ZIERMZEESCHE COURANT, S.O #5. Uings dag A.° 1842» den 3 Mei. BESTUBEN EW ABMINISTBATIEN. bekendmaking. NIEUWSTIJDINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIJ?RIK/,EE, ontvangen hebbende eene circulaire aanschrijving van Zijne Excellentie den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie van den 12 April jl. Provinciaalblad n.s 45) waarbij de Miliciens verlofgangers der ligting van 1841 die ongekleed en ongeoefend zijn voor den tijd van drie maanden tot de werkelijke dienst worden opgeroepen, aanvang nemende met den 25 dezer maand; brengen zulks ter kennis van de daarbij belanghebbende Miliciens die binnen deze Stad zich met verlof be vinden en verpligt zijn tot de werkelijke dienst op te komeil met uitnoodiging aan dezelve om vóór den 20 dezer maand zich met het attest H. H. ter Stedelijke Secretarie aan te melden ten einde aldaar met den juisten tijd van vertrek en hunne verpligting nader te worden bekend gemaakt. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzeeden 2 Mei 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KR OEF. NEDERLANDEN. 'sGRAYENHAGE den 1 Mei. De berigten nopens den gezond heidstoestand van Z. M. koning Willem Frederikgraaf van Nassau. tuiden bij voortduring gunstig en gewagen van eehe toenemende beterschap van den doorluchtigen zieke. In een vlugschrift, dezer dagen openbaar gemaakt, betreffende het groot belang van de nederlandsche zee-visscherij en tot betoog dat het noodzakelijk is geene middelen noch voorzorgen te verzui men welke zouden kunnen strekken om dezen tak van nijverheid Voor verval te bewarenwordt het aantal der daartoe gebezigde bodems begroot op 1603, te weten: voor de haring-, kol- en beug- vaart 120, sloepen en bezanen 45, bommen 208, schokkers enz. 230 en de vaartuigen voor de zfieuwsche visScberijen 230. De bemanning dezer bodems vordert 8280 personen. Hunne waarde wordt op f 4,253,000 begrooten de jaarlijksche onkosten aan hout ijzer touwwerk zeilenVoorraad en waf des meer zijop niet minder dan f 3,773,000. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. In de gemeente Wehi (Gelderland) is in den namiddag van den 23 April een hevige brand ontstaan waardoor 7 woningen het armhuis en de school in de asch gelegd zijn. De belgïsche majoor Këssels heeft van hoogerhand bevel ontvangen om Btussel en zelfs de provincie Zuid- Brahand te Verlaten. De beruchte Mattos Lobo heeft te Lissabon zijn doodvonnis ondergaan eb is onder de verwenschingen van duizenden aanschouwers opgehangen. De priester, die hem tot aan de galg had bijgestaan, is dood op de plaats nedergeVallen. Men heeft 25 engel- sche zeelieden doen overkomen, om de diëtist op de van Antwerpen naar New-York bestemde stoomboot ihe British Queen vooreerst waar té nemen. Amerikaansche zendelingen hebben in Jaffa een protestantsch gasthuis opgerigtde eerste inrigting van dien aard in Syrië. De pruis- sische prinsen en prinsessen willen eên gedeelte van den dom te Keulen voor hunne rekening doen voltooijen en dit daarna met hunne wapen schilden versieren, in de hoop dat dit voorbeeld door de overige duit- sche vorsten moge worden nagevolgd. Het bótel te Brussel waarin te voren de prins 'van Oranje, thans koning der Nederlanden woonde, en waarin sedert het militair geregtshof gevestigd is geweest, zal eerlang in het openbaar worden verkocht. De fransche minister Van finan ciën is den 25 April plotseling aan eene beroerte overleden. Hij was sedert 1830 vijfmalen minister van financiën en is de derde minister die Sedert dat tijdstip in functie gestorven is. Er heeft in New-York weder een zware brand plaats gehad. Te Gend is eene uitgave van de kindergedichtjes van onzen van Alphen in bet licht