ZIERIEZEESCHE COURANT. COingsdag den 31 Mei. BESTUREN EN ADMINISTRATION, NIEUWSTIJDINGEN. FaRIJS den 25 Mei. De laatste berigteii uit Algerie hóüden in dat de legerafdeelihg welke onder bevelen van den generaal Bedeau, Tlemcen beeft verlaten eene bende van 2000 Kabijlen welke door Abd-el-Kader bij dén bergpas genaamd Bab-el-Frara Was vereenigd heeft uiteengedreven. De Kabijlen hebben in verwar ring de vlugt genomen met achterlating van ruim twee honderd dooden en eene menigte Wapens en oorlogsbehoeften. Van de fransche zijde zijn slechts weinige manschappen gesneuveld. gemengde buiten- en bïnnenlandsche berigten. SI»® 43» A.° 1842. HERIJK DER MATEN EN GEWIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Gezien de kennisgeving van den beer Arrondissements-IJker voor dit District, van den 13 dezer maand, n.° 89. Brengen bij deze ter kennis van alle IJkpliglige In- en Opgezetenen van deze Slad en bet Poortambacht dat in hel lokaal der Teek'en- Akademie alhier, met den herijk van Maten en Gewigten zal worden aangevangen op IVoensdag den 25 Mei tot en met Vrijdag den 10 Junij aanstaande, des vóqrmiddags van 9 tol 12 en des namiddags van 3 tot 5 ure, uitgezonderd zon- en feestdagen, waarbij dé volgende orde zal 'worden in acht genomen te weten Des Maandagszullen alle lengte- en inhoudsmaten voor drooge Waren benevens de strijkels worden geverifieerd en geijkt. Des Dingsdags: de vochtmaten, welke behoorlijk schoongemaakt moe ten worden aangeboden. Des Woensdags: de koperen gewigten. Des Donderdags: alle malen en gewigten zonder onderscheid, welke door de bewoners der landelijke gemeenten worden aangeboden. Des Vrijdags: de ijzeren gewigten en Des Zaturdagshét medicinaal goud- en zilvergèwigt. Wordende mitsdien alle nering- en winkeldoende In- en Öpgèzete- hen mitsgaders aileii die tot uitoefening van hun bedrijf, zoowel als Ambténaren en openbare administration dié in derzeiver ambts betrekkingen verpligt zijn gebruik te maken van malen en gewigten bij deze op het nadrukkelijkst aangemaandom den openge'steVdcn termijn voor den herijk niet te verzuimen zullende de nalatigen zich- zelven de gevolgen daarvan te wijten hebben. En opdat niemand hierVan oriwetènd zij, zal deze worden afgekon digd en in de Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten RaadbUize der Slad Zierikzee, den 18 Mei 1842. Burgemeester 'en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt., Ter ordonnantie van dezelven* De Stads Secretaris W. J. P. KROEP. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER eh WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE Verwittigen de Ingezetenen dat er op Maandag den 0 Junij aan staande eene algemeene Inspectie op dé Brandbluschr'niddeten te dezer Stede zal gehouden worden en herinneren mitsdien aan de bepalingen van de art. 44 45 eil 46 van het Brand-Reglement voor deze Stad opdat alles in bruikbaren staat worde tentoongesteld en niemand alzoo door onwetendheid vervallo in de boeten tegen de nalatigen verordend. ■Zierikzee, den 30 Mei 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris w. j. P. KR oef. B E K E N D M A It 1 N G. Achtervolgens art. 3 van Zijner Majesteits besluit van den 6 Ja- nuarij 1831, n.° 68, Staatsblad no. 2,) heeft Zijne Excellentie dé Minister van Financiën, bij resolutie van den 26 dezer maand, bepaald, de prijzen, het opgeld daaronder begrepenwaarvoor de Koilekteu'rsSplitters en Debilanten der Koninklijke Nederlandsche Loterij, de loten en gedeelten van dien, voor de derde week der trekking van dè laatste klasse der 186"le Loterij zullen mogen uitge ven te weten Bij Verkoop Geheele loten f 83,00 Halve 41,50 Vijfde - 16,60 Tiende - 8,il0 Twintigste» - 4,15 Bij Verhuring: Geheele ioieh f 45,00 Halve 22,50 Vijfde - 9,00 Tiende - 4,50 Twintigste- 2.25 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voornoemd artikel van Zijner Majesteits besluit uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de KolJekleurSSplitters en Débitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hébben. Zierikzee den 30 Mei 1842, Voor den Staatsraad Gouverneur van de provincie Zeeland De Burgemeester dér Stad Zierikzee, DE CRANE. F R A N K R IJ K. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 29 Mei. Z. M. de koning is woensdag morgenvn'n hö'ogstdèszelf's reis naar Overijsseleen deel van Gro ningen en Drenthe, in deze residentie teruggekeerd. Eergisteren zijn uit deze 'residentie vertrokken de rijtuigen en paarden van Z. M. Willem Frcderikgraaf ran Nassaunaar het Loo alwaar hoogsldezelve eerlang uit Berlijn wordt verwacht. Zijn exc. de minister van financiën hééft bekend gemaaktdat thans is vastgesteld de 187"' loterij. Dezelve zal bestaan uit 26,000 loten 13,000 prijzen én 55 premiën. De koüektè zal geopend worden op niaandag den 20 Junij en worden gesloten op zaturdag den 2 Julij. De trekking der eerste klasse zai een aanvang nemeii den 18 Julij. Van Wege den minister van financiën is bekend gemaaktdat de