ZIERIKZEESCHE C O R 1 IV T. H.o 89. Dings dag A.° 1842. den 17 Mei. BESTUREN EN ADMINI5TRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. AANBESTEDING. Op Vrijdag den 27 Mei 1842, des voormiddags ten elf ure, zal, door het Kerkbestuur der Roomsch-Katbolijke Gemeente van Zierik- xee, als daartoe door de Commissie van Oppertoezigt derzelfde Ge meente gernagtigd ten overstaanJvan den Heer Hoofd-lngenieur val? den Waterstaat lin de provincie Zeelandof van den Ingenieur daar toe van zijnentwege te magtigen, in het Logement van den Heer J. SWARTS, te Zierikzee, worden aanbesteed: Het verbeteren van het FRONT en veranderen van de PORTALEN der Kerkaan genoemde Gemeente toebe- boorende, met de leveruncie van alle daartoe vereiscbte Mate rialen en Bouwstoffen. Het bestekwaarop die aanbesteding zal geschieden zal met de teekening, ter lezing liggen in het bureau van den welgemelden Hoofd-lngenieur, te Middelburgen bij den Secretaris van het Kerk bestuur voornoemd te Zierikzee; terwijl twee dagen vóór dé aanbe steding de noodige aanwijzing in loco zal gedaan worden. Het Kerkbestuur voornoemd C. STOLK, Pastoor. Ter ordonnantie van hetzelve De Secretaris B. W. VERMUNT. DUITSCHLAND. FRANKFORTden 10 Mei. Ook in brieven uit dé stad Napels Van den 27 April wordt nu gemeld dat den vorigen dag van re geringswege aldaar eene openbare mededeeling aan den handel gedaan Was, waarbij de kooplieden, renders enz. vermaand werden tot om- zigtigbeiduit hoofde door Nederland en Belgie welligt vijandelijke maatregelen tegen den handel der Beide—Sicilië genomen zouden kun nen wordenter zake Yan een tijdelijk gerezen geschil (betreffende de Tavolière-Bank). - Er liep. te Napels reeds een gerucht, dat men eer lang eene nederlandsche vloot voor die stad te wachten had. fin Ne derland schijnen tot dusver geene toebereidselen tot het afzenden eener vloot naar Napels gemaakt te worden.) HAMBURG den 7 Mei (des avonds). De vreesselijke brand duurt nog steeds voort en heeft zich in eene zuid-oostelijke rigling Verpreid naar de S.'-Petruswijkwaarvan reeds het geheele oostelijke gedeelte is afgebranden daaronder de S.'-Pelri- en de S.'-Jacobikerken de Hamhurgerberg met deszelfs belendingen, het nieuwe beursgebouw, het Johanneum de zoogenaamde Hinter-dem-hreiten-Giebel de Groote- Johannisslrasse de Peltzerstrassede beide Backerstrasse benevens de geheele buurt tot aan den Steintborvan Holzdamm af tot aan de Steinstrasse. De voornaamste boekdrukkerijen, ten getale van 16, waaronder ook die der dagbladen zijn mede vernield. Reeds gedurende de vorige dagen had inenom den brand te stui ten verscheidene gebouwen omvergehaald met buskruid doen sprin gen en met kanon platgeschoten maar vermits de hiertoe gebezigde 24ponders niet genoegzaam waren bevonden heeft men in den loop Van gisteren uit Stade de toezending van 36ponders en artilleristen verzocht. Intusschen is men voortgegaan met om bet half uur eenige huizen in de lucht te laten springen. Van alle kanten, tot van Lu- beck en Bremen zijn bluschmiddelen aangevoerd dóch bij gebrek aan water in de grachten kan men over het geheel weinig met de spuiten uitrigten. Om de orde zooveel mogelijk te helpen handhaven, zijn eenige deensehe en hanoversche troepen in de stad gekomen. Men is genoodzaakt geweest de gevangenen uit het tuchthuis tos te laten. Er loopen geruchten dat de brand aan eene bende brand stichters is toe te schrijven dat deze althans dezelve op nieuw in verschillende wijken aangestoken heeft. Een persoon is naar men Verhaaltdoor het gemeen vermoord en zes anderen naar men zegt spaansche of engelsche matrozen die den brand nog hadden aange stookt, zijn in hechtenis genomen. Intusschen voedt men thans de hoop dal de brand bij den Sleinthor zal afsluiten en zich niet verder naar de voorstad S.'