ZIERKZEESCQE COURANT. N.° 27. Dingsdag A.® 1842. den 5 April BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. DIRECTEUREN der STADS TEEKEN-AKADEMIE brengen ter kennis aan de Leden dezer inrigting, de Ouders der leerlingen en Liefhebbers van Kunsten en Wetenschappen, dat de Uitdeeling der Medailles, Prijzen en Getuigschriften voor de beslge- keurde Prijsteekeningen aan de verdienstelijke Jongelingen op eene plegtige wijze zal plaats hebben op Zaturdag den 9 Aprildes mor gens ten elf ure, in de Lulhersche Kerk, tot welkers bijwoning men Hun Ed. beleefdelijk uitnoodigt- en eindelijkdat de Tentoonstel ling van Teekeningen zal plaats hebben op denzelfden datum, des namiddags van 3 tot 6 ure, in de zalen der Teeken-Akadetnienaast de nieuw in aanbouw zijnde Kerk. De President voornoemd K. W. de JONGE, vl.. Ter ordonnantie van dezelvon De Secretaris J. N. van i>er HALEN. DUITSCHLAND. FRANKFORTden 31 Maart. In sommige dagbladen wordt gesproken van een ontwerp om eene groote duitscbe bandel-maat- scbappij door middel van deelneming met aktiën op te rigten. Als de zetel van deze maatschappij wordt voorgeslagen de stad Hamburg of Stettin. Het kapitaal hetwelk men zou trachten bijeen te brengen wordt begroot op 39 h 40 inillioenen thalers. De onderneming zou niet alleen ten doel hebben de bevordering van uitgebreide hapdel- ondernemingen en der duitsche nijverheid maar ook de vestiging van koloniën in andere wereiddeelen. De aartsbisschop van Keulen Clemens Augustheeft den 9 Maart, uit Munster, een schrijven aan zijne onderhoorigen gerigt waarin hij hun van de benoeming des coadjutors den bisschop van Geissel, kennis geeft, den verschillenden geestelijken vermaantdien herder zooveel mogelijk te ondersteunen, en hun, zoowel als zijne onderhoorigen op het hart drukt, «aan de rots van Petrus in Rome waarop de Heiland zijne kerk gebouwd heeftvast te houden ge hoorzaam te zijn aan hunne overheden en in kerkelijke zaken aan hunne geestelijl e hoofden. GROOT-BRITTANNIEN. LONDENden 30 Maart. In onze dagbladen wordt de nota me degedeeld welke den 20 December jl. door lord Aberdeen aan den gezant der Vereenigde-Staten gerigt is in antwoord eener vroegere mededeeling van dezen laatstenbetreffende het geschil wegens het onderzoeken der schepen ter zake van den slavenhandel. In dat stuk verklaart de britsche minister hoofdzakelijk dat zijn gouvernement geenszins het regt verlangtom in tijd van vrede amerikaansche schepen te onderzoekenmaar dat hetzelve regt meent te hebbenom de vaartuigen die de amerikaansche vlag voerenaan te houden eeniglijk om te onderzoekenof dezelve inderdaad amerikaansche sche pen zijn; dat de britsche kruisers last hebben, om alle inderdaad amerikaansche schepenhetzij dezelve tot den slavenhandel gebruikt worden of nietongemoeid te latendat het begeerde onderzoek eenig en alleen moet dienenom te verhinderendat vreemde slaven schepen zich valschelijk door de amerikaansche vlag dekken dat het amerikaansche bewind, indien hetzelve wezenlijk den slavenhandel zoozeer afkeurt en wil tegengaan als herhaaldelijk door hetzelve betuigd isgeene bedenking kan hebben tegen het bedoelde onderzoek. Voor het overige dringt de minister er op aan dat het amerikaan sche bewind zich zal aansluiten aan de overige groote mogendheden, om gezamenlijk den slavenhandel te verhinderen. FRANKRIJK. PARIJSden 31 Maart. Met de paketboot le Tage zijn tijdingen uit Algiers tot den 20 ontvangen waaruil blijktdat de gouverneur- generaal voortdurend aanbiedingen tot onderwerping van talrijke