ZIERMZEESCIIE Vrijdag A.® 1842. COURANT. den 25 Vebruarij NIEUWSTIJDINGEN. M.o 16. GROOT-B RITTANNIEN. LONDEN den 19 Februarij. Een voorgedragen ontwerp van wet «opens de granen is in alle groote steden met zeer veel misnoegen ontvangen. Te Derby heeft men een pop voorstellende sir Robert Peel, op de groote markt verbrand. Daarbij is bet, ofschoon vrij koddig, op eene zeer regelmatige wijs toegegaan. Een man uit het volk heeft zich als regter opgeworpen en eene ge'aeele akte van be schuldiging voorgelezen waarin verklaard wordt dat de minister het volk van deszelfs bestaan beroofd bonger en gebrek doet lijden enz. Het schuldig verklaren werd alstoen door het volk uitgeroepen en de pop aan de vlammen overgeleverd onder de kreet van «Aldus mogen alle vijanden des volks vergaan." Ook te Nottingham en Manchester hebben zulke tooneelen plaats gehad. F R A N K R IJ K. PAKIJS den 19 Februarij. Men verzekertdat er wederom eene groote verkoeling tusschen het fransche kabinet en dat van Londen bestaat ten gevolge der onderhandelingen door den minister Guizol geopendomtrent eenige wijzigingen in bet traktaat nopens den slavenhandel. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 23 Februarij. Aan den heer G. L. de Liagre isop zijn verzoek eervol ontslag verleend als consul der Nederlanden te Antwerpen en is de heer R. J. A. Cenie benoemd tot consul-generaal residerende aldaar. Z. Exc. de minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gewestelijke autoriteiten kennis gegevendat hij onderrigt isdat sommige burgemeesters öf diegenen welke hen uit boofde van deze of gene omstandigheid tijdelijk in de werkzaamheden van het plaat selijk bestuur vervangen in het denkbeeld schijnen te verkeeren als of het hun vrij zou staan, om van de mandaten, welke bun van regeringswege worden toegezondenom hetzij aan ingezetenen hunner gemeente te Worden uitgereikt, hetzij te dienen tot betalingen welke daaruit door hunne lusschenkomst aan die ingezetenen moeten worden gedaan eenige gelden af te houden en deze te bestemmen betzij tot salaris voor henzelven ot voor hunne klerken of bedienden hetzij tot uitreiking aan de plaatselijke armen enz. Intusschen kan eene dergelijke handelwijs niet anders dan als ongepast en onwettig worden beschouwd. Mitsdien zijn de gewestelijke besturen verzocht, niet alleen om de belanghebbenden in hunne provinciën in het alge meen hierop opmerkzaam te maken en hun onder het oog te brengen dat bet bedrag van hetgeen van regeringswege door lusschenkomst der stedelijke of plaatselijke besturen ter uitbetaling aan de ingeze tenen wordt gezonden, aan deze door die besturen in deszelfs geheel en zonder eenige hoegenaamde korting moet worden verantwoord maar om ook tevens tegen dergelijke misbruiken zooveel mogelijk te willen doen waken en de schuldigen bij de bevoegde regtbanken aan te geven, ten einde naar bevind te worden gestraft; terwijl zij dien- onverminderd daartoe genoegzame termen zijnde ter demissie be lmoren te worden voorgedragen. Het is den minister niet ongepast voorgekomen om te dezer ge legenheid tevens maatregelen te nemen tegen een misbruikhetwelk Ook bier en daar bij de erkende vee-artsen schijnt te zijn ingeslopen, als doende deze zich, naar men verneemt, op sommige plaatsen vnn 50 cents tot f 1 betalen Voor elk certificaat, hetwelk zij wegens de long- of andere ziekten aan de veehouders afgeven. Intusschen komt eene dusdanige afzonderlijke belooning voor dit onderwerp te minder te pasdaar de vee-artsen volgens het voor hen vastgestelde tarief van den 12 Mei 1819, van de veehouders eene billijke belooning kunnen vorderen voor bet onderzoek en de bebandelihg van het vee zelf. Voor de bedoelde certificaten en de verdere verklaringen welke de vee-artsen moeten afgeven