E lol1/, ADVERTENTIES, den weleerw. heer predikant te Scbeveningen gerold. De trouwe lot genoot van Napolleonde beer de Las Casesbeeft het tijdelijke met bet eeuwige verwisseld. In 1841 heeft het aantal landverhuizers uit Groot- Brittanniën naar Amerika en andere overzeesche gewesten 118,592 beioo ien; welk aantal grooter is geweest dan in een der vroegere jaren. )e engelsche lord Ashburton heeft te New-York een maaltijd gegeven die de harten der Noord-Amerikanen zeer voor dezen buitengewonen gezant heeft ingenomenzoodat zij de hoop voeden dat hem door middel van cyder- en champagnewijn de vereffening gelukken zal die jaren ach tereen door diplomatieke nota's niet bewerkt heeft kunnen worden. Terwijl men te Parijs, te Hamburg en te Sleyr in rouw gedompeld is, ten gevolge van door brand veroorzaakte ongelukken, leest men in het dagblad der Beide—Siciliën dat Calabriën door verschrikkelijke overstroo- tningen geteisterd wordt; huizen en bruggen worden weggeslagen en het Verlies aan menschelijke jevens is ontzettend. De keizer van Oosten rijk heelt mede eene algemeene kollekte ten behoeve van Hamburg in ïijne stalen uitgeschreven. Woensdag morgen is den ijzeren spoorweg Van Haarlem tot Hillegom voor het eerst bij wijze van eene proeve bere den geworden. Dingsdag jl. is van 's rijks werf te Rotterdam van sta pel geloopen, de oorlogstoomboot Bromobestemd voor de vaart op de Oost-Indiën. Maandag morgen heeft te Parijs de plegtige begrafenis Vah 25 slagtoifers van hel ongeluk op den spoorweg van Versailles, die gedeeltelijk niet herkend hebben kunnen wordenplaats gehad. De Javasche Courant van den 5 Januarij jl. behelst het volgende i «Zekere in de Kampong Tykadokan, op het land Telok-Poetjong (ooster-kwartier der batnviasche ommelanden), woonachtige' inlander, met name Bapa Eaira. in den namiddag van den 28 December 1841 omstreeks 2 ureuit het nabijgelegen bosch komendewerwaarts hij iich begeven had om eenig hout te kappen, Werd onverwachts door 2 tijgers aangevallen. Op hel geschreeuw van zijnen zoondie in de nabijheid van het bosch zich bevond en het gevaar zag, waarin zijn vader verkeerde, kwamen eenige der kampong-bewoners ih allerijl ter hulpe snellen doch niet tijdig gehoeg, om het léven van den ongelukkigen Bapa Eaira te redden wiens hoofd reeds geheel verbrijzeld was. De tijgers op het geschreeuw van het naderend kampong-volk op de vlugi gegaan zijndelieten het gehavend dn verscheurde Tijk op de plaats liggenhetwelk kort daarna door de aanverwanteh van den overledene ter aarde werd besteld. Intlisschen werden, op last van den schout van Bekassieop Ver- Schillende plaatsen vallen gezetten einde zoo mogelijk de tijgers 16 Vangen. Geiijk men verwachtte bleven deze dieren dan ook in de omstre ken der kampong rondzwerven blijkbaar met het inzigtom het over schot van hunne prooi op te sporen daar een der tijgers onophoudelijk naar dezelve bleef zoeken, in de nabijheid der plaats waar zij de buit hadden gemaakjj. De kampong-bewoners voor hunne Veiligheid vreezehde én de mo gelijkheid vooronderstellende dat de tijgers de plek vinden zouden Waar het overschot van Bapa Iiaira begraven lag. besloten, op aan moediging van den schout Jager, het uitwerksel der gestelde val len niet af te wachten maar door eenen gezaménlijkeh aanval te trachten, zich van hunne gevaarlijke vijanden te ontdoen. Deze poging gelukte naar wensch en werd bij die gelegenheid door een der broeders van Bapa Eaira een sprekend voorbeeld van koel- bloedigen moed gegeven. De kring, welke het gewapend kampong-volk had gevormd om de tijgers te omsingelen, zich al naauwcr en naauwer