ZIERIEZEESCHE C 0 t R A IÏ T. den 22 April. BESTUREN EN ADMINISTRATIEF. NIEUWSTIJDINGEN. Gemengde buiten- en binneNlandsche berigten. M.o 32. A." 1842. 'ii'iiir i r pi sen. Daar deze fondsen onder het mïnisferie Torino in werkelijke schuld hadden moeten zijn geconverteerd ,en de termijn voor die operatie sinls lang verloopeh isworden dezelve thans als van geéne de minste waarde beschouwd. Te Daikèim in het luxemburgscheheeft een landman in den grond waar men meentdat voormaals een romeinsch kamp ge staan heeftdezer dagen drie potten gevonden, vol 'van zilveren en bron- sen romeinsche gedenkpenningen. Den 8 dezer heeft te Middelbarnis (eiland Over-Flakkeé) de plegtige inwijding plaats gehad eener nieuw gebouwde synagoge. Eenige Protestanfsche ingezetenen hadden medé bijgedragen tot voltooijing van dezelve. Als eene bijzonderheid wordt 'mede uit Duitschland gemeld dat de aanzienlijkste Joden te Dusseldorf zich bezig houden met gelden té verzamelen om als bijdrage te dienen tot den bouw van deU Keulschen Dom. Óp den voórlaatsten zondag heeft hel dorp Haastrecht, bij Gouda, een groote ramp bedreigd, die echter gelukkig is afgewend. De stoven die in de namiddag-godsdienst oefening gébruikt waren schijnen niet gehoëg' nagezien te zijn en ston den des avondsdaar zij bij elkander gezel waren in de kerk gelijkelijk in brandhetwelk bij fijds ontdekt werd. Gewisselijk is zulks eenó Uie'uwe waarschuwing daar op meer plaatsen hieromtrent niet genoeg zame voorzigtiglreid wordt ih acht genomen. De weduwe van deti beroemden luchtreiziger Montgolfier, is nog altijd in b"t leven. Dezè dame heeft thans den ouderdom van 108 jaren bereikt en is nog volmaakt gezónd. Nog onlangs is zij door den abt Guillon, bisschop vair Marokko aan de koningin van Frankrijk voorgesteld geworden. De'keizer vaé Rusland heeft, öp voórdragt van eén zijner ministers, vergunning ver^ leend tot het slechten der vestingwerken van S.' Petersburg, en bevolen de plaats, daarvan in een park te herscheppen, Laatstleden zondag heeft te Tilburg de plegtige wijding Van den hoogèerw. heer Zmjzen, als bisschop van G'erra plaats gehad. Te Hamburg is een genootschap opgerigt'om zich dè arme landverhuizersdie zoo mcnigmal'en bedrogen én in hun ongeluk gevoerd Wórden aan te trekken en bén met raad en daad hij te staan in betrekking tot de overvaart, neêrzetting, aankoop van goederen enz. Men beschouwt dit genootschap voor het mensch- dom zeèr heilzaam. Een Rijn-schipper van Menlz, welke den 10 Maart met eene lading suiker van Amsterdam is vertrokken is den 12 dézer te Straatsburg aangekömèn. Dit is de eerste reis, dat deze togt, door een zeilvaartuig binnen den tijd van eene maand is afgelegden tneh vleit zich dat'dit voorbeeld als een gevolg van de onlangs geopendê gemeenschap iusschen Frankrijk en Nederlanden, tót voordeel van bei den, navolging zal vinden.,In 'den 'nacht van 'den 9 op den 10 April heeft men in Algiers de schokken eener sterke aardbeving gevoeld. - De vijandige gezindheid tegen Groöt-Britlanniën in de Vereen igde-Sta- ten van Amerika is weder zeer levendig. De gewezen belgische mi nister ïiogier heeft, zeer kort voor zijne aftreding, op éénen dag 190 ambtenaren aangesteld. Den 13 dezer is door het provinciaal geregtshof van 'Gelderland Angelus Engelenwegens moed w ill igch doodslag van zijné huisvrouw, Veroordeeld tot de straf van hel zwaaijen mei het zwaard over het hoofd en lè jaren gevangenis. Dit 'Groningen Wordt gemelddat bij 'een op den 9 dezer plaats gehad hebbenden brand van een huisje ea schuurtje te Westerbroek, gemeente Ho'o'gezand, ëène krankzinnige doch ter van 26 jaren in de vlammen is omgekomen. Dé bevolking van Rome beloopt thans bijna 159,000 zielen, Eene