ZIERIRZEESCIIE COURANT. BESTUREN ËN ADMINISTRATIEN. bekendmaking. NIEUWSTIJDINGEN. Dingsdag A.o 1842, den 1 Februarijo am Achtervolgens art. 3 van Zijner Majesteits besluit van den B Ja nuari) 1831, n.° 68, Staatsblad no. 2,) heeft Zijne Excellentie de Heer Minister van Financiën bij resolutie van den 27 Januarij 1842, bepaaldde prijzenbet opgeld daarónder begrepen waarvoor de Kollekteurs, SpiitterS en Débitanten der Koninklijke Nederlandsche loterij, de loten en gedeelten van dien, Vóór de derde week dér trekking van de laatste klasse der 185,le loterijzullen mogen uitge ven te "weten Geheele loten Halve Vijfde Tiende Twintigste Verkóop f 83,00 - 41,50 - 16,60 - 8,30 - 4,15 Bij Verhuring Geheele loten 45,00 Halve 22,50 Vijfde 9,00 Tiértde - 4,50 Twintigste- 2,25 Wordende de belanghebbendeh hij deze herinnerd, dat hij voornoemd artikel van Zijner Majesteits besluit uitdrukkelijk is vastgestelddat de KollekteursSplitters en Debitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage Voor net publiek beschikbaar te hebbèn. Zierilczee, den 31 Januarij 1842. Voor den Staatsraad Gouverneur van de provincie Zeelabd Dé Burgemeester der Stad Zierikzee, DE CRANE. De COMMISSIE voor de Onderlinge Waarhorg- Vereeniging van Arbeiders en Werklieden te Zierikzee. Aan derzelver Stadgenoöten Toon in het afgeloopen jaar binnen déze Stad de vorenbedoelde inrigting stond te worden in werking gebragtheeft de Commissie, op daartoe bekomen magtiging van het Stedelijk Bestuur zich tot de meèrgegoede Ingezetenen dezer Stad gewendzoowel tot bekoming van een don gratuit, ten einde ëen Fonds té zamen te stelleli, om daaruit op éene blijvende wijze in de kosten dezer inrigting te voor zien als tot verkrijging van jaarlijkschè bijdragen daartoe strekkende. Intusschen hebben deze pogingen weinig aan de verwachting beant woord en is de Commissie ter naauwernood in de gelegenheid ge weest de haar van regeringswege opgedragene taak om de hier be doelde inrigting in werking te brengen eenigérmate té volvoerenver mits de haar toegezegde bijdragen slechts eehe jaarlijkschè opbrengst van f 60 opleverden. De Commissie is echter overtuigddat alleen de onbekendheid der zaakwelke uit haren aard nieuw en ongewoon isvelendie het hnders met den welstand der mindere standen Welmeenen heeft te ruggehoudenom, door eene geldelijke bijdrage, aart deze zooveel be lovende onderneming hunnen bijval te schenken en kan niet anders dan Vastelijk gelooven dat haar ruimer Ondersteuning zal tebéurt vallen Zoodra de aard en strekking dezer zaak méér in deszelfs bijzonder heden zal worden gekenden eenige uitkomsten konde worden me degedeeld van hblgene met zulke geringe middelen reeds verkre gen is. Met dat Oogmerk heeft de Voorzitter dér Commissie in den Zèeuw- schen Volks-Almanak van hét loopende jaar een berigt én Verslag doen plaatsen Waarin de heilbedoelende strekking dezer inrigting in eenigé bijzonderheden is voorgedragenert acht de Commissie het niet ongepastde uitkomsten kenbaar te makendie het eerste proefjaar reeds heeft opgeleverdten einde daaruit te doen beoordeelen wat men vo'or het vervolg zal mogen verwachten indieh de meergtgOede Ingezetenen dezer Stad haar beter mogten ondersteunen en behulp zaam zijn. In den afgeloopen zomer hebben in het geheel 46 personen aan deze Waarborg-Yereehiging deelgenomen. Tan dit getal hebben twintig