-George zal uilbreiden. De wind is westelijk en er valt een zware regen. Op alle grasvelden in den omtrek der stad hebben de ongelukkige inwoners voor zooveel zij gevlugt zijn zich gelegerd met hetgeen zij hebben kunnen redden. Uit naburige plaatsen ontvangt men eenige levensmiddelen waaraan zeer groote behoefte is. De algemeen heerschende ellende en kommer gaan alle beschrijving te boven. (In onderscheidene andere herigten te Berlijn, verdere duitsche steden en ook hier te lande ontvangenkomen nog eenige nadere bijzonderheden nopens deze schrikkelijke ramp voor. Het getal der huizen hetwelk zou vernield zijn wordt in sommige beriglen op 2000 of daaromtrent begroot in andere op meer dan 1000. Men heeft weinig goederen kunnen bergen zoo wegens gebrek aan de noodige vervoermiddelen als omdat de kanalen en grachten door den ingevloeiden voorloop en olie, gansehelijk in vuur stonden. Zeker is hetdat er een aantal menschen bij deze ramp omgekomen is doch bij de algemeene verwarring, welbe boven alle beschrijving moet geweest zijn kon het getal niet begroot worden. Men weet alleen, dat hij het springen van een huis, een oppervuurwerker en twee artilleristen in de lucht zijn gevlogen. Ook zou een aantal personen bij het instorten van eene der kerken en van een huis zijn omgekomen. Het gedrag der overheden wordt in de verschillende berigten zeer onderscheiden beoordeeld. Bij een besluit van den senaatvan den 6was de senator Hudhealcker met dictatoriale magt hekleed. De weinige krijgsbenden waarover de regering had te beschikken en de uitgeputheid der manschappen door de lang durige vermoeienissen hadden de overheid genoodzaakt den hijstand der deensehe en hanoversche troepen in te roepen. De schade is meV te berekenen. Het rijkste gedeelte der stad is genoegzaam ver nield. Onschatbare gebouwen en eene menigte van de rijkste win kels in mode-artikelen byouteriën en galanteriewaren zijn eene prooi der vlammen geworden. Drie posthuizen het hötel dé Russie, de stad LondonSlreits hötelde Koning van Engeland en meer andere van de voornaamste logementen zijn verbrand of heeft men door kruid in de lucht doen springen ten einde zoo mogelijk de belendende huizen te redden. Hetzelfde lot heeft het prachtige huis van den bankier Salomon Heine getroffen. In een herigtte Berlijn ontvangen leest men onder anderen het navolgende waaruit men de gesteldheid der stad eenigzins kan opmaken «De nood groeit met iedere minuut aan. Sedert 48 uren ben ik niet uit mijne kleederen geweest. De brandspuiten geven geen water meer daar zij het vruchtelooze Van hunne hemoeijingen zien. Onza eenige hoop bestaat in het onder den voet halen der naastgelegen gebouwen.rt En dit werd reeds in den avond van den 6 geschreven. Vele welgezetene familiën zijn door deze ramp tot den bedelstaf ge- bragt. Alle handel alle werkzaamheden stonden stil de voornaamste kantoren waren gesloten. Tot dusverre was de Neustadt gespaard gebleven. Dat onder zulke omstandigheden de behoeften groot en dringende zijn behoeft niet gezegd te worden.) Den 10. Men kan de verblijdende tijding medcdeelen dat men den vreesselijken brand in den voormiddag van eergisteren eindelijk is meesler geworden, nadat dezelve zich nog tot de Spitaler- en de Brei- teslrasse had verspreid en onder anderen ook de Gertrudakerk in dö asch had gelegd. De S.'