N.o 26. ZIERIKZEESCHE 0/. Vrijdag A.° 1842. COURANT. den 1 April. BESTUREN EN ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN"" BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIEZÊÈ brengen bij deze tér kennis van het publiek, dat door H. E. G. A. Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie bij besluit van den 18 dezer maand Provinciaalblad h.° 35, is vastgesteld en medegedeeld de lijst der bevoegd erkende beoefenaren van de ohderscheidene lakken der Geneeskunst in deze Provincieover het jaar 1842tvelke lijst benevens die der geneesmiddelen en werktuigen Vvelke de genees- kunstoéfenaren ten platten lande ieder voor zóóveel het door hem beoefende vak betreft steeds schouwbaar moeten voorhanden hebben van heden af ter Stedelijke Secretarie dóór de belanghebbenden kunnen worden ingezien. En zal deze worden afgekondigd mitsgaders in de Stads-Gourant geplaatst. Gedaan ten Raadküizè der Stad Ziérikz'éeden '30 Maart 1842; Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt., Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KRO EF. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZÏER1EZEE maken bekend dat het kohier der belasting voor het Vee^Fonds over het fabpehde dienstjaar op den 25 dezer maand door Zijne Excel lentie den heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie is executoir verklaard en op heden gesteld wordt in handen van den heer Ont vanger der Directe Belastingen te dezer Stede ten fine van invor dering wordende de belastingschuldigen aangezocht öm hunnen aanslag getrouwelijk té Voldoen Ziérikz'ée den 31 Maart 1842. Burgemeester én Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie vah dezelven De Stads Secretaris W. J. P. K R O E F. B E L G I E. BRUSSEL den 27 Maart. De gezworeneh hebben vijf der aan geklaagden ter zake van het komplot, schuldig verklaard. Vier hunner té weten de generaals van der Smissen en van der Meeré, van Laelherh en Verpract zijn daarop ter dood veroordeeld. De vijfde de Creheh is, naar aanleiding der bestaande wettelijke bepaling t van alle straf ontheven, als hebbende in tijds het bestaan dérzarrieh- zwering San de overheden bekend gemaakt, - én is derhalve, bene vens de verdere door dé gezworenen vrijgesprokené aangeklaagden ih vrijheid gesteld; Men heeft éehigé moeite gehad mét de echtgè- hoot van den generaal van der Smissen, dié haar lot niet vari dat Van haren man wilde gescheiden zien. - De Veroordeelden zijn naar hunne vorige gevangenissen teruggebragt, en zijn niet geplaatst in de verblijven die voor de ter dood verwezenen zijn ingerigt. Het arrest is uitgesproken in het bijzijn van efene overgroote me nigte, Welke hetzelve met veel bedaardheid heeft aangehoord. Ofschoon er zóówel bij de geregtsplaals als elders zeer ernstige militaire maatregelen waren genomen en zelfs op het plein des Petits CbampS twee geladen en hespannen stukken kanon stonden en in de Zaal 50 gendarmen geplaatst waren heeft men geenen schijn Vëri wanorde kunrten hespeuren. Den 28. De vier ter dood Veroordeelden hebben zich in caSsatié beroepen van het arrest ten buhnen laste. Men verwachtdatzoo de cassatie wordt verworpen de koning de doodstraf in eene mindere zal verwisselen. Het rapport der commissie belast met hët onderzoek der industriële belangen des lands, ziét het licht. Hét iS zeer uitgebreid én schier Overladen met cijfers'staten en balansen; maar men meent, dat ilög het onderzoek Van eene tweede commissie zal vereisebt wordenom te kunhen wetéh welk resultaat uit dezen arbeid kan worden opge maakt. - Dit is