stam men ontvangt, maar zijn stelsel volhoudt, om die van geen hunner anders dan onvoorwaardelijk aan te nemen. Den 14 was de generaal Changarnier uit Belidah uitgetrokken en den 17 aldaar teruggekeerd, na, gelijk het berigt dit noemt, eenen uitstekenden raziadat is, een welgelukten strooptogttegen den stam der Hadjoutes, die zich in eene naburige boschachtige streek op hielden, volvoerd te hebben. HÜ heeft van deze inboorlingen 480 personen, zoowel mannen en vrouwen, als grijsaards en kinderen, gevangen genomen, en 3000 stuks vee buit gemaakt. Van dit weg- geroofde vee zijn 1100 stuks voor de behoeften der fransche krijgs- magt afgezonderd. Al de hutter, der Hadjoutes zijn in brand gestoken en deze stam heeft dus, gelijk het berigt zegt, op eens met woeker al de schade betaald die de stroopers daarvan van tijd tot tijd aan de kolonisten in den omtrek der stad Algiers hebben toegebragt. - Uit Toulon wordt geschrevendat sedert eenigen lijd talrijke troepen naar Afrika ingescheept worden. B E L G I E. BRUSSEL den 1 April. Bij den steeds kwijnenden toestand van het fabrijkwezen hij gebrek 'aan buitenlandsch vertierkomt het ontwerp eener expeditie tot kolonisatie naar Vera Paz in het zooge naamde centrale Amerika weder ter sprake. Lieden, welke derwaarts gezonden zijn, om den grond en het luchtgestel op te nemen, ver zekeren, dat men zich geen denkbeeld kan vormen van de vrucht baarheid van den grond van de groeikracht en van al de voordee- lenwelke eene welberaamde en met kracht ondersteunde ontgin ning zouden kunnen opleveren, en desniettegenstaande gelooft men niet, dat de onderneming veel deelnemers zal uitlokken. HH. MM. de koning en koningin hebben den 29 Maart deze hoofdstad verlatenzich naar Parijs begevende. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGEden 3 April. Naar men verneemt, zijn HH. MM. de koning en koningin voornemens zich omstreeks het midden dezer maand, men zegt den 13 of 14, met de overige leden van het koninklijke gezin naar Amsterdam te begeven. Onder dagteekening van den 31 Maart heeft Z. M. een besluit genomen omtrent eene nieuwe organisatie en het wekelijks houden van eenen raad van ministers, hetwelk mede onderteekend is door Z. Exc. den nieuwen minister van justitie den heer van Hall. Bij koninklijk besluit van den 30 Maart is de minister van staat m.' H. J. baron van Doorn van Weslcapelle benoemd tot groot meester van het huis des konings hijzonder belast om als zoodanig bij H. M. de koningin te fungeren. (Het gerucht wil dat Z. Exc. zou hebben opgehouden zitting in den raad van ministers te hebben.^ Z. M. heeft aan den directeur-generaal voor de zaken van da Roomsch-Katholijke Eeredienstm.r F. J. M. T. de Pelichy de Lich- tevelde, verleend den titel en rang van minister van staat. Op aanstaanden dingsdag den 5 dezer, des namiddags ten 4 ure, zal, in het paleis in het Noordeinde, door den koning de uit wisseling der ringen tusschen H. K. H. mevrouw de prinses Sophia en Z. K. H. den erfgroothertog van Saksen-Weimar-Eisenachplaats hebben in tegenwoordigheid van II. M. de koningin en van de overige leden der koninklijke familie, alsmede van 'skonings ministers, van de hofstaten en van het militaire huis des konings. Na deze plegtig- heid zal er groote tafel zijn in groot gala. Des avonds van dienzelf den dag zullen Hunne Majesteiten mitsgaders de hooge verloofden, de gclukwenschingen ter gelegenheid der verloving aannemen. Verder spreekt men er van dat de 18de verjaardag van H. K. H. mevrouw de prinses Sophia, die op vrijdag den 