-Petrikerk was, even als de Nicolaïkerkge heel vernield doch het. was gelukt den toren van de Jacobikerk te behoudenterwijl de brand van daar eene rigting naar en langs da Paardenmarkt naar de Rozenstraat nam, Het ophouden van den brand heeft men voornamelijk te danken aan het vallen van eenen lang- durigen regen in den avond van den 7 en aan het bedaren van den wind. Voor zooveel men voorloopig heeft kunhen opnemen hebben een 40ta! spuitgasten en werklieden het leven verloren. De hulp, die men uit de omliggende en meer verwijderde plaatsen heeft ontvangenhetzij tot hlussching van den brandof tot hand having der orde en tot redding en verzorging van de ongelukkige in woners wordt ten hoogste geroemd. Te Frankfort, onder anderen, is bereids f 100,000 en te Berlijn 25,000 thalers ter beschikking van de regering van Hamburg gesteld. Voorts zijn reeds in een aantal sleden van Duitschland vereenigingen tot het inzamelen van giften aangekondigd. (Ook Nederland zalhij deze ontzettende rampwaaf bet hulpbetooning aan noodlijdende medemenschen geldtgewis niet achterlijk blijven. In onze groote koopstedenAmsterdam en Rotter dam is reeds de gelegenheid tot het leveren van bijdragen opengesteld.) FRANKRIJL PARIJSden 11 Mei. In de vroegere berigten was het getal der omgekomenen op den spoorweg van Versailles nog veel te gering opgegeven. Diegenen medegerekend welke aan de gevolgen hunner wonden overleden zijn bedraagt het stellig 102. Verscheiden reizi gers die tot dien noodlottigen trein behoord hebben zijn hoewel weinig of niet verwond door den schrik in hunne verstandelijke vermogens gekrenkt. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 15 Mei. Z. exc. de minister Van financiën»- daartoe door den koning gernagtigd heeft ter kennis van het publiek gebragtdat allen die genegen mogten zijn hij te dragen tot leniging van de ramp, welke het naburig Hamburg heeft getroffen, of om da door hen ingezamelde liefdegiften op eene zekere en onkostbare wijza aan hunne bestemming over te geven daartoe de gelegenheid zulleti hebben, door dezelven te storten in handen van de ontvangers der ac- eijnsen in elke gemeente; welke daarvoor kwitantie zullen afgeven en de gelden op (Ie gewone wijze kosteloos zullen verantwoorden eri stor ten zullende het gezamenlijk bedrag dier giften van regeringswege aan het bestuur der vrije stad Hamburg worden overgemaakt. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaalvaü eergisteren is ingekomen eene koninklijke boodschap ten geleide Van een ontwerp van wethoudende wijziging en aanvulling der wet van 1840, nopens het fonds voor den landbouw. Terwijl wij vroeger berigt gegeven hebben van de aanzienlijke ondersteuning, die Z. M koning Willem Frederik graat tan Nassau heeft verleend tot den ophouw van een nieuw kerkgebouw voor de nederlandsche Israëliten te dezer stede, zoo vernemen wij thans, dat het Z. M. den koning behaagd heeftmede de aanzienlijke som van ƒ1000 daartoe te bestemmen. Voorts is uit 's rijks kas eene onder steuning van f 3000 en uit de provinciale kas eene gelijke som toege staan. Niet slechtsdat zulks weder een nieuw blijk oplevert vatl de zucht der overheden hier te lande ter bevordering van stichtingen, ■aan godsdienst en liefdadigheid gewijd maar de Israëlilen hebben te meer reden om zich in dezen erkentelijk te gevoelen daar bovendien van 's landswege de voorwaarde, is gesteld, dat het gebouw zal opge'- rigt worden op eene plaatswaarin het waardiglijk zou uitkomen.

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1