1 w.° 20. ZIERIKZEESCHE ag K A M T* den 11 Maart BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. MEU WSTIJBIjM GÉN." 'TT" 4Z A1842. PVBL1CATÏE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZlERÏKZEÈ in ervaring gekomen zijtide dat de verordeningen van polieie in hét Reglement op het beheer dér buurtwegen en voetpaden in deze pro vincie, goedgekeurd hij Koninklijk besluit van den 4 AüguslUs 1838 n.° 106meermalen uit het oog verloren Worden. Hebben goedgevonden: De In- en Opgezétenen te herinneren aart de bedoelde Vèrö'rdenirt- gen van gezegd Reglement bij publicatie opgenomen in de Stads couranten van den 28 September 2, 5 én 9 October 1838, tér kennis van het publiek gebragt, en speciaal aan de bepalingen van de art. 49 en volgendeluidende «Art. 49. Ten aanzien vart het uithalen of üitwijkeh Van alle rijtuigen vracht- en postwagens daaronder begrepen wordt de van ouds gevolgde regel van algemeene toepassing gemaakt, dat namelijk iedereen de helft van den weg Van de linker- haar de regterbahd (van de hand) moet afstaan. »De voerlieden moeten, wahneer dezeivé èlkandef ontmoeten, eik van de linker- naar de regterzijde (van de hand) uit het spoor Wijkeu wanneer de gelegenheid Van den weg dit toelaat, enz. «Art. 50. De voerlieden zijn Verpligt óp de wegen steeds bij of op hunne rijtuigen te blijvenin staat om dezeivé té geleiden en te Voeren eh dezelve niet té verlaten. «Art. 51. De geleiders Van voertuigen of rijtuigen door andefe in draf of anderzins spoediger voortrijdende voertuigen wordende inge haald zijndaartoe aangezocht wordendeverpligtindien de gele genheid Van den weg zulks toelaatter regterzijde (van de hand) ge noegzaam uit het spoor te wijken, orft dergelijke voertuigen te laten Voorbijrijden." En wordt een iegelijk bij de2e gewaarschuwd tegén dé gevolgen van de overtreding dezër en verdere bepalingen van het Reglement-, •hetwelk algemeen behoort té worden nageleefd; zullende op de over treders de boeten en straffen daarbij bedreigdWorden toegepast; Zwrikzeeden 9 Maart 1842. Burgemeestér en Wethouders Voornoemd DE CRANE, vl. Ter ordonnantie van dézelven De Stads Secretaris W. J. P. K R O E F. BELGIË. BRUSSEL, den 7 Maart. Volgens één rapport, in 1840, door de regering bij de kamers ingediend bedragen de ten gevolge der omwenteling geleden schndch eené som van 20,114,926 franken, daaronder niet gerekend de verliezen ten gevolge Van de volksöploopen. Stellig wordt nu verzekerd dat de Noord-Amerikaner, hebben be dreigd met middelen van bëdWarlg óp de Schelde indieti dé waarde der in het entrepót te Antwerpen verbrande goederen niet tvOrdt vergoed. De vorderin® voör al de aldaar verteerde koopmanschappen Wordt op bijila 5 millioen franken gerekend. NEDERLANDEN. 's GRAYENHaGE den 9 Maart. Eergisteren morgen heeft de frarische minister hij ^ms hof, in bijzonder gehoor, aan den korting namehs zijnen souvertein aangeboden het Grootkruis der Ordé van het Legioen van Eer. Zijné Majesteit korting Willem, Frbdetrik, graaf vati Nassau, en Hare Koninklijke Hoogheid mevrouw de prinses Albert vkn Pruisson hebben wederom iti dezen wintert de geWone giften uitgereikt ter on dersteuning van behoeftige personen met brandstoffen levensmiddelen kleedi'rtg- en liggirtgstukkert uit welke giften ruim drie honderd huisgezinnen gedurende eenige weken geregeld eëiie niet geringe tiitdeeling ontvangen hebben. Ook is door genoemden vórst wederom eene gift van 1200, ter Uitreiking aan de behoeftigen onder Apeldoorn geschonken. Het getal der schipbreukelingen welke van den 1 November 1840 lot ultimo November 