sluitende zoo Vertoonde zich weldra aan hun oog een der tijgerszijnde het wijfje dat door eenen geweldigen sprongop genoemden broeder van Bapa Eaira, zich een weg poogde to banen uit den hem ontsluitenden kring. Deze poging werd echter door den loedigcn broeder van Bapa Kaira beantwoord met eenen klewanghouw over het neusbeen van den aanvaller, die zich daarop omkecrende, van denzelven eeh tweede kap Van achteren ontving. Hierdoor verwoed wilde de tijgerzich op zijne achlerpooten rig-» tende, zijnen verwonder op nieuw te lijf, die hem echter, met de eene hand bij het oor vast grijpende en zijnen muil zooveel mogelijk Van zich afhoudendemet de gewapende regterhand nog verscheidene diepe wonden toebragttot dat hij uit deze worsteling met het roof dier door 3 zijner broeders Wefd Ontzetdie na bet afmaken van den tijgef zich mogten verheugen hunnen waardigen broeder zonder belangrijke verwondingen in triomf naar zqne woning terug te ge leiden. Zoo wij vernemen zal het plaatselijk bestuur van Batavia het zich tot eenen aangenamen pligt achtenom aan de 4 gebroeders van den ongelukkigen Bapa Eaira eene aan hunne manmoedige daad geëvenre- digde beloening uit te reiken. MIDDELBURG, den 23 Mei. Men verneemt, dat dezer dagen door het provinciaal geregtshof alhieronder meerderenaar de openbare teregtzittirtg Van hetzelve is verwezen de zaak ten laste Vaft zekeren Beinier van Gessel, herbergier en broodbakker te Ove- Zande beschuldigd van in den nacht tusschen den 11 en 12 October 1841 zich te hebben schuldig gemaakt aan het moedwillig in den brand steken van zijne schuur, palende aan zijne bakkerij en woning, ÉR staande binnen de bebouwde kom der gemeente Ovezande met dat gevolg, dat niet alleen dezelve schuur, maar ook dé daartegen overstaande woning van Huibrecht Jansé Boonmanondanks alle aan gewende pogingen tot blnssching geheel en al door den brand zijn Vernield. De behandeling dezer zaak, welke in de eerste helft der volgende maand zal plaats hebben en waarbij een aantal getuigen zullen moeten worden verboord wordt met belangstelling te gemoet gezien. Naar men verneemt heeft zicb de longziekte onder het rundvee Van de wedM. MathijseWonende onder deze stad aan de Oude Middelburgsche Haven geopenbaard ten gevolge waarvan reeds eene melkkoe is afgemaakt en verdere maatregelen tot stuiting derzelve zijn genomen. GEDACHTEN over cfe vraag, voorkomende in een artikel, geplaatst in de Zierikzee- sche Courant van dingsdag den 17 dezerbetreffende twee onderschei dene geldschieters op landerijenden eersten h 5 pc.1 en den tweeden 3 pc.' het honderd zijnde de beantwoording daarvan aan edele menschenvrienden overgelaten. De eerste a 5 pet. het honderd: Zoude de vroegere 2'/, pc.' rijlis- effecten niet A pari tegen 5 pc.' het honderd zijn opgenomen of ge- negotieerd? Zoude er niet in vasté zöOwe! als losse goederen pari zijn? Is het onedel dat een verstandig geldschieter dan zijn kapitaal legen pari a 5 ten honderd belegd? Zoude het niet verstandiger zijn, dat alle geldschieters op landerijen a f 100 per 41 roed. 68 ellen hun pari vaststelden Zouden zij zoo doende dan niet hunne kapitalen en renten verzekeren? Zoude dan niet elk vlijtig en zuinig landman kunnen voldoen aan zijne verpligting? Zouden er dan wel zoovele iandmaus Zonen en dochters worden gevonden die met het zuivere maar weinig overgelegde geld hunner ouders de toekomst met schrik zien aanbreken? Zoude er dan ook niet beter voor do arbeidende klasse kunnen worden gezorgd die helaas heden bijkans van ar moede vergaan De tweede h 3 pet. het honderd. Handelt een geldschieter edel Voorzigtig en wijs, die zijn geld h 180 per 41 roed. 68 eiien uit geeft tegen 3 pc.' bet hónderd? Zoude zijne kapitalen en derzelver renten dan zijn verzekerd Zoude dan den landman beter aan zijne verpligting kunnen voldoen In één woord zoude er dan niet door meerdere offers der geldschieters mindere weldaden over de maat schappij worden uitgestort Zoude dezen tweedenen geldschieter en opnemerniet gelijk staan aan twee blinden die elkander den Weg wijzen Schouwen. Renesse. S. (een Landbouwer.) 