ADVERTENTIEN. handneemt«oodat de indrukdoor vroegere geruchten ran eene op; handen zijnde emancipatie verwektkan worden beschouwd als te zijn geweken. De alhier te lande ontvangen dagbladen van de Kaap-oe-Goede- Hoop, tot den 4 Maart, houden, wegens de expeditie naar Port- Natalhoofdzakelijk indat zij de zoogenaamde Kei veilig was door getrokken en haren" weg ongestoord vervolgde. De Kaffers betoonden zich eenigzins onstuimig, en schenen sedert de bewuste proclamatie Van den gouverneur te denken, dat de tijd voor hen geboren was om tegen de boeren op te staan. Velen dezer laatsten waren daardoor ongerust geworden en in de rigling van de Quatblambater hunner onderlinge verdediging, vertrokken. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BEEIGTEN. Men houdt te Napels het huwelijk van prinses Theresia, eene der tal- Tjjjke^uslers van den koning, met den keizer van Brazilië voor eene be sliste zaak en wil zelfs dat zij eerlang over Lissabon naar Rio-Janeiro v zal vertrekken. Die prinses is 20 de genoemde keizer nog geen voile 17' jaren oud. In Duitschland volgt de eene brand den anderen op. I De niet onaanzienlijke slad Oberndorff was bijna een tweede Hamburg geworden 36 huizen om niet van de slechts beschadigde te gewagen liggen geheel in puin. Er is sprake van in Berlijn met vergunning der regering eene openlijke tovrnooiplaats te herstellen. Lang hebben tegen de invoering van deze ridderlijke ligchaamsoefeningen tot hinderpa len gestrekt de woelingen die in 1818 en 1819 uit de steekspelen zijn voortgevloeid. Men meent, dat de tijden en omstandigheden sedert, derwijze verandert zijn dat soortgelijke sqhadelijke gevolgen hieruit niet i meeb te duchten zijn. Te Cricklade Wilts woont eene vrouw, Ock- well geheeten welke 24 kinderen in leven beeft, waarvan het oudste slechts 18 jaren is, en allen bij haar inwonen. Men leest in de Tribune 'de Liegt: Spaansche monniken onderhandelen op dit oogenblik over den aankoop var, de oude kerk der Augustijnen met hare aanhoorigbeden om aldaar een klooster van hunne orde te stichten. Sints het jaar 1637 na de moord van Laruetle, heeft Luik zoodanige kloosters niet binnen hare muren zien oprigtejn. In onderscheidene gemeenten der provincie Drenthe hecrschen nog hij voortduring de tongblaar of het epizoötisch "mondzeer en hel klanuwzeer. In Syrië is de pest te gelijk op onder scheidene plaatsen uitgebroken in Deir-el-Kamar telde men omstreeks 50 gevallen. De British Queen, den 4 van Antwerpen en den 8 Mei van Southampton vertrokken is den 20 dus 16 dagen na de afreisop '45° noorderbreedte en 39° 30' westerlengte ontmoet. Den 7 Junij "is bepaald voor de terugreis der boot van New-York. In Belgie zijn •tegenwoordig de aanvragen om genaturaliseerd te worden hijzonder talrijk. De kamer betoont zich echter in dit opzigt buitengewoon streng en heeft onlangs, in ééne zitting 32 aanvragen van dien aard van de hand gewezen. Te'Zwolle is den 10 dezer een huis van binnen bijna geheel uitgebrand; dat de naaste huizen geen vuur valteden is waar schijnlijk veroorzaakt doordien het den vorigen dag sterk had geregend. „Óp den 28 Mei beviel te Rijperkerk Jeltje B, van der Veen, huisvrouw van Willem IT. Feenslrpvan drie welgeschapen jongens, die, meeren- deels gevoed wordende uit de moederborst zelve der 21 jarige kraamvrouw aanhoudend de volmaaktste gezondheid blijven genieten. Ofschoon zij voor de eerste reis moeder werd ging hare verlossing voorspoedig. ;:De heer J. H. Seebeck, proponent en gemagtigde van het genootschap tot ontvangst van bouwmaterialen te Hamburg heeft hij advertentie in de papieren alle bevriende naburige staten en landen die rijk aan hout steenen en bouwmaterialen van anderen aard mogen zijnen genegen mogten wezen zijne vaderstad daarvan te voorzienuilgenoodigd zich 1 te dien einde met hem in betrekking te stellen. t Uit Rotterdam meldt men het volgende Dezer dagen is alhier gearresteerd en aan de justitie overgeleverd geworden zekere Ludwig. Erich Behrensoud 78 jaren, welke persoon beticht werd van zich te hebben schuldig gemaakt aan het vervaardigen van valsche diploma's voor de orde der vrijmetselaren welke