ZIËRKZEESCHË cV) ?uf. Vrijdag COURANT. den 20 ilfef. BESTUREN EN ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. J Ef.o 40. A.® 1842. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. PROVINCIE ZEELAND. AANBESTEDINGEN. Op Donderdag den 2 Junij 1842, des voormiddags ten 10 ure, sal onder nadere goedkeuring door t|en Staatsraad Gouverneur der Provincie Zeelanfl. of bij deszelfs afwezigheid door een der leden yan de Gedeputeerde Staien in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in deze Provincieaan het lokaal van het Gouvernement te Middelburg, worden aanbesteed: De noodzakelijke VERNIEUWINGEN en HERSTELLINGEN aan de volgende Provinciale Waterstaats-Werken en Wegen, als: 1. Aan de Veerdammen van het Sloe. Aan het Paalhoofd en den Aardendam buiten den Zeedijk be oosten het Fort Rath. Aan de Contr'escarpen der Stad Tholen. Aan de werken behoorende tot het Post-Haventje te Gorishoek. Aan de Havenwerken der Stad Vere. Aan de Havenwerken van Breshens. Aan de Havenwerken van Philippine. Aan den Straatweg van Zierikzee naar Zijpe en den daarbij behoorenden Steiger of Aanlegplaats. 9. Aan den Straatweg wederzijds de Stad Sluis. Daaronder begrepen het onderhoud van al de vorenstaande werken en wegen tot 1." Junij 1843; zullende het bestek ter lezing liggen op de plaatsen in deze Provincie waar zulks gewoonlijk geschiedt en gedurende drie dagen vóór de besteding de noodige aanwijzingen worden gedaan; terwijl bij'den Hoofd-Ingenieur te Middelburg, voor de werken in het algemeen, en bij de Ingenieurs te Zierikzee. Goes, Tholen en Breskensvoor de werken onder elks ressort behoorende nadere informatiën te bekomen zijn. De Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland, Bij deszelfs indispositie, SPRENGER, Lid van Gedeputeerde Staten. NATIONALE MILITIE. INSPECTIE VERLOFGANGERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen door deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat de gewone drie-maandelijltsche Inspectie over de Verlofgangers der Nationale Militie zal plaats hebben op Woensdag den 25 dezer maand, des voormiddags 10 ure, voor het Raadhuis alhier; waarvan echter verschoond zijn de manschappen die nog niet gekleed of gewapend zijn. Zierikzeeden 18 Mei 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Gezien het besluit van H. E. G. A. de Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie van den 29 April jl. n.° 6(Provinciaalblad n.' 49,) tot mededeeling van de opgave der goedgekeurde Springstieren in deze Provincie. Brengen door deze ter kennis van de daarbij belanghebbende Vee houders Dat voor deze Stad en het Poortambacht de tweejarige zwartbonte Springstier van M. A. Bakker en de twee-en-een-halfjarige grijsbonte Springstier van Willem van Westen bij de keuring beiden goed zijn bevonden. Wordende de Veehouders bij vernieuwing opgewekt om tot het doen bespringen hunner Koeijen bij voorkeur gebruik te maken van die Stieren welke bij de keuring bevonden zijn boven andere uit te munten, als middel om het runderras steeds te verbeteren. Zierikzee den 18 Mei 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE CRANE vt., Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. DUITSCHLAND. HAMBURG, den 13 Mei. Uiltreksel uit de Ilamlurgsche dagbla den.) Allengs bekomen de zaken hier weder haren vorigen loop, en wordt het gewone dagelijkscbe verkeerhoewel langzaamhersteld. In het gebrek aan openbare gebouwen wordt eenigermate voorzien door het gebruik van andere lokalen. Eene commissie van bouwkundigen is reeds bezig met het bezigtigen der ruïnen en met het opnemen van hetgeen van de openbare gebouwen behouden zal kunnen worden. Eiken dag geeft de weldadige gezindheid onzer wakkere medeburgers nieuwe bewijzen van hare werkzaamheid. Degenen die geen onder komen haddenzijn bijna allen onder dak gebragthiertoe zijn eenige kerken en andere openbare en bijzondere gebouwen ingeruimd. Er heeft zich eene vereeniging van geneeskundigen gevormd om voor de verpleging der zieken en lijdenden te zorgenen Hamburgs edele vrouwen volbrengen ten dezen weder hare schoonste taak. De ijver, waarmede" de bewoners van zelfs verafgelegene plaatsen hunne ham- burgsche broeders te hulp komen is inderdaad zeer hartroerend overal hebben de geestelijken inzamelingen gedaan en van sommige plaatsen geleiden zij zeiven de ontvangene bijdragen herwaarts. De vreemde troepen hebben ons groolendeels verlaten. De uit Ber lijn ën Maagdenburg aangekomen pioniers zullen nog eenigen tijd hief blijvenom te helpen aan het opruimen van de bouwvallen. Da hanoversche kavallerie, die zooveel heeft bijgedragen tot handhaving der ordeis gisteren middag van hier vertrokkenen 800 man deen- sche troepen welke met geschut herwaarts op marsch waren hebben onderweg tegenbevel ontvangen. Slechts de infanterie van Bremen neemt nog deel aan het afzetten der plaats van