zeker, dat de nijverheid kwijnt, en dat de commis sie, welke 100,000 fr. heeft gekost, nog niets heeft verbeterd. Uit Antwerpen wordt het volgende gemeld: «Als eene wezen lijke vooruitgang mag opgemerkt worden dat er dezer dagen zoo hier te Antwerpen als te Ostende, visschersloepen zijti binnenge komen die van de Doggersbank terugkeérendeeene lading winter- kabeljaauw hebben aangevoerdiets hetwelk vroeger niet plagt té gebeuren. Het is op die wijze, het is, dóór zich in staat te steden van aan de behoefte en den smaak der verbruikers te voldoen dan onze visschersveel gemakkelijker dan door middelen van booge regten tegen de hollandsche visschers zullen kunnen wedijveren. Alle redene ringen ter wereld zullen niet teweeg brengén, dat zekere verbruikers Vier, vijf of zes maanden lang zoutenvisch zullen willen eten wanneer bet hun mogelijk zal zijn versch gevangen kabcljaauw te bekomen. Er was derhalve slechts eene keüzeof wel den hollandschen winter-kabel- jaauw Volslrektelijk te verbiedenof wel te trachten de markt döof de opbrengst onzer eigen visscherij te voorzien. Dit laatste is, wat onze visschers begonnen zijn to doenaan aanmoedigingen om voort te gaan zal het hun nlot ontbreken," NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE don 29 Maart. Het heeft Z. M. den koning behaagd het departement van oorlog te magtigenóm de miliciens van de lig ting van 1841die bij de verschillende korpsen der armée in reservé zijn geplaatstVoor den tijd van drie maanden en wel van den 25 Mei tot den 25 Augustus dezes jaarsin werkelijke dienst op te roepen ten einde gekleed en in den wapenhandel gé- oefend te worden. Z. M. koning Willem Frederikgraaf van Nassauheeftnaar fiien verneemtaan heeren regenten van het diakonie- oude vrouwen- en kinderhuis der Nederduitsche Hervormde gemeente alhier, voor hetzelve huisde aanzienlijke gift van f 600Ö doen toekomen. De heer Clavareau had van het door hem vervaardigde werk, getiteld: Lis impressions de J dniehetwelk ten voordeele van eenige ongelukkige gezinnen van schipbreuk geleden hebbende visschers van Schevenihgen wordt uitgegeven een exemplaar aan Z. M. deu koning van Pruissen aangeboden. Thans verneemt men, dat het boogstdénzelven '.goedgunstig behaagd heeftden schrijver een' eigen- handigén brief te doen toekomen waarin Z. M. denzelven voor het toegezonden werk bedankt eh waarbij de koning hem vier goudéil Frederiks-d'or heeft doen toekomen, om vóór het weldadige einde, waartoe het werk is uitgegeven te worden besteed. De heer Cla vareau heeft zich beijverd de commissie, die zich met de inzameling der liefdegaven belast beeft te onderrigtendat de bedoelde gelden ter harer beschikking zijn. Een los gerucht brengt dé zending van den heer van Èeeckeren naar Parijs met één voorgenomen huwelijk tusschen een der neder- iandsche prinsen eu prinses Clémentine in verband. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De s'paansche regering heeft aan dé booge geestelijkheid in Spanje eene ■circulaire gezonden bij welke dé afkondiging van en het Voldoen aan pau selijke brieven, omttettt bet houden van gebeden voor de godsdienst ia Spanje cn het ui'tdeelen van aflaten op gestrenge straffen verboden wor den. Op eéne hóeve tusschen Meppel en Assen (Drenthe) zijn aan de jongblaar of Lot épizoöti'sch mondzeer 24 biggen óf jonge varkens bezwe ken welke zulks van de oude varkens hadden afgezogen en dat voor hen eene doodelijke uitwerking had ook 'mee'rendeels het overige vee op die hoeve was in ftieerdereh of minderen graad met die ziekte besmet. Te