diploma's hij tegen ruime betaling aan onderscheidene personen heeft uitgereiktna hen alvorens op eigen gezag in de orde te hebben opgenomen. Naar men verneemt moeten de bedrogenen zoodanig zijn ingewijd en de stukken zoo naauwkeurig zijn nagemaaktdat men hen in alle loges zou hebben toegelaten, wanneer zij zich hadden aangemeld. "Dat de onverlaat lot de orde zelve behoort of behoord heeft zal geen betoog behoeven en wenschelijk is bet voor de orde in het algemeen dat deze meiueedige als falsaris vervolgd en streng gestraft mag worden. De Brugger Courant maakt gewag van een treurig afgeloopcn voorvalhetwelk den 23 11. te Tieghem heeft plaats gehad Gedurende de avondkerk kreeg een meisje, hetwelk meer daaraan onderhevig was een zwaar toeval. Haar gillen verwekte eene alge- meene verwarring en ten gevolge van een misverstand ging de kreet op, dat er een dolle hond in de kerk was. Nu zette alles het op een vlugten en het duurde lang eer het misverstand opgehelderd cn de kalmte hersteld werd. Tegen middernacht lag de goede gemeente evenwel gerust te slapenmaar eensklaps wordt die rust door het 'kleppen van de alarmklok gestoord de nog door den eersten schrik '-ontroerde gemoederen ontstellen daardoor des te heviger en een ieder 'Bpringt uit bed om te vernemen wat er gaande mag zijn. - Niemand ■weet hel. - Men ijlt naar de kerk en daar heldert alles zich op een jong mensch was er onder de avond-predikatie zoo diep in slaap geraaktdat al het voorgevallen rumoer hem niet had doen ontwakelt. 1 Omstreeks middernacht evenwel was hij wakker geworden en zich in de kerk opgesloten bevindende, had hij geenen beteren raad geweten idan de alarmklok te luiden. Maar, zie hier nu den treurigen afloop der zaak naauwelijks zijn er 8 dagen verloopen of van de 17 zwan gere vrouwen zijn aan de gevolgen van den herhaalden schrik reeds 7 gestorven. Uit Antwerpen meldt men van den 30 MeiIn de vorige week zijn hier langs den spoorweg aangekomen meer dan 300 duifsche land- n verhuizersdie zich op het amerikaanscbe driemaslschip de Harvest, kapt Welch, gaan inschepen. Zoo men verzekert, zijn ook de ame- likaansche driemastschepen de Albree, kapt. Heuchmannen de Na vigator. kapt. Kennedy, er nog meerdere uil Duitschland te wachten. Onder die landverhuizers bevinden zich geheele huisgezinnen en zoo wel kinderen als grijsaards. De beslemming van al die DuilscherS is naar het Noorden van de Vereenigde-Statenterwijl de Engeischen die zich naar Amerika begeven zich zuidwaarts rigten en Nieuw-Wallis Van het Zuiden (Nieuw-Holland) en Nieuw-Zeeland gaan bevolken. Bij dit berigt vermeeueu wij te moeten voegen het volgend uittrek sel uit eenen hijzonderen brief van Neuenhergvan den 24" 11.dezer dagen door den Moniteur Beige medegedeeld. «De duitsche dagbladen van Noorrl-Amerika schijnen de versterking van tusschen de 40- en 50,000 landverhuizers, welke het duitsch ge deelte van het europeaansch bestanddeel in de Vereenigde-Staten jaar lijks ontvangt nog niet sterk genoeg te; ac'htefl omdat het. Anglo- Saxisch gedeelte jaarlijks, in diezelfde evenredigheid, toeneemt. Dit jaar zullen zij levrede zijn; alles schijnt aan te duiden, dat de duit sche landverhuizing veel talrijker zal zijn dan ooiten zeiïs begint zij een geheel nieuw karakter aan te nemen. «Geheele dorpen rijken en armen, verhuizen in massa. Drie dor pen uit Opper-IIessen zullen over eenige maanden geheel Vrlaten zijn. Onderscheiden gemeenten van Arlhal (Rijn-Pruissen) zullen ojt voor beeld volgen. Laatstelijk is de verhuizende bevolking vap^egUgdorp door Maintz gekomen; alvorens zich op weg te begeven ,^fiad zipfia- rengemeente-,raad nog -vernieuwd, en de pastoorcerr'schoolmeester ondernamen de reis mede. De landverhuizers berekenen dat hij die in Duitschland'slechts een niet noemenswaardig plekje; gronds bezit, een vrij aanzienlijk landeigenaar wordt in Amerika waar hij den ak ker gronds, vrij van -alle belasting, voor de matige som van 6 fran ken, van het gouvernement koopt. «De landverhuizing heeft al het verschrikkelijke, hetwelk zij koude hebben verloren sedert men zoo in massa verhuist en qeker is van in het Nieuw-Arnerikaansch