verschenen voor den geringen prijs van 10 cents.De cantate de Sterrenhemel, van den zelfden dichter is aldaar onlangs opgevoerd op het muzikaal morgenfeest door de maatschappij van Orpheus. Den 18October aanstaande, den verjaardag van den grooten slag bij Leipzig, zal de Walhalla in Beijoren geopend worden. Dit aan de beroemde mannen van Duitschland ge wijde gedenkteeken is een tempel van ruim 60 voet hoog rustende op 136 zuilen, en van de dorischc orde. Het is gesticht op eene rots op den noordelijken Donau-oever, niet ver van Regensburg, op een punt, van waar het uren ver gezien kan worden. De koning van Pruissen heeft dezer dagen kostbare geschenken van koningin Victoria ontvangen. Yolgens een onzer bladenbedraagt het getal hoogescbolen in Europa 117, en beliep dat der studenten in het vorige jaar 94,600 zijnde 20,000 meer dan in 1831. De beroemde treurspeelster Rachel verloor onlangs haar schoothondje. Een arme Engelschman die hetzelve had gevonden en de eigenares met veel moeite bad opgespoord bragt bet haar terug. Ten einde hem geene belooning te geven deed zij hem als hondendief gevangen nemen. De Engelschman konde zich voldoende regtvaardigen en werd terstond in vrijheid gesteld doch was te onbemiddeld oin wegens de ongegronde beschuldiging eene aanklagt te kunnen beginnen. De treurspeelster had haar oogmerk bereikt en eenige franks drinkgeld be spaard. De fransche minister van ooriog heeft beslist dat in 16 der voornaamste plaatsen van Algerie openbare bibliotheken zullen worden daargesteld. In Saragossa (Spanje) is een opstand onder de galei boeven die aan de openbare werken arbeiden uitgebroken. Zij hebben hunne wachters overmand en zich in vrijheid gesteld. De meeste echter zijn spoedig weder opgevangen. Dezer dagen zijn verscheidene trans portschepen met troepen uit Engeland naar Oost-Indie vertrokken en binnen weinige dagen zullen nog ettelijke andere volgen. De jongste berigten uit de engelscbe west-indische koloniën luiden steeds ongunstig ten aanzien van de gezindheid der Negers om te arbeiden. Twee honderd uitgeweken spaansche geestelijken die zich in den Kerkelijke» Staat bevonden hebben zich, op verzoek van den generaal de Borgono bereid betoond naar Buenos-Ayres en Chili te gaan. Ook uit Peru is een gezantschap onder weg, om den paus te verzoeken dat landwaar een groot gebrek daaraan heerscht, van geestelijken te voorzien. Het getal notarissen in 184Ö in Frankrijk was 9975, die te zamen in dat jaar 3,431,553 akten hebben gepasseerd dus 344 akten door eiken no taris door elkander gerekend. Tusschen Ans en Luik beeft dezer dagen weder een ongeluk plaats gehad op de nieuw aangelegde hellende vlakken van den spoorweg, waarbij onderscheidene personen gekwetst zijn ge worden. Hetzelve Wördt toegeschreven aan eene te spoedige nederdaling van de wagens. Dit is reeds bet derde onheil, hetwelk men te betreuren heeft in het korte tijdsverloop, dat dit gedeelte van den spoorweg tot het vervoer van goederen is opengesteld. Eene donderbui, welks den 24 April over Londen en de voorsteden trokheeft er veel schada gedaan. Een kerktoren, een schip en eene menigte huizen zijn door het hemelvuur getroffen geworden hetgeen zich niet blootelijk in gewone bliksemstralen, maar in verhevelingen van de gedaante als gloeijenda bollen vertoond heeft. Eene dame uit Montpellier (Frankrijk) is op eene zonderlinge wijze afgezet geworden. Zeker persoon biedt zich bij haar aan ais commissaris-generaal van policie en zegt haar, dat zij ver dacht wordt van valsche vijffrankstukken uitgegeven te hebben. Doch daar hij haren man kentkomt hij haar waarschuwen om op hare hoeda te zijn. Zij haast zich eenige stukken van vijffranken op te