I If.38 ZIERIKZEESCHE A.° 1842. COURANT. dfew 13 Mei, Vrijdag BESTUREN EN ADJMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. k, BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, ontvangen hebbende eene circulaire aanschrijving van Zijne Excellentie den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie van den 12 April jl. {Provinciaalblad n." 45)waarbij de Miliciens verlofgangers der ligting Van 1841 die ongekleed en ongeoefepd zijn voor den tijd van drie maanden tot de yerkelijke dienst worden opgeroepenaanvang nemende met den 25 dezer maand,; brengen zulks ter kennis van de daarbij belanghebbende Miliciens die binnen deze Stad zich met verlof be vinden en verpligt zijn tot de werkelijke -dienst op te komen met uitnoodiging aan dezelve om vóór den 20 dezer maand zich met het attest H. H. ter Stedelijke Secretarie aan te melden ten einde aldaar met den juisten tijd van vertrek en hunne verpligting nader te worden bekend gemaakt. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzeeden 2 Mei 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vl., Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. DUITSCHLAND. HAMBURG, den 6 Mei. Woensdag en donderdag nacht, ten één ureis er alhier brand in een tabaksfabriek in de Dijkstraat uitge broken welke weldra, door het aantasten der belendende pakhuizen, vooral van die mtet voorloop gevuld, de Hopfenmarkt bereikte, de Nicolaïkerk en toren in de asch legde, zich, door den hevigen wind voortgedrevenlinks langs den Buhrstah en regts langs den Nieuw- burg uitbreidde, en alzoo eene frontlijn, van de Oude Beurs af, tot aan de huizen der Jüngferslraat, bij de Ganzenmarkt vormde. Be halve de genoemde kerk en eene groote menigte partikuliere huizen wier getal voorloopig op 500 of 600 begroot wordtzijn reeds de börsenhallehet oude beursgebouw, de nieuwe beurs, het raadhuis en het gebouw der bank alle in hel schoonste gedeelte der stad ge legen vernieldterwijl thans (donderdag middag) de brand nog blijft voortwoeden en voor meerdere vernielingen doet duchten. Men voedt evenwel de hoop op het behoud van de boven-, binnen-- en buiten haven. De hevige wind en gebrek aan water, ten gevolge van lang durige droogtezijn als de voornaamste oorzaken aan te merken van den onlzettenden voortgang des brands. Van den schrik en de ver warring kan men zich naauwelijks een denkbeeld vormen. Duizen den die have en goed verloren hebben vlugten naar de voorsteden. De schade is onberekenbaar; gewis bedraagt dezelve millioenen thalers; zij is zoo grootdat de assurantie-maatschappijen dezelve onmogelijk zullen kunnen voldoen. Sedert den bekenden brand van Londen heeft er misschien zulk een hevige brand onder gewone omstandigheden niet in eenige groote, van behoorlijke bluschmiddelen voorziene stad gewoed. Den 7 {des awnds ten zes ure). Het vernielend vuur heeft zich heden reeds tot in de voorstad S.'-Georg uitgestrekt. Reeds meer dan 20 straten leggen in de asch. Ook het tuchthuis voor correc tioneel gevangenen de fraaijê S.-Pieterskerk en meer andere voor name gebouwen bestaan niet meer. De nieuwe beurs hoezeer bijha alles rondom haar afgebrand is is nog in wezen. Volgens gissingen zijn reeds 1500 a 2000 gebouwen vernield en alleen bij het invallen van den toren der Nicolaïkerk moeten een 50tal personen omgekomen zijn. Van Stade is zwaar geschut aangekomen en in werking gebragt deels om huizen neder te schietendeels om het gepeupel in bedwang te houden. FRANKRIJK. PARIJS, den 7 Mei. Eergisteren en gisteren heeft de policie al hier bij onderscheiden personen bommen, kogels, patronen en zaken welke tot vervaardiging daarvan gediend schijnen