Duitschland, zijne bloedverwanten en vrienden benevens de taalzeden en gebruiken van hel loude euro- pesche Duitschland te zullen wedervinden. Men denkt niet meer aan de gevaren en ongeriefelijkheden der onderneming; men berekent slechts de voordeelen de arme daglooner die 50 kroonen bezitj, denkt aan niets anders, dan aan de wijze op welke hij profijt zal trekken van dë 50 akkers grondsdie hij in Amerika zal bezitten. «Eene hebbelijkheid, waaraan dc duitsche landverhuizers in Ame rika onveranderlijk getrouw blijven is die, van aan de plaatsen waar zij zich nederzetten den naam van eenige stad of van, eenig dorp die hen aan hun vaderland herinnert, te geven. Ook worden do Neurembergen de Frankforten, de Hamburgen enz. zoo menigvul dig in Amerika dat de beambten der posterijen er gsen raad meda welen. 'Andere, meer nederige kolonisten vergenoegen zich met aan hun nieuw dorp in Amerika de benaming te geven van het dorp, hetwelk zij in Duitschland bewoonden. Indien .dit zoo blijft, voort gaan zullen er, voordat er 50 jaren verloopen zijn, twee Duilsch- landen bestaan waarvan de kaarten uitgezonderd hel dubbeldrie-, vier- en vijfdubbel voorkomen van denzelfden naamnagenoeg eens luidend zullen wezen." In het duitsche stadje Schleiz is den 5 dezer een verschrikkelijk ongeluk voorgevallen. In de als schouwburg iogerigle vorstelijke manege werd door een troep reizende tooneëlspelers eene voorstelling gegeven welk een talrijk publiek had uitgeloktcn waarbij ook eenige leden der vorstelijke familie van Reuss-Schleiz tegenwoordig waren. Naauwelijks had de voorstelling eenen aanvang genomen of dc zoldering van de zaal stortte met een vreessclijk gekraak in eenige personen werden door het nedervallcnde puin gedood en gekwetst, en in de verwarring en het gedrang dat ontstond' toen Je ver schrikte menigte naar huiten wilde vlugten werden nog eenige lieden doodgedrougen of vertrapt. Nog den eigen avond werden een 30tal lijken uit het puin opgegraven een gelijk getal personen lag hopeloos aan de ontvangen wonden ter neder terwijl een groot aantal anderen kwetsuren van minder aanbelang hebben ontvangen. Slechts aan weinigen en onder dezen aan de vorstelijke personen was het gelukt zonder eenig letsel te ontsnappen. MIDDELBURG, den 10 Junij. Gisteren is van de werf der"ïom- mercie-compagnie alhier, met het beste gevolg, te water geloopen het barkschip Cornelia, groot ongeveer 500 lasten gebouwd door den scheepsbouwmeester F. Haverkamp, voor rekening van de beeren J. Th. van Marselis, te Amsterdam, met bestemming voor dc vaart op de Oost-Indiën en zullende gevoerd worden door kapitein W. A. Berghuis. 186"" KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. vijfde klasse. Een en dertigste Lijst. N.° 3707 10,000 1000 25442 - 1000 1000 12115 - 1000 Twee en dertigste Lijst. 23189 f 20,000 2500 en prem. - 25,000 1000 13890 - 1000 1000 I)rie en dertigste en laatste Lijst, 1000 17221 f 1000 1000 cn prem. - 25,000 23699 - 5000 De Kastelein F. FRANCE maakt bij deze bekend dat op aanstaande Zaturdag namiddag, den 18 dezer, bij gelegen heid der Kermis voor de Herberg genaamd het Pikgatom een PRIJS te paard naar den RING zal gereden worden. Hij ver zoekt ieders, gunst en belooft eene goede bediening. C. E. JUNES MANT is uitgepakt bij den Heer J, Sff ARTS, met een schoon Assortiment Z O M E R-H O E- DEN en verdere Mode-Artikelen alsmede Dames SCHOENEN, LAARSJES enz. Ge Notaris J. de K A T E R Nz. zal ten verzoeke van de Heeffin J. SC 11 A LK W IJ K en B. de G L O P P E Rgq. ingevolge magtigiog der Reglbank te Zierikzeein het Logement bij D. BORRENDAMME, te Brouwershavenop Vrijdag den 17 Junij 1842, des voormiddags ten 11 ure in het openbaar verkoopen I. 2 B. 05 R. 62 £11. WEILAND, onder Brijdorpever pacht aan W.m R I N G E L B E R G lot S.'-Maarten 1843, voor f 72 jaarlijks den hoop. II. 22 Roed. 23 Kil. K O O It N L A N Daldaarvoor de Hooge Heule genaamd de Pekelharing. TE Z1EM&ZEE VU DE WED. A. DE VOS EK ZOON STA.USDBCEKEBS Kenen en twintigste Lijst. N.' 2399 f 12610 - Dertigste Lijst. 19628 f 21047 - 15933 - 1892 - 20818 -

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 2