ZIERKZEESCHE COURANT. ff.» 36. Vrijdag A.° 1842. den 6 Mei NIEUWSTIJDINGEN. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGEden 4 Mei. Z. M. de koning is gisteren mor gen ten 4 urè naar Tilburg vertrokken. Wij achten ons gelukkig te kunnen berigten dat volgens de thans uit Berlijn ontvangen tijdingen het gevaarhetwelk de dagen van Z. M. koning Willem Frederihgraaf van Nassaubedreigde als geheel geweken, en de vórstelijke grijsaard als nagenoeg hersteld beschouwd mag wórden. Z. IC. H. prins Hendrik heeft zich 11. zondag avond uit deze residentie naar den Helder begeven. Als oogmerk van deze uitstap wordt bier de inspectie van het fregat de Bhijn opgegeven dal door bom gekommandèerd moet worden eft met hetwelkvergezeld van het fregat Jasónde korvet Castor en de stoomboot EtnaZ. K. H. eerlang waarschijnlijk nog in deze maand naar S.' Petersburg zal vertrekken ten einde hij de ophanden zijnde viering van hot 25jarig huwelijksfeest van HH. MM. den keizer en de keizerin van Rusland tegenwoordig te zijn. In de zitting van de tweede kamer der s'taten-generaalVan gisteren is ingekomen eene koninklijke boodschap ten geleide van een ontwerp van wetstrekkende tol den aanleg van een' ijzeren spoor weg van Maastricht naar de pruissische grenzen, met eenen zijtak naar Kerkraede. In dezelve zitting is het ontwerp van wet houdende toestemming tot het voorgenomen huwelijk tusschen H. IC. H. mevrouw prinses Sophia der Nederlanden en 55. IC. H. den erf-groolhertog van Saksen- Weimar, met algeineCne stemmen aangenomen. Z. M. heeft hij besluit van den 15 December jongstleden aan de heeren CA. Derosne ik Catilte Parijs, een octrooi hier te lande verleend voor den lijd van 15 jaren, op de uitvinding van nieuwe Verbeterde toestellen en middelen toepasselijk op net ver vaardigen van suiker uit Suikerriet en andere planten. Reeds zijn onderscheiden dier werktuigen in onze overzsesche bezittingen in werking; men vleit zich, dal hunne aanwending het beste gevolg zal opleveren zoowel wat de kwantiteit als de kwaliteit der te vervaar digen suiker betreft dat men door deze verbeteringen de verliezen zai te boven komen waarmede de suiker-fabrikage in onze over- zcesche bezittingen nog te worstelen heeft gehad en dat men daar door heler dan ooit ie voren de mededinging met de vreemden zal kunnen volhouden en dezen voornamen tak van nijverheid en handel voor Nederland bewaren. Het heeft Z. M. Willem Frederih, graaf van Nassüu, behaagd, het isfaelitische oudelieden- en ziekenhuis te Rotterdam te begiftigen met eene som van f 200. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Den 28 April is te Parijs de nieuw gebouwde Magdalena kerk inge wijd. Reeds den 3 April 1764 en alzoo 78 jaren geleden werd de eerste steen gelegd. Zij heeft bij de 13 millioóh franken gekost. In de wateren van Rio is eene nieuwe vlag verschenen tot het drijven van den slavenhandelte weten de deensche. !n dó 11. donderdag door de Nederlandscbe Mandei-Maatschappij te Rotterdam gehouden veiling van 50,297 kranjangs en kanassers, en 100 kisten Java-suikcris alles ver kocht. De duitsche bladen behelzen eene vrij donkere beschouwing omtrent den tegenwoordigen politieken en daarmede Verbonden kerkdij ken toestand van Zwitserland. De overheid in Spanje heeft eene pre mie op het hoofd der rooverbende, Hamon Felip, gesteld, welke nog voortdurend de provincie van de Gifonne, aan de spiLs van 150 man, doorkruist. Hij heeft zulks met wedervergelding beantwoord en bij pro clamatie uitloving gedaan vah 100 oneen gouds, voor wie den politieken gouverneur der provincie levend in zijne handen zoU leveren. Inde omstreken van Birmingham en Manchester hebben dezer dageh ongere