Cap-Franfais) aan tien duizend menschen twee derde deelen der geheele bevolking het leven gekost heeft. Uil die stad zelveWelke zoo goed als geheel verwoest isheeft men geene berigten maar wel uit Port-au-PrinCe dat minder geleden heeft. De tijdingen van daar zijn van den 12 en over New-York met de deh 14 dezer te Liverpool aangekomen sloómpakket Accadia ontvangen. Door het ibstorten deh huizen te Cap-Haytien was er, gelijk gewoonlijk het geval is, brand ontstaan, Wélk vuur kort daarna een kruidmagazijn heeft doen springen, dat de vernieling der stad voltooid heeft. Na de Kaap schijnt Gonaïves het zwaarst geleden te hebbenkerk gevangenisnationaal paleis Iresoriearsenaal en tene menigte mindere gebouwen zijn er ver nield ook daar is brand ontstaan, zoo men zegt omdat de schokken in eenen der winkels eenen voorraad lucifer-zwavelstokken hadden doen ontvlammen tot blussching van het vuur had men geen druppel Water. Ook S.'-Mare is door de schuddingen deerlijk geteisterd ge- Worden. Yan S.'-Nicolas en Porl-PaiX weet ftieti niets zekers, maar er liepen geruchten, dat die steden insgelijks geheel of gedeeltelijk 'vernield waren. Over het algemeen denkt meiidat geene stad in hel Hoorderdeei des eilands aan de rartip Ontkomen is. Te Port-au- Prinee heeft men duidelijk twee schokken gevoeld den eersten iets korter, maar den tweeden zeer tang, dé berigten zeggen omtrent drie minuten had de beweging nog langer geduurd zoo ware ook Tan deze stad niets overgebleven elk dacht er aan het schrikkelijke jaar 1770; zelfs nu is er geen publiek gebouw of woonhuis, dat niet geleden heeft. Des nachts na zaturdag, den volgenden zondag, maandag, dingsdag en nog langer hebben zich schokken doen gevoelen. Op de schepen heeft men de schudding gevoeld eer dat de matrozen ÊaizeB zagen waggelenzoodat men denkt dat de beweging Van het westen gekomen is. Vóór den schok heerschte in den 4oop Tact* zaturdag te Port-au-Prince eene drukkende hitte en zware wolken die de naburige bergen bedektendreven in de figting van het zuid westen naar het noord-oosten. Naderhandbij het voortduren der schuddingen Was het weder veranderlijknu èeris had men hi.tte dan regen, dan heldere lucht, dart leekens van storm De regering heeft terstónd alle maatregelenwelke zij vefmogt genomen om het ongeluk te lenigen. Geneeskundigen artsenijenmond- en andere behoeften zijn naar de Kaap en elders henen gezonden. De gouver neur van Limbeeene plaats niet vet van die ongelukkige stad heeft zijnen adjudant derwaarts afgevaardigd hij vond de stad ver nield de puinhoopen door de zee overdekteh het ongelukkige over schot der inwonersmeestal gekwetstin Oen klein hoekje dat aan het verderf ontkomen was, bijeengescboold. Er zijn inschrijvingen geopend om hun te hulp te komen. Tot overmaat van ramp heeft na de aardbeving het landvolk zich op sommige plaatsen vereenigd om de ongelukkige stedelingen te plunderen. (Alleropmerkelijkst is het dal dé invloed van dit hatuur-vérscliijnsel öp deh dampkring zich te Amsterdam evenwel reeds vroeg in den namiddag van dènzéifden dag Waarop het voorviel heeft doen be speuren hebbende zich reeds ten één ure eene aahmerkelijke daling van den barometer opgedaanwélke Stand tot in den volgenden morgen heeft voortgeduurd.) IETS OYER DEN HOOIBOUW, Bij het aannaderen van den hooibouw acht ik het niet ondienstig het volgende ter plaatsing mede te deelen of te herinneren hetwelk mij Voorkomt wezenlijk van nut te 'kunnen zijn, omdat het afgesneden grasvólgens de op te gevette zeer aanwendbare Wijzevoor alle toevallige verachtering kan worden behoed en eenmaal eene op zettelijke en doelmatige broeijing of gisting hebbende ondergaat) alle