H.° 33. ZIERIKZEESCHE Dingsdag A.o 1843» COURANT. den 26 April* BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. bekendmaking. NIEUWSTIJDINGEN. De COMMISSIE Ier Uildeeling van SOEP aan behoeftigen binnen deze Stad hare werkzaamheden over het afgeloopen Winter- saizoen geëindigd hebbendemaakt met dankbare erkentenis aan de Inschrijvers bekend dat zij door derzelver medewerking in staat is geweest, om gedurende den verloopen Winter ruim 44,000 Porden Voedzame en verwarmende Soep te hebben kunnen uitreiken. De Commissie uit naam van zoo veie beweidadigden haren wel- meenenden dank aan de gezamenlijke Inschrijvers daarvoor bij deze betuigendegeeft kennis dat de Rekening over het afgeloopen dienstjaar op Dingsdag den 3 Mei aanstaande des morgens te elf ure in bet Soep-Lokaal zal gedaan worden de Inschrijvers bij deze uit- noodigende om daarbij te willen tegenwoordig zijn ton einde die te helpen opnemen en sluiten en daarna over te gaan tot het verkiezen Van andere Ledeft der Directie in de plaats der aftredende terwijl een ieder die nog eenige Gelden van de Commissie te vorderen heeft Verzocht wordtom zich met. overlegging der noodige bewijzen bij den Heer Thesaurier H. j. B E R G ten spoedigste aan te melden. Zierikzeeden 25 April 1842. De Commissie voornoemd W. de JONGE, vl. Ter ordonnantie van dezelve J. iSEBREEMOENS. DUITSCHLAND. HAMBURG, den 18 April. Het bestuur van de hier gevestigde maatschappij tot het daarsteilen van duilsche koloniën heeft aangekon digd dat de in het verleden najaar voor hetzelve met de te Londen gevestigde Nieuw-Zeelandsche Maatschappij geslotene overeenkomst Waarbij deze laatste de Chatlam-Eilanden aan de eerstgenoemde maat schappij afstond, ten einde aldaar eene duitsdhe kolonie te stichten, door het engelscb bewind niet bekrachtigd is geworden op grond dat de genoemde eilanden een deel van het gebied van Hare britscbe Majesteit uitmaken en met Nieuw-Zeeland aan de engelsche wetten cn het engelsche gezag onderworpen zijn en moeten blijven. De be doelde overeenkomst in dus vervallen, en met dezelve ook het plan, om de Chattam-Eilanden tot eene duitsche kolonie te maken waarop reeds veruitgeslrekte ontwerpen in Duitschland gebouwd waren. FRANKRIJK. RARIJS, den 19 April. Een ordonnans van den generaal Lamo- sicière, den 7 dezer van Orati te Algiers aangekomen, heeft zeet gun stige berigten uit Mascara medegebragt. Genoemde generaal had na melijk eene expeditie geëindigd dia 22 dagen geduurd en tot on derwerping vkn verscheidene stammen gestrekt heeft, terwijl anderen, Jie Weigerden zich te onderwerpen, zwaar gethchtigd zijn.: Acht tien dagen lang heeft hij zijno troepen ten koste der Arabieren ge- foed 500 gevangenen, 1800 stuks horenvee en eene menigte paar- len medegevoerd, en de Hachems zoo groöten schrik aangejaagd, dat .ij denkelijk tot onderwerping zullen genoodzaakt wezen. Onder de gevangenen bevindt zich de kalif EFBerhani, die als de regterhand van Abd-eFKader werd aangemerkt, en vermoedelijk naar Frankrijk ■opgezonden zal wordéti. Volgens een onzer dagbladen wordt in de havens van Noord- Amerika een eskader uitgerust dat zich onder de bevelen van den :ommodore Ratnsayhaar de afrikaansche kust moet begevenom .e engelsche kruisers tot eerbiediging van de vlag der staten te dwin- en en hun alle regt tot doorzoeking der schepen van de republiek 3 ontzeggen. NEDERLANDEN. 