ZIERIKZEESCHE COURANT, fp Vrijdag A.° 1842. den 11 Februarij. BESTUREN EN ADMINÏSTRATIEN. bekendmaking. N.° 12. NATIONALE MILITIE. INSPECTIE VERLOFGANGERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen door deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat de gewone drie-maandelijksche Inspectie over de Verlofgangers der Nationale Militie zal plaats hebben op Maandag den 21 dezer maand des voormiddags 9 ure, voor het Raadhuis dezer Stad waarvan ver schoond zijn de manschappendie zich met een tijdelijk verlof in bunne haardsteden bevinden alsmede dieganen welke met hunne korpsen nu of in der tijd hebben afgerekend en eindelijk dezulken die nog niet gekleed of gewapend zijn. Zierikzee, den 9 Februarij 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelven Be Stads Secretaris W. J. P. KR OEF. LOTING voor DE NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen door deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat de alphabetiscbe naamlijst van al de personen welke aan de loting voor de Nationale Militie in dit jaar moeten deelnemen Ier inzage van een ieder zal liggen op de Stedelijke Secretarie van Vrijdag den 11 tot en met Zaturdog den 19 dezer maand des voormiddagstvan 9 lot 12 ure en dat de loling Zal plaats hebben op Maandaggen 21 Februarij aanstaande des voormiddags 10 ure in eene der zalen van bet Raadhuis dezer Stad met uitnoodiging aan de belangheb benden om aldaar in persoon te verschijnen ten einde de redenen van vrijstelling te kunnen opgeven die zij vermeenen mogten overeen komstig de wet te moeten doen gelden waarvan de bewijzen voor zoo verre dezelve niet uit ligchaamsgebreken bestaan uiterlijk binnen den tijd van vijf dagen na de loting ter Stedelijke Secretarie bebooren te worden overgebragt. Zierikzee, den 9 Februarij 3 842. Burgemeester en Wethouders voornoemd D E C E A fi t!vr. Tor ordonnantie van dezelven, De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE verwittigen bij deze alle belanghebbendendat van beden af aan dagelijks in den voormiddag ten kantore van den Stedelijken Ont vanger zal worden gevaceerd tot de uitbetaling der Interessen op de Obligatiën van dezer Stads gevestigde Schulden over 1841 en vroeger; kunnende de respective Obligatie-houders zich ten kantore voornoemd daartoe aanmelden. Zierilczee, den 10 Februarij 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd D E CRANE, vt., Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen door deze ter kennis van derzelver ln- en Opgezetenen dat de jaarlijksche PAARDEN- of HALFVAST E-M ARK T als van ouds binnen deze Stad op Donderdag den 3 Maart aanstaande zal gehouden worden. Zierikzee, den 10 Februarij 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. De COMMISSIE voor de Onderlinge Waar'oorg- Vereeniging van Arbeiders en Werklieden te Zierikzee. Aan derzelver Stadgenooten Toen in het afgeloopeu jaar bihnen deze Stad de vorenbedoelde inrigting stond te worden in werking gebragtheeft de Commissie, op daartoe bekomen magtiging van het Stedelijk Bestuur, Zich tot de meergegoede Ingezetenen dezer Stad gewendzoowel tot bekoming van een don gratuit, ten einde een Fonds te zamen te stellen, om diaruit op eene blijvende wijze in de kosten dezer inrigting te Voor zien als tot verkrijging van jaarlijksche bijdragendaartoe strekkende. lotusschen hebben deze pogingen weinig san de verwachting beaut- wooiden is de Commissie ter Haauwernood in de gelegenheid ge weest de haar van regeringswege opgedragena taakom de hier be doelde inrigting in werking te brengen eenigermate te volvoeren ver mits de haar toegezegde bijdragen sléchts eene jaarlijksche opbrengst van f 6b opleverden. De Commissie is echter overtuigddat alleen de onbekendheid der zaak, welke uit haren aard nieuw en ongewoon is, velen, die het anders met den welstand der mindere standen Welmeenenheeft te ruggehouden, om, door eene geldelijke bijdrage, aan deze zooveel be lovende onderneming hunnen bijval te schenken en kan niet anders dan vastelijk gelooven dat haar ruimer ondersteuning zal tebeurt vallen, zoodra de aard en strekking dezer zaak meer in deszelfs bijzonder heden zal worden gekenden ecnige uitkomsten konde worden me degedeeld van helgene met zulke geringe middelen reeds verkre gen is. Met dat oogmerk beeft de voorzitter der Commissie in den Zeeuw- sclien Volks-Almanak van het loopende jaar een berigt en verslag doen plaatsen, waarin de heilbedoelende strekking dezer inrigting in eenige bijzohderbedén is Voorgedragenen acht de Commissie het niet ongepastde uitkomsten kenbaar te maketldie bet eerste proefjaar reeds heeft opgeleverd, ten einde daaruit te doen beoordeelenwat men voor het