den brand, en de ka vallerie van Lubeck maakt, in vereeniging met de onze, patrouilles. De geruchten van brandstichting, welke een tijd lang de gemoede ren der laagste volksklassen in beweging bragtenzijn reeds sedert een paar dagen geheel vervallen, en allen zijn er slechts op bedacht, om hunne lijdende medemenschen te hulp te komen en mede te wer ken tot het herstellen van het algemeen welzijn. Den 10 heeft de commissie ter ondersleuning van de noodlijdenden reeds aangekondigd dat door de overvloedige aanvoeren van levens middelen rijkelijk voorzien was in de tegenwoordige behoefte. Behalve de aanzienlijke bijdragen in geldwelke van alle zijden door de tusschenkomst van bijzondere personen of vereenigingen ont vangen zijn heeft de groot-hertog van Mecklenburg-Schwerin voorloo- pig eene som van 10,000 thalers ten behoeve der noodlijdenden ver strektde koning van Denemarken eene som van 100,000 m. b. De stenden-vergaderiug van Hanover heeft besloten uit 's lands geldmid delen eene bijdrage van 100,000 rijksd. aan te bieden. De Stede lijke regering van Hanover heeft uit stads-kas eene ondersteuning van 1000 pistolen verleend. Bij eene meer naauwkeurige telling heeft men thans bevonden dat het getal der door den brand vernielde huizen 1742 bedraagt. Men spreekt van eene geldleeningdie van stadswege gedaan zoude wor den om de door dit verlies geledene schade aan de eigenaars te ver goeden. Bovendien wordt de schade aan meubelen op 20 en die aan koopwaren op 30 tnillioenen thalers (te zamen omstreeks 87'/, mil- lioenen guldens) begroot. Men meent, dat de groote engelsche ver- zekerings-maatschappijen Sun-fire-ofjice an Phoenixte zamen voor 22 h 25 millioenen m. b. (ongeveer 171/, h 20 millioenen guldens) bij dat verlies betrokken zijn. Het verlies der akensche en keulsche ver- zekerings-maatschappijen wordt op niet meer dan ruim f 400,000 voor elke derzelve berekend. Van eene geloofwaardige zijde wordt verhaalddat de Vernieling van de Nicolaïkerk aan eene op zichzelve zeer onbeduidende omstan digheid is toe te schrijvennamelijk aan een haviks-nesthetwelk onder den koepel van den toren gevonden werd en in 't welk een stuk vuur van de in den omtrek brandende huizen gevallen is. De brand van dit nestwelken men uit hoofde van de gesteldheid der plaats niet konde hlusschen heeft zich spoedig verder in den toren verspreid en vervolgens aan de kerk medegedeelden het instorten van dit zeer hooge en groote brandende gebouw heeft eigenlijk aan den brand dia uitbreiding gegeven waardoor dezelve zoo hoogstnoodlottig is geworden. FRANKRIJK. PARIJS, den 14 Mei. Gisteren is de ijzeren spoorweg op den linker-oever van Parijs naar Versailles weder geopend geworden. Da waggons bevatten onderscheidene dames die alzoO toondendoor het plaats gehad hebbende noodlottige ongeluk niet afgeschrikt te zijn. Men heeft de grootste voorzorgsmaatregelen voor de veiligheid van den overtogt genomen. In plaats van sloten die het voor de reiziger* onmogelijk maakten het portier te openenzijn de reizigers thans in de gelegenheid gesteld het portier elk oogenblik wanheer zij verkiezen van binnen en van buiten te openen. De locomotieven zijn thans alle van zes wielen. Tusschen den stoomtrekker en de wag gons voor de reizigers zijn de wagens met de goederen en koopman schappen geplaatst. De regtèrlijke overheden van Parijs, zoowel als die vah Versailles, houden zich thans bezig met het onderzoek haar de oorzaken en uit werkselen van het onheil. Nog dagelijks sterven er menschep.welka daarbij zijn bezeerd geworden en men rekentdat het aantal der- genen welke ten gevolge van deze ramp zijn overledenwél tot 160 zal zijn aangegroeid. Het is gebleken dat de voor-as Van den vier- wieligeri stoomtrekker aan beide de zijden is gebroken gewordenniet tegenstaande het ijzer goed bewerkteene dikte had van 15 cfcntimè- ters, zoodat de schok allergeweldigst moet zijn geweest. De hoog leeraar Magendie heeft 31 lijken onderzocht welke menhenevens een aantal afzonderlijke ledematenvan Onder do puinhoopen heeft weggehaald. Aan slechts twee dezer lijken waren de onderste lede maten vastgehecht geblevenen ook slechts twee hadden de hoofden behouden. De slotsom zijner bevinding is geweestdat er nog geeu voorbeeld is beleefd van eene zoo verschrikkelijke verwoesting van menschelijke ligchamen in een zoo kort tijdsbestek en op eene zoo uitgebreide schaal. Het lijf en het hoofd vaneen dezer ongelukkigen welke eene lengte van 5 voeten 5 duimen moet hebben gehadwaren door de werking van het vuur tot iets meer dan eenen voet inge krompen. De kamer der afgevaardigden heeft in hare zitting van den 12 dezer het ontwerp van wet, nopens den adrileg Van ijzeren spoor wegen door het geheele rijk aangenomen. P-! Bij den minister van oorlog zijn depêches uit Algiers ontvanger»

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1