1841 door de zorgen der Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappij gered zijn bedraagt twintigdat der geredde personen van af dè oprigtlng dier maatschappij 518. Uit Rome schrijft men van den 24 der vorige maand dat aldaar gelijk mert reeds lang verwachtteeene apostolische breve Van Z. H. den pausbetreffende de spaansche aangelegenheden openhaar is gemaakt. In dat stuk wordt in stérke bewoordingen dé handelingën van Spanje gelaakten gezegd dat dezelve niet dan het geheele verval vart Bet Ratholijk geloof in dat rijk ten gevolge kunuen hebben. Reeds tweemalen heeft de Heilige Stoel zijné stem tegen de ingeslopehe misbruiken doon hoófen. Wel verre dat dit verbete ring zbü tën gevolge gehad hébben is het kwaad al erger ert erger geWorden. Bepaaldelijk wordt in de breve geklaagd over de hij de Cortes voorgestelde wetom het wereldlijk boven het kerkelijk gezag te stellen en alle apostolische brieven van den Heiligen Stoel uit gaande als niet Van kracht te beschouwen voor zoo verre die niet door het spaansch bewind goedgekeurd zijn. De pauselijke breve schrijftorn al déze rtederten gebeden over de geheele Katholijké Christenheid uit ten einde des Hemels zegen over het ongelukkige Spanje af te smeeken en de harten der Spanjaarden tot godsdienstige gevoelens te stemmen, Ten slotte verleent de brevé aan alle Ilatho- jijken die minstens driemalen zoodanige gebeden zullen bijgewoond hebben volkomen aflaat Van zónden. GEMENGDE RUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTÈN. Een middel óm de vliegen en wespen van de paarden te houdendat ju den laatsten zomer in velé stoeterijen van Frankrijk én Engeland met het beste gevolg is toegepastbestaat hierindat men de paarden met een afkooksel van waittotenbladeren over het geheele lijf wascht. Er zijn in Frankrijk 15,850 notarissen, 8931 procureurs, 12,290 deur waarders835 griffiers van regtbankeh en 3896 griffiers van vredége- 'fegtén. (IF. 0. h. R.) Het be!gi?cfc.gouvernemeht heeft eene som van 10,000 fr. toegestaan, als bijdrage der regering tot dekkirtg der kosten wegens de öpriglirig te Antwerpen van hét 'standbeeld voor Rubens. Te Rotterdam klaagt men dat in de kerken der Gerefcrmeërden mans en vróuwen door elkander zitten hetwelk aanleiding geeft tot zedélöozè eh smerige töoneelen alsmede overt het koliekteren niét schellende beurs jes hetwelk ons altijd aan eene slaperige gemeente denken doet. (G. C.) 'Onder de boekwerken 'welke door den Roomschen stoel op den index zijn gebrtagttelt men weder drie geschriften van den franscheü roman- Schrijver de Balzac. De groote stam van Beni-Hamer (Algerio)die 300Ó ruiters in het veld bragtheeft zich aan Frankrijk onderworpen. i Er wordt gesproken van een huwelijk van dén hertog van Bordeaux met eene der dochters van den keizer vön Rusland. Te Wytschache (Vlaandereh). heeft eene Vrouw haren man met een hakmes van kant ge maakt. Naauwelijks is het geschrijf over de luxemburgsche ratificatie- kweStiê afgëloopèn of een nieuw geschrijf ert wel over hét al öf niet bezwijken van een overtijsselsche brug, is aan de orde van den dag. Het proces van het brusselsch'ö komplot heeft den 28 Februarij een aan vang genomen. "Men vindt thans in Engeland liefhebbers van edelo metalèrt die dé gouden souvereinert welen uit te hollen en ze mét lood aanvullen. C. J. S. wenschtedat van wege het gouvernement de gelegenheid Voor jobgé lieden wierd gégeven om franco naar dé Over zeese!] e Bézittingert te komen ten eindé aldaar fortuin te zoeken dit zou Voor mehigen onvérsaagdert knaap e.'enë Uitkomst wezen. (ff. R.) Ta