N.o 10. ZIERIKZEESGHÈ Vrijdag A.° 1842. COUR AN T. den 4 Februarijo NIEUWSTIJDINGEN. "'•He, a jU7 DUITSCHLAND. FRANKFORT deft 29 Januarij. Men schrijft uit WeimarVan den 25 dezer: «Zoo even is de verloving van onzen erf-groot-hertog [net de prinses Sophia van Oranjedochter van den koning der Ne derlanden aan de nog verzamelde stenden van ons groot-hertogdom bflïciëel kenbaar gemaakt. Men was dit blijde berigt reeds sinds eeni- gen tijd wachtende. Dé dag van het voltrekken des huwelijks is tot heden nog niet hekend." G R O O T-È R I T T A N N I E N. LONDEN, den 29 Januarij. Ter gelegenheid van het verblijf des konings van Pruissen worden ten hove dagelijks prachtige feesten 'gegeven. Z. M.. heeft 'in déze hoofdstad reeds verscheidene merk waardigheden bezigtigd en wordt alomme met de meeste onderschei ding ontvangen. Op het paleis van Buckingham alwaar mede eenigê vertrekken tér beschikking van Z. M. zijn gesteld heeft hoogstdezefve 'aan het korps diplomatique een plegtfg gehoor verleend alsriiede aan het gemeente-bestuur dézer stad. In hét bij die gelegenheid door dén lord-mayor aangeboden adres werd de hoop uitgedrukt dat Z.r M.' Verblijf in dit. land zou mogen strekken ter bevestiging, en vermeer- dering van. de vriendschap én vereenigïng 'tusschen de beide rijke'ri die 'van zooveel waarde is voor de pr'ótéstantscbe belangen en zoozeer geschikt ter bevordering van de vrijheden en de Welvaart dér britsch'é "en 'der pruissische natie." De koning heeft hierop geantwoord «d'at het hem ten hoogste aangenaam zal wézentè ziendat. zijn verblijf hier te lande de bestaande vriendschappelijke betrekkingen tusschen de beide staten welke betrekkingen van zooveel belang zijn voor het béhoud en de ontwikkeling der zegeningen van den vrede en voor dé bevordering der op Christelijke godsvrucht en deugd 'gevestigde be schaving nog zal vermeerderen en bevestigen." Hét ontwerp om den koning van Pruissen van stadswege op een feestmaal te onthalen i's opgegeven uit hoofde vari de groóte kosten die daaraan vérbonden zouden zijn. Naar men verneemtzal Z. M. de koning Van Pruissen eerstdaags zich naar Portsmouth begevenom daar de inrigtingen dér marine te bezigtigen: Vólgens sommigen is het 'nu bepaald dat Z. M. den 3 de opening van hét parlement zal bijwonen. Men verzekert dat Z. M. den 4 de terugreiz'e zal aannemen langs welken Weg'schijnt nog niet bekend. NE ïlERLAftbÉN. 's GRAVENHAGE den 2 February, De Staats-Coüraht meldt liet volgende: «Wij zijn in staat gesteld met zekerheid te .berigten dat Zijne Majesteit de koning van Pruissen bij hoogstdeszelfs terug reis van Londen naar Berlijn dit land zal bezoeken, en naar allé waarschijnlijkheid 'op zondag of maandag aanstaande té 's Gravenhagé zal aahkom'én." Bij resolutie van den minister van financiën vaii dén 21 Janu ari)is vastgesteld de 186"° loterij. Dezelve zal bestaan uit zes en twintig duizend loten dertien duizend prijzen en vijf en vijftig premiën. De trekking begint op den 21 Maart aanstaatide. Naar men verneemthééft dé heer directeur-generaal van Oorlog goedgevonden te- bepalen, dat dé sinds eeriigeri tijd bij de twee regementen ligte dragonders ëh hij hét 2dl! régemerit lansiers gesloten Werving van g'ewohè vrijwilligers en overgang van miliciens bij dé staande brmSe ingevolge art. 171 der w'ct op dé nationale militie, Van deh 8 Januarij 1817 weder zal worden geopend. Thans ziet liet licht eene kaart van de kust-oever- eii haven- Verlichtingen in Het koningrijk dér Nederlanden door de hééren A. vah Rhijnen AR. BlommendalluiteriantS-ter-zee van de 2a" klasse welke is uitgegeven ten koste en behóe've van het fortds voor oudé én gebrek kige zeelieden, eh die is te bekomen ter secretarie va0 het départe ment van marine tè 's'Gravenhage en hij de diréetiën der mafine te Amsterdaiii té Rotterdam eh te Vlissingen. Uit Delft worden onder anderen de volgende bijzonderheden ge meld omtrent de aldaar op te rigteh akadémie Vóór burgerlijke ingenieurs en kweekelingen voor den handei De voormelde, akademie wordt doof de zórg van de regering daar- gesteld met hét doel, van eêne behoorlijke, wetenschappelijke oplei ding te geven aan de persünén welke zich aah de navolgende be trekkingen wijden namelijk teil behoeve van 's lands dienst 1.