'S GRAVENHAGE den 24 April, Volgens de heden tlit Berlijn Btvangene berigten tot den 20 dezer, had ef in den toestand van M. koning Willem Fredèrik, graaf van Nassau, Weinig verandering aals gehad en bleef dezelve Van een zorgetijkeh aard. Van wege den minister van financiën is bekend gemaakt, dat i middelprijzen dor inlandscbe granen voor het geheele rijkover •t tijdvak van den 20 Maart tot en met den 19 April 1842, per ud zijn geweest: tafwe 9,307,rogge 0,887,, boekweit/" 6,57 rst 4,01haver f 2,62 en ongepelde spelt 3,097, en dat de glen op den in- eit uitvoer voor de maand Mei eerstkomende zijn Steld per mud als volgttarwe en gepelde spelt 25 C. en 50 c. gge 30 c. en vrijboekweit 15 c. en 30 c. gerst en mout 50 c, i vrij haver 75 c. en vrij en ongepelde spelt 50 c. en vrij. Men verzekertdat de minister van justitie bedacht is op éenë lorganisatie van zijn departement en Van het policiewezen. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. De 73jarige hertog cara Wellington heeft een krijgsplan voor dfen gouver neur generaal der engelscb-indische bezittingen gereed gemaakt. Den 12 an 13 dezer zijn in Madrid ten gevolge van werklieden-coalitiën eenige volkstumulten ontstaan. De hoogere prijszetting van het brood en het gebrek aan arbeid zijn daarvan de oorzaak geweest. Ettelijke personen rijn daarbij zwaar gekwetst geraakt. In den namiddag van den 13 is de rmt hersteld geworden. In Frankrijk zijn ten minste een 20tal raffi naderijen van beetwortel-suikerdie opgehouden hadden te werken Wedei daarmede hegonneri. Gii hot ffaiiSOlie jegec jijn jij hef YW'SQ jaar 81 doodstraffen voltrokken. Meer en meer ontwaakt bij de Lu- therschen en Hervormden in Hongarije de geest der Véreeniging. Ook onder de Katbolijken in dat rijk wint meer en meer het denkbeeld veld ■van eene van Rome onafhankelijke nalionaal-kerk. (Allg. Kirch. Zeil.) In 1839 beloofde de cbinesche commissaris Lin groöte sommen aan degeèn die hem een kanon van 30pöhdskogeVs verschaftewant op dat tijdstip schijnt men welligt in geheel China geen enkel stuk geschut te hebben gevonden. Thans treffen de Engeischen overal artillerie aan zelfs van zwaar kaliber. Men zegt, dat niet minder dan 400 stukken kanon op de vestingwerken bij Canton slaan. - In Luxemburg herleven de smelt ovens en komen er arbeiders te kort om hahdscboenen te maken. Prins Luitpold, 3io zoon van den koning van Beijefengeb. den 12 Maart 1821 noemt men ais den vorst door Frankrijk en Engeland be stemd lot gemaal der jeugdige koningin Isabella vafi Spanje. Eene invloedrijke russische vrouwwelke te Parijs woontheeft de vrede doen sluiten tusschen het petersburgsche on fransche kabinet. De ge lukkige gevolgen der bijlegging van de kerkelijke geschillen in Pruissen openbaren zicb meer en meer. Z. H. de paus heeft onlangs een eigen- bandigen brief aan Z. M. den koning van Pruissen geschreven Welke de Verzekering van zijne welwillendheid en vriendschap inhoudt. Dö savonetbal van Napoleon is voor 12 p. St. (ƒ144) verkocht, In de on langs gehoudene vergadering van de hollandscbe ijzeren spoorweg-maat schappij is do balans over het jaar 1841 rondgedeeld waaruit blijkt, dat er over bet genoemd jaateen batig saldo is geweest van ƒ56,383,80. Engeland heeft thans 271 oorlogschepen in dienst, waai'Vaii 19 linie schepen, 34 fregatten, 69 stoomschepen, 112 brikken eh de overige kleinere schepen. De baron Rothschild heeft te Parijs eene langdurige conferentie met den koning der Belgen gehad. De bekende groote bankier Aquado is op eene reis in Spanje te Gijon aan eene beroerte overleden. Zoo men zegtzou hij een fortuin van meer dan 3 millioert fr. aan renten nalaten. Men spreekt in Frankrijk van eene ophanden zijnde demonstratie tegen het marokkaansch rijk. De gouverneur- generaal van engelsch Indie heeft eene proclamatie uitgevaardigd waarin hij aankondigtdat hij Kaboul hernemen en te vuur cn te zwaard da Afghans tuchtigen zal. Voor Greenock liggen twee transportschepen welke bestemd zijn om zoodanige fabrijk-arheidersdie, geen