mag dus niets, ten laste der vee houders in rekening worden gebragt. De gewestelijke besturen zijn verzocht om ook hierop de belanghebbenden in hunne provincie te willen opmerkzaam maken. Ten gevolge van den last bij art. 8 Van het koninklijk besluit van den 2 Januarij 1842, aan zijne exc. den minister van binnen landsche zaken opgedragen is door zijne exc. aan de gewestelijke autoriteiten eene algemeene opgave verzocht van de in hare provincie aanwezige schoolonderwijzersplaatsen waarmede thans kerkelijke be dieningen verbonden zijn ingerigt overeenkomstig eenen daarbij ge- Voegden model-staat. In de laatste kolom zal opgave moeten worden gedaan indien er bier of daar region mogten aanwezig zijn die aan do splitsing van de verpligle vereeniging der onderwijzersbetrekking met kerkelijke bedieningen voor bet vervolg in den weg zouden staan, Uit Maastricht meldt men dat de nederlandscbe en bclgiscbe commissiën van grensscheiding den 18 dezer bun werk ten einde gebragt en omtrent ai de punten in verschil een besluit genomen hebben hetwelk nu slechts alleenlijk de goedkeuring van de beide gouvernementen behoeft om definitief te worden aangenomen en ge sloten. De leden dier commissiën zijn provisioneel uit elkander gegaan. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De onderwijzer in de meetkunde, F. Schiereck, heeft den senaat der stad Frankfort octrooi verzocht voor eene uitvindingom met groot voor deel de kracht van dieren in plaats der stoomkracht op spoorwegen aan te wenden. De uilvinder houdt zich intusschen bezig niet de ypyvaar diging van het mechanisch zamenstelwaarop de kracht van dieren moet werken na deszelfs voltooijitigis bij voornemens in persoon zijne uit vinding te beproeven. Uit gebrék aan pruissisch geld rekent men te Kleef met franks. Onze oost- en west-indiscbe bezittingen beginnen meer en meer de publieke belangstelling na zich te trekken. Te Til burg heeft dezer dagen een treffend ongeluk plaats gehadzekere dagloo- ner bezig zijnde eenen boom te rooijen en zijne vrouw, met welke bij slechts 14 dagen was gehuwd bij zich hebbende om de spaanders op to Wjienheeft het ongeluk den boom dien zij zag vallen en onlloopea wilde op het hoofd en schouder te krijgen waardoor zij zoodanig is ge kwetst gewordendat zij onmiddelijk aan de gevolgen is overleden. Gedeputeerde staten der provincie Drenthe zijn door den koning gemag- tigd tot het doen cener geldleening van 44,000 tot bestrijding der buitengewone kosten van verbetering van een gedeelte der drentsche hoofdvaart. De kamer der afgevaardigden te Madrid heeft zich meer dan anderhalve maand bezig gehouden met de beraadslagingen Over het adres van antwoord op de troonrede. De Spanjaarden schijnen dus niet te vergeefs den naam te hebben van alles met de meeste bedachtzaamheid te verrigten. Dezer dagen is te Amsterdam dé eerste vergadering ge houden der aldaar opgerigte Maatschappij tot bevordering der Bouw kunst. De koning van Pruisson zal in den aanstaanden herfst den eersten steen tot voltooijing van den bouw van den kculscben dom leggen. Men wil weten dat onderscheidene souvereinon waaronder H. M. do koningin van Engelandomstreeks dien tijd de Rijn-provinciën met een bezoek zouden vereeren. Frankrijks beroemde tragédienne, m."