ZEETIJDINGEN. ADVERTENTIES!. 'Stilleer *iit de Trausche volkplantingen eti -595,1)88 hïlögï. aft andere dffnileft ingevoerd van welk gezamenlijk 'bedrag de inkomende regten 'ongeveer ö.TTS.'OOO franks hebben bcloopen. -■Te Parijs wórden ■30,000 'kinderen onder de 0 jaren en 40,000 oudere kinderen en vol wassenen gevonden welke nog niet gevaccineerd zijn. 5Onder dè bejaarde arme 'lieden aan Welke de keizer en de keizerin van Oostenrijk naaf oed gebruik, op "Witten Bonderdag dè voetwassching dachten te Verrigten bevond zich een man van 108 en eene vrouw van TÖ4 jaren. Met prachtige gebouw te Parijs hetwelk eenmaal tot eene kerk is be stemd geworden aan de H. Magdalena gewijdis aan de stad Parijs 'overgedragen. De werkzaamhedenwelke nog verrigt moeten worden Ier voitooijing 'van dit -gedenkteékehzullen ten laste komen der rege ring. l)e graanprijzen zijn in de Sijnstreken bijna overal gedaald boewél in den laatsten tijd veel koren naar Frankrijk is gezonden. Uit Mentz heeft in dit voorjaar een ongemeen'levendige graanhandel Vooral -ook naar Holland plaats gehad. Alleen aan rogge zijn nagenoeg ■60,000 mudden derwaarts afgescheept benevens 100,000 mudden van allerlei ander graan. Er zalop 'kosten der pruissische regering bij Mühlheim eene -kettingbrug over de Boer worden aangelegd. Het Tussisch gouvernement heeft voor een milliocn roebels hét geheim gekocht •om wollen stoffen blaauw te verwen zonder indigo. De kosten dier be werking worden door dat middel op een vijfde verminderd.. De gezant Van Frankrijk is met den uitvinderdie in Petersburg woontinsgelijks tover die zaak in onderhandeling. Er zijn na-ar die uitvinding stoffen ge- Yerwd van een halve duim dikwelke doorgesneden volkomen gevat en gelijk van kleur bleken te zijn. Ziedaar wederom eene belangrijke uit vinding onzer dagen doch die nadeelig moet wordón voohdéindigo-cUl- tuur op Java. Men verwacht eene nieuwe uitbarsting van dén Vesu vius. Van den 1 Januarij af hebben bereids 1617 boekwerken in on derscheidene talen 564 platen 22 kaarten en plannen en 230 muzijk- Werken de fransche persen verlaten. Dezer dagen zijn te 'slïa'ge toenige personen in hechtenis genomen dié naar men zegt beschuldigd Worden van geklsnoeijerij, Dezer dagen kwam de landman L Jeec/ers, 'te KeSsenich (Belgie)uit het veld hebbende eene spade op den schou der toen onverwacht zich een donderslag deed hooró'n en de bliksem dén landman doodde. Het ijzer van de spade had de bliksem tot zich getrok ken. Zijne kleederen waren gedeeltelijk verbrand gedeeltelijk ver scheurd. De Landbouwkundige School te Groningen waaromtrent bij prof. van Ball informatiën te bekomen zijn schijnt te zullen voldoen aan eene lang hier te lande gevoelde behoefteen is zeer aan te bevelen aan ouders, die hunne kinderen tot wetenschappelijke ell praktische landbouwers willen opvoeden. Door de arrondissements-tegtbank te 's Gravenhagc correctionele kamer, is dezer dagen S. van R. huisvrouw van .1. A. G.van be roep werksterte Delft - ter zake van door achteloosheid en gebrek aan voorzorg onwillig veroorzaken Van den dood eens kinds op den 15 Februarij jl.veroordeeld tot 8 dagen gevangenisstraf en in de kosten. Het bewuste kind2 jaren oud zijndeis noodlottig ver brand. De veroordeelde had hetzelve alleen té huis gelaten en slechts aan de zorg van een kind van ,9 jaren toevertrouwd. De 9jarige knaap had vuur in den stoof der tafelstoel gelegden alstoen zich naar zijne moeder begevendehet 2jarige kind aan zichzelven overge laten. Te huis komende, vond de ongelukkige vrouw haar kind ge heel verbrand. In het Provinciaal-blad van Noord-Braband leest ment «Dezer dagen is geblekendat men ook in deze stad ('s Bosch) in de dwa ling verkeert, als of het ongeoorloofd zoude zijn een lijk uit liet wa ter op te halen vóór dat zich de policie op de plaats bevinde, Men behoorde toch eens voor goed te wetendat het geoorloofd is niet alleen maar dat het, naar Goddelijke en menschelijke wetten voor eetl ieder die zich daartoe bekwaam kentpliyl is zoodanig lijk onniiddc- 1 ijk, zonder eenig loeven op het drooge te brengen ten einde te beproe ven of de drenkeling nog te redden zijonverschillig of de policie zich al dan niet op de plaats boviiule als zijnde de tedding van den