de Voile bij het reglement bepaalde wekelijkschè inlage in het fonds ingebragten deze personen zul len nuvan half Januarij tot half Maartnaar gelang van de grootte hunner huisgezinhen, f 2,25, f 1,50 of f 0,75 's Weeks uit het fonds genietenen dus eene meerendeels door vlijt bespaarde toelage ontvangen in een tijdperk dat genoegzaam alle arbeid stil staat en dé behoeften dus groot zijn. Dé andere zes en .twintig deelnemers ofschoon niet ten volle de door het reglement gevorderde inlagen in. het fonds gebragt hebbende, heb ben echter voor het gróótste gedeelte zooveel ingebragtdat zij ge durende het genoemde tijdperk beduidende wekelijkschè toelagen zul len bekomenbedragende het gezamenlijk bedrag der döor de deelne mers gedane inlagen de niet onaanzienlijke som van f 278,80 welke met de bijdrage uit het fonds nu invoege voorschreven wordt te ruggegeven. Het blijkt dus, dat reeds gedurende dit eerste jaar zes en veertig buisgezinnen van minvermogenden onder ons door middel dezer inrig ting in dit strenge jaargetijde belangrijk worden ondersteund terwijl méh hier nog bij kan voegen datdoor voorspraak Van de Commissienu eens sommige arbeiders gedurende het zomer-sai- zoen aan werk zijn geholpendan weder derzelver kinderen op de Armschool en de Katoenweverij zijn geplaatst, of de huisgezinnen van sommige behoeftige deelnemers aan het Gezelschap Dorkastot bekoming van kleedingstiikkén zijn aanbevofen; Wie ziet niet iti, hoe gesphikt deze inrigtiug uit haren Wfd Woj- deu kanom de steeds toenemende armoede in onze Stad tekeer te gaan en welke gezegende uitwerksels zij zal kunnen opleverenin dien slechts aan de Commissie de middelen worden verstrekt, om ze in ruimer Werkkring uit te breiden? en dat daartoe de gelegen heid niet zal ontbreken daarvan houdt zij zich overtuigddaar zij na een zoo kortstondig bestaanondef de persohen voor welke zij bestemd is, steeds meeV en meer op hare waarde geschat wordten de verkregene uitkomsten niet missen kunnen tot navolging aan to sporen. Doch daartoe is het dan ook nóodigdat de Commissie ruimer worde ondersteund, en ieder, die het eenigzins kan, naar Vermogen medewerke een meer belangrijk fondstot bestrijding van de bij drage, die aan de inlagen der deelnemers worden toegevoegd, en van de ondersteuningendie beloofd zijnis onvermijdelijkwant moet de Commissie zich vergenoegen niet hare tegenwoordige inkomsten dan zullen alle personen die zich voortaanbuiten de reeds aange- nomene, tot de deelneming zullen aanmelden, wegens de beperktheid van onze middelen moeten worden afgewezenen dus daardoor ver hinderd wordeftdat deze nuttige inrigting op Oené eenigzins vol doende Wijze aan haar döel beantwoorde-. En dit kunt gij niet verlangenIngezetenen dezer Staddia nimmer achterlijk waartom iets goeds en nuttigs tot stand te bren gen gij kunt niet wensohen >- dat deze inrigting aan welker wel- gelukken men nu niet meer behoeft te twijfelende feerste van dien aard in deze Provincie en zoo geschikt tot eené weinig kostbare ondersleuning der behoefte in den Winter bij Zulk een groot getal minvermogenden onder ons, zich tot dit veertigtal bepale, en het begonnen werk slechts ten baive verrigt worde! De Commissie wenscht daaromonder welmeenende dankbetuiging jegens diegenendie haar door hunnë giften in staat gesteld hebben reeds dit goede te stichten, deze heilbevorderendé