Groningen is zekere persoon met name Bom, aangehouden, ais Ver dacht van zich schuldig gemaakt te hebben aan het vervaardigen en uit geven van valsche dubbeltjes. Te Parijs is, op aanzoek vah den aarts bisschop aan de Schouwburgevoor het eerst sedert de Julij-revolutie weder verboden op Goeden Vrijdag te spelen. Bij Glasgow (Schotland) is de stoomketel van dé stoombööt Telegraph gesprongen. Zéstien per sonen zijn daarbij omgekomen een aantal anderen hebben zwaardere of ligtebe kwetsuren bekomen. lii dé stad IIralain Moldavië, is den '22 Fehruarij een oproer uitgebroken Waarbij een officier én eenigé sol daten het leven hadden verlóren. Ten laatste hadden de militairen ech ter de overhand behouden. Het fransch bewind heeft alle uitgewe kenen toegestaan zich naar Aigiérs té begeven. Diegenen dié daartoe willen besluiten, zullen te Toulon vrijen overtogt bekomen en dezelfde ondersteuning als in Frankrijk genieten. De banoversche regering beeft aan de stenden-vergadering eene voordragt gedaan, om een gesticht vóór blinden op to rigtcn. Volgens een van regeringswege gedaan on derzoek beliep het aantal blinden in bet koningrijk, óp het laatst van 1837niet minder dan 1149. Volgens zeggen zal de keizer vah Rus land in den aanstaanden zomer een uitstapje naar eenige naburige hoven maken en een paar dagen te 's Gravenbage doorbrengen. Uit Namen wordt als iets zeldzaams gehield dat 4- zusters aldaar 4 notarissen heb ben getrouwd. De broeder van eene dezer juffers zal eerstdaags met eene tiotaris-dochter trouwen en de dochter van eenen anderen is op het punt van met eehert notaris in den echt te treden. In de laatste 14 dagen is er eene aatizienlijke hoeveelheid baren goud uit Engeland, in Frankrijk binnengevoerd. Het gewigt van dezelve wordt op 316,500 oneen gesteld. Men weetdat et aan hel kasteel der Tuilerien te Pa rijs 5 hekken of ingangen zijn. Nu is een schildwacht op het denkbeeld gekomen om te tollen boe Vele tnet riddër-orden gedecoreerden er ge durende dé 2 uren dat hij aan een dier hekken moest post hóuden zouden binnen gaan en beeft bij er 200 geteld dit hu over de 5 hekken berekend zoo zouden cr iti 2 uren tijds niet minder dan 1000 gedeco reerden het paleis hëbbeh bezócht. De keizer van Oostenrijk heeft verordend dat er in geheel dén omvang der óostenrijkSchë monarchy jaarlijks eene itollekté gedaan zal worden ten behoeve der Katholijkö zendelingen aan het heilige graf té Jeruzalem. Sedert eenige dagen wordt het water vail den artesiaanscben put té Parijs meer en rnéer helder. Het behoudt den vorigen warmte-graad en wordt alzoó door de bewo ners van den omtrek met vrucht tot verschillende einden gebruikt. Dezer dagen verschijnt de zevende druk der roman Mat,kilde van Eugene Sue, niettegenstaande dit werk reeds volledig, van begin tot eind, in het feuilleton van het dagblad la Presse eh véle andere dagbladen was afgedrukt. Den 18 Maart werd to Parijs in de groöte opera Robert le Diable voor de 225"te maal opgevoerd en nog altijd maakt het publiek aan den ingang evenzeer queue als bij de meest geliefde voorstellingen. Hét aantal verpande iiöroiogien in de bank vah leening te Parijs beloopt gewoonlijk 250,000 a 300,000, A. G. Coermans en J. Wanhaak, beide wonende te Rotterdam zijn door het hof van Zuid-Holland schul dig verklaard aan diefstal van eene partij van 80 balen kofiijaan da Ned. Handel-Maatschappij toebehoorendeen heeft cerstgemelde veroor deeld tót geeseling, brandmerk met den strop om den ha)§,t aan de galg

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1