H.° 48. 1942. ZIERIKZE ESCIIE Vrijdag COURANT, den 17 Sunij* NIEUWSTIJDINGEN. BESTUREN EN ADMINISTBATÏEN. P V B L I C A Tin:. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Sled Z1EH1KZEË gelet op 's Konings besluit van den 1 Augustus 1831 n,° 72 hou dende bepaling dat de Dankdag of Godsdienstige viering der over winning bij Waterloo op den derden Zondag der maand Junij van ieder jaar 'jtal plaats hebben. Herinneren bij deze de Ingezetenen aan de plegtige viering van np- gemelden dag op Zondag den 19 dezer maand, met uitnoodiging om denzelven in eerbiedige stilte door te brengen zullende bij die gelegenheid alle Herbergen en KolTijhui/.en moeten gesloten blijven en geene openbare vermakelijkheden mogen plaats hebben ten einde dezen dag in betamelijke afzondering aan Godsdienstige overdenkingen en dankbare herinneringen toe te wijden. En opdat niemand hiervan onkundig zijzal deze Worden afge kondigd en in de Stads-Courant geplaatst. Gedaanten Uaadhuize der Stad 'Zicrikzeeden 8 Junij 1842, Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE CRANE, tb, Ter ordonnantie van dezelven De Stails Secretaris W. J. P. KRO EF. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen: dat op aanzoek van de Districts-Commissie van beheer over het. Fonds ter aanmoedigingen ondersleuning Van de gewapende dienst in Nederland alhier geves tigdop Maandag den 20 dezer maand, des middags, van wege de Regering eene aigetneene collecte aan de huizen der Ingezetenen zal worden gedaan, ten hehoeve van hetzelve fonds, uil kracble van het Koninklijk hesluit van den 9 November 1815 daargestehl. En worden mitsdien alle In- en Opgezelenen aangezocht en dringend opgewekt, om door ruime en milde bijdragen naar vermogen het fonds te helpen stijven waarvan de weldadige strekking is oin de verminkte en gekwetste heldhaftige verdedigers van den vaderlandscheti grond zoowel als de nagelatene betrekkingen van gesneuvelden in den slag bij Waterloo of in den jongsten strijd legen oproer en ge weld zoover de middelen zulks gedoogente verzorgen en in der- zelver behoeften te voorzien. Het Bestuur, van den vaderlandslievemlett zin der trtgezetenen ten Voile overtuigd, doet alzoo met vertrouwen bet tegenwoordig beroep op de bekende milddadigheid van deszelfs Stadgenooteiï en acht liet overbodig de aangekondigde collecte meerdere aanbeveling Dij te Zet ten dan alleen de vermeldingdat uit gedacht fonds door de Districts- Commissie alhier, over het jaar 1841 gratificatiën zijn verstrekt aan de navolgende gekwetsten en verminkten of derzelver nagelaten be trekkingen te weten Aan de Wed. F. Schroppf 43,30 IF. C. Pelle- 33,30 31. Telle- 30,30 A. Hogerheide- 30,30 J. A. Voshol,- 30,30 D. van Zandijk, 33,30 Zamen f 200,80 boven en behalve de toelagen aan de zoodanigen uit den slag hij Wa terloo in wier ongelukkig lot, zooveel mogelijk, uit dit fonds wordt te gemoet gekomen. En opdat een ieder hiervan kennis dragezal deze worden afge kondigd en in de Stads-Gourant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzeeden 8 Junij 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vi. Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris W. J. P..KROEF. B E L G I E. BRUSSFLden 14 Junij. In een kabinetsraadheden onder voorzitting van den koning, gehouden is de tegen van der Smissen, van der Meeren van Laethem en Verpraet uitgesproken doodstraf in die van levenslangen dwangarbeid voorafgegaan door openbare te- pronkstclling verwisseld. Het hof van cassatie had den vorigen dag bij een breedvoerig gemotiveerd arrest het beroep verworpen NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGEden 15 Junij. Men verneemt uil Luxemburg, dal Z. M. tot gouverneur van hel groot-hertogdom heeft benoemd den heer de la Fontaine. Den 9 dezer zijn HU. KK. HH. de hertogen van Orléahs en van Nemours te Luxemburg aangekomen en den volgenden avond weder van daar naar Parijs teruggekeerd. Naar men verneemtwordt Z. M, koning Willem Frederikgraaf van Nassau, in de eerste dagen der aanslaande week alhier verwacht. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal va tl gisteren is bet ontwerp van wetlot regeling Van liel gebruik van het batig slot der overzeesche bezittingen in 1842, met 45 tegen 6 Stemmen verworpen; zullende Z. M. de koning dien ten gevolge ver zocht worden hetzelve in nadere overweging te netnen. In de zitting Van heden is hel ontwerp van Wet betrekkelijk de overbrenging der onder de vroegere wclgeving ingeschrevene hypotheken eh privilegiën in de thans bestaande nieuwe registers met 46 legen 3 stemmen aangenomen. De minister van financiën heeft ter algemeéné kennisse gehragt, dat hel bedrag der uitgegeven schatkistbiljetten Op den i dezer be droeg een kapitaal van f 6,000.000. Men verneemt dat de lieereh gouverneurs der onderscheidens provinciën door zijne excellentie dén minister van justitie zijn aange schreven om, Zoo spoedig mogelijk, opgave van otiderscheidenen aard de ambtenaren vah policie betreffende aan het departement