inrigting nader aan te bevelen aan allendie vroeger met dezelve niet genoeg bekend waren of aan derzelver welgelukken hebben getwijfeld; aan allen, wier vreugde het is weldadigheid te bewijzen en den nood der hulp behoevenden te verzachtenaan alle welgestelde Ingezetenen in het algemeen, die in de gelegenheid mogten zijn, de bedoelingen der Commissie door eénigé giften of door hunne medewerking in de hand te werkenzij wil de werkbazen landbouwers en hoofden van werk dadig® inrigtingen onder ons hebben verzochtniet alleen de deel neming in dit fonds aan hunnë werklieden en arbeiders, die niet den ganschen Winter door kunnen in het werk gehouden worden aan te raden, maar ook hen daarin, door inhouding op hun loon, be hulpzaam te zijn, opdat langs dien Weg dé hulpmiddelen, waar over de Commissie zoude kunnen beschikken eene gewenschte hoogte hereiken, de deelneming hoe langs hoe meer zich uitbreide, en alzoo deze inrigting onder biet oppertoezigt der Stedelijke Regering werk zaam en door de algemeene medewerking geschraagd tot eenig blijvend en wezenlijk nut dezer Stad moge verstrekken en de belanglooze po-1 gingen die de Commissie niet ophouden zal daartoe aan te wenden, hoé langs hoe meer bemoediging en ondersteuning erlangen mogen. Zierikzee, den 29 Januarij 1842. De Commissie voör de Onderlinge Waarborg- Vereeniging Van Arbeiders en Werklieden A. MO ENS van BLOOIS. Ter ordonnantie van dezelve, S. G. NA UT A van der GRIJP. _rrl_|^-l' yI I mm G R O O T-B RITTANNIËN; LONDENden 26 Januarij. Z. M. de koning vdn Pruissen is den 22 des namiddags, aan boord van de stoomboot Firebrand welke vergezeld werd van de Lightningvan Östende te Greenwich aangekomen en daar met veei plegtighèid ontvangen. Z. M. werd opgewacht, en verwelkomd dooi' Z. K. H. prins Albert, dén hertog van Weïlingtohwelke met bijzondere hartelijkheid door Z. M. begroet werdden admiraal Stopförd en andere aanzienlijke personen. Na een kort- oponthoud is de koning, met prins Albert, naar Windsor, het verblijf van H. M. gereden, Het ontwerp oin dén koning van PruisSen bij den overtogt van Östende le doen begeleiden door een klein éskader oörlbgsohepen is niet ten uitvoer gebragt uit hoofde van het ongunstige weder hetwelk het in zde steken der Schépen verhinderdeof Onraadzaam maakte. Dé voor hët bedoelde eskader bestemde vaartuigen te Weten een linieschip en drie fregatten hebben aan deh ingang dér Theems post gevat ert Z. M. bij bet voorbijvaren begroet. Gislereö, heeft de doop van den prins vdn Wallisin de S.' George- kapel te Windsor niet veel plegtigh&id plaats gehad. Behalve II. M.. en boogstderzelrer gemaal prills Albert, beheVfens de leden van het koninklijke geZin warén in dè eerste plaatsals doopgetuigen daarbij tegenwoordig de koning van Pruissen en prins Ferdinand van Saksen-Cohurg. De kerkelijke dienst en de toediening van den doop is verrigt d'oör deh aartsbisschop van Canterbury bijgestaan door den aartbisschop van York èn de bisschoppen van Londen en Norwich. De piegtigBeid op zichzelvfe zóo verheven scheen op alle aanwe zigen één diepen indruk te maken. De jeugdige pfinSde vermoe delijke opvolger op den troon vari dit magtige rijk, heeft bij den doop de namen van Albert Eduard bekomen. Naar het schijntzal hij gewoonlijk Eduard genaamd Worden j ten minste zoo wenscht

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1