te hebbenopge spoord en gevonden ten gevolge waarvan eenige lieden gearresteerd zijn. Uit Napels wordt dd. 28 April geschrevendat de door Hol land en Belgie gemaakte reclamatiën wegens de verliezen welke door onderscheidene kapitalisten van die beide natiën in de zaak der Ta- volière-hank worden geledenonderworpen zijn geworden aan de officiële bemiddeling van den Heiligen Stoel waaraan ook Frankrijk op officieuse wijze zal deel nemenmen twijfelt niet dat deze zaak die in den beginne een dreigend voorkomen had gekregen op eene Voor al de partijen voldoende wijze zal worden geëindigd. (Te Liverpool is eene mededeeling ontvangen van de napelsche auto riteiten te Londen den consul aldaar verzoekende de gezagvoerders van napelsche schepen te willen waarschuwen tegen het mogelijke gevaar van represailles ten gevolge van oneenigheden welke tusschen de napelsche én nederlandsche regeringen ontstaan zijn.) Den 9. Een allerverschrikkelijkst ongeluk is gisteren avond op den spoorweg van Versailles gebeurd. De eerste der drie locomotie ven welke een 20lal rijtuigen voorttrokkenstond plotseling stil door het breken van een der assen de tweede stuitte daaropver brijzelde den stoker en deed de machine in duigen spatten, waar door al het vuur tusschen de rails viel, hetwelk, door den hevigere wind aangeblazen, zich onder de vijf voorste rijtuigen verspreidde, dié pas geschilderd en vernist *aren en daardoor te eerder vlam vat ten. Daar zij gesloten waren, en van de drie conducteurs, die de sleutels in bewaring hadden, slechts êën behouden was, konden de ongelukkige reizigers zich niet redden en waren aan de woede der vlammen ter prooi. Stellig is het dat 42 hunner dadelijk zijn omge komen terwijl het getal der jammerlijk gekwetsten op niet minder dan 150 begroot wordt. Geheel Parijs is door dit onheil in versla genheid en met angst ziet men nadere berigten daaromtrent te gemoet. NEDERLANDEN. t 's GRAVENHAGEden 11 Mei. Ten gevolge van de gunstige berigten welke voortdurend uit Berlijn worden ontvangen nopens den gezondheidstoestand van Z. M. koning Witlam Frederikgraaf van Nassauheeft Zijne Majesteit de koning de hoofden der beide departementen voor de eerediensten gelast aan de verschillende gods dienstige gemeenten de vereischte uitnoodiging te rigten om wet dg openbare gebeden voor het volkomen herstel en de bevestiging der gezondheid van den vorst pleglige dankzeggingen te paren voor da redding die het den Heer van leven en dood heeft behaagd te gebieden. Gedurende het verblijf te Tilburgheeft Z. M. met veel pleg- tigheid den eersten steen gelegd van de aldaar voor hoogstdeszelfs rekening gebouwd wordende kazerne. Verder wordt uit die stad geschreven dat de edel achtb. heer ff. B. Beckers, burgemeester aldaar, eene som Van f 500, ter uit reiking aan het plaatselijk bestuur van Hilvarenbeek van Z. M. heeft ontvangen ten einde in de eerste behoeften van de door den ire die gemeenteop den 30 April II.plaats gehad hebbenden brand ongelukkig geworden ingezetenen te voorzien. Van de Kaap-de-Goede-Hoop zijn brieven tot 1 Februarij ont vangen. Zij behelzen onder anderen het antwoord van den volksraad te Pieter-Mauritzburg op de kennisgeving van den gouverneur der kaap-kolonie. In dit stuk wordt betoogd dat de uitgewekenenvol gens alle regten van beschaafde natiën noch britsehe onderdanen noch kolonisten zijn, en op dien grond verklaard dat zij niet in het ont vangen van eene militaire magt kunnen toestemmenonder welk be ding hun handel op den voet van dien der overige engelsche bezittin gen geplaatst zou zijn geworden. Reeds weet men dat hierop eena proclamatie van den gouverneur, tot de