geldheden onder de spijkermakers plaats gehad. De beluchte stoom boot British Queen zou den 4 dezer de reis vah Antwerpen naar New- York aanvaarden, zoo ten minste niet enkele passagiers zich aisdah nog doen Wachten, Zóo meh verzekert zijn er thans reeds 30 aan boord. Omtrent de loding is niets stelligs bekend tnaar dit weet men dat de voorraad steenkolen 900 ton beloopt. -Door de regering te Arnhem is eene premie van twee centen voor de ned. kop meikevers uitgeloofd welke zich dit jaar weder in grooton getale, Vooral aan de kanten van den IJssel ophouden zoodat men gerustelijk zoude kunnen rekenen dat twee kna pen zich met het vangen dezer insekten Ophoudende geen volié dag tot de vangst van een mudde zouden behoeven zijnde dus f 2 waaruit men kan opmaken hoe groot het getal in de provincie Gelderland zijn rtioet. De oudste dochter van den hertog van Saksen-Altenburg is met den kroon prins van Hanover verloofd. Alen weet dat deze 23jarige vorstin weer wil van alle pogingen der kunsthet gezigt blijft missen maar om zijne hoedanigheden van hart en verstand algemeen bemind en geacht is. Te Arnhem en te Doesburg zijn dezer dagen valscho wissels uitgegeven. - Den 16 April is er te Gend een brand uitgebarsten in eene vlasfabrijk Welke een deel der ruime gehouwen vernield heeft. Ook te S.' Nicö- laas is het magazijn van de wed. de Scheppermet de Werktuigen der fa- hrijk geheel in den nscli gelegd. Te Dongen zegt men heeft Ben meisje, uit spijt dat haar minnaar, met wien zij op trouwen stond haar had afgeschreven zichzelven dool middel van een touw van kant ge maakt. Laatstleden zondag is de derde bisschopswijding van welke de provincie Noord-Braband dezer dagön getuige is geweestte Hoeven als de residentieplaats van monsign.' van tiooydonh, bisschop van Bardanie, inpartibus infideliummet grooteti luister voltrokken. Een zeldzaam natuurverschijnsel heeft de bewoners van Tripolizza (Griekenland) en haren omtrek in verwondering gebragt. Den 24 Maartdes morgens ten acht ure, viel daar een regen vah eene roode vloeistof, wier massa ongeveer met dikke melk gelijk kwam. De Groninger Cotirant behelst onder haar mengelwerk een paar opstellen die wel verdienen ook elders bekend te worden. Het eene voert den titel van: Vruchten van de 'Bewaarschool voor de Armen te Groningen in het eerste jaar vart haar bestaan opgemaakt volgens het Rapport van de commissie over'die school. Ten aanzien vati de kinderen valt in het oog, dat de bewaarschool voor hen is: i) bene aangename plaats; 2) eene plaats van veel niet. Hel eerste blijktvolgens verklaring van vele ouders, uit liet ongeduld, waarmede de kinderen het tijdstip afwachten, dat zij naar de school worden gebragt; uit de door alle bezoekers op té mei-ken vrolijkheid, die onder lren liecrsclit, zoowel bij leeren als spelen; in den weerzin van sommigen om de scliool te verlaten, wanneer d'e schooltijd geëindigd is en. zij naar huis nioeten gaan, en uit het welgevallen waarmede sommigen te liuis over de bewaarscltoól spreken. Het tweede wordt gestaafd door de verandering die men bij de kinderen opmerkt, nadat zij eenigen tijd de school hebben bezocht. Immers vele zwakke kinderen wor den door de vrije beweging op de speelplaats en in de speelschool veel sterkerdan in de beperkte en dikwijls vochtige ruimte van liet ouderlijke huis en bij gebrek Van aanmoediging oin hunne ledematen te bewegen en hunne ligcliaamshrachten 16 'oefenen, mogelijk zou wezen sommige kinderen, die vroegér sukkelden, genieten thans eene betere gezondheidde spraakwerktuigen van hen, die bij hunne komst op de school moèijelijk en onduidelijk spraken, hebben door oefening en door het van buiten opzeggen