2EETIJDINGEN~ VLISSINGENden 20 Mei. De ehgelsche stoomboot Sohó, kapt. T. Whitecombe, gisteren op de Kaloot aan den grond geraakt, is weder vlot gewordeh en naar Antwerpen opgevaren. 186'1* KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. VIJFDE KLASSE. Elfde Lijst. Geené. Twaalfde Lijst. N.' 16037 f 10 00 Dertiende Lijst. 18331 1000 13911 - 100O Veertiende Lijst. 5521 r f 1000 23041 - 1000 PRIJZEN DEK EFFECTEN TE AMSTERDAM Woensdag den 25 Mei 1842. Nederlanden 2'/. pC. Werk, Schuld 5 i Amort. Syndikaat4'/, pC. Handei-Maatschappij 4'/, Ooat-Indiën 5 Hope en Comp. 5 Negót. 1834 bij Ardoin 5 Bij Goll. en Comp. 5 Negot. Metaliek 5 Negende Lijst. N.° 645 f 1000 18368 - 1000 10450 - 1000 1958 - 1000 Tiende Lijst. 11075 f 60,000 23675 prem. - 1200 1407 - 1200 17768 - 1000 Rusland, Spanje Oostenrijk gebleven. 52'/, pC 93s/, 153 99'he 105»/i 207, 107'/i MIDDENPRIJZEN VAN DE voluéndë ARTIKELEN TE Z1EÉÏKZËE, van den 26 Mei 1842. De Ned. Mudde. De Ned. Mudde. O. Tarwe 18"/» N. dito 1841. Zaai-Zómer-dito Ordinaire dito Rogge N. Winter-Gerst Zomflr-dito Haver Paardeboonen Witte dito Bruine dito f 9,00 a 10,00 7,00 i 9,75 0,00 it 6,00 a 6,50 a 3,80 h 3,30 it 2,80 a 6,00 Èt 0,00 a 4,00 a 0,00 8,00 7,50 4,00 3,60 3,00 6,50 0,00 8,00 Graauwe Erwten Groene dito Gééle dito Koolzaad Zaal-Lijnzaad Slag-Lijnzaad 7,00 a 6,00 a 0,00 a. 0,00 a 0,00 a 3,00 a 9,00 7,00 0,00 0.00 0,00 8,00 Raap-Olie te Zierikzee, f 52,00p.V. Paterit-Olie -56,00 Lijn-Olie -4E00 n Raapkoeken f 00,00 de 10-40 stuks. Lijnkoeken -00,00 it Hedert overleedtöt onze bittere droefheidonze geliefde oudste Zoon, REQNERUS ALBERTUS, in den ouderdom van 22 jaren, A. H. BLAAU W. ZoNNEMAIRE, M, II. BLAAU W, den 24 Mei 1842. geb. BlaauIv. De DIRECTIE der ZEEUWSCHE BRANDWAAR- B OR G-M A A TS CU A P l' IJ, gcvesligd te Zierikzeeter ken nis der belanghebbenden brengende, dat do B EK E N IN G dier Maat schappij over het afgeloopene dienstjaar 1841 op den 26 dezer maand Mei gedaan door de presente deelhebbers is opgenomen en goedge keurd geworden, heeft tevens het genoegen te künnen berigten dat deze Maatschappijblijkens hét gedane verstag wederom vrij aan merkelijk in sterkte is toegenomenen néémt de vrijheid dezelve bij voortduring gunstig aan te bevelen. De Directie voornoemd J. S. B O E IJ E. Op last derzelve J. VERVEEN. De ondergeteekenden CORRESPONDENTEN der ONDERLINGE BRAND )V AAR BORG-M i A T- SC HAP PIJ, onder Directie van de Heerefi DE JONG Comp. te Amsterdam, önderfigt zijnde, dat op eenrge plaatsen verspreidt wordt als df die Maatschappij aanzienlijke Schade zoude lijden bij deri brand plaats gehad hebbende te Hamburgachten het noodig bij deze van de onjuistheid daarvan te berigten tevens herinnerendedat geene verzekering door die Maatschappij wordt ge sloten buiten dit Koningrijk zij bevelen bij voortduring de deelne ming in dezelve ook vóór Meubelen en Koopmansgoederen hetzij bij premie of onderlingdaar deze Maatschappij voldoende waarborg oplevert. Zierikzeeden 27 Mei 1842. M O O L N B U R G11 B E R G. TE ZIERIKZEE H'J DE WEU, A. DE VOS EN ÏOÖttSTAPSORUEEE*r

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 2