ZIERIKZEESGHE COURANT, Dingsdag den 22 February. NIEUWSTIJDINGEN. N.o 15. A.® 1842. NEDERLANDEN. 's GRAYENHAGE den 20 Febrüarij. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal Van jl. donderdag, is ingekomen eene ko ninklijke boodschap strekkende ten geleide vah een ontwerp van wet, over bet notaris-ambtmet eene daarbjj behoorende memorie van toe lichting. Belangrijk zijn de hoofdpunten waarin dit wets-ontwerp van dé thans bestaande wetgeving afwijkt en waaronder gerangschikt mogen worden 1.° afschaffing van de thans bestaande rangen der notarissen en de, bevoegdheid van, allen, om hunne bediening uit te oefenen in de geheele uitgestrektheid van hét arrondissementwaarin bunné standplaats is gevestigd 2.° afschaffing van de thans bestaaude kamers dér 'notarissen en alB een gevolg daarvan verpligling tot het doen van examen voor eene commissie tèzamengèsteld uit twee raadsheerên en een lid van het openbaar ministerie bij de provinciale hoven Welke de bevoegdheid zullen hebben om voor het practisch gedeelte rich twee notarissen te assumeren dié een'é adviserende, doch geeriè concluderende stem zullen hebben 3.°. afschaffing van den leertijd (stage); 4." afschaffing vaii dén borgtogt; 5." afschaffing van de bevoegdlieid dm akten te passeren ten overstaan vah twee notaris sen en verpligling om zulks te doen voor 'éénen notarisih tegen woordigheid vaii tweê getuigen ten 6.° afschaffing van den overgang der minuten van overledén of ontslagen notarissen aan één hunner ambtgenooten en eene verpligling tot overbrenging daarvan ter griffie van de arrondis'sèménls-regthankeri. Den beer II. vim Lanscliot is erkend als vice-consul van Bra zilië, voor Botterdam, Dordrecht en derzelver districten, benevens de provincie Zeeland. De slaatsraad gouverneur der provincie Vriesland heeft, ten Ver volge zijner aankondiging van den 4 Febrüarij jl.betrekkelijk het bestaan der longziekte ónder dé runderen van S. J. Knol, te Neyga grietenij Doniawerslalbekend gemaakt, dat de bevolen maatregel tot bet dooden en begraven van a! bet rundvee in den stal van dien land bouwer, réeds in den avond Vah déh 5 was volbftigt, onder het toe/.igt van iiet bestuur der grietenij en onder de leiding van iwee vee-arfsén met alle zoodanige uitgebreide voorzorgen, als hel belang der zaak véreischtë; dat bij de openirig is gebleken, dat van de 65 runderen welke zijn afgemaakt61 reedsin meerdere óf mindere male, door die ziekte waren aangetast; dat daarna, onder hetzelfde toezigt en leidingde 'stallen zijn gereinigd eh door kunstmatige mid delen van besmetting gezuiverd, en dat tot op don Yi dezer zich ver der geen enkel zoodanig ziektegevalnoch in die grietenij noch elders ih Vriesland heeft voorgedaan of ter zijner kenhis'Se is gebragt. In 1841 zijn in de koloniën vah de Maatschappij van Welda digheid ingeoogst 82,770 mudden aardappelen waarvan ruirn de helft geteeld is op eene brembemesting zonder bijvoeging van gewonnen mest. De met brem bemeste akkers hebben ruim zooveel aardappe len opgeleverd als de. met gewone dierlijke meststoffen bemeste gron den I860 voeren hooi; 3503 mudden haver; 552 mudden boek weit; 192 mudden groene erwten en duifénbooh'entuinvruchten ter waarde van f 5675; ,23 mudden dederzaad. Ten gevolge van het ongunstige weder is in '1841 dë graaribouw voor moer dan oen derde mislukt; het hahlappelgéwas heefl tamelijk wel voldaan; het vee is van de veeziekte verschoond gebleven, en heeft gëene mindere inkom sten dan gewoonlijk geleverd. De, fabrijken hebben in Ï841 opgele verd (derzelver vermoedelijke productie in December niedégerekend) voerlaken pij en verschillende linnens en bonten alles tot eigen ge bruik 56,000 ellenmans- eri jongensdóèken 12,000 Stukskatoen van verschillende soorten 41,000 ellen; koffijzakken van verschillende grootte 450,000 stuks. De opbrengst der fabrijken zou nog