denHet engélsóhe leger in ïhilie bestaat tegenwoordig tut 281,000 'man Inbqo'rSingen en 32,000 main engelsche tföepen tè ramen -303,000 tnan. Bij dit'getal kan men nog ongeveer 83,000 man ongéVfegeldé iu- ïandschê troepen voegen. Men spréékt van eén plan van Cabrerii, lom oenen niéuwen 'opstand in Spanje te verwekken. In dé bosschen Van Clerës (Frankrijk) is onWgs een drijfjagt gehouden op de wolven Xvanrbij een óvè'rgroote "wolf en 'twee'wolvinnen zijn gedood. Voor benige dagen 'werd op eenen berg'bij Courtelary (Zwitserland) een méns- persoon gevonden dien men als doodgevroren beschouwde. Het lijk werd in eene doodkist gelegd en deze in 'het graf nedergelalen. De doodgraver maakte zich gereed oin het graf toe te dekken toen men een dof geke-m Sn de doodkist vernam de 'man leefde nóg. Twee dagen daarna ontsliep Voor altijd de weder ontwaakte en keerde alzoo terug tot de stille rust plaats welke hij naaüwelijks verlaten had. De houtgraveur Adolf jGenze, te Dusseldorp, heeft eene machine uitgevonden tot het vervaar digen van muzijknoten ten gebruike bij de gewone boekdrukpers-; door middel dier machine kunnen dagelijks zeven of acht zoodanige kolommen vervaardigd worden. De door den lord kamerheer voor den doop des éngelschen troonopvolgers en het daarop gevolgde feestmaal afgegeven ■toegangkaartjes zijn met zooveel behendigheid nagemaaktdat hét bedrog niet eer werd ontdekt dan toen men bespeurdedat er veel meer ttièns'èhen 'verschenen dan genóodigd Waren. Daar deze biljetten zeer- duur zijn Verkocht geworden hebben zekere gelukzoekers eene Schade-, vergoeding willen vinden. Na afloop van het feestmaal heeft trien ont dekt, dat 18 massief gouden lepels en nog véél meer vorken van dè - tafel waren gestolen. De spaansche staatsschuld bedroeg op den 27 October des vorigen jaars gezamenlijk 14,160,968,047 realen het lotale bedrag der interessen was 289,113,092 realen. Dé'beroemde slérre- kundige Enckete Berlijn heeft aangekondigd dat den 9 dezer aldaar duidelijk gezien is de zoogenaamde komeet 'van Pons, weike men ge meend had dat op dit halfrond niet ziglbaar zou geweest Zijn Men 'schrijft uit Dordrecht datgelijk in onderscheidene streken van ons rijk Ook thans in het land vin Althéna de kinderpokken heerschende zijn doch aldaar in eenen hevigen graad inzonderheid ta Dussen en te Meeuwen waar men dezelve bijna huis aan huis ontmoeten waar in verscheidene huisgezinnen er alten zoowel de ouders sU.dc kinderen aan ziek liggen. Velen zónder onderscheid van jaren zijn reeds de slagtoffere dezer ongelukkige ziekte geworden. De beweging te Oporto maakte, vólgens de laatste berigten vorderingen in onderscheidene der omliggende stre ken. Te Lissabon was alles in eenen staat Van verwarring én onzeker heid. De duitsché hoogleéraaf Wolff heeft twee geschiedkundige hollandsche romans van J. van Gage vertaald zijnde de een hel Slot I.ocvtstein en de ander de Schaapherder. üit Soest wordt gemeld dat juist in den avoiid van den 13 dezer toen de kohing van Pi nissen daar passeerde eeh hevige brand was ontstaan werwaarts Z. M. zich ijlings vervoegde cn niet eer verder reisde dan nadat het gévaar was verdwenen. Men schrijft uit Haarlem: «Tn verschillende landen hebben de Wérktuigkuiidigen en beoefenaars der natuurkundige wetenschappen zich reeds sedert geruimen tijd bezig gehouden met het onderzoek of en hoedanig het eléctro-maghelisinus, dot is; het magnetismrsop gewekt door de zoogenaamde galvanische elect riciteit, ais beweegkracht kan worden aangewend, zonder, voor zoover althans bekend is, de menigvuldige bezwarenwelke zich daarbij opdoen genoegzaam te hebben kunnen overwinnen. Het .is dén heer m.' P. Elkxkanton* regler alhier ter slede, gelukt, een werktuig zomen te stellen, bet- Welk doof de. natuurkracht wordt bewogen fen aan alle vóreisch'.en ïlihijnt te voldoen. Eene beschrijving van hetzelve, met naanw'c.i- rige berekeningen ter aanwending van het electro-magnetismuswe'k één en ander gewisseltjk de algemeene belangstelling zal lot zo n tick- kefi ziet het licht en is dezer dagen verkrijgbaar gesteld bij de heel'eii boekhandelaren de erven F. Bok» alhier tef slede. Men mag zich Vleijeh dat de hoogstvefnuftige wijs, waarop door den heer E.'