° Als ingenieurs eri conducteurs van den waterstaat zoowel op het vasle land, als in de overzeesche bezittingen; 2.° als ingenieurs èn conducteurs voor de niijnwerken indé koloniën; 3.° ais ingenieurs én conducteurs die iri het vervolg zullen benoodigd zijn hij de dienst der spoorwegen ,4.° als ambtenaren, in wier diehstverrigtiflgeri het hoofdzakelijk aankomt op de toepassing van wis- en natuurkundige wetenschappen. En ten behoeve van de algemeerie volksvlijt van het fabrijkwezeri en van den handel 1.° als geoefende en geleerde bouwkundigen theoretische en' practische werktuig- en scheikundigen. Terwijl eindelijk het onderwijs de strekking beeft, om 2." in alle ■wetenschappen en hoofdvakken (lie tot liet beoefenen van èeneri voordeeligen handel kunnen leiden bekwame héden te vormen. Het onderwijs zal in 4 jaren zijn a'fgeioopen. Het getal der toe te laten kweekelingen is onbepaald. Ieder Nederlander, 16 jaren oud en de noödige kundigheden hebbende, óm delessen met vrucht te kunnen volgen zal, onder betaling eerier jaartijksche bp rage worden opgenomen. Teil blijkedat de kandidaitëri de vereischte kundigheden (waaronder hals belmoren dé stelkunsttot en met dé vergelijking van de 2a° magtde meetkunst tot en met de ligchameri de vaardigheid om eene behoorlijke schets of omtrek-teekening uit de hand te kunnen maken) bezitten zullen zij een examen moetén afleggen hétzïj 'te Delft ten overstaan der professoren van de akademie, hetzij in de 'provinciën bij de daartoe aan te wijze ri personen. Door het bestuur dér akademie zal niét worden voorzien in de woiiing en het verder onderhoud der kweekelingen maar door tuSschenkomst Van het ktedè'lijk bestuur zal gezórgd worden voor Eet verkrijgbaar zijn van kost en woning bij de ingezetenen. GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Volgens een dezer dagen t'è Londen uitgegeven geschriftzouden de Waldenzen in de valeijen van P'iemont sedert eenigen tijd 'aan nieuwe vervolgingen van de zijde der 'salrd'ibfsche regering zijn blootgesteld. De generaal LevaSssur heeft deh komma'ridant Arriglamét wien hij iri. Algerie twist had gekregen tè Marseille in één tweegevecht doodgescho ten. De 'kosten van het.proces van G'uchisse'l worden op 25,000 fr. berekend'. Dé prins van Beijerén heeft Pompèji bezocht, en de ó'nder- aardscho gewelven met fakkellicht doorlooperi in Welken do inwoners gevlugl waren toen die Stad werd bedolven. Bij het opgraven vond men de geraamten van 18 personen waarbij 'de huisvrouw met hare dochters zóo als men zulks 4an dé gouden sieraden konde zien. Nog staan de wijnkruiken op dezelfde plaats waar de eigenaars dezelve voor 1800 jaren geplaatst hebben. Levie Salomon de Haan, te Amsterdam en Jan l'ukens, te Winschoten hebben hunnen 100""° verjaardag ge vierd. De geschillen tusschen Griekenland en Turkije hoopt men langs den weg der diplomatic gehéél bij t'e leggen. Te Parijs zijn van da 1850 straten thans 1090 met gas vellicht. Eén dwartwind aan de Kaap-de-Goede-Hoop heeft het dak van eenkavalleriestal geligt. Mehemcd-AK heeft dé vermindering zijns legers tot op 20,000 man uit gevoerd verscheiden oorlogschepen laat hij britwapenen om dezelve voor den koophandel te bezigen. In Pruiksen zal eerlang eerte alge'meene kollèkte in de evangelische kerken plaats hebbén tot het bijeen brengen van geldenóm te Jeruzalem