N.o 49. ZIEKIRZEESCIIE A.0 1842. COURANT, 7 Dingsdag rfe» 21 «funij. NIEUWSTIJDINGEN. T'3Ï7J02J TO G R 0 0 T-B RITTANNIEN. T ONDEN tïen 18 Junij. De gevangene Francis heeft teregt ge- stiian en is schuldig bevonden aan het losbranden tegen de persoon der koningin van een pistool geladen met buskruid en zekere andere onbekende vernielende zelfstandigheden met oogmerk om haar te Vermoorden. De nadrukkelijke wijs, waarop de veroordeelde door den eerslen regter is toegesprokor.doet velen niet verwachten dat het doodvonnis zal veranderd worden. Dit vohnis houdt in dat de ver oordeelde zal worden opgehangen en na den dood onthoofd en ge vierendeeld. Bij het uitspreken van dit vonnis scheen de gevangene zwaar getroffen hij viel in onmagt. Van krankzinnigheid blijkt bij dezen moordaanslag niet maar eerder van eene helsche züchtom van zich te doen spreken of wel om zijn lot zoogenaamd te verbete ren waaronder hier Verstaan moet worden het verkiezen van den kerker boven behoefte, die intusschen het gevolg van slecht gedrag was, B E L G I E. BRUSSEL, den 18 Junij. Door den heer Delahaye, in do kamer der vertegenwoordigers ondervraagdnopens den stand der onderhan delingen met Nederland heeft de minister van hinnenlandsche zaken gezegd dat die onderhandelingen voortduurdenen dat men niet wanhopen moest aan den goeden afloop daarvan. De minister weer sprak het geruchtlaatstelijk verspreid als of het nederlandsche be wind eene memorie nopens de nog hangende geschillen aan de mo gendheden zou hebben gerigt. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGË den 19 Junij. Z. M. de koning is vrijdag avond Van hoogstdeszelfs reize naar LuxemburgLimburg en Noord-Braband in deze residentie teruggekeerd Heden morgen heeft Z. M. zich naar Soestdijk begeven, alwaar H. M. de koningin zich bevindt, Van waar hoogstdezelve dezen nacht alhier terug verwacht wordt. Z. K. H. de prins van Oranje is reeds woensdag avond uit Luxem burg alhier teruggekeerd. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van giste ren is ontvangen eene koninklijke boodschapten geleide van eert ontwerp van wet, nopens den inkoop en de aflossing van schuld over 1842, In deze zitting is bet wels-ontwerp op de burgerlijke pensioenen met 31 tegen 12 stemmen verworpen. Dc Staats-Coarant deelt wederom eene bekendmaking van z. exc. den minister van financiën mede, houdende de giften die, ten behoeve van de stad Hamburg nader bij de ontvangers der accijnsen zijn gestort alsmede de opbrengst der algemeens kollekte in een groot aantal gemeenten. Z. exc. berigt dat het bedrag bij de ontvangers der accijnsen overgebragtmet inbegrip van de vroeger bekend gemaakte stortingen 65,214,39 beloopt. Volgens deze opgaaf heeft de kollekte, onder anderen, opgebragt: te Middelburg ƒ1473,55; Zierikzee ƒ,310,18; Vlissingen 181,747s, Goes ƒ177,721/.; ïholen ƒ72,561/,; Brouwershaven 35,56; Veen) ƒ31,661/,, enz. De gewone vergadering van den raad der Nederlandsche Handel. Maatschappij is den 14 dezer te Amsterdam geopend. De bij die gelegenheid door den president, den beer van der Houvengedane aanspraak behelsde een beknopt overzigt van de zaken der maatschappij bepaaldelijk met betrekking tot het laatste boekjaar, De spreker heeft daarbij gewaagd van de financiële spanning op Java van de belem mering die de lijnwoadhandel daar ondervindtvan de nadeelige uit werkselen biervan op do fabrijken van katoenen cn wollen stoffen hier te lande; van de ongehoord lage prijzen van schier alle koloniale producten op de europesche markten en van den invloed die dit alles te zamen onvermijdelijk op de zaken der maalschappij moest uitoefenen welke het eerst en meest