vereeniging van en- gelschc kapitalisten willen rrret de houtplaveijingwelke in de groota 'steden zoo hij uitnemendheid voldoet, nu ook op de landwegen proeven hémen. Zij zullen een bfcgin maken met den weg van Salisbury naar Southampton eenen afstand van 5 uren op die wijze in té rigten. Dé kosten zijn op1,140,000 geraamd. Door het kahtongeregt te 'sGra ven bage zijn 8 kooplieden die op zondag den 20 Maart, gedurende dé godsdienstoefening langs de straten hunne waren met kruiwagens had den gevent en uitgeroepen tot geldboeten en bij onvermogen tot ge vangenisstraffen Veroordeeld en zulks öp grond der wet van den 1 Maart 1815 houdende voorschriften ter viering der dagen aan den openbaren Christelijken godsdienst toegewijd. Op de verknoping van den heer immerzeel is een exemplaar van den Muzen-Almanak met eigenhandigö stukken (gr. oct.) verkocht voor ruim 100Ö. Ook Jlildersdijk's werkeri gingen zper hoog. Onder de engelsche troepen die naar Oost-Indie worden ingescheeptmerkt rhöh een groot aantal vrijwilligers opwelke Verklaard hébben naar de gclegehlieid te haken om wraaa te nomen over de lafhartige slagtingwaaraan hunne dappere landgénooten ten prooi zijn geweest. De koningin van Engeland en dé meeste leden der ko ninklijke familie hebbeh groolere of kleinere sommen bijgedragen tot vol tooijing van het gedènkteeken voor den beroemden Walter Scott, waartoe eene som van 12,800 ponden sterling vercischt wordtvan welke reeds ongeveer 11,000. ponden is ontvangen. Hét franscbe ministerie heeft tot de onverwijlde daa.rstel.ling van eene haven te Algiers beslotendia behoorlijke ruimte tot berging van 25 linieschepen en 300 koopvaardij schepen hebben moet. Men verneemt dat er hoop bestaat om dit jaar wederom de stoomboot Laurens Koster, die de dienst tusschen Rot terdam Gend en Antwerpen verrigtte water te zion. Men wil zelfs dat de maatschappij 2 booten in de dienst zal brengen en ook Voor dè tusschenliggende plaatsen gelegenheid zal openen tot vervoer van goe deren. De uitvoer van de zóbgenaamde Bordeaux-wijneri uit Frank rijk is in de laatste jaren Op een derde verminderd. Men zegt, dat er dit jaar groote werken tot verfraaijing van Parijs zullen worden ten Uitvoer gelegd. Men begroot de som welke te dien einde door den raad dier stad zal worden aangewezen op ruim 5 millioen guldens. Té Berchein, nabij Antwerpen, is een prachtig etablissement opgerigt voor de behandeling van ziekten door middel van koud'water naar de behan deling van den vermaarden Prïesnitz. Meer dan 100 zieken die door de gewone geneeswijze meerendeels waren Opgegeven zijn Verleden jaar in dat, gesticht met tien besten uitslag b?h«l|jd<?ltï géwordén AANBESTEDING. BURGEMEESTER eh WETHOUDERS der Stad ZIÉRIKZEÈ zijn voornemens op Woensdag den 27 dezer maand, des middagsten Raadhuize aldaar, in het openbaar, bij inschrijving en mijning aan den minsteischenden kan te besteden': Bel uitvoeren van eenige herstellingen 'en 'vernieuwingen van Metsèl- ?n Timmerwerken aag het Eeicste Sas, met het onderhoud van dat merk voor den lijd van één jaar, alsmede de herstelling en vernieuwing mn het Schaliën-dak op het RaadïiuiS clezér StadViet levering iihn 'ile niéuwe rïjnlèijen, 'inbegrip van arbeidsïóonen enz. Het bestek en de voorwaarden dezer besteding leggen acht dagen te voren te lezen zoo ter Secretarie als bij den Stads-Architeët bij wieh inmiddèls alle noodige inlichtingen door de gegadingden kun nen worden verkregen. Zierikzéedon 18 April 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KRÓEF. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 20 April. Z. M. de koning en Z. K. H. da erf-gro'o'thertog van Saxsen-Weimar zijn zondag en H. M. de konin gin alsmede HH. KK. Hit. de prinsen Alé&ander en Hendrik der Nederlandeh en prinses Sophiaeergisteren uit Amsterdam in deze re sidentie teruggekeerd. fn dè Staats-Courant véh den 7 Maart jk(overgenomen in de Zierikzeesche 'Courant van den 11 dier maandwerd gewag gemaakt van de menschlievende daad van den 70jarigep Hindrik Ettas'dé Vries, te Siddebüren in de provincie Groningen, die 'óp den 25 Februari), toen dè gebroeders Dallinga, het ongeluk hadden van met hun vaar tuig op het Schild-Meer bij 'onstuimig weder om te slaan geheel alleen met zijn bootje te hulp snelde en met eigen levensgevaar er in slaagde om eenen der verongelukten te redden ert behouden san wal te brengen. Als een blijk van hóogstïleszelfs tevredenheid over dit moedig bestaanheeft Zijne Majesteit de koningbü besluit van 'den 9 dezeraan voornoemden E. de Vries verleettd. de zilveren medaille bij koninklijk besluit van dén 24 Januarij 1841 ter beloo ning van menscblievende déden ingesteld benevens eéne som van f 100. Rij deze gelegenheid verdient herinnerd te worden, dat voor 21 jaren de huisvrouw van dezen II. E. de Vries, bij afwezigheid van haren man bijna óp dezelfde hoogte van liet Schild-Meeraan drie ihannen die bij een hevigen storm met een scheepje Omgeslagen waren het leven gered heeft doör ih weërwil van den storm alleen in een bootje naar het omgeslagen vaartuig te roeijen wellté daad destijds door dé maatschappij Tot Nut van 't Algemeen naar verdienste is beloond geworden. Voorts heeft Zijne Majesteit', bij besluit van den 9 April n.° 69 aan de gebroeders E. eh M. Malestein, arbeiders, woonachtig te Bunschoten, provincie Utrecht, verleend eene sóm van f 25 aan ieder, als een blijk van hoogstdeszelfs tevredenheid over het door hen ge- boudeh mensthlieVend gedrag, bij het. reddeii van dén schipper II. P. Drijfhout, die ih deh hackt van den 15 November 1841 in dó ZuideV-Zee nabij dé rivier de Eem met zijn vaartuig gestrand was: De uit Berlijn Ontvangen verontrustende he'rigten omtrent den gezondheidstoestand van Z. M. koning Willem Frederii, graaf van Nassau, hebben aahleidihg gegeven dat Z. M. de koning de hoofden der beide departementen voor de eerediensten heeft gelast, om aan de verschillende godsdienstige gezindheden de vereischte uitnoodiging te rigten, ten einde aan deze zoozeer bedroevende omstandigheid in openbare en bijzondere gebeden indachtig te zijn. De laatste bërigten omtreht den toestand van Z. M. zijh van zulk eenen aard dat Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden géeh oogen- blik geaarzeld heeft om zich nog eergisteren namiddag naar Berlijn té begeven ten einde is het mogelijk zijnen waardigen kohinklijkeh vader nog levend te vinden. Algemeen hoopt men dat het leven van den bejaarden vorst ■wiens lot zoo naauw aan dat vén Nederland verbonden is geweest, én welke steeds nog zooveel belang stelt in het heil van zijnen ge boortegrond nog gerekt moge worden; Van November 1838 tot November 1839 zijn niet minder dan 50,000 kameelen uit alle streken van Indie Voor het engelsch koloniaal leger bij- eengebragt en door hetzelve gebruikt; en van dit aantal zijn er in dat zelfde jaar 30,000 omgekomen. De te Aken bestaande speelbank is misschien voor altijd te niet gegaanen zaldit ten minste moet ieder edeldenkend mensch van harte wenschen den val van alle dergelijke ge- octroijcerde roofnesten langs den Rijn na zich slepen die tot Duitscblands schande lang genoeg hebben bestaan. Alleen in het prnissische worden nog dergelijke hellen aangetroffen. Onder de nalatenschap van den engclschcn markies van Hertford heeft men eene groote blikken doos ge vonden gevuld met oorspronkelijke inschrijvingen van spaansche fond-

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1