verder gevaar na de inoogstirtg Van het hooi van te sterke verhit ting en dikwijls daafdoor ontstanen brand geacht kan worden dopr hetzelve te kunnen wórden voorgekomen. Hetzij dat men het grasbij góed weder alzoo in allen gevalle wil behandelen of dat het regenachtig Weder is hetwelk den hooi bouw op die manier niet kan verhinderen néme men de proef, volgens de handelwijzewélke in vele streken van Duitschland in gebruik is ên naar den landhuishoudkundige Klapmaijerdie dezelva het eerst aan de hand gaf, de Klapmaijersche genoemd wordt. Volgens de beschrijving welke dienaangaande in het Journal dei Connaissances usuelles et pratiques time année n." 64 tome 12juillet 183Ö, pag. 20, gevonden wordt, wordt hél gras, reeds daags nadat het gemaaid is, in groote hoopen gelegd welke Verscheidene wagen vrachten inhouden en zoö vast mogelijk worden zamengedrukt. Ge woonlijk vangt de broeijing reeds eenige Uren daarna aan en gaat, zelfs naar evenredigheid van behoorlijke vochtigheid van het gras, met snelheid voort. Op den voortgang dér broeijing moet zorgvuldig gelet worden; want, zoodra dezelve tot dien graad geklommen is, dat men de hand wegens de hitteniet in den hoop kan houden moet dezelve uiteen geworpen en het gras rondom uitgespreid worden. Eenige uren zórtneschjjrt of wind zijn dan toereikend om het gras tót eene volkomen droogte te brengen en het hooi tot inoogsting ge schikt le maken. Het uitwerpen van de hoopen wanneer zij den vereischten staat van broeijing bereikt hebben mag volstrekt geen Oogenblik Verzuimd wordenregen zelfs mag hiervan hiel terug houden, aangezien er anders bederf zou kunnen ontstaan, ls echter het voeder eenmaal afgekoeld en droog géworden dan kan men het getrusteiijk weder tot hoopen verzamelen of binnen werken zonder verdere broeijing te duchten te hebben. Hooiöp die wijze verkre gen is zoet van smaak en staat de beesten zeer wel aan. Gedurende de broeijing verspreidt zich een aangename reük als Van honig of gegist brooddeeg. Verder in het Noorden en in Rusland Wordt deze manier altijd gevolgd doch men draagt daarbij Zorg eene opening in het midden der hoopen te böUWen zich daartoe bedienende vort vier ruwe plan ken in den vorm Van eert koker ópgerigtof Wel Van rijsbossen dié de opstijgende lucht of damp doorlaten om Welke het gras wordt opgehoogd en aan de broeijing overgelaten. Houdt het rooken op dan worden de hoopen gebroken en verder als boven behandeld, Het hooi vervolgens ingeoogst zijnde bederft of broeit nieten volgens de ondervinding ook aldaar, eenen goeden smaak behoudende, wordt het met graagte genuttigd. Delftden 20 Mei 1842, V, M. [Alg. Konsi- en Lsttcrlüdeli.' 24,) BROUWERSHAVENdeh 20 Juhij; Binnengekomende schepen Erasmus, kapt. M. Dijcke, van Baiijöewangie naar Rotterdam Artiwse, kapt. Joh. Wade, van Liveitpöolen EUonore Sophie, kapt. P. P.- LunneYan Alicantebeide naar Dordrecht. ZIËRIKZEEden 20 Junij. Binnengekomenbet nederlandscb kofschip Zeelusl, kapt. D. Mikvan Liverpool met zout voör deze stad. Heden beviel1 van een' Z O O Ndie échter Weinige ctogen- blikken na de geboorte overleden is, Vrouwe W. G, f. van DONGEN, geliefde Echtgenoot van Jonkh.' M.' JS C H R B E Q BOE IJ Zierikzee, den 14 Junij 1842. Zi e i< t k zk k deii 17 Junij. 1842. Heden overleed alhier de Hoer H. G. van VELT HU IJS EN, Fabrikant in Saaijetin den jeugdigen leeftijd van 24 jaren. Namens deszelfs Familie ABR. STOUTJESDIJK, Eenige kennisgeving. Executeur-Testamenteur Een B R O O D- en K 0 E K fi A K K R S-L E E R LIN G benoodigd te bevragen bij de Uitgevers dezes. te zierlezeè btj de wed, a, DB VOS en zoon stadsdruk kers.

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 2