.as bet electro-magnetismus is toegepast, zoowel Voor de wetenschappen als voor het werkdadige gebruik belangrijke gevolgen zal bel:hen en dat alzoo die toepassing eenmaal zal leiden tot eene meer alge meene en nuttige aanwending van het electro-magneftórnusals eëri éénvoudig etivooral bij meerderë volmaking der toestellen tor voort brenging van galvanische électriciteit, weinig kostbaar middel van be weegkracht;" De winter doet zich in de zuidelijke latiden van Europa vóortdurend met groote strengheid gevoelen. Te Napels was hat in de laafde dagen van Januarxj buitengemeen koud fen te Wennen tiam de \o>st den 9 dezer nog toe zoodat de thermometer turischen 12 en 13 gr. Reaumur teekende. Men had berigten uit Honearije Zevenbergen Wallachye en Servie waarin óók over hevige koude en het vafleri van zware sneeuw die alle wégen bedekte alsmede over onveilig heid door de toenemende stoutheid der wolveti geklaagd w >/H. Men heeft Op den weg eenen postwagen gevondenwaarin eüo co deren zich onaangeroerd bevonden doch de geraamten Van twee passagiers en eenige paarden lagen meerendeels tot op de beer-tlefen afgeknaagd in het rond. Daarentegen meldt men uit het noorc-eien Wel uit Stockholm, dat aldaar dc'h 1 dezer voor het cersi eenige sneeuw is gevallen j maar dat tot dien tijd toé bet weder in de laatste weken buitengewoon schoort en zacht is geweest.' Lentebloe men worden er ih het park van Haga en den omtrek geplukt eti ter Verkoop aangeboden zoo als anders in April. Sedert 190 jaren, zegt men is er zulk eene zachte maand Januarij niét geweest. Te Mannheim is onlangs de generaal van Lingg gestorven van wién nu de openbare dagbladen de volgende prijzenswaardige daad verha len De stad Hersfeldaan de Fuldaeene plaats van 5600 inwo ners met veel fabrrjken van laken en wollen stoffenhad door de aldaar gebeurde vermoording van een franschen officier zich de gram schap van keizer Napoleon ih zulk eene hooge mate op den hals ge baald dat hij bevel gegeven had de stad te doen plunderen en vier huizen derzelve af te brandeh. Het was in Februarij 1807. De ba- densche luitenant-kolonel Lingg bevond zich juist met zijne jagers als kommandant te Hersfeld en derhalve werd het volvoeren der st af aan hem opgedragen. Eèn zeer onaangename last voor zijn hart, Hij Wenscbte vurig de arme lieden te redden, en niettemin gebood hem de pligt van den soldaat te gehoorzamen. Om nu beide te vereeni genzocht hij naar eenen uitweg en schroomde niet het volgende Waagstuk te ondernemen Toen namelijk het gevreesde uur daar was, On het roeren der trom aan de beangste inwoners de' nabijheid van bufi ongeluk verkondigde, snelden de badensche jagers naar hunne loópptïats fetwijl doof 'gèhëel 'dè stad het klaaggeschrei der radeloo- zon en vlug'fénden gehoord Werd. De edele kommandant echter trad voor het front zijner soldaten -, en steldé hun met de aandoenlijkste woorden het 'rampzalig lot van Hersfeld levendig voor oogen tot dat hij dacht 'hun genoegzaam het hart geroerd te hebben. «Soldaten, (zeide hij toen) het 'Verlóf óm Ie plu'nderen is u gegeven gij kunt De ginnen. 'Die er lust toe heeft trede uit het 'gelidEene ernstige stilte bleef beefschen niet een eenig man trad voor. De komman dant herhaalde de oproepingmaar geen voet beweegdé zich in de gelederen der soldaten. Allen voelden zich te groot, om zich aan het goed der ongelnkkigen te vergrijpen, Een duidelijk bewijs, hoe ook ie midden van den oorlog mènschélijk gevoel in de harten der solda ten heerscht, wanneer hun aanvoerder hun met 'een edel voorbeeld daarin voorgaat. - Het engelsch dagblad the Sun berigt dat tegenwoordig de schööti'stè vrouw van Groo't-Brittanniën welligt van den gansch'é'n aardbol te Liverpool Woont en Betsy Nottingham heet. Geheel Liverpool en deszelfs omstreken kennen haar onder den naam van de Schooné Betsy. Zij wordt gezegd metterdaad eene meer dan volkómehfidat is te zeggen eene ideale schoonheid te zijn. Zóó moét zegt the SunGriekenland* Helena er uitgezien hebben om wier schaking de trojaansche oorlog is ontstaan. Volgens deh berigtgever