ZEETIJDINGEN. ADVE&TENT1EN. kabel willem de jonge, te zienkzee. VdigeiiS afgebrand eene dienstmeid die nog bet een en ander uit eene schuur poogde te redden is daarbij jammerlijk omgekomen. Tusschen Parijs en Havre rijdt thans eene diligence welke den afstand(52 uren bedragende,) in iets meer dan 12 uren aflegd. Te Parijs heeft eene daartoe benoemde commissie proeven genomen met een telegraaf, om bij tiacht lijdingen over te brengen welke bij uitstek wel geslaagd moeten zijn. Den 1 April jl. is de engelscbe oost-indievaarder Georgia, van Calcutta naar Londen bestemd met eene zeer rijke lading van edelge steenten en kostbare Stoffen in zee ter hoogte van Madagaskar in brand geraakt en geheel eene prooi der vlammen geworden. Maar zeef Wei nigen van het scheepsvolk zijn door een voorbijvarend schip gefed. De lading wordt op 25,000 p. sl. geschat. Gedurende de jaren 1825 tot 1839 zijn in Frankrijk 691 personen door beulshanden ter dood gebragt. Onder 195 vergiftigingen troffen 117 den echtgenoot. De meeste misdaden Van valschheid en tegen personen komen onder de beschaafde standen Voor en bij lieden die van hunne renten leven. (Eene bevestiging van bet spreekwoord dat ledigheid het begin van alle misdaden is.) Te Amsterdam is te water gelaten bét koopvaardij-fregat Koning Willem II groot 500 lasten bestemd voor de vaart op de Oost-lndiën. Dezer dagen is in de nabijheid van Haarlem onder Heemstede een persoon (een bakkersknecht) door twee manspersonen op eene openbare wandelplaats aangevallen van zijnen jas, en bij zich hebbend geld beroofd en met gebonden banden aan een boom vastgemaakt, waar hij een geruimen tijd, zonder dat er iemand voorbij kwain beeft doorgebragt. De keizer van Rusland door den telegraaf kennis van de verschrikkelijke ramp te Hamburg bekomen hebbende, beeft terstond bevolen 50,000 zilv. roe bels [f 93,000) derwaarts te zenden. LI. dfngsdag heeft een 21 jarige knaap wonende in de Voetboogstraat te Amsterdam zijne wettige moe der met een mes eene belangrijke wonde onder den linker schouder toe- gebragt. Het gedurende dien dag overmatig gebruik van sterken drank der moeder en zoon daaruit ontstane woordentwist en het elkander toebrengen van slagen is die daad voorafgegaan de dader zich dadelijk Verwijderd hebbende is des avonds door de policie gearresteerd doch de verwonde naar het Binnen-Gasthuis vervoerd zijnde, is drie dagen daarna overleden. Voor de ongelukkige predikants-weduwe in Lim burg is bereids aan liefdegiften ontvangen de zeer aanzienlijke som van 97-i6,24'/s- Den 29 April zijn 30 huizen van de deetiscbe stad Amagen eene prooi der vlammen geworden Te Wurenclos (Baden) is den 16 dezer mede een hevige brand uilgebroken waardoor 16 buizen zijn in de asch gelegd. Ook te Cbalaine (Frankrijk).zijn dezer dagen 15 huizen afgebrand. De keizer van Brazilië zal eerlang in den echt tre den met eene der zusters van Z. M. den koning van Napels. Bij den aanleg eener spoorweg-linie in Frankrijk zal men van Vierzon tot Bourges, eene zeer hechte, regtslreeksche en gelijkmatig, met geringe rijzing en daling, den grond volgende baan kunnen vinden, die reeds sedert 1900 jaren aangelegd is, te weten eene nog volkomen onbescha digde romeinsche heirbaan, die thans tot een weinig gebruikten gemeente weg dient. !n de prüissische stalen zijn in 13 jaren tijds (van 1822 tot 1840) twee dtiiïend twee honderd loden lot den Christelijke!) godsdienst overgegaan. In den nacht van den 27 op den 23 dezer zijn te Amster dam, aan de scheepstimmerwerf de Boot. 5 loodsen afgebrand. Te 's Hage zal in den Koninklijken hederd. schouwburg reeds de achtste opeehvolgende voorstelling plaats hebben van De Aardbeving op het Eiland Martinique, nieuw melodrama ih 4 bedrijven. In bet jaar 1821 gingen 322 engelscbe schepen ter Walvisöhvaarlthans is dit aantal tot 85 schepen verminderd. De Noord-Amerikanen daarentegen die in 1821 nog slechts 60 waivischvaarders in zee hadden bezitten er nu 634. Uit Hamburg meldt men dat de voorraad van zilver uit de kelders Van het afgebrand gebouw der bank, den 22 dezer, onder mili tair escofle naar die onder de nieuwe beuis is overgebragt, Bij naauwkeurlge telling is gebleken dal bet getal der verbrande Straten, stegen en gangen 181 en dat der huizen (kleine wonin gen, kramen eh kelders niet ntedegerekend) gezamenlijk 1992 beloopt. Omtreut het getal der bij den brand omgekomen personen heeft men thans vrij zekere berigten. Tot dusverre zijn van wej»e het be stuur 45 lieden als vermist opgegevenwaarvan 24 reeds zijn gevon den. Ai deze ongelukkigeti behooren tot de lagere standen en heb ben tneerendeels hunnen dood aan zichzelven te wijten, daar het uit alle omstandigheden blijkt, dat zucht tot diefstal hen in de reeds verlaten buizen te lang heeft doen vertoevenen zij onder de puin- hoopeh der ingestorte woningen begraven zijn. Zestien hebben hun dood gevonden in den kelder Van een' voornaam wijnkooperwelken zij, ondanks de herhaalde vermaningen der omstanders, niet hadden willen ontruimeh. Men gaat nog steeds voort met de noodige maatregelen van voor zorg en waakzaamheid te nemen. Eiken nacht worden de wachten tot op 800 man versterkt, die 8 alarmplaatsen betrekken, van daar posten uitzetten en patrouilles door de verbrande wijken henen zen den terwijl 1000 spuitgasten steeds werkzaam zijnzoo tot oprui ming der puinhoopenals tot blussching van het nog hier en daar smeulende vuur. Naar de fransche dagbladen verhalen zijn de franscbe echtgenooten ZOO geduldig en toegeeflijk niet meer jegens hunne vrouwen als vroe ger. Veelvuldig hoort men van echtscheidingen, duellen enz. w'eike alle uit dezelfde bron Voortkomen. Eene komedie van dezen aard •welke tegenwoordig de parijssche salons zeer bezig houdt leidde tot eelt ongewoon schandaal. De echtgenoot in kwestie is een der eerste finaticiemannen. Nadat hij door list Vergg bij Maria had overlast die juist zwoeren nooit van eikander te zullen scheiden, hield bij de minnenden terstond bij het woord en liet hen beide met den rug tegen elkander binden en sloot hen zoo 48 uren op zonder hun iels te elen en Ie drinken te geven. De man hield zich inmiddels onledig met de voorbereidselen tot een prachtig feest. Toen het regte oogen- blik gekomen was, midden op het feest, Wenkte hij hel orchest het aif te spelen: vQuand les boeufs vont deux a deux, le labourage en va mieux;" toen werden eensklaps de deuren eener kamer geopend en de 500 gasten aanschouwden het ongelukkig minnepaar met knik kende knieën bleek uitgehongerd en ongetwijfeld geheel bekeerd van de poëtische ideën over onbreekbare vereeniging en eeuwige banden. Men kan denken welk schandaal dit onverwacht schouwspel verwekte. Ongetwijfeld zal dit tooneel zijne ontknooping voor het geregt vinden. Er ontstaat een drievoudig proceswant de man klaagt de beide minnenden aan en vordert echtscheidingde vrouw Haagt tegen haren man wegens opsluitingen de minnaar klaagt •wegens inbreuk op zijne persoonlijke vrijheid. Uit Breslau meldt men van den 6 dezer: Alhier is gisteren een ongeluk gebeurd, hetwelk de zonderlingste en misschien krachtigste, nog immer voorgekomen waarschuwing is, om toch onder alle om standigheden, zij mogen zijn welke zij willen, voorzigtig om le gaan met hetgeen tot ons tegenwoordig werptuig van oorlog behoort. In den gevelmuur van een huis aan de Schoenbrug alhier was, heigeen hier ter stede niets buitengewoons is een groote ijzeren kogel in den muur gemetseldmisschien het overblijfsel uit de eene of andere belegering. De zoon des Vfoegeren eigenaars van dat huis, een 16ja- rige knaapdie wegens ziekte sedert drie-vierendeeljaars zijne kamer had moeten houdenhad den wensch le kennen gegeven om dezen hem lang bekenden kogel tot speelgoed te mogen hebben en daar het huis thans gesloopt wordt voldeed mén bereidwillig aan dit verlangen. De ouders van den knaap die eene bovenwoning in een ander groot gebouw betrokken hadder. günden hun nep Zieke 1 ij k e n zoon zijn speeltuig des te gereeder, daar er aan den Roge! niet de geringste oneffenheid te bemerken was waaraan hij zich zou hebben kunnen bezeeren. Na eenigen tijd met de ijzeren kloot gerold en gespeeld te hebben, komt liet den knaap gisteren in het hoofd, bij afwezigheid zijner ouders dien speelbal in het vuur te leggen zoo men vermoedt om zich wanneer dezelve heet geworden zou zijn met het sissen van het daarop gegoten water te vermaken. Een allerongelukkigst voorvalwant de kogel die onheugelijke tijden in den huismuur gezeten had was geen kogelmaar