ZIERIKZEESCIIE Dingsdag A.° 1842. COURANT. den 24 Wei, BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. "nieuwstijdingen] N.o 41. HERIJK DER MATEN EN GEWIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIE1tlK7.EE. Gezien de kennisgeving van den heer Afrondissements-IJker voor dit District, van den 13 dezer maand, n." 89. Brengen hij deze ter kenhis van alle IJkpligtige In- en Opgezetenen Van deze Stad en hqt Poortambacht, dat in het lokaaj der Teekèn— AiUtcicmi. alhier, met den herijk van Maten eh Gewigten zal worden aangevangen op 'Woensdag den 25 Mei tot en met Vrijdag den 10 Junij aanstaande, des iioórmiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 3 tot 5 ure, uitgezonderd, zon- en feestdagen, waarbij de volgende orde zal worden in acht genomen te Weten Des Maandags: zullen alle lengte- en inhoudsmaten voor drooge waren, henevens de strijkels worden geverifieerd en geijkt. Des Dings'dags: de vochtmaten welke behoorlijk schoongemaakt moe ten worden aangeboden. Des Woensdagsde koperen geWigten. Des Donderdags: alle malen en gewigten zonder onderscheid, welke door de bewoners der landelijke gemeenten worden aangeboden. Des Vrijdags: de ijzeren gewigten en Des Zalurdagshet medicinaal goud- en zilvergewigt. Wordende mitsdien alle nering- en winkeldoende In- en Opgezete- nenmitsgaders allen die tot uitoefening van hun bedrijf, zoowel als Ambtenaren en openbare administratiën die in derzelver ambts betrekkingen verpligt zijn gebruik te maken van maten en gewigten bij deze op hel hadrukkeiijkst aangemaandom den opengestelden termijn voor den herijk niet te Verzuimen, zullende de halatigen zicli- zelven de gevolgen daarvan te wijten hebben. En opdat niemand biervan onwetend zijzal detë worden afgekon digd en in de Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadbuize der Stad Zierikzeeden 18 Mei 1842. Burgemeester eh Wethouders voornoemd, DE CRANE, vt., Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KROÈF. BEKENDMAKING. Achlervolgens art. 3 van Zijner Majesteils besluit van den 6 ja- huarij 1831, n.° 68, Staatsblad no. 2,) heeft Zijné Excellentie de Minister van Financiën, bij resolutie van den 20 dezer maand, bepaaldde prijzen het opgeld daaronder begrepenwaarvoor de KollekteursSplitters en Debitante'n der Koninklijke Nederlandsche Loterij, de loten en gedeelten vaii dien, voor de tweede week der trekking van de laatste klasse der 186,lc Loterij zullen mógen uitge vente weten: Bij Verkoop: Geheele loten f 76,00 Halve - 38,00 Vijfde ...- 15,20 Tiende - 7,60 Twintigste» - 3,80 Bij Verhuring; Geheele loten Halve Vijfde Tiende Twintigste f 30,00 - 15,00 - 6,00 - 3,00 - 1.50 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voornoemd artikel van Zijner Majesteils besluit uitdrukkelijk is vastgestelddat de KollekteursSplitters en Debitanten gehouden Zijn om zich naar die prijsbepaling te regelenen dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Zierikzee, den 23 Mei 1842. Voor den Staatsraad Gouverneur van de provincie Zeeland De Burgemeester der Stad Zierikzee, DE CRANE. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 22 Mei. Z. M. de koning heeft II. woehs- dag morgen tijdig zich van Soestdijk over Harderwijk en Kampen naar Zwolle begeven alwaar hoogstdezelve 's avonds omstreeks half acht ure aangekomen en feestelijk is ontvangen. HH. KK. HH. prins en prinses Frederik der Nederlanden zijn eergisteren morgen van hoogstderzelver buitenverblijf, bet huis de Paauw, vertrokken, zich eerst naar Berlijn en vervolgens naar Peters burg begevende, ter bijwoning van het zilveren bruiloftsfeest van HH. MM. den keizer en de keizerin van Ruslandhetwelk eerlang aldaar zal gevierd geworden. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERlGTËN. Den 18 April is in onderscheidene streken van Griekenland eene aard beving gevoeld die op enkele plaatsen veelschade aangerigt en zich ook gedurende de volgende dagen hier en daar herhaald heeft. Den 30 April beeft men te Napelsals naar gewoonte, het bloed van den ff. Ja- nuariusden beschermheilige dier stad, zien vloeibaar worden en is deze gebeurtenis door het lossen van het geschut aan de bevolkingwelke den geheelen dag op de straten knielende daarop wachtte aangekondigd. Het is onmogelijk zich een denkbeeld van detl luister te vormendie een gecostumeerd baldezer dagen in Engeland ten hove gegevengeken merkt cn alles overtroffen heeft wat sedert de dagen van Karei II ook in dat land gezien is. Men acht het onmogelijk dat in eenig ander land zoovele edele gesteenten op één punt vereenigd kunnen worden als hier geschitterd hebben. In Frankrijk hebben de omwentelingen die kostbare erfbezittingen van den adel wijd en zijd verspreid terwijl zij in Engeland ongestoord van geslacht tot geslacht zijn overgegaan. Aan de Kaap- de-Goede-IIoop is van S.' Helena een vaartuig met «vrijgemaakte Afri kanen" aangekomen welke terstond als werklieden op de plantaadjen geplaatst zijn. De engelsche tooneelspeelstér miss Hamelin heeft te Philadelphia den tooneelspe|er Ëwing achter de caulisses met eenen dolk doorstoken zoodot hij op de plaats dood bleef. -Dë daderes is ohtvlugt. Uit Noord-Amerika is het berigt ontvangeh dat de stoomketel der te Baltimore nieuw geboufvde stoomboot Medora, gedurende den eersten proeftogt van dat vaartuig gesprongen isen dat 26 menschen omge komen 40 gewond en slechts 15 onverlet gebleven zijn. De paps heeft dezer dagen zijn afscheidsbezoek bij de koningin douarière van Sardinië gedaan, die hem bij deze gelegenheid een jufveelkistje ten ge schenke heeft gegeven hetwelk in brillonten is vervaardigd door Cevetti van Rome de naam van Z. II. bevindt zich daarop voluit in diamanten. In Portugal heeft zich eene epidemische ziekte vertoond. Te York (Engeland) is voor bijna 40;000 p. st. (j 480,000) ingeteekend tot het bouwen van eene zeer gföote en prachtige Roomsch-Katholijke kerk in die stad. Te Hoogeveenzijn dezer dagen bij herhaling brandbrieven gelegd onder anderen den 7 en 11 dezer in en bij de woning van den predikant Fynebuik. De gemeenteraad heeft eene premie van f 100 op het ontdekken hiervan uitgeloofd. Het provinciaal geregtshof van Drenthe hééft den 13 dezer zekéren K. H. Krol, schoenmakers-knecht ta Gasselder-Nijeveen oud 21 jaren, ter dood veroordeeld wegens brand stichting. Uil Algerie wordt geschreven dat in de provincie Van Oran de gewigtige ontdekking gedaan is van eene goudmijn 2zilver-, 2 koper en onderscheiden ijzer-en ióodmijnen. henevenseBne van antimonium. In Genève (Zwitserland) schijnt men eeUe vreesjclijke muiterij te gemoet te zien. In drie jaren lijds hebben zich op de spoorwegen in Belgia slechts drie gevallen vah brand Voorgedaan 24 assen vah locomotieven waren gebroken eti 273 rails; doch men heeft steeds zoodanige Voorzorgen genomen dat de reizigers naauwelijks deze ongevallen hadden ohtwaard. In hel geheel was Cr van 12,400,000 reizigers op de spoorwegen slechts één builen eigen toedoen omgekomen. Te Gorinchem heeft den 20 dezer de plegtigc inwijding der nieuw gebouwde synagoge voor de Is raëlitische gemeente dier stad plaats gehad. De heer Redhouseeen engelsch geleefde, die door de turksche regering als translateur wordt gebezigd heeft ceh woordenboek der turksche taal voltooid het eerste dat obit in alphabetische orde bet licht heeft gezienen waarvan men zich derhalve groot gemak voorspelde. Sinds eenigen tijd begeeft zich. een groot aantal werklieden, die vroeger in de fabrijken in Belgie over vloed van werk hadden, doch die thans in de grootste armoede ver- l.eeren naar Frankrijk. Uit Toulon wordt gemeld dat er gesproken wordt van eene overwinning welke door den generaal Bedeau behaald is, die het leger Van Marokko zou hebben geslagen. Er zou een groot