ihiddeiprijzen der ihiandséhe granen voor het geheele rijk over het tijdvak van den 20 April tot en met den 19 Mei 1842 per 'mud zijn gewéésttarwe f 9,6Ö'/jrogge f 6,04boekweit f 6,78 gerst f 4,05, haver f 2,75 en ongepelde spelt f 3,05'/»en dat dè reglen op den in- en uitvoer voor de maand Junij eerstkomende zijn gesteld per mud als volgt: tarwe en gepelde spelt 25 c. en 50 c. rogge 15 e. en 30 c.boekweit 15 'c, en 30 c. gerst en moüt 50c. en Vrij, haver 75 c. en vrij, en ongepelde spélt 50 c. en vrij. Den 22 dézer heeft de jaarlijksche vereeniging vaii de broeder schap der vrijmetselarenuit dé afgevaardigden der onderscheiden loges in Nederland zamengesteldalhier wéder plaats gehad. Dè grootmeester-hationaal eh zijn gedeputeerde warén afwezig. Intus- scbe'n heeft deze bijeenkomst zich gekenmerkt door ëerulragt 'én eens gezindheid en is eene aanzienlijke gift bestemd geworden voor dé broeders, die slagtoffers zijn geworden van den brand te Hamburg. In September aanstaande zal te Amsterdam weder plaats hebbert eene tentoonstelling van kunstwerken, van schilder-, toeken-, gra veer- bouw- en beeldhouwkunst van levende meesters in liet lokaal der koninklijke akademié van beeldende kunsten. De tentoonstelling zal geopend worden den 12 September. De daarvoor bestemde stuk ken moeten van den 22 tot uiterlijk den 31 Augustusvrachtvrij j aan gemeld lokaal gezonden worden. Gisteren is aan den Helder uit de We'si-Indiën binnengekomen Z.r M.' korvet Juno, aan boord hebbende zijn exc. den heer direc- tèur-ge'neranl van marine JG. Rijk. Men hééft in Napels het uitrusten van oorlogschepen uitgeno men van eene korvet gestaakt. Men scbreet dit daaraan toe, dat men het geschil met Nederland zoo goed als bijgelegd beschouwde. De bézittihgen van het huis Rothschild worden op 150 mill. güld. ge schat. In de koninklijke geschutgieterij te Luik zijn onlangs, op order en voor rekening van den pacha van Egypte 5 stukken belegérings-ge- schut van 10 duim diameter gegoten en zullen thans hij de eerste gelegen heid verzonden wordèii. -Lieden in Belgiedie niet gaarne zoudeti zien dat men zich, bii de beoefening van de volkstaalnaar de neder landsche spélling voegde zullen een dagblad uitgeven ter instandhouding dei1 verouderde spelling. Hét zal heeten Den uiaeren Belg. Meit heeft in Afrika niet ver van Boussisieene antieke brug ontdekt, dia zich ihet eehen enkelen boog óver het stroometide kanaal van Qued Her- biba uitstrekt. Zij is volkomen bewaard gebleven en als men haar 'cement met dat der overblijfselen van Hippónd vergelijkt, dan moet men haar eenen ouderdom van 13- of 1400 jaren toekennen. Talrijke bezoe kers hebben haaf reeds in oogenschouw genomen ën zij zal het onder- Werp van velé geschriften zijn. Het Australian Chronicle vctmeldt deti martelaarsdood vart een Kalhölijkeh zendeling pater Chanel, die op de Wallis-Eilanden door een hoop inboorlingen mét lansen eil knodseti werd afgemaaktdewijl hij den zoort des konings tót hét Christendom bekeerd had. Öp last van den minister van oorlog in Frankrijk heeft zich eene commissie gevormd tot vervaardiging eener spraakkunst eti van een woordenboek der harbarijsche taal. Mehemed-Ali heeft thans een uitvoerregt van 500 piasters op eiken slaaf geiegd Men geloofde, dat bij daardoor de vermindering der bevolking van Egypte hoopte tegen te gaan die in de laatste tijden door krijg en pest merkelijk is afgenomen. Vele slaven zijn na betaling van voormeid regttoch naar Konslanti- nopel gevoerd en zelf laten de consuls der groote mogendheden den overvoer dier ongelukkigeh op europesche schepen toe. (Een duilsch dagblad merkt op dat, eér men overging den slavenhandel in Amerika af te schaffen men daaraan liever in tie Middellandsche-Zee een einde moest maken.) Uit officiële staten blijkt, dat de binnenlandsché suikerteelt in Frankrijk dit jaar bijna 4 millioeu ponden meer dan in het vorige jaar heeft opgeleverd en dat bijna 5 millioen ponden meer ver bruikt. zijn geworden. Een franscii heer Pouche genaamd die op zijn 24s,i jaar inet zijne ouders naar Engeland is overgekomen en thans in Londen woont, heeft dezer dagen zijnen i07dM verjaardag gevierd. Hij geniet nog eene zeer goede gezondheid en herinnert zich levendig de gebeurtenissen weike voor bijna eene eeuw hebben plaats gehad. Zijn zoon telt ongeveer 80 jaren. In de vijf laatste loterijen in Duilschland won de slad Stettin nu voor de vierde reis het hoogste lotditmaal van 200,000 thlr. in .goiid. De spaansche zeemagt bestaat tegenwoordig uit 1 linieschip 4 fregatten 1 korvet, 9 brikken 8 goeletten 4 stoom- bdoten en 9 kleinere vaartuigen. (Spanje is ver van den lijd der uitrus ting van de onoverwinnelijke vloot verwijderd.) Bij eeq zwaar on- wederhetwelk 11. dingsdag oVer een gedeelte der provincie Vriesland is losgebarsten zijn twee boerderijen en een houtzaagmolen te Roordh- huizumKeestrazuil en te Berlicum j door den bliksem getroffen en ver-

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1