grooter geweest zijn zoö niet dë fabrijkarbeidérS. zoo dikwijls de landwerkers hadden moeten helped. Alle bestaande handwerken zijn met vrucht voortgezet en naar mate de bevolking toenam uitgebreideenige die er nog niet gedreven werden, zoo als blikslagerij,en koordslagerij, zijn ingevoerd. De stoomkatoenspinnerij te Veenhuizen, waarbij de gasverlichtingbenevens de scheetderij eh sterkerij van kettinggaren met 1842 zouden in werking komen, is, en om de eigene behoefte aan gareus voor de bestaande weVerijen om het Verbruik van vele brandstoffenwaarvan de maatschappij te Veenhuizen zoo ruim voor zien iseene zeer belangrijke en voor het bestaan der maatschappij voordeelige inrigtibg, ook in dit opzigt, dat Onderscheidene jongelie den daarin gelegenheid vindenom zich met velerlei werkzaamheden hekend te makenwaardoor zij naderhand een bestaanmiddel zulten vinden terwijl de fabrikanten in ons vaderland minder vreemde werk lieden zullen behoeven te gebruiken. Z. M. koning Willem Frederilc Graaf van Nassau heeft op nieuw eeU bewijs gegeven van zijne zucht tot bevordering van al wat schoon en goed is. Gelijk bekend is, worden er door den hoogleeraar Blume twee prachtwerken over de pldntvoOrtbrengsèlen der Nederlandsche ko loniën uitgegeven. Daaromtrent verneemt men dat bet Z, M. ko ning Willem Frederilc behaagd heeft, voor 25 exemplaren dier beide werken in te teekenen, tot een bedrag van f 17,450, waardoor dë heer Blume zal in staat gesteld wordendeze beide belangrijke wer ken te voltooijen. Voorts wil men, dat genoemde vórst voornemens isdeze exemplaren ten geschenke te geven aan die hoogeschoien en geleerde maatschappijen, zoo hier te lande als buiten dit rijk, welke deze beide werkeii niét bëzitteri. Uit Weimar wordt gemelddat Z. K. H. de erfgroothertog zich vóór het einde dezer maand naar 's Gravenhage zal begeven om bij zijne doorluchtige bruid II. K. II. prinses Sophia, en het neder landsche hof een eenigzins langdurig bezoek af te leggen. Z. M. de koning van Pruissen is den 17 dezer, in den besten welstand, laatstelijk van Hariover, te Berlijn teruggekeerd. Den 9 dezer is Uit Havre naar Batavia vertrokken het neder landsche vaartuig de IJssel, hetwelk die fransche haven had aange daan tot volle inneming van zijne lading die reeds in Holland was aangevangen en bestaat uit werktuigen en verbeterde toestellen ter 1 fabrikaadjo van suiker. Deze werktuigen enz. zijn 611e afkomstig uit de werkplaats der hberen Derosne Cail, zoo te Parijs als te Brus sel gevestigd. De door de IJssel ingenomen toestellen zijn bestemd tot daarstelling van twee nieuwe suiker-fabrijken op Javadie onder de bescherming van koning Willem II, door den kapitein Slavers aldaar zullen worden opgCrigt, GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De naam der engelsche stoomboot Firebranddie den koning vah Pruisseri naar Engeland eii van daar teruggébragt heeftis in dien val de Black Eagle veranderd. De heer Ulrichte Straatsburg, zou eed middel uitgevonden hebben om de spoorwegen over den top vah de hoogste hergen te doen gaan zonder dat daardoor cenig gevaar teweeg 'gebragt zou worden. Aldus Zouden de enorme kosten van het door graven van bergen vermeden wórden. Prins Leopold vein Cóburg leert nu spaansch tegen 't vergelijkend examen voor dén spaanschen troon. Te Londen heerscht dagelijks een ondragelijke mist. Z. M. heeft bet gilde van S.' Dionysius, te Tilbiirg, een geborduurd vaandel vereerd. Voigens gerucht, zal 'er voor rekening Van eenige ingèZêtérien van Limburg een koopvaardijschip gebouwd worden bestemd voor de vaart 'op de Óost-Indiën welk schip deh naam en de bijzondere vlag van Limburg voeren zou. Te Lyon heeft eene dame van 92 jaar met hare nako melingen van 60 en 70 jaren op een familie-feest gedanst. Te Tivernon (Frankrijk) heeft voor eenige dagen eene noodlottige gebeurte nis plaats