getal gevangenen zijn gemaaktterwijl er 300 dooden op het slagveld gebleven zouden zijn. Laatstleden donderdag is in de fabrijk te Fijenoord bij Rotterdam de grootste stoomcilinder gegoten Welke nog ooit in dit land ja voor scheepsgebruik nog ooit in Europa met inbegrip van Enge land gegoten is. De hoeveelheid gietijzerdaarvoor gesmolten be droeg 18,500 ned. ponden. Deze cilinder is bestemd voor een paar stoommachines van 540 paardenkracht t voor het fransche sloom-oor- logschip de Vaübaji. Op genoemden dag werden twee ijzereh stoom schepen met hunne stoomwerktuigen daarin geplaatst te water gelatenwaarvan het eene bestemd is voor de vaart op Venlo met stoomwerktuigen van 80 paardenkracht en het tweede voor de vaart op Manheim met stoomwerktuigen van 120 paardenkracht. De pruissisëhe Staats-Cowanffrehelst' het volg erfde van een goede bron afkomstig berigt uit .Hamburg, hetwelk een vrij duidelijk overzigt, geeft van de wijze vanuit- breiding en liet verloop van den nbodlottigen brand Waardoor die stad is verwoest ♦geworden «Het was bve.n ra .«Mn urë in den nacht van den Mei: toen de alarmklokken het ontstaan van eenen brand aankondigden. Over het algemeen is dat bij ons niets zeldzaams; maar behalve in de naaste buurten maakt hel gewoonlijk geen bijzonderen indruk, omdat tot dusverre'bijelke gelegenheid de voortreffelijkheid onzer blusch- inrigtfngen gebleken is en toen men ditmaal vernahi dat de brand in de Deich- straat was, bleef toen te geruster, omdat daar schier alleen massive huizen staaxw- Daarbij kwam, dat het weder in dién nacht, zeer stil en zacht was: en zoo kan het niet bevreemden dat iclfs de donkerroode tint, die zich in de lucht verspreidde en dfe hevigheid van den brand aanduidde in het eerst geene groote bezorgdheid deden ohtstaan. Maar de Ure, die .de A.lmaetige voor onze beproeving vastgesteld hadt ha4 geslagen; en dus moest alles vervuld Worden, wat Hij besloten had. Öm de toedragt der zaak duidelijk te hiaken, zal het voor alles noodig wezen de plaats te beschrijvenWaar de brand zijnen oorsprong nam. In de Deichstraat, gelijk in de meeste onzer aan de grachten of fleeten gelegen straten staan de huizen in eene betrekkelijk' geringe bréédte bij eene aanzienlijke diepte naast elkander, zoodat men de eerste in het algemeen op 35,.de diepte op *5o voet kan schatten» Hét achterste gedeelte der grondstukken aan de grachten is meestal met pakhuizen bebouwd, terwijl de woonhuizen voor aan.de straat staan. Hier woonden nu naast elkander een timmërtnan een cigaren-fabrijk.mteen bierbrouwer en een koopman. De eerste, die met rüim'öo knechts werkte, had van zijn pakhuis voor werkplaatsen en voor berging yan hout gebruik gemaakt. Dat. van den tweeden was beneden met tabak, en in de bovenverdiepingen met lompen en oud geteerd touwwerk gevuld, waarvah groote hoeveelheden uitgevoerd worden. De zolders van den brouwer lagen vol graan eh .Uio.ut, terwijl het pakhuis van den koopman aanzienlijke partijen arak schellak en olie bevatte. Misschien ten gevolge van eene onvoorzigtige poging, om van eenen zolder des brodwers deh vermoedelijk eerst .gebrand hebbende zolder van den tabaks-fabrijkant te blusschen, vatte het mout op eerstgemelden vuur, waardoor onmiddellijk de.geheele zolder in brand geraakte; en toen de steeds aanwakkerende weste-wind den gloed ook naar het pakhuis dés koopmans voortdreef, toen gaven de aldaar geborgen brandbare voorwerpen niet alleen nieuw voedsel aan de gedurig vreesselijker woedende vlammen, maar zij Vloeiden ook voor een groot gedeelte in de gracht, en vermengden zich met het daarin stroomende water, waarvan het gevolg Was dat in plaats vdti water een verderfelijk mengsel opgepompt en in de vlammen gespolen werd. nlriitissëlién zou hét, niettegenstaande deze ongunstige omstandigheden, misschien

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1