genoeg zaam onderhoud kunnende vinden hun geluk in de1 engelsche volkplan tingen willen beproeven derwaarts over te voeren,De genoemde sche pen ontvangen jonge gehuwde lieden die zich naar pi-uckland de hoofd plaats der engelsche bezittingen van Nieuw-Zeelafidwillen begeven ten einde aldaar het land te bebouwen. Het bewind voorziet in de kos ten en schijnt zich veel Van de toekomende bloei van deze vólkplanting le belooven. In eene der nabij Parijs gelegen gemeenten wordt veel vah zekeren grijsaard gesprokendie sedert 35 jaren van zijne vrouw gescheiden wasmaar zich thans weder met haar véreenigd beéftout eerstdaags de gouden bruiloft te vieren welk feest met veel plegtighéid gehouden moest worden, De man telt 90 de vrouw 83 jaren, Daaj* thans meer en meer gevoeld wordt het nadeelhetwelk het ilalte wédeir aan den winler-voederoogst ten voorleden jare heeft toegëbfagt, zou welligt het inzouten van groen voeder in hét vervolg 'alhier ter verwijde ring van dit nadeel aan te raden zijn, (Zie Vriend min den Landman V November 1841.) Te Parijs wordt bet huis, waaruit de beruchte Fieschi in 1835 op den koning heeft gescboteh afgebroken. Dén 18" dezer is het vervoer van vrachtgoederen langs de hellende vlakken vati' Ans naar Luik opengesteld. Door bet breken van een ketting is een der vrachtwagens buiten de spoorregels geraakt en naar beneden gestorteii heeft een der werklieden daarbij zijn beén gebroken. De staat van zaken tusschen Groot-Briltanniën en de Vereenigdé-Staten van Noörd-' Amerika is voor het oogenblik van een vrij dreigend aanzien. In alle landen ontmoet men té allen tijde éene partij van patriotten die in het belang van de geschonden nationale eer luid om oorlog schreeuwt. Deze schreeuwers begeerén de eene of andere bediening of Welzoo zij reeds beambten zijn is bevordering hétgene waarnaar zij trachten. Hét zijn jagers naar. vette hapjes zooals aannemingen-voor bet leger of Vóór de marine. Kunnen zij dié bekomen zoo bekreunen zij zich wéinig aan het bloed en aan het geld dater verspild moet worden en aan derampeit en de ellende, die er het gevolg van zullen zijn. Amerika bezit rijkelijk d'eszelfs deel Vah zoodanige karakters, Op de koninklijke drukkerij te Parijs zijn dagelijks bij de duizend mail en drie stoommachines bezig aim het drukken van instructiën en brochuresdie ter gelegenheid der aan staande verkiezingen rondgezonden moéten worden, Het pauselijke leger is in den laatsten tijd veel verbeterd. In Syrië woedt nog bij voortduring de pest. Den 16 dezer is eeii in het groote gasthuis to Brussel opgenomen grijsaard in zijn 108"° jaar getreden. Hij heeft nog- hét gebruik van al zijne geestvermogens. Uit Petersburg wordt gé schreven dat men er des morgens en dés avond? van zaturdag den 9 April eene koude van meer dan 5 graden der schaal van Réaumur gehad had. Den volgenden dag was het minder koud doch de thermometer stolid nóg altijd onder nul, In dé Grótiitigsche Cohrant treft men een bërigl aan van eene com missie, uit 6 leden bestaande, waarbij, tér voldoening aan het ver- eerend verzoek van het departement Groningen der maatschappij lot Nul van 'iAlgemeen, gevolg gegeven wórdt aan eeti besluit vah ge noemd departement, waarbij bepaald is dat mén eéne proeve zal ne men om door hét debiteren van kaartjes voor wintervoorraad door de koopers aan hunne werklieden en önderhoorigen uit te reiken in de plaats vah sterken drank een middel in werking te bréngen ten einde het misbruik van sterken drank bij de gërihge klasse min of meer ongevoelig tegen te gaan, Zoodanige kaartjes zijn tegen be taling van 3 Centen per stftk van maandag den 25 April eerstkomende

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1