verongelukten de eerste zorg, ook in het oog der burgerlijke wet." In de straat S.' Denis te Parijs heeft dezer dagen eeh vreemd voor val plaats gehad. Laat in den avond treedt een welgekleed mans persoon eenen winkel van linnengoederen binnenbehoorende aan de gezusters Roche. Een dezer meisjes was afwezigde jongste zat met twee winkeldochters achter de toonbank. Na eenen beleefden groet zegt de vreemdeling tegen mejufvrouw Roche, is uw man te huis? - Ik ben niet gehuwdantwoordt zij. - Maar is de vrouw van den huize dan niét hier? - Mijne zuster is afwezig; maar wat begeert gij mijn heer ik ben hare zuster en deelgenoot. - Wat ik wil zegt de vreemdeling, snel de deur des winkels sluitende en eenen pon jaard uit den zak halende wat ik wil geld wil ik cn zeer spoedig want ik heb geenen tijd te verliezen. De drie juffers stonden doode- lijk verschrikt op en warén gansch versteld inlusschen (rok eerie van haar de overige bij do kleederen, tevens met de oogen een sein gevende, waarop alle drie naar den achterwinkel slopenen door eene zijdeur in den gang van het huis kwamen. Oogenbükkelijk den por tier en de buren geroepen hebbende omsingelde deze bet buis maar de booswicht was reeds verdwenen zonder dat iemand hem op het spoor heeft kunnen komen, De klaglen over het scheef groeijen van jonge meisjes hebben sedert eenigèn tijd zoozeer de overhand genomen dat het landsbestuur te "Weimar noodig geoordeeld heeft daarover eene verordening uit to Vaardigen. Zij beveelt inzonderheid de vier volgende punten aan: 1." De meisjes niet te vroeg kleine kinderen (e (alen dragen, en, Waar zulks onvermijdelijk is, haar ten minste den eenen arir. met den anderen te doen verwisselen. 2." Het sterk inrijgen volstrekt na te laten. 3." Bij het schrijven te zorgen dat de kinderen niet te laag noch ook te krom zitten liet papier scheef leggen of het hoofd te ver vooruit steken. 4." Wanneer zij zich met vrouwelijken arbeid bezig houden op te lettendat zij niet aanhoudend over eene zijde zittennoch zich voorover buigen en over bet algemeen dat zij niet al te lang achter elkander zittend werk doen. Volgens de Würzbürger Zeiiung heeft op den 6 Maart te Königsbad eene plaats van openbare vermakelijkhedeneen ergerlijk tooneel plaats gegrepen veroorzaakt door het onbeschofte ruwe gedrag van eenen edelman baron von B.die in gezelschap van eenen zekeren prins en andere edelen en voormalige officierendoor geweld maken als anderzins het zoo bont maaktedat cenige mede daar aanwezige studenten 'en handwerkslieden genoodzaakt Waren hem tot rust 'te vermanen. De genadige baron beriep zich alstoen up zijnen adeldom dn noemde de rustverzoekers burgerlijk canaille. Dit woord was de leus 'tot eene Vreesselijke kloppartij de baron Werd de deur uit en de trap 'afgeworpen zoodat hij met bloed en modder overdent zich niet 'dan met moeite kunde opheffen. Nu greep 'de ve'êhtwoede allen aan zoowél den prins als den ambachtsgezelvensterruiten en spie gelglazen vlogen in scherven door het vertrek en de drift had zulk eëne hoogte bereiktdat gccne verontschuldigingdat men tot de bevriende partij behoorde iets baattealles klopte door en op el kander en de strijd had eerst een eindetoen vermoeidheid langer slaan onmogelijk fnaakte. De Times bevat den volgenden brief uit Petersburgi «De onlangs met onzen grootvorst-troonopvolger 'gehuwde prinses van Bessen- Darmstadt werd hij hare aankomst alhier door eene zeer aardige op lettendheid des keizers hoogst aangenaam verrast. Toen zij naar hare kamer werd geleid vond zij dezelve tot in de kleinste bijzonderheden even zoo gemeubileerd als de vroeger door haar op het paleis te Darmstadt bewoonde. Op de toillettafel stond eene kleine zilveren schel. De keizer verzocht dé prinses te beproeven öf die schei den zelfden klank had als de schel waarvan zij zich te Darmstadt bediende. Dè prinses 'schelde daarmede 'en op eenmaal tradèn door de Verschei den dèuren al 'de oude trouwe bedienden, van welke zij treurend afscheid had genomen en welke zij 'verre van zich verwijderd te Darmstadt waande, de kamer binnen, 'en gaven ongekunsteld hunne vreugde te kénnen dat zij de beminde prinses ook verder mogten blijven dienen. Diep bewogen dóór deze goedheid gaf do groot vorstin haren