vervolg zal mogen verwachten indien de meergegoede Ingezetenen dezer Stad haar beter mogten ondersteunen en behulp zaam zijn. In den afgeloopen zomer hebben in bet geheel 46 personen aan deze Waarborg-Vèreeniging deelgenomen. Tan dit getal hebben twintig de volle bij het reglement bepaalde wekelijksche inlage in bet fonds ingebragten deze personen zul len nu, van half Januarij tot half Maart, naar gelang van de grootte hunner buisgezinnen, f 2,25, ƒ1,50 of ƒ0,75 's weeks uit bet fonds genieten en dus eene meerendeels door vlijt bespaarde toelage ontvangen in een tijdperk dat genoegzaam alle arbeid stil staat en de behoeften dus groot zijn. De andere zes en twintig deelnemers ofschoon niet ten volle de door bet reglement gevorderde inlagen in het fonds gebragt hebbende, heb ben och tor voor het grootste gedeelte zooveel ingebragt, dat zij ge durende het genoemde tijdperk beduidende wekelijksche toelagen zul len bekomen bedragende het gezamenlijk bedrag dor door de deelne mers gedane inlagen de niet onaanzienlijke som van 278,80 welke met de bijdrage uit het fonds nu invoege voorschreven wordt te ruggegeven. Het blijkt dus, dat reeds gedurende dit eerste jaar zes en veertig huisgezinnen van minvermogenden onder ons, door middel dezer inrig ting in dit strenge jaargetijde belangrijk worden ondersteund terwijl men bier nog bij kan voegen, dat, door voorspraak van de Commissienu eens sommige arbeiders gedurende het zomer-sai- zoen aan werk zijn geimi|«.n, Jan uoizeivei Kinueren op dé Armschool én de Katoenweverij zijn geplaatstof de huisgezinnen van sommige behoeftige deelnemers, aan het Gezelschap Dorkastot bekoraing van kleedingstukkenzijn aanbevolen. Wie ziet niet inhoe geschikt deze iurigtiug uit haren aard wor den kan om de steeds toenemende armoede in onze Stad tekeer te gaan en welke gezegende uitwerksels zij zal kunnen opleverenin dien slechts aan de Commissie de middelen worden verstrekt, om ze in ruimer werkkring uit te breiden? en dat daartoe de gelegen heid niet zal ontbreken daarvan houdt zij zich overtuigd daar zij, na een zoo kortstondig bestaanonder de personen voor weike zij bestemd is, steeds meer en meer op hare waarde geschat wordt, en de verkregene uilkomsten niet missen kunnen tot navolging aan te sporen Doch daartoe is het dan ook noodig, dat do Commissie ruimer worde ondersteund, en ieder, die het eenigzins kannaar vermogen medewerkeeen ineer belangrijk fondstot bestrijding van de bij drage, die aan de inlagen der deelnemers worden toegevoegd, en vati de ondersteuningendie beloofd zijnis onvermijdelijkwant moet de Commissie zich vergenoegen met bare tegenwoordige inkomsten dan zullen alle personen dio zich voortaanbuiten de reeds aange- nomene, tot de deelneming zullen aanmelden, wegens de beperktheid van onze middelen moeten worden afgewezen en dus daardoor ver hinderd wordendat deze nuttige inrigting op eene eenigzins vol doende wijze aan baar doel beantwoorde. En dit kunt gij niet verlangen Ingezetenen dezer Stad dio nimmer achterlijk waartom iets goeds en uuttigs tot stand te bren gengij kunt niet wenschen dat deze inrigting aan welker wei- gelukken men nu niet meer behoeft te twijfelende eerste- van dien 'aard in deze Provincie en zoo geschikt tot eene weinig kostbare' ondersteuning der behoefte in den winter bij zulk een groot; getal minvermogenden onder ons, zich tot dit veertigtal bepale, en het begonnen werk slechts ten halve verrig-t worde! De Commissie wenscbf daaromonder tvelmeeiiende dankbetuiging jegens diegenen, die baar door bunne giften in staat gesteld hebbetl reeds dit goede te stichten deze beilhevorderende inrigting nader aan te bevelen aan allendie vroeger met dezelve niet genoeg bekend waren, of aan derzelver welgelukken hebben getwijfeld; aan allen, wier vreugde het is weldadigheid te bewijzen en den nood der hulp behoevenden te verzachten; aan alle welgestelde Ingezetenen in het algemeen die in de gelegenheid mogten zijn de bedoelingen der Commissie, door eenige giften of door hunne medewerking in de hand te werken; zij wil de werkbazen landbouwers en hoofden van werk- dadige inrigtingen onder ons hebben verzochtniet alleen de deel neming in dit fonds aan hunne werklieden en arbeidersdie niet den ganschen winter door kunnen in het werk gehouden worden, aan te raden, maar ook hen daarin, door inhouding op hun loon, be hulpzaam te zijn, opdat langs dien weg do hulpmiddelen, waar over de Commissie zoude kunnen beschikken eene gewenschtë hoogte bereikende deelneming hoe langs hoe meer zich uitbreide en alzoo deze inrigting onder het opperloezigt der Stedelijke Regering werk-

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1