ZIERMZEESCHE C O R A iv T. Vrijdag A.o 1842. den 4 Maart. NIEUWSTIJDINGEN. N.o 18. G R O O T-B R1 T T A N NI E N. LONDENden 26 Februarij. Van de Kaap-de-Goede-Hoop zijn Lier brieven tot den 24 December ontvangen in welke van de voor genomen expeditie tegen Port-Natal niet meer gerept wordt. Deze onderneming is ook uit hoofde van de plaatselijke gesteldheid vooral van het bezwaar om de stad met diepgaande schepen te naderen aan vele bedenkingen onderhevig. Het was aan de uitgeweken boeren gelakt twee binnenlandsche stammen te verdrijven die ge durende langen tijd de schrik der naburige planters geweest waren. Alvorens dit doel te bereiken haddon de boeren echter veel volk verloren. Te Kingstonop Jamaica hebben in het laatst van December onlusten plaats gehad onder de neger-bevolking ten gevolge van een door de plaatselijke overheid uitgevaardigd verbod tegen het houden van dc voormaals op de kersdagen gebruikelijke feesten, waarbij de negers zich aan allerhande brooddronkenheid plagten over te geven. Na het afkondigen der oproer-wet en de lusschenkomst der gewa pende magt, welke op de oproerlingen vuur gegeven en een drietal derzelvcn gedood heeftis de orde geheel hersteld. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 2 Maart. Bij besluit van den 25 dei- vorige maand heeft Z. M. verlof verleend lot het aannemen van den door Z. H. den paus toegekenden titel 1." Van bisschop van Emmaus, in partibus inf deliumaan den hoogeerwaarden heer Eenricus den Dubbelden, apostolischén admini strateur van het vicariaat-generaal van 's Hertogenbosch 2." Van bisschop van Dardaniein partibus infideliufnaan den hoogeerwaarden heer Johannes van Uooydonkepostolischen admini strateur van het vicariaat van Bredaen 3." Van bisschop van Germ, in partibus infideliumaan den wel eerwaarden heer Johannes Zwysen, pastoor te Tilhurg, die tevens door Z. M. is erkend geworden in zijne betrekking van coadjutor cum futura successions van den administrateur van het vicariaat- generaal van 's Hertogenbosch den hoogeerwaarden heer H. den Dubbelden. Z. M. heeft aan A. Perpigna, te Parijs domicilium kiezende bij C. C. Uhlenbeckte Amsterdameen octrooi verleend voor tien jaren op do invoering van een werktuig geschikt om verwhontvuil en andere schorsen meekrap enz. fijn te maken. Z. exc. de minister van financiën heeft de aandacht der geweste lijke besturen gevestigd op de noodzakelijkheid, om het beloop van de aanslagen in het patent-regt der kramers en rondreizende kooplie den op den voet der bestaande verordeningen naar behooren te re gelen ten einde alzoo te gemoet te komen aan de bezwarenwelke door de gevestigde winkeliers daaromtrent bij herhaling zijn ingebragt. Alhier is van Vlissingen aangehragt de mast der kanonneerboot van den dapperen van Speyh. Men zegtdat die op last des konings, in den tuin achter het hótel van het ministerie van marine tot een blijvend aandenken zal worden bewaard. Van den Helder schrijft men het volgende «Het gerucht van eene door onze kooplieden op te rigten Maatschappij voor de wahisch- vangst in de Zuid-Zee, bevestigt zich meer en meer, en men meent stellig te weten dat in April aanstaandeeen betrekkelijk groot aantal koopvaarders zoowel van Amsterdam als Rotterdam tot dit einde naar die wateren gezonden zal worden. De regeringdie deze zoo belangrijke onderneming zoo gaarne wil schragen zou reeds be paald hebben dat de alhier liggende oorlogskorvet de Amphitrile tot konvoijering van gemelde vlootzou in gereedheid gebragt worden. Wij stellen ons van deze onderneming zooveel goeds voor dewijl de ingewonnen berigten omtrent het groot aantal der zich in de Zuid- Zee ophoudende walvisscheu allezins bevestigd worden zoodat dan nu eindelijk déze zoo belangrijke bron van vroegeren voorspoed die reeds sedert lang scheen uitgedroogd te zijn de welvaart van Neêr- lands handel wederom in groote mate zal kunnen bevorderlijk zijn. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Te Leyden heeft een schoenmaker bij vergissing een glaasje vitriool in plaats van genever geledigd. Hij heeft denzelfden dag onder de hevig ste pijnen die hem van het hoofd tot de voeten zwart deden worden en gelijk een worm langs den grond kruipende, den adem uitgeblazen. Het russische leger is grooter op het papier dan in de daad. Buiten dienst en buiten noodzakelijke lijfverdediging mag de bezetting van Parijs het zijdgeweer niet meer onlblooten. In den storm van den 16 Ja- nuarij jl. zijn op de hoogte van Varna, in do Zwarte-Zee, 16 schepen van verschillende natiën totaal verongelukt. Een jonge vrijer te Pa rijs is overleden nadat hij de Seine tweemaal gelukkig had overgezwom men. De fransehe minister van binnenlandsche zaken heeft 1,000,000 fr. aangevraagd voorde geheime policie. Een fransehe werktuigkun dige heeft een duikerklok vervaardigd waarmede hijin het schoone jaargetijde voornemens is de kostbare voorwerpen, die zich in de Seine moeten bevinden op te visschen. Te Parijs heeft de policie eene ge- J^efe liendè belgische zakkenrolders van beiderlei kunne ontdekt, die zeer wel gekleed waren en van elk gedrang naar en in de kerken en openbare pléatsen wisten gebruik te maken, om de menschren ie be- rooven. De meeston zijn gevat, en onder dezen beeft men véle oude hekenden gevonden. De koningin van Engeland heeft aan de leden der koninklijke familie en aan omtrent 200 personen van don hoogen adel stukken van de kolossale dooptaart dQen toezendepdie ten dage der doopplegtigheid op het paleis van Windsor den feestdisch versierde. Elk stuk lag in eene fraaije met smaak versierde doos, waarop behalve de vederen van den prins van Wallisook zijn mottoik dienwerd op gemerkt. Do natuurkundige Lewinsky, een Pool van oorsprong, heeft te Toulon proeven genomen om een vaartuig door de kracht van zamen- gedrokte dampkringslucht voort te stuwen die volkomen gelukt zijnin weèrwil eener woelige zee. De engelsche stoomboot Kent is op de kust van Hampshire vergaanzonder dat echter iemand het leven verloren heeft. De spoorweg tusschen Glasgow en Edimburg is geopend. Den eentan dag werd de afstand van 46 engelsche mijlen in 21/, uur afge legd. In Belgie bestaan tegenwoordig 1500 stoommachines, met eene gezamenlijke kracht van 33,100 paarden. In weerwil v^ dit groot ge tal zijn in het jaar 1841 slechts twee belangrijke ongeïmucen voorgeko men het. eene door het springen eens ketels te Dyon het andere in da gemeente Leval-chaudeville in Henegouwen mede door het springen van een' koperen keteldie reeds 12 jaren in gebruik was. Te Luik zijn 12 echtscheidingen onder de zoogenaamde fatsoenlijke lieden op til. De longziekte onder het vee neemt weder ongelukkig toe. Volgens een berigt uit de Times is dezer dagen op het.eiland Jersey een straatroo- ver die voor het geregt van zijne misdaad overtuigd wasnaar de lands wetten van het eiland veroordeeld om naar Engeland getransporteerd, en daar in vrijheid gesteld te worden. Even als de Engelschen hunna misdadigers naar Nieuw-Zeeland transporleren zoo voeren de goede be woners van Jersey de hunne naar Engeland. In de veiling van 39,693 kanassers en kranjangs, 287 kisten en 186 zakken Java-Suiker11. vrij dag door de Nederlandsche Handelmaatschappij te Amsterdam gehou den is allies coulant en meestal 2 a 3 boven de taxatie verkocht, hebbende f 19'/s tot f 33®/, gegolden. Binnen weinige weken zal het stoomschip de British Queen de dienst tusschen Antwerpen en Now- YoVfc aanvangen. Door den belgischen minister van binnenlandsche za ken is de besteding aangekondigd dër overbrenging naar laatstgenoemde