Assert is een gefailleerd koopman tot schavot- en tuchthuisstraf ver wezen. In Belgie blöeijen reeds do abrikozen. Sedert 1830 hébben "de organisation dórt land- én zëemagt in Europa elf duizend millioenen gekost. Een fransch commiesinct een hondenneus bedeeldheeft eenige waschvfouweh betrapt, die er zich Op hadden toegelegd, om lin nen binnen te dragen hetwelk in geest Van brandewijn gedóopt was. Te Parijs komt eert niéuw dagblad lilt, getiteld: Het Krediet. Dé jóden zullen met permissie te Riga magen wonen, mitsdüitsche kleédereri 'dragende. Met den koophandel te Nijmegen möet het thans zeer drtöevig gesteld zijn men. ziet ér belangrijke faillissementen te genioet. In de voorledenè week is er te Thóten een vocaal-concert gegeven teu voordoele dor armén waarvan de zuivere opbrengst de betrekkelijk aan zienlijke som van ƒ144 heiiep. Het heiwerk voor het nieuwe beurs gebouw te Amsterdam is voltooid. Het getal der palen, waarop het gebouw zal rusten bedraagt omstreeks 2300 dat vóoi' de waterleidingen en verlenging dér riolen 800. Men vleit zich dat hét nietselwork in dit jaar tot aan den beganen grond zal kunnen worden Opgetrokken. Da nieuwd coadjutor van het keulSch aartsbisdom de heer von Geisselis den 4 dézert te Keulen met groote plcgtigheid Ontvangen en heeft zijné bediening aanvaard, Met primo April aanstaande zal eene geregelde diligence-diénst lusschen Goes en Bergeh-qp-Zóom in verband met dia van Gdés Op Middelburg worden in werking gebrtagt. Deii 5 dézer is in de gemeente van den Heldert nadat een verzoekschrift aan Z. M. om lijfsgenade was van de hand gewezen liet vortnis des doods met deii stropvan den zee-krijgsraad in de zaak van .den matroos Johan Mcyde Welke zich in den nacht van den 22 op den 23 Sept. jl.aan moord met verzwarende omstandigheden had schuldig gemaakt, opeen schavot ten uitvoer gelegd. Dén 3 dezër is te Hoorn de eerste steen gelegd, ter herbouwing van de op den 3 Augustus 1038 door dert brand vernielde Grdötö-Kerk ert toren. Dé nederlandsche koopvaardijbrik de Cock, kapt. P. Willem/is, komende vart Manilla eii laatstelijk van Macao, is op den 24 Octoberop de noordoostelijke zijde dert Agenieten-Eilanden verongelukt. De équipage is gereden vah dé lading is een groot gedeelte geborgen. Den 1 en 2 dezer is de koningin van Engeland van Brigh ton naar den zeekant gereden om getuige to zijn van het indrukwek kende schouwspel dat de zeedoor het stormachtig Weder hoog opge jaagd i aanbood. Men meldt uit Epé (Gelderland) het voigeridé «Yöor eenigen lijd kwam een hond uit de gemeente Doornspijk in de buurtschap Tongeren alwaar hij benevens iri dé buurtschap Schaveren en het dorp Yaassen verscheidene bondenschapen koeijen en zelfs, enkele inenschert gebeten heeft, Men achtervolgde dit dier en het werd op den 6 February 11, te Yaassen doodgeschoten. «Uit hoöfde men wel vermoedde dat deze hond aan zoogenaamde hondsdolheid was lijdende heeft mén ter voorkoming van verdere Ongelukken al de honden die men maar eenigermate koii vermoeden met hem in aanraking te zijn geweestdoodgeschoten en de overige algemeen doen vastleggen terwijl ten aanzien der overige gebetenen alle maatregelen zijn genomen welke de voorzigtigheid voorschrijft. «'Desniettegenstaande hebben zich in den morgen van den 23 Fe bruarij sporen van dolheid hij eéne te Yaassen gebetene koe vertoond, zoodal men dezelve,gelijk medé een schatlp bij hetwelk zich die ziekte openbaarde, insgelijks heeft moeten dooden." Üit Groningen schrijft men het navolgende herigt 't weik eene

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1