een gevuldo grenaat. Het buskruid in denzelven schijnt in al dien tijd zijne kracht nog niet verloren gehad le hebben want naauwelijks is de grenaat genoegzaam verhit, of, slechts een voet ver van den knaap, springt zij met een geweldigen slag. Hij wbrdt met bet hoofd door een venster geslagen gelukkig niet geheel door hetzelve op straat geworpen en schijnt ook door een splinter der grenaat getroffen geworden te zijn hoe zwaar zijne kwetsuren zijn weet men nog niet, VoorU heeft de losbersting alle Vensterramen naar buiten alles in de keuken stuk geslagen en de deur in drie stukken op de in een naaste vertrek zijnde meid geworpen, die echter gelukkiglijk onbezeerd bleef. In twee kamers zijn zolderingen en wanden geberslen en de schoorsteen ingestort. Een nabij wonende geneeskundige beeft den jongen lijder terstond de noodige hulp kunnen toebrengen." De kapitein Van een dezer dagen te Havre uit New-Örleans aangekomen schipverhaalt aldaar getuige te zijn geweest van het Volgend treffend voorval Een knaapje van tusschen dé 10 en 1-2 jaren, zoon van een amerikaanschen kapitein, was, om zijne vlug- beid te doen bewonderen aan boord van het schip zijns vaders, tot geheel in de top van den mast geklommen eh boven op den bol Van den bramsteng gaan zitten, de beide armen om den bliksem-.-,(leider slaande. Maar toen hij nu weder wilde afklimmen, bévohd hij zich in de grootste verlegenheid, Hij moest zich langs deh rand van den bol laten glijden, zich aan de handen laten hangen en dezelve beur telings los lateh om alzoö deh dwarssleng onder den bol te grijpen. Hiertoe nu ontschoot hem de moed en hij begon out hulp te roepen. De matrozen Wisten geeti raad om hem die le brengen en riepen op hunne beurt den kapitein. Deze verschijnt op het dek slaat naaüw- kenrig den gevaarlijken toestand van den knaap gade, ijlt naar de kajuit, maar komt oogefiblikkeiijk weder, hebbende iri de eene hand een geweer en in de andere eenen roeper. Spring dadelijk in zee, of ik schiet jc dood, is het eenige wat bij hét kind iocroept. Deze geene andere keuze overziendeneemt kort bei'aad en waagt den sprotlg. De vader en zijne matrozeh doen hetzelfde en grijpen het jongske bp liet oögenblik dat hij Weder boven komt. Nu geeft de vader op heldering van zijn schijnbaar zonderling en wreed gedrag. «Nog slechts een oogenblik"zeide bij, «en de duizeling had den jongen aangegrepen dan was hij op het dek gestort en deerlijk omgekomen; het springen in Zee was dus zijne eenige kans van redding." Deze gelukkige tegenwoordigheid van geest des vaders is het behoud des zoons geweest. Het ehgelsch en builenlandsch Bijbelgenootschap hield dezéf dagëtt zijne jaafiijksehe vergadering. Uit het rapport bleekonder anderen dat in Frankrijk alleen gedurende bet afgeloopen jaar 146,000 exemplaren der 11. Schriften, door de agenten vah het genootschap, verspreid weren dat in den loop der laatste vijf jaren 54,500 exem plaren in het hoogduitsch, hongaarsch en boheemsch Waren uitgege ven en dal het geheele aantal der bijbelsdoor het genootschap en zijne bulpgenootschappen reeds Verspreid, thans nagenoeg 14 ötillioen, in 137 verschillende ialen of tongvallen, beliep. VLISSINGEN den 26 Mei. Heden werden alhier, met het beste gevolg, van 'srijks werf te water gelaten Z.r JL' korvet de Heldin en de brik de Lynx BROUWERSHAVEN den 30 Mei. Binnengekomen de schepen lsis, kapt. J. F. P. A. Abbema van Batavia, en Frederika Louiza, kapt. Jl. O. Eehsom van Brazilië, beide naar Dordrecht; en uit gezeild i hél schip Rotterdamkapt. P. Vis naar Rotterdam. 186*" KONINKLIJKE NEDERtANDSCHÉ LO'PERIJ, vijfbê klasse. Vijftiende Lijst. N.# 10370 1000 21971 - 1000 Zestiende Lijst. N.' 23525 f 1000 23892 - 1000 4177 prem. - 1000 De JAGT van Kerkwervè en Nieuweflcerk iri Schouwen tg Huur, ingaande 1." Julij 1842. Te bevragen bij Jonkheer De D I LI G N C E rijdende voor rekenitig van het Stoomjagt de Stad Görinchem, zal van af primo Junij aanstaande op de daafvan geannon ceerde dagen en uren geregeld afrijden en aankomen bij den Loge menthouder J. S W ABTS, in het Nieuwe Logement van Zeeland, te Zierikzee. De Commissaris te Zijpe A. van E LSA6KEB. te z1er1kzee bij de wed. a. dé vos ek zoon stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 2