schoonvader op dè hartelijkste wijze hare dankbaarheid daarvoor te kennen." Uit S.' Petersburg wordt bet volgende gemeld": De akademie det Wetenschappen beeft het voornemen eene expeditie uit le zenden om de tot dusver nog bijna geheel onbekend gebleverte stréken van het noordelijke Siberie te onderzoeken zij zal nog in den loop van dit jaar afreizen. De keizer heeft het door de akademie ontworpen plan reeds goedgekeurd en eene subsidie van 13,000 z. roebels uit de rijkskas aangewezen, Door eene vlijtige briefwisseling, welke de akademie met de plaatselijke overheden in Siberie onderhield heeft zij zich. overtuigd dal dè 'eej'.ige landstreek der oude Wereld die tot dusver onbekend is gebleven door geen beschaafd mensch is bezocht en dus öp alle kaarten onjuist is opgegeven zich in Busland in het noordelijk Siberie, aaii gene zijde van Tufücbansk, tusscben de rivieren Pjesida en Chatangabevindt, en zich van hier tot aan de IJszee uitstrekt. Aan het hoofd der uit to zenden expeditie Zal een uitstekend jong geleerde professor Widdendorfstaan. Mot toestem ming des keizers zuilen zich eenige jonge philologen bij hem voegen met het doel om de taal de zeden en levenswijze der stammen van noordelijk Siberie te onderzoeken, GOES, den 30 Maart. Als stellig en tevens met génb'ègeh kunnen Wij Openhaar makendat het aan Z. M. onzen koning behaagd heeft aan de Hervormde gemeente van Heinkenizand goedgunstig toe le Staan uit den post van onvoorziene uitgaven de belangrijke subsidie van f 10,000, ter bouwing van eene nieuwe kerk, (met verpligting deze voor brandschade steeds te waarborgen dewijl dé oudebijna onbruikbaar, iu zulken bouwvalligen staat verkeert, dat men raad zaam oordeelt dezelve te sloopen. Beeds té voren was door hét gouvernement eehe som van f 1000 ter herstelling van den toren aarigewézeri. Hierdoor is er aldaar in eenè wezenlijke behoefte voor zien, waartoe de gemeente zelve niet bij magte Was. Hoewel dé sub sidie nog niet voldoende is, mag men nogtans vertrouwen dat zoowel de gemeente allés zal doen bm het tekort aan té vullen als dat niét té vergeefs de htilp en Ondersteuning van de Zeeuwen inzonderheid der bewoners van dit eiland vart allerlei gezindie zullen worden in- I geroepen; men heeft hierVah toch alhier meerdere proeven gezien, Tot den opbouw eener RoömSch-Katholijke kerk in dezelfde gemeente voor eenigert tijd hebbenbij de subsidie van de provincie en bet gou vernement Protestanten ook in die gemeente bijgedragen. ZIER1KZEE, den 5 April. Wjj vernemen dat gisteren een kind oud 3 h 4 jareti van den arbeider Manniwonende' ondef Noord- gouwezich zonder bpzigt alleen le huis bevindende, zoo deerlijk is gebrand, dat het dezen nacht aan de gevolgen is overladen-. Mogt het bekehdmaken van dit noodlottig geval, waarvan wij heiaas eiken wintel1 zoo hier als eldefs een of meer voorbeelden zien de ouders toch eindelijk aansporen om hunne kinderen niet Zonder behoorlijk opzigt le laten en (zoo zij daartoe in de gelegenheid zijh) van de zoo nuttige als noodzakelijke bewaarscholen, al ware het slechts tot behoud van het leven hunner lievelingen gebruik te maken. BROUWERSHAVEN, den 3 April. Binnengekomen bet brikschip Ann of Liverpoolkapt. ZoetUijde sclbonerschepen Guard, kapt, TE. Theobald, beide van Liverpool naar Dordrecht, le Courier de Granville, kapt. le Faure, van Rouadn Beacorikapt. J. Bdrveij Van Givita YécChia en het loggerschip Mentotkapt. Ldn'celöd, van Nantes alle drie naar Botterdam en uitgezeild het fregatschip Broedertrouwkapt. G. JStam de Jonge, vatl Dofdrecht naar Batavia. MIDDELBURG den 30 Maart, Heden is Ier reede gearriveerd hei barkschip het Zeepaard, kapt, JGiltjesvan Batavia voor dezO stad. De Notaris D. Q. dè JONGE VAi tiEft HALEN zal, ten verzoeke van zijn principaal op Donderdag den 21 April 1842, des namiddags ten 2 ure, ten Huize van A. P AULUSSE, te Zierikzee, publiek presenteren te verkoopenDe GEBOUWEN der Hofstedebewoond doör P. van mi HATE, onder Kerhwerve, voot Afbraak mitsgaders 29 Boeden 30 Ellen ERVE, zjjnde de Grond waarop deze Gebouwen staan zullende de Grond en Ge bouwen ook in massa worden geveild. te zierikzëe bij db wed. a. de vos én zoonstadsdrukkers

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 2