eeri hospitaal voor hulpbéhóevèiide Evan gelische reizigers alsmede eerie leerschool daar te stellen. Beidé deze inrigtingen zullen in verband staan fnet hét te Jéruzaïem gèvéstigdé Protestantsche bisdom. Volgens brieven zoü de turksche regering zich stellig tegen de vestiging van bovengemeld Bisdom verzet hebben waarvan haar zelfs geene officiële kennis zou zijn gegeven ert die zij ali eene schending vari haar oppergezag in Syrië aanmerkt. In Frankrijk heeft dé minister van hinnerilandsche zaken een duister tafereel opge hangen van den tóestand des lands en de noodzakelijkheid betoogd om krachtdadige maatregelen te nemen ten einde de goed? orde té hand haven. Bij de jóngsii beruchte volktelling in Frankrijk hebben 126 gemeenten tegenstand geboden. De berigten uit,Algerie luiden zeer gunstig. Abd-el-Kaders gezag in het westen van die landstreek denkt trien eerlang geheel te zullen fnuiken. Ook in het.fransche departe ment van Pus-de-Caiais hebberi zich wolven vertoond. Een dérzeiveti moet in de gemeen te Hebu terne een kind hebben geroofd en verslonden. In de kamer,der hessen-da rmsladsche.afgevaardigdenis doore,enigeiedeit éen voorstel ingediend strekkende tot het bemoeijelijken van huwelijken, van behoeftige lieden ten einde hierdoor de toenemende armoede eeniger-1 male tegen te gaan. Op de rivier de Loire is dézer dagen een ver schrikkelijk ongeluk gebeurd. Do stoomboot Ie Riverain, die van Nantes op Angers vaartwas vóór Ancenis liggendetoen eensklaps de ketel sprong zonder dat méri gissen kari Welke de oorzaak daarvan geweest zij. De drie machinisten eh stokers zijn dadelijk dood gebleven en hünne lig— cliantèn jammerlijk verminkt. Bovendien zijn riog 25 pcréorien getrof fen waaronder er 9 zijn die in eenen warihopendert toestand ver- keeren. De beroemde luohtreizigster mevrouw MargUt, die meer dan' 12, en daaronder sommige hóogStgevaarlijke reizen gedaan heeft is in don ouderdom van 63 jaren, overleden. Gedurende het jaar 1841 lijn door de Sond gepasseerd 14,735 schepen zijride 968 minder dan in het voorgaande jaar. Onder deze 14,735 bodems komen 970 rieder- landscbe voor zijnde 20 meer dan in 1810. In het afgeloopen jaar zijn op de spöörwegèn in Bélgie 2,628,208 reizigers vervoerd en hebben do ontvangsten op die wegen 4,116,693 fr. bedragen. Beide de getaleri zijn grooter dan in eenig vroeger jaar. De belgisohe Indépenlani deelt pellen brief medé geschreven door dén gëperisiorieerden nedèrlandschen luitenant-generaal baron van Geen, aari eérien hóofd-olliciar Vari het brus- seisché garnizoen wet wieri hij in Oost—Indië gediend heeft. In dewej brief keert de generaal hdn Geindie 50 jareri vereercnSwaérdigen dienst telt, met vefontxvanrdiging de lasterlijke geruchten vari zie'n af, weikei tè zijnen opzigte warén verspreid gewórden met betrekking tot het kont- plöt. Oostefirijk bézat in hét jaar 1837 éen aariia). van 793 steden 2290 ritarkvlekkeri 67,679 dorpen en 5,177,862 huizen. Té Kop- 'e mede- vefe. °f 8 rijksdaalders jaartijksche hetoldiginij genieten anderen hébben slechts orri den' derden dag vrije tafel hij de hoeren en de arideie dagen niets. Iri Pruissen is er Sprake Van 8e invoering van geestelijke geregtshoven voor gévallen waarin de echt betrokken is. In het koningrijk Polen nemen de taken vah dag tot dag een meer ruSsisch aanzien aan. Z. M. de koning van Pruissen is de derde pruissische monarch, die lol ridder der orde van déri Kousenband is aangehomen. Tusschen den schach van Perzie ëri het hritscho gonverneriient is éèri handeltraktaat gesloten. De heer J. Pierótop reis naai' Japan is in China door eenen zonne steek getroffen eri daaraan Overleden. Te Haarlem is eep Huis en te Dokkttin éèri peluioién afgebrand: Door het harde malen schijnt deu

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1