stad van de voor die boot aldaar henoodigde steenkolen. In het afge- lonpene jaar 1841 zijn in de havens van Groot-Briftanniën aangekomen 21,858 en uitgevaren 20,861 zeeschepen. Het getal der ingekomen sche pen,-voor de kustvaart bestemd bedroeg in genoemd jaar 130,408 en dat' der uitgevaren 143,877 vaartuigen. Te Kiachtain Aziatisch Rusland aan de grenzen van China is den 2 December jl. de verjaardag der troonsbeklimming van Z. M. den keizer van Rusland gevierdallo de gebouwen aan beide zijden der grenzen waren des avouds geïllumi neerd. De koningin van Pruissen heeft van koningin Victoria een' eigenhandigen brief ontvangen waarin zij hare dankbare vreugde over het bezoek des konings te Londen te kennen geeft. De stad Hang- kow-f'>win China, is door de Engelschen vermeeslerd. De sultan heeft eene sabelop het kostbaarst met edelgesteenten versierdlaten vervaardigen voor den jonggeboren engelschen prins. Tegen de tering wordt door een arts van naam d.r Braun van Tuerth het gebruik van warm blond aanbevolen. Door dat middel heeft hij een zijner broeders genezen die volgens den gewonen loop der zaken slechts eenige maanden kon leven. De zieke ging dagelijks naar eene slagtplaats en dronk er een glas warm bloed, dat door eene zeef ter zuivering bij de slagting opge vangen was. Te Maisons-sur-Seine heeft den 22 Februarij een bloe dige vechtpartij' tusschen een twee- a driehonderdtal timmermans-werk lieden van Parijs en de werklieden van den spoorweg naarRouaan plaats gehad. Be gewapende magt is tusschen beiden moeten komen om da vechtende te scheidenwaarvan er eenigen gekwetst en velen gearres teerd zijn. Op het eiland Cuba zijn de kloosters afgeschaftevén als zij, eenigen tijd geleden in Spanje zijn opgeheven. De Provinciale Groninger Courant van den 25 Februarij behelst, onder haar mengelwerk, het volgende: «In eene provincie als Groningen', waarin de Veeteelt met alles wat daaraan verbonden is eene zoo belangrijke zaak voor het' algemeesne welzijn is, kan niemand onverschillig zijn omtrent die middelen welke verstandige mannen uit den schat hunner kennis en ondervinding aan wijzen oin heerschende ziekten of gebreken te voorkomen te stuiten of te genezen. Wij mogen ons gelukkig achten dat tot dusverre de zoozeer gevreesde longziekte zich in deze provincie nog niet geopen baard heeft. Maar dewijl vrees- voor- gevaar noodwendig bij eik ver standige gepaard moét gaan met eene gepaste zorg, ter aanwending van die middelen welke het gevaar kunnen afweren of voorkomen ?oo achten wij het onzen pligt den veehouder opmerkzaam temaken op een werkje getiteld Verhandeling over de besmettelijke longziekte van het Rundvee, en de maatregelen en middelen, om dezelve af te roeren en te stuiten, door J. van Eertum, 's rijks veearts der eerste klasse te Zierikzee (thans te Middelburg) a f 1. »In dit werkje wordt bet onderwerp in deszelfs geheelen omvang duidelijk en doelmatig behandelden blijkt het dat de schrijver zoo wel de werken van andere schrijvers geraadpleegd als zijne eigene kunde en ondervinding zeer nuttig toegepast heeft. Men ieert hierin de ziekte, derzelver verschijnselen en geneeswijze kennen, waardoor bet voor vee-artsen en veehouders groote waarde heeft. Maar ook voor de besturen en regeringsleden is het van belang, dewijl de twee laatste hoofdstukken middelen en maatregelen van policie bevatten welke tot afweringstuiting en uüroeijing der Longziekte in ons Vaderland kunnen en behooren aangewend le worden. Wij bevelen dit werkje der halve ten hoogste aan." Den 25 Februarij heeft men te Ansin de nabijheid van Luik eene eerste proef genomen met de nieuwe werktuigen ingerigt voor de dienst van den spoorweg om de wagentreinen tegen de hellende

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1