van justitie in te zenden. Men vermoedt dat de aanschrijving in verband kan staan met eene organisatie van het policie-wezen in Nederland. -Dezer dagen is alhier van Java aangekomen de apostolische prefect in Nederl. Indie en pastoor, de hoog eervv. heer J. H. Scholten. Men wil dat deze geestelijke eene reis naar Rome zal doen alvorens naar de oorden zijner zending waar hij reeds sedert 16 jaren werk zaam is geweest terug te koeren. De nederlatidsche haringvloot bestaat dit jaar uit 126 schepen (zijnde 3 meer dan ih het vorige jaar,] ais: Van Vlaardingen 78, Delfshaten 2, Zwartewaal 5, Middelharnis 3, Scheveningen 1, Pernis 1, Schiedam 1, Maassluis 16, Enkhuizen 6, de Rijp 6 en Amsterdam 7. GEMENGDE BUITEN- ÉN BINNENLANDSCHE BEIUGTEN. Te Parijs is men voornemens om zoodra de Seirie haren laagsten waterstand bereikt zal hebben, liet bed dier rivier met éené duikerklok van nieutve uitvinding te doeri onderzoeken. Men meent namelijk dat hetzelve zeer vele kostbaarheden bevat welke gedurende de staatkundige onlusten of door vervolgd Wordende dieveii in de Seine geworpen zijn. De catalogus der handschriften vah de bibliotheek Van Bourgogne is dezcf dagen gedrukt gewnrdeh zijnde een deel in folio. De koningin vair Engeland hoeft met haren gemaal de abdij van Westminster bezochtert zich daar langs de grafstedeh van hare Voorzaten op den troon van Enge land en Zooveel beroemde mannén die in deze abdij'hunne laatste rust plaats gevonden hebben laten rondleiden. .Te Utrecht heeft eene schermutseling tUsschcn studenten en een professor plaats gehad laatst genoemde was met een ontbloot zwaard gewapend, ln Italië klaagt men over rpgeh en wind. ln den namiddag vah den 9 dezer heeft hoven Antwerpen een geweldige storm gewoed Welke eene menigte dakpannen van de huizen heeft Weggerukt. Zelfs zijn ren tiental per sonen door het nederslorlen daarvan gewond. Vele reizigers klagen over de gesteldheid der stoortihooten op den Rijn die namelyk zoozeer inel Wandluizen zijn beZet, dat dit ongedierte alle koffers, valiezen enz, doordringt, en men hel als een wondef mag rekenenzijne'pakaadjé niet door ongedierte aangegrepen te zien. Mgr. de bisschop van Brugge heeft in zijn bisdoih gebeden uitgeschreven tot het bekomen vah regen. i Te Hamburg is op nieuw eene proclamatie afgekondigd lot het niet toe- lalen van vreemde handwerkslieden en ditmaal daar nog bijgevoegd da£ het aldaar nog beslaan van gilden het voor hen die daarin verlangen opgenomen te wórden, uiterst moegelijk maakt, lot dit hun doet ts geraken. Baroh Dupotet heeft tegenwoordig reeds 19 doofstommen in Paiijs door het magnetismus genezen. Zijne handelwijze is door de akademie onderzocht cn hoogst, gunstig opgenomen. De uitslag van zijne behandeling grenst aan liet wonderbare; want bij de derde proef hoordé eer. kind niet alleen ieder W oord maar zeide ook alles na wat hem werd voorgezegd. Ook de sleiir is door de Belgen met een zwaaf inkomend regt bezwaard. Te Kampen zijn 5 huisjes afgebrand In de gemeente Poritoy (Frankrijk) zwerft een gemuilbande beer in da bosscben rond. De bcrigten nopens het weder uit Schotland zijn allergunstigst. Kegens en' krachtige zonneschijn bevorderen het gewa» ongemeen, en het liet zich aanzien dat men een oogst zou hebben', zoo als men er sedert 1826 geen had gehad. Dezer dagen is iri 'Italië door middel van de guillotine, de doodstraf voltrokken aan 9 personen» die in de bekende zamehspannihg van Aquila heirokken waren. De nöpelsche regering zou eerst Voornemens geweest zijnom al degenen, wier deelneming aan dien aanslag bewezen was, ten getale van 80, ge zamenlijk te laten doodschieten maar is men van uit denkbeeld terug gekomen nndeniual het grootste deel der veroordeelden tot den adel of de aanzienlijke grondeigenaars behoorde Tüsschen Breskens en Gend is pene dagclijksche diligence-dienst geopend. De door zijn herhaald binnendringen in het paleis der koningin van Engeland bekend geworden Jonas, is als landverhuizer (e Sydney .(Australië) aangekomen. De effgelsche regering heeft dit middel teliaat genomen om de koningin voor zijne toekomstige bezoeken te vrijwaren. De Zekerheid dat Erankrijk de regten op den invoer van garen en linnen zal verhuogen heeft in Belgie de gemoederen zeer in beweging gehragt. De exer citie der rotterdiinische schutterij is in de gepasseerde week in orde' algeloopen. Te Leeuwarden zal eerlang een nieuw beursgebouw worden geslicht- Maandag morgen heeft van Amsterdam een pro'ef- tógt naar We: pp gedaan eene ijzeren hooibestemd om als volkschuit to varen tusschen de Lemmer en Stroolios. liet. stoomjagl Laurent Koster heeft de dienst tusschen Rotterdam Antwerpen Neuzen en alls daar tusschen gelegene plaatsen hervat, Tc Amsterdam heeft het baden weder twee.inensehenlevens gekost. Te Ennis (Ierland) heeft een vrij ernstig oproer plaats.gehadwaarbij meer dan één graa'iipakhu'is door bet gfaaUW is uitgeplunderd. Dëpólieie beeft zich tea laatste

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1