is deze Betsy Nottingham de qtlinl-essence van alle s'choone vrouwen die 'ooit ge leefd hebben. Zij heeft de oogen van .htribhet gelaat van Hebe de aanminnigheid van Vernis, de leest van Diana., de armen van Minerva, de handen van Laton'ahet frissche van Flora-, dé liefta ligheid van Euphrosihe. Ook dingt 'de géheele jonge manrtehWereld dei' drie koningrijken naar hare hand. Maar Beïsy heeft een hart Vati sleeh en Wil maagd blijven. De Sun berigt wijders dat door en om deze Betsy het groote bedlam (gekkenhuis) te Londen bereids 341 nieuwe aankomeiingen telt. Te Boston (Noord-Amerika) heeft men onlangs zekeren Arthur Lo wellvan het trouw-altaar vertrokken zijnde, alwaar hij zich voor de elfdefnaal in het belang der Wetenschap liet huwen in hechtenis ge nomenomdat zijne 16 vroegere vrouwen, alle met kinderen, nog leefden. Deze 10 öf eigenlijk 11 vrouwen hestonden uit alle moge lijke menschcnraSsen en gelaatskleuren blanke zwarte mullattihneo misticcnbruine, roode gele en ook de afstammelingen dezer onder scheidene Vróuwen droegen alle 'mogelijke kleuréh en pbysionómien, Bij zijne geregtelijke onderzoeken verklaarde de man, dat hij al deze vrouwen daarom alleen gehuwd hadóm te zien welke soort van (ón deren uit 'deze onderscheidene vermenging zoude voortkomen. Na al zoo een toereikend aantal zoodanige physico-genetico-anthropo'ogischë expérimenten gedaan te hebben, was zijn vootnemen dezelve in een Wetenschappelijk werk aan de wereld mede te deelen. Dit wéten- schappelijke werk zal de wereld mt intusscben moeten missen want de verdienstelijke man zal te Boston op de öpene markt opgehangen worden-; wanneer dit niet reeds geschied is, ZlÈRlKZEE, den 21 Februarij. De 25s"1 verjaardag van Z. K. II. den prins vat:- Oranje is eergisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd geworden. Bij besluit van den 16 dezefheeft Z. M. een eervol ontslag vetleend aan J. H. Cornicljè. als officier van gezondheid der 3dc klasse hij de dienstdoende schutterij te dezer slede uit hoofde van verande ring van woonplaats, en is bij hetzelfde besluit en in dezelfde be trekking door Z. M. benoemd II. L, ran Duijl. ZEETIJDINGEN. BROUWERSHAVEN, den 19 Februaiij. Binnengekomen: het barkschip Mozambique, kapt. F, J. J. Beltmanvan Batavia, ert ultg'éteild het barkschip Eliza Susannakapt. N. A. Dijkema beide bestemd voor Botterdam. ABVERTEWTIENx Heden overleed onze geliefde Vader, G. BROODMAN> <S in den ouderdom van bijna 56 jaren: A. C. BROOD M A N, Stavenissb, J. B B O O D M A N, den 21 Februarij 1842. J. N. BROOD MAN, Benige kennisgeving. fi 19e belanghebbenden worden bij dezé herinnert; dat de ver- <óone PANDEN uit de BANK VAN LEENING moeten worden gelost vóór den 1 Maart aanstaande; zullende, bij verzuim Van aflossing dezelve Panden alsdan worden verkocht. G. JANSEN. Dunr verandering van woonplaatswordt tef overneming aangeboden, óm met primo April of vroeger te aanvaarden: Een sedert, korte jaren nieuw' gebouwde eti welbeklante KOEK BAKKER S- en KRUI E N 1 E R S-A F F A I B E voorzien van ai'.e Gemakken Bergplaatsen Pakhuizen enz. Welke Affaire sedert vele jaren en nog heden met goed succes wordt gecontinueerd - te' bevragen met franco brieven bij den Eigenaar Zicrikzce den 22 Februarij 1842. A. vOORENKAMP, C. H. RISSiK, van Dordrecht, heeft de Oer aan zijne ge- f, eerde begunstigers te berigten. dat hij alhier is uitgepakt, in het Logement van Zeeland, bij den lleer J, SWARTS, met een zeer mooi Assortiment BEDDËGOEDERÉN, bestaande in extta fijne BEDDEN, MATRASSEN, TE1JKE, CH1T- SE, WÓLLE en KATÖENE DEKENS, Witte PIKÉES én NOPJES DEKENS alles tot zeer civile Prijzen. Recom mandeert zich in ieders gunst. Dè Notaris J. P. vaS BOEKEN DAM zal, op Doo- derdag den 24 Februarij 18-12, '3 middags ten 12 tire, aan het Staibuis van de Wed P 1 E 'J' E K K C E V O 'i IS in de Krepelslraatle Zierikzeepubliek presenteren te verkoopen twee zwarte M E R B l E-P AA B DEN, zeer geschikt voo alle lei werk alsmede eene FAËTON öp riemen en heigeen verder zal ge- I veild worden, TE ZIERIKZEE BIJ DE WED. A. DE VOS EN ZOON, STADSDRUKKERS

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 2