zoeken ortt hem die te laten zien. Hij vindt er vijf onder die twijfelachtig zijn en steekt die in den zak alsook eenige juweelenwelke hij wil doen onder zooken bij gaat heen cn komt niet weêrom. De diligence—dienst van. Middelburg op Vlissingeri van den heer A. P. Dronleersis gestaakt en zal eerlang onder nadere goedkeuring, veranderd worden in eena vigilante-dienst. De onlangs overleden fransche bankier Aguado laat aan zijne echtgenoot, onder anderen, een brillant na van buitengewona grootte en water waarvan de waarde op niet minder dan 500,000 fr. begroot wordt, en welke mevr. Aguado slechts eens in het jaar droeg. Men heeft berekenddatdaar 500,000 frs. kapitaal eene rente van 25.000 frs. geven, die brillant haar die laatste som kostte voor ieder maaldat zij denzelven heeft gedragen. Te Eindhoven is zekere vrouw gevankelijk in het buis van arrest overgebragtwelke schijnt ver dacht te zijn van het uitgeven en in omloop brengen van valsche gulden stukken. Den 17 April heeft een ongeluk de fransche stad Auxonna in droefheid gedompeld. Yier jonge lieden deden met 3 jonge jufvrou wen een togtje op de Saone. Eene dezer laatsten ziet dat haar kleed ia het Water hangten springt op uit vrees dat zij verder nat zal worden. Twee barer gezellinnen verschrikken van dit opspringen en doen zulks insgelijks. Het ranke bootje slaat om en allen storten in het water. Twee der jonge lieden grijpen elk een meisje, en brengen haar aan land. De een wil zijne zuster redden en zwemt weder naar de omgeslagene bootdoch hij wordt het slagtoffer van zijne broederliefde hij verdrinkt met de drie anderen. Te Hilvarenbcek (Noord-Braband) is den 30 April een zware brand ontstaan waardoor in weinige uren tijds 13 huizen bewoond door 18 huisgezinnen met schuren en verdere aan- hoorigheden zijn in de asch gelegd. De oorzaak van den brand is niet bekend doch wordt op grond van de sedert een paar maanden bij de gegoede ingezetenen gevonden bedreigingsbrievenaan kwaadwilligheid: toegeschreven. Yrijdag den 22 ontmoette de vertooner van wassebeelden Branden- burg in de Schoolstraat te 's Gravenhagé een koopman, die zeide een oude kennis te zijn. Het eene woord kwam bij het andere. Bran denburg liet 4 coupons zien de koopman vroeg of hij dezelve voor hem wilde wisselen. Het antwoord was ja. De koopman geen hoog- duitsch schijnende te verstaan had begrepen dat Brandenburg ver heugd van hem in de residentie te hebben ontmoet hem die coupons ten bedrage van f 100 had geschonkenniet kunnende vermoeden dat ze bestemd waren om de kosten van een kermistent te bestrijden. De Buitscher zocht onzen koopman die van zijne zijde niet veel moeite deed öm hem terug te vinden opmaar vruchteloos. Na lang Zoeken vond bij hem toch op de Gevulde Gracht met een paar andere goede vrienden, die, sterk van gehoor zijnde, ook meenden geboord te hebben dat de coupons een cadeau waren. Brandenburg bleef echter volhouden dat bij ze slechts gegeven had om er klin kende specie voor terug te ontvangen en dat hij als belast met een talrijk gezinhet geld hetwelk hij nog pas geleend had om er op de kermis iets mede te verdienenbeter konde gebruiken dan om bet weg te geven. Dal alles mogt niet helpen en Brandenburg was dus eindelijk in de noodzakelijkheid om den weg van regten in te slaan waarvan hét gevolg was dat de koopman verpligt is geworden om de coupons aan de justitie af te geven. De zaak wordt vervolgd. Zij levert een nieuw bewijs op dat bet tegenwoordig niet raadzaam is oude kennissen veel vertrouwen te schenkenmaar vooral geen coupons te geven om te wisselen. De zooveel gerucht gemaakt hebbende jiuttenscbc zaak heeft bet ge-

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1