van versjes en zingen van liedjes, een' meerderen graad van ontwikkeling gekregen. Verl-eweg de meeste kinderen komen thans zindelijk gekleed en gewasschen ter schoolen geven door hunne zucht, om aldaar zoodanig te ver- schijnen, aan hunne ouderen een goed voorbeeld. Doch niet alleen ten aanzien van het ligchaam, maar ook van den geest werkt dé bewaarschool voordeelig op de kléinen. Langzamerhand komt het kind hier tot be wustheid zijner krachten neemt deel in de werkzaamheden en worden in hem goede eigenschappen aangekweekt. Het jonge en bloodé kind zondert zich langen tijd van de anderen af cn verkeert dan in eenen séliier lijdetijk.cn toestand. De eerste sporen van verandering geeffc het, door van tijd tot tijd een belangstellend oog op de spelen der andere kinderen, te werpen en deze een weinig te naderen. Het waagtdaartoe door de anderen uitgelokt, het eerste woord te spreken en neemt deel aan het gemeenschappelijk, spel. Nb slaat het ook zijn oog op de andere dingen, en hoort en ziet, wat rondom hem gebeurt. Bij het onderwijs blijft het nu ook geen lijdelijke aanschouwer meer, maar volgt het voorbeeld van anderen na, wanneer het gelooft, niet opgemerkt té worden. Eindelijk verstout het zich, op de vragen des onderwijzers te antwoor den, en gevoelt zich lid van de kleine maatschappij. Onder de leiding der onder wijzers beweegt het zich daarin nt) met eene gepaste vrijmoedigheidwordt er aan orde en gehoorzaamheid gewendleert zich naar anderen schikken cn 4icb met zijné makkers te verdragenlegt langzamerhand zijne eigenzinnigheid en stijfhoofdigheid af, en vindt in het gemeenschappelijke spel menigvuldige gelegenheid, en in de ver maningen zijner onderwijzers veelsoortige opwekking (ot het aankweeken van goede eigenschappen en deugden*, zoo als daar zijn: vriendelijkheidbescheidenheiddeel' neming in eens anders vreugde en verdriet, dienstvaardigheid enz. Die kinderlijke pligtsbctraéhting vindt bovenal een' sterken steun in de aanvankelijke ontwikkeling va ij het godsdienstig gevoelhetwelk men vooral door gepaste bijbelsche en andere Verhalen en door gezang en gebed zoekt te bevorderen. En dat daardoor die voor alle kir.derén noodzakelijke godsdienstige stemming des gemoeds wordt aangekweekt* welke in zoo velé huisgezinnen der behoeftigen ontbreekt, Zullen wij riiet noodig hebben to verzekeren. In hoe verre de bewaarschool nu ook nuttig is ter voorbereiding van hel gewone schoolonderwijsmoge blijken uit hét getuigenis van den onderwijzer der noorder stads armenschool 7. van der Meer die ons het volgende heeft geschréven. o Het onderscheid tusséhen de kinderen, die van uit het ouderlijke huis, en die, welke uil de bewaarschool hij mij komen, is zeer groot. Den eersten ontbreken af de vcreischtcn die Onontbeerlijk zijn om dadelijk eenen aanvang met hen te ma ken met het eigenlijke onderwijs. Er verloopt doorgaans een geruime tijd, voor en aleer men hiermede kan beginnen. Daarentegen zijn de kinderen der bewaarschool* wanneer zij hij mij komen, dadelijk vatbaar voor een geregeld onderwijs. Zij zijn gewend aan orde. aari schó'oltüóiitcn wat nog oneindig meer zégt, zij hebben ge leerd te zien en op te merken; ter. gevolge waarvan de moeite, die men met heii heeft, niet half Zoo groot is als die, welke men met kinderen liéeft, die uit hefc ouderlijke huis. geheel onvoorbereidde schóól binnentreden, fEcn trelïcnd voorbeeld, onder anderen, bail ik van een kind, welks broertjes ook hij mij ter school gingen, doch welke dc bewaarschool niet bezocht haddén vóór zij hij mij kwamen, en die, wegens hunne hekrompene en onontwikkelde geestvermo gens, niét dan met véél moeite vorderingen konden maken. ,Dit kind echter, dat 