bloot stond voor de gevolgen van zoodanige omstandigheden, en bij de algemeene kwijning des handels niet wel huiten verlies en schade kon blijven terwijl hoven- dien zooals bekend isde voordecien uit hare betrekkingen met liet gouvernement voortvloeiendezeer aanmerkelijk verminderd zijn. Met dit al mogt de maatschappij aan het nationale doel hater roeping blijven beantwoorden, en, in weêrwil der bestaande moeijelijkheden steeds aan gewiglige volks-aangelegenheden ten sleun verstrekken. Ter vervulling van de vacaturedie bij de hollandsche Her vormde gemeente Ie S.•-Petersburg eerlang zal ontstaan is een drietal van heeren kandidaten geformeerd dat ten spoedigste naar S.'-Pelers- burg op reis zal gaan om aldaar in het hoogduitsch en nederdnitsch te prediken. Op dat drietal zijn geplaatst de heeren L. W. Welter, E. C. Gromeveld en E. Lasonder. De eerste is een kweekeling der utrechtsche de tweede der leidsche, de derde der groninger hooge- school. GEMENGDE BUITEN- EN B1NNENLANDSCHE BEKIGTEN. Het belgische stoornvaartuig British Queen is den 28 Mei na eene reis van 23 dagen te. New-York aangekomen. De ongelukkige bouw meester van de ingestorte manege te Schleits heeft de vlugt moeten nemen ten einde zich te vrijwaren tegen de woede der Verontwaardigde volksmenigte, welke naar zijne woning toog. De nieuwe bouwtrant met smaak,'maar zonder hechtheid, heeft wede'roni eene zware schuld op zich geladen. De wijnbergen in de Bergstraat (Duitscbland) zijn reeds in vollen bloei; met den 20 Junij zouden allen uitgebloeid zijn en zal dus in 1842 het zeldzame geval plaats vinden dat vóór Sint-Jan de druivenblöei voorbij is. Onder de bezetting van Parijs bevindt zich tegenwoordig een buitengewoon aantal zieken. Dè vijf groote militair# hospitalen zijn op bet oogenblik bijna geheel met dezelve opgevuld. Aanvankelijk voldoet liet houten plaveisel waarmede sommige straten te Parijs zijn belegd zeer goed. Wat de tijdingeh uit de Levant be treft deze loopen alle om hetzelfde punt. Geen geld geen vertrouwen en in Konstantinopel nog daarenboven een weefsel van staatkundige intrigues, erger dan óóit, en hieruit ookals natuurlijk gevolgde wedergeboorte van den ouden Turken-hoogmoed tegen de Franken. De uilspraak der jury schijnt te bewijzen dat de pöl.Vie te Ennis (Ier land) hare orders te buiten is gegaan door tijdens liet laatste oproer mot scherp onder het volk te vuren. Ten gevolge dier uilspraak zijn 38 policie-beambten onder sterk geleide ten einde hen tegen de woede der menigte te beschutten naar de gevangenis overgebragt, De ellende is thans in de VVaanderens zoo gfootdat men dagelijks in ieder dorp honderde ohgetükkigen van kleederen bijna geheel ontbloot ziet bede len. De beer G. J. EyidiuS, consul van Zweden en Noorwegen te Amsterdam heeft eene formele onlkentenis in het Handelsblad geplaatst, omtrent oen tegen hem getigten door ons overgenomen artikel de israé- lilen betreffende. De burgemeester van Domburg heeft bekend ge maakt dal met het gebruik der zeebaden aldaar een aanvang zal kunnen gemaakt worden öp den 27 dezer terwijl lol het nemen van binnen baden in bet had-paviljoen de gelegenheid reeds dagelijks geopend is. De bouwvallen van de door den brand tc Hamburg vernielde huizen zijn nu nagenoeg alle afgebroken en opgeruimd. Met het vervoeren van da puinhoopen die hier en daar nog rooken is men onafgebroken ijverig bezig. De beruchte Felippe heeftaan het hoofd van 60 rooversden 3 Junij de kleine slad Ripol! (Spanje) binnengetrokken en zich van on derscheidene overheidspersonen en aldaar gevestigde fabrikanten meester gemaakt. Toen de gewapende magt op de plaats was aangekomen had de rooverbehde