gehad. Negentien kinderen gingen hij het verlaten der school op eenen plas in de nabijheid glijden. Plotseling breekt het ijs en de ongelukkige kinderen zinken cr door. Allen zijn verdronken. jtt Noorwegen komen tegenwoordig 33 dag-en weekbladen uit. Iedere stad bezit, een of twee dagbladen en Cbfistiania alleen 12. In het 5"° 'district van Zeeland zijn in dezen winter vele diefstallen gepleegd. Door geheel Europa worden tegenwoordig, zoover bekend is, niet minder dan 31) standbeelden en gedenktéekenen opgerigt voor onderscheidene beroemde mannen. Het is waarlijk den Nederlanders niet euvel te noe- ibcn ais zij ook aan hel oprigten van standbeelden en gedenkzuilen be- ginneh te denken. Dé tiey vah Tunis vreest nog altijd eetien aanval van de zijde van Turkije. De lurkscbe regering beeft aan bet engeiscba gezantschap 4 hischans ih briüanteh 69 gouden 1Q00 zilveren en 11,000 koperen medailles voor de engelsche officieren soldaten en ma trozen die den syris'cberi veld logt medegemaakt hebben toegezonden, —v Een schoorsteenveger van Kamerijkmet name Ducretheeft van do fransche regering een brevet van uitvinding gevraagd op het bezigen van roet in plaats vah steenkolen om daaruit gas ler vérlichting te .trekken. Hij beweert dat zoodanig gas een voel sterker en zuiverder licht dan dat uit steenkolen oplevert. Dezer dagen is een kontrakt tot stand gebragtten gevolge waarvan de zoo belangrijke etablissementen vroeger aan den heer Coclierill hebbende toebehoord in stand zullen kunnen worden gehouden De werkzaamheden aan de onderscheidene onderaardscbe gangen voor den ijzeren weg van Aken naar de belgischë grenzen zijrt dezer dagen geheel voltooid geworden. In Groot- Briltanniën worden gemiddeld jaarlijks 2,300,000 quartes (6,566,500,000 nederlandsche mudden) vreemde tarwe ingevoerd. De uit Engeland naar China afgezonden scheepsmagt bedraagt reeds 15 bodems te zamen voerende 334 stukken geschut. Men is dezer dagen in Brussel begon nen met de zaal waarin het hof van assises zitting zal hebben voor dé zaak van het komplotte vergrooten. Eerlang zal lusscben Rotter damVenlo, Maastricht, Luik en Namen eene geregelde stoomvaart worden aangelegd. Den 9 dezer is eeno stoomboot, komende van Luik oiider de hogen der brug over de Maas te Maastricht doorge stoomd eh heeft hare proeftogtën tot Venlo voortgezet. Dezer dagen is te Rotterdam door do policie een komplot misdadigers ontdektwelkte zich aan onderscheidene diefstallen hebben schuldig gemaakt. Meest allen hadden vroeger in handen der justitie geweest. De.bisschop vati Algiers heeft een brief aan de paus gerigtdie belangrijke bijzonderheden omtrent den bloedenden staat der Roomscb-Kalholijke kerk in Aigërie bevat. Ken bouwmeesterdie waarschijnlijk niets te doen beeft en zich werk schijnt te willen verschaffen stelt voor om de stad Amster dam grootendeels te doen afbreken en eene nieuwe op te bouwen waarvan de hoofdstraten en grachten alio op den Dam moesten uitkomarf. Ook deze kleine verbetering zoude door don nieuwen burgemeester moe ten tot stand gebragt Worden (H. B,) In de afgeloopene week is te Londen een meisje van 13 jaren Harriet Palmer, plotseling gestor ven terwijl zij eene wandeling deed ten gevolge van het barsten vaa een der longbloedyaten hetgeen gebleken is.veroorzaakt te zijn door het digtrijgen van het keurslijf. De geneesheer, die het lijk onderzocht heeft, heeft zulks ten stelligste verklaard, en zorg gedragen dat de engelsche dagbladen dit voorbeeld ter waarschuwing hebben bekendgemaakt. In dien men het keurslijf zoo stijf perstmoet elke beweging nadeelig zijn. De te Frankfort woonachtige beroemde portret-schilder Schramm, moet een portret vervaardigen van den erfgroothertog van Salcsen-Weimar hetwelk aan zijne, vorstelijke bruid te's Gravenlioge zal gezonden wor-

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1