'eerst de bewaarschool bezocht had, vóór het bij mij ter school kwam, onderscheidde zich voordeelig van hen en maakt veel betere en spoediger vorderingen dan zij. o Der waarheid hulde moetende doen, kan ik niet anders, dan mij alzoo hoogelijk verblijdi n oyer de oprigting der bewaarschool, die waarlijk veel nut sticht." Ten slotte moeten wij nog melding maken van de voovdeelendie er uoor de ouders Uit de bewaarschool ontsproten zijn Verrewég het grootsie deel der ouders waardeert het voorregt, daf hunne kinderen op de school zijn toegelaten en dit blijkt uit de geregelde opkomst der meeste kinde ren uit. het zindelijk en op den bepaalden lijd ter school komen van dezelveen uit dé gesprekken die sommige ouders onderling en mét andere ihenschen ovét' het nut der be waarschool voeren. Hunne tevredenheid leggen zij daardoor aan den dag dat zij gedurig met anderen en somwijlen 'ook met den hoofdonderwijzer en de onderwijzeres spieken over de grooté veranderingen welke zij hij hunne kinderen hespeuren, en 'ook met dankbaarheid dé aantriérkingen otitvdugen, rli'é er op hunne kinderen gemaakt worden. Vele ouders worden nu ook door de bewaarschool in staat gesteld om iets meer voor hunne huishouding te verdienenen dit blijkt i) dewijl sommige hunne kinderen des hiidilags iri de school laten blijven, om aldaar te eten 2) doordien zij de onderwijzers meermalen vérzockén om hunné kinderen des morgens een uur vóór den aanvang der school te mogen zenden en des avonds zoo veel later af te halen 3) dewijl zij tegen eene kleiné belooning hunne kinderen door .andere ouders latën brengen en terug halen; eri doordien d'e hoofdonderwijzer én bndci*\Vijzercs eene enkele maal wel eens genoodzaakt zijn «eweést, 'óm van 'éen Voorschrift der instructie af te wijken en de kinderen na den aanvang der school aan te nemen, dewijl de ouders niet wisten, waarheen zij hunne kinderen onder opzigt zouden brengen, gedurende den tijd, welken zij uit weïkëft ïhoesién. I)at cr met betrekking tot het zedelijke ook wel eenig voordcel voor dé biiders zelvé uit de bewaarschool te trekkëii is. is den Ünd er 'wijzers daaruit gtbleken, dat sommijgë ouders hun verkldaid hebben dat een of ander in kinderlijke onschuld uitgesproken en uit de bewaarschool pntleend gezegde betrekkelijk bidden of danken vloeken of lie genwel eens een' diépen indruk op hen had gemaakt. Zoo ver het rapport van dé commissie over de schoolwaarvan ótis dé plaatsing gun stig is toegestaan. De redactie van dat blad voegt ér uit haar zelve de opwekking bij aan hare stadgenooten welke deze hoogst belangrijke en hoogst weldadige inrigting nog niet gezien hebben, om dezelve nii, daar de schoone wandeltijd weer aai.komttoch. eens té bezoeken. Die er ééns geweest is er. eenig gevoel heeft voör onschuldige kinderlijke vheiigde en eenig besef, welk éen zegen uit zulk eene inrigting voor het vol gend geslacht moet voortspruiten, die komt d.ui zeker dikwijls weder. Bij de deur der leerschool hangt eene geslotëne bus, waarin ieder vdor deze kinderen geven kan, zoó veel als zijn hart herti zegt, dat hij voor zulk éené heerlijke inrigting geven moet, cfi en zijné omstandigheden toelaten. Vooral behoort deze school nu ocik onder de merk waardigheden v die meri vreemdelingen hier tè Groningen kan laten zien. De toegang staat te allen tijde open, als er kinderen zijn dat is: op eiken van de 5 eerste werkda gen dér weck déS morgens van 9 tot ia en des namiddags van 2 tot 6 ure. Èen ündel* opstelbetreft liet middel ddor het dëprirtemént Groningen der Maat schappij tdt Nut Vdn 't Algemeen vdnrgeslagén (ëh door ons reeds vroeger vermeld)

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1