8 dezer invalt, dit jaar met meer dan gewonen luister zal gevierd worden. Volgens heigeen sommigen beweren zou alsdan eene zeer luisterrijke parade alhier plaats hebben waarbij een hataillon infanterie en vier eska drons zware kavallerie van Leyden zouden tegenwoordig zijn en zou er des avonds gala-bal ten hove zijn. In de Staals-Courant leest men het volgende «Uit de laatst ontvangen indische borigten, afgezonden in het laatst van Novemberblijkt hoegenaamd niets van nieuwe onlusten op Su matra en van eenen opstand onder de arbeiders op Bandawaarvan door de duitsche bladen eenigen tijd geleden is melding gemaakt. Aan die berigten ontleenen wij nog het volgende: Ge rooverijen van welke het district Benkoelen op Sumatra en het binnenland van Palembang zoo veel hebben te lijden gehad waren ten gevolge van genomen maatregelen aanmerkelijk verminderd. In de residentie Palembang heeft men de indigo-teelt aangevangen Waarvan gunstige resultaten verwacht werden. Op Java heerschte eene algemeene rust. Op het einde van Sep tember hadden eenige vaartuigen vermoedelijk op het eiland Bali ta huis behoorendezich op de zuidkust van Java vertoondwaarschijn lijk om de klippen alwaar men eetbare vogelnestjes vindt, te beroo- ven. Bespeurende dat de plaatselijke ambtenaren op hunne hoede waren zijn zij onverrigter zake vertrokken. De stand van het rijstgewas op Java bleef bijzonder gunstig en in sommige residentien was de oogst reeds zeer voordeelig uitgevallen. Op de teelt van producten voor de europesche markt had daarentegen de aanhoudende droogte eenen nadeeligen invloed uitgeoefend. Da tabak in Rembang stond zeer schraal." GEMENGDE BUITEN- EN B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. Onder de nieuwste uit China naar Engeland overgebragte trofeè'n bevindt zich ook een literarisch werk, namelijk een uittreksel, in 450 deel.en uit eene encyclopedie, die 6000 deelen sterk is. Wat zijn onze encyclopedién en algemeene woordenboeken tegen dit «Boek om na le slaan' (want zoo is de titel)dat door de wijzen van het hemelsche rijk gebruikt wordt! Men zegtdat de kosten der feestviering van het 25jarig huwelijk van I1H. MM. den keizer en de keizerin van Rusland één millioen roebels zullen bedragen. Den 16 Maart is de koningin van Portugal van een prins bevallen. De paus is uitgenoodigd om als peet over dien prins te staan Z. H. zal zulks wel aannemen en zich door ingr. Capaccini laten vertegenwoordigen de jonggeboren prins zal als dan onder anderen den naam van Gregorius erlangen. Door gansch Spanje wordt tegenwoordig veel godsdienstige beweging opgemerktde kerken werden door de geloovigen als het ware bestormd om de gebeden der heilige week te verrigten. Op den tweeden Pinksterdag zal er te Sluis eer. luisterrijke gaaischieting plaats hebben; de prijs voor den hoog vogel zal bestaan in 100 franken en voor eiken zijvogel in 50 franken er zullen 3 medailles te winnen zijn. In de Kamper-Courant van zon dag den 27 Maart 1842 vindt men het volgende ingezonden stuk«Aan het publiek wordt ter kennis gebragtdat door den eerw. kerkeraad der Gereformeerde gemeente le Harderwijk bepaald is en in de notulen ge- insereerd dat één der apothekers wordt uitgesloten te leveren aan de armende vermoedelijke redenafwijking van het achtste Gebod." Op den 29 Maart is er tusschen de steden RotterdamGorinchem en Buren eene stoomvaart geopend. Gedurende de twee eerste maanden van dit jaar zijn in Frankrijk niet minder dan 5,843,975 kilogrammes

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1