militaire bezitneming vare Port-Natal gevolgd is. Omtrent den 1 Februarij moest een deta chement van honderd man met 2 veldstukkennaar de Umgazi mar cheren en terstond na hunne aankomst zou kapt. Smith, de bevel voerende officier dier plaatsmet 200 man naar Natal trekken met achterlating van 50 man om als post van observatie te dienenere als middel van communicatie over land naar de kolonie. GEMENGDE BUITEN- ÊN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. In het engelsch boogerhuis heeft de bisschop van Norwich petitiën in gediend en ernstig ondersteund tegen het te werk stellen van vrouwen en kinderen in de kolenmijnen waar zij aan mishandelingengevaren ere ontberingen onderhevig zijn, welke die der slaven op de plahtagien ver schijnen te overtreffen. Het getal reizigers, met de British Queen van Antwerpen naar Amerika vertrokken bedraagt niéts meer dan 13, waaronder 3 Belgen en 7 Duitschers. In het Oosterdok te Amster dam zal eerlang, door eene onderneming van partikuliereneene inrig- ting worden daargesteldom de schepen als in een dróog-dok te kunnen herstellen. Het fransch stadje Vitteaux is, in den avond van den 30 April, gedurende een hevig onwederin den letterlijken zin door den regen eh hagel overstroomd geworden zoodat de velden geheel bedor ven een aantal rijtuigen en gereedschappen weggespoeld en verscheiden menschenzoo in de straten als in hunne woningen jammerlijk omge komen zijnMen verzekertdat de koning vah Sardinië dë' Israeliten te Savona gelast zou hebben die stad binnen 3 dagen te verlaten, en dat te Genua aan de loder. dier natie weder afzonderlijke morsige straten tot woonplaats zijn aangewezen. Gepasseerden zaturdag is van de scheeps timmerwerf der heeren ffoogendijk, nabij Cappelle-op-den-IJsselvan stapel geloopeh de aldaar nieuw gebouwde stoomboot de IJssel, bestemd voor de dienst tusschen Gouda en Rotterdam vice versa. De belgische regering heeft ter beschikking Vah de gouverneurs der provinciën Oost en West-Vlaanderen eene som van 60,000 franken gesteld tot onderstand van de linnenweverij, Welke tak van welvaart zeer gedrukt wordt door de lage prijzen van dat artikel. ln de vlakten nabij de stad Algiers zal door de Franschen Weder een nieuw dorp gebouwd worden Acbour gehaamd. Nog 50 europesche soldaten en 3 officieren van de bezet ting van Kabul zijn teregl gekomen. Zij waren door de woeste bewoners van het Khyber-gebergte opgevangen en zijn van de eene hand in de an dere als slaved verkocht, doch eindelijk naar Peschauer gebragt, waar de Efigelschen natuurlijk deze hunne makkers hebben vrijgekocht. In de londensche bladen wordt thans de lange lijst der britsehe officieren die bij déh aftogt uit Kabul omgekomen zijn medegedeeld. Hun aan tal zegt een blad, is grooter dah dat der te Waterloo gesneuvelden. Den 7 dezer is op Callandsoogbij den Helder, gestrand en verbrijzeld de amerikaansche bark Büptiste Mizick, van Philadelphia naar Hamburg bestemd. Te 'sHage is dezer dagen de kunstschilder L. A. Vinlcent overleden. Te Rotterdam is den 10 dezer op 's rijks werf te water ge laten Z.' M.' brik de Haat'van 18 stukken. Op de utrechtsche paar denmarkt van den 9 dezer zijn 443 stuks paarden aangebragt. In den avond van den 25 April heeft te Alkmaar eene ontzettende gebeurtenis plaats gehad welke elks hart met afgrijzen heeft vervuld. De beer Franken, yan een uitstapje naar Amsterdam huiswaarts kee- rendevond aan zijne woning gekomentot zijne bevreemding da deur derzelve ongesloten; binnentredende, ontving hij geen antwoord van zijne dienstmeid niet tegengaande hij Jierhn»mji keeren baar hjj

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1