° Ra chel, wordt binnen kortte 's Gravenbage verwacht. De procureur- generaal bij bot bof van appel te Brussel verzekertdat Kessels geen ver rader is. Men hoopt te Keulen een Anglikaatvsch bisdom te vestigen op de wijze van dat te Jeruzalem. De Belgische kamer van vertegen woordigers heeft de wet omtrent den aankoop van het groote stoomschip the Brilisch Queen aangenomenOnder dc aanmerkingendie tot veel spotternij in de bclgiscbe bladen aanleiding geven behoort die van den abt de Foere, welke, op de gezegden dat bet stoomschip te groot was ter goeder trouw heeft voorgesteld, om van hetzelve een stuk te doen af zagen Men verzekertdat het franscbé gouvernement de vergunning en de henoodigde gelden verleend heefttot bet laten bouwen van 10 nieuwe kerken'in Fransch-Afrika. Ter gelegenheid van den gevierden verjaardag van Z. R. H. den prins van Oranje, beeft H. K. H. dc prin ses van Oranje de bejaarden en weeskinderen in het evangelisch-lutherscha •veesbuis te 's Gravenbage Weder op een keurig middagmaal onthaald. Te Amsterdam zal in de maand September aanstaande eene tentoonstel ling van kunstwerken van levende meesters plaats hebben. Terwijl men bet reeds voor genoegzaam bewezen hield dat Christophortis Colum bus niet te Genua zoo als vroeger geloofd werd maar in de gemeente Cngoloio is geboren betwist Cal vi in Korsika thans deze toevallige eer aan die beide plaatsen en levert bewijsstukkenwelke de aandacht der geleerden in vrij hooge mate bezig houden. In Syrië is bet volkomen rustig en de orde in het gebergte hersteld. In geen tien jaren hebben zich in Frankrijk zooveel jongelingen als vrijwilligers aangemeld om tiaar Afrika dienst te nemen als thans Ten gevolge van de buiten gewone zitehte weersgesteldheid heerscben er in Zweden veelvuldige ziek ten vooral kwaadaardige koortsen die talrijke slagtoffers wegslepen. Constant Polari, in 3180 te Wick m Italië geboren en befaamd door den diefstal der juweelon van H. M do koningin toenmaals prinses van Oranjeis den 21 dezer in bet tuchthuis te Woerden overleden. Do geruchten nopens ceno bestaande zameiispanning tot eene christino-car- listiscbe beweging in Spanje, waarvan Cabrera de ziel zou zijn schijnen zich moer en meer te bevestigen. Dc minnaars van kunst en zeldzaamheden beijveren zich thans te 's Gravenbage eene soort van kabinet te bezigtigen dat inderdaad de bewondering vati allen die het aanschouwd hebben gaande maakt. Waarlijk is bet muila in minima in betgeen de vervaardiger van al de voorwerpen van dat kabinet, de heer dc Reerslsiten toon spreidt. Men kan zich naauwelijks een denkbeeld vormen van bet kunstvolle dier voorwerpen. Men verbeelde zich b. v. een notendopwaarin een gansch kofiijhuis is bevat waarin zelfs dc keurigste schilderijen aan den wand en de glaasjes op de tafeltjes niet ontbreken en waarin men de biljardspelers door een onzigtbaar mechanismus ziet spelen. Men stelle zich verder eene dames-necessaire voor met al de daartoe behoorënde voorwerpen in ëenè halve notendop; eene hol- landsche windmolen in eoii amandéldopeene stoomboot in eenen oranjeappel alle welke voorwerpen derzelver functiën verrigten daar tot bet minste rad in behoorlijke evenredigheid op deszelfs plaats is alle bestanddeelen zijn net gewerkt van de eigen stofte, waaruit zij gewoonlijk bestaan. Men is verbaasd over de mate van geduld en standvastigheid van hem die er in geslaagd is om deze voorwerpen te vervaardigenzoodat zij volkomen in beweging kunnen gebragt Worden. Maar inzonderheid is dit bet geval aangaande eenen auto maat op de kleinste schaal als weliigt ooit vervaardigd is, en waar door een gewigtig vraagstuk van werktuigkunstwaarvan men vaak te vergeefs op grootere schaal de oplossing beproefd heeftis beant woord. Die automaat tcekent de voorwerpeii die men hem vraagt en maakt optellingen tot de hoogste getallen sneller dan de beste rekenmeester bet zou kunnen doen. Al deze wonderen van menschelijk geduld en standvastigheid zijn in een smaakvol versierd vertrekin den Nieuwen Doelen aldaartentoongestelden worden dagelijks door de aanzienlijkste personen bezocht, Tc Délft beeft li. woensdag, deii 16, wederom eene droevige»gebeur tenis plaats gehadOp dë Gaslhuislaan hadden eenige menschen op

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1