zich reeds van daar begeven en de genoemde inwoners gevankelijk medegevoerd. Het gansche omliggende land was door den verregaanden overmoed (lier roovers in eene niet geringe opschudding gebragt. LL donderdag morgén is te Rotterdam een gebouw door onderscheidene huisgezinnen bewoond wordende, grooleridéels uitgebrand een matroos is door bet instorten van een gedeelte der voorgevel jam merlijk verpletterd. Te Amsterdam is mede brand ontstaan ten ge volge waarvan eene broodbakkcrij geheel is in de asch gelegd. In eene dezer dagen te 's Hage gehoudene bijeenkomst van aanzienlijke en ver mogende ingezetenen des rijks is de grondslag gelegd tot het oprigten eener vennootschapten doel hebbende het vervaardigen van venster glas, welk artikel van algemeen en dagelijkscb gebruik tot dusver niet hier te lande Wordt vervaardigd. Dezer dagen heeft te Brussel een duel plaats gehad tusschen twee officiëren der lansiersten gevolge van een twist bij het dominospel ontstaan. De een is daarbij door een sabel houw dc hersenpan gespleten geworden. Te Dusseldorp is in het paardenspel van Blondin een der kunstrijdersonder het woedenste ren nen, van bet paard gestort, en zoodanig gewond, dat hij kort daarna aan de gevolgen is overleden. Een vreesselijke brand heeft ook het groot-hertogdom Tjuxemburg geteisterd. Het bloeijehde, aan den Moezel gelegen vrij aanzienlijk stadje Wasserbillig is geheel in de asch gelegd. Slechts vier of vijf huizen, die eenigermate afgezonderd stonden hebben niet in de ramp gedeeld. Allo overige, gebouwen, de ginsche kom der gemeente, is eene prooi der vlahlmen geworden. Mén zegt dat Z. IC. H. de prins van Oranje, en daarna 2. M. de koning groot-hertog, bij hoogstdeszelfs doorreize, dadelijk door vrij aanzienlijke bijdragen in den eersten nood voorzien hebben. Met uitzondering van vijf of zes buizen was niets tegen brandschade verzekerd, Hoe velschillend de uilwerkingen dés vuurs zijn kunnen daarvan hebben zich bij den ongelukkigen brand te Hamburg merkwaardige Voorbeelden vertoond. Het in de gewelven van het verbrande stad huis bewaarde zilver, aan de bank toehehoorendeis, gelijk bekend is, naaf de nieuwe beurs overgebragt, terwijl na eene naauwkeurigo weging, is gebleken, dat, ofschoon 4 zilverstoven door den gloed gesmolten waren geen enkel lood zilver verloren is gegaan. Daar- etitcgen heeft de bezitter van een huis in de Boonenstraat aan de bquw-deputalie verklaard dat net hem gelukt is tot zijnen onder hel huis gelegen ijskelder te geraken cn dat zijn ijs aldaar volkomen ongesmolten gebleven isHij heeft derhalve om verlof gevraagd zijn ijs dat hij op 400 mark schat te mogen weghalen en ergens anders te plaatsen. - Op geene plaats is de gloed heviger geweest dan juist in de Boonenstraat, terwijl daarentegen de gloed in het raadhuis, dat gedeeltelijk gesprongen was, Waar het zilver smolt veel geringer was, Hel behouden blijven van het ijs is wéliigt uit dienzelfden hoofde te verklaren als de handelwijze der in dé woestijnen van Syrië en Egypte reizende karavanen welke bun medegenomen drinkwater daardoor afkoelen dat zij hunne waterflesschen in het gloeijende zand begraven en er dan een helder brandend vuur boven aanleggen het schijnt dus dal de vlam de warmtestof aan den oii- derliggenden grond ontneemt. de Onlangs kwam zékere Gerard tegen den avond Parijs binneri door barrière van Charenton. Met zijn houten heen zijn khëkelbaard en verbrand aangezigt zou men hem gehouden hebben voor een in valide van het afrikaansche leger doch voor het geoefend oog der waakzame ambtenaren xvas er iets in zijn voorkomen en houding dat

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1