ZEETIJDINGEN. ADVERTENTIEN, *fcrt. Tfï. Bij wijziging in zóóverre Van art. 4 van 'het 'rcgleinent A behóorëniie 'bij 'de vwet van'd^n 3-April li8o6, zullen dó huisonderwijzers en de huisonderwijzeressèn i<? 4i"urine1 eigen 'huizen, of in de liuizèn van anderen, aan 'niet meer dan hoogstens vij-f leerlingen 'te gelijkértijd onderrigt mogen geven in zoodanige gedeelten van het lager onderwijs, bij art. i van het voornoemde reglement omschreven als ivaarvoor zij de algemeene en speciale toélating verkregen hebben, ten ware evenwel, dat zich in écn luisgérin een grooter aantal kinderenmits tot hetzelve behoorende. mogt bevinden. Onze minister van binnenlandsche zaken is belast met de uitvoering'vfcih dit besluit, 'waarvah ïiftchriftèh'zulléh worden'medegedeeld aan hét'departement voor de Hervormde enantjereèerediensten en aan dat voor dfc zaken'van den Itoomscli-Katholijken ee'redier.st, tot informatie en narist voor zoo veel ieder aangaatalsmede aan den raad van state en hetwelk in het Stauisb/adza\ worden geplaatst enz. Bij de toezending van dit besluit aan de gedeputeerde staten diir pro vinciën zijn dienaangaandebij eene circulaire van i. exc. den minister Van binnenlandsche zaken, eenige toelichtingen gegevendie wij nader zullen mededeelen. Naar men verneemtbeeft de directie der Nederlandsché Han- Vlel-Maatschappij den kapitein G. Fabius vereerd met het geschenk van een kostbaar gouden zakuurwerk en ketting en zulks ten gevolge der kloekmoedige handelwijs op de laatste tehuisreis van het schip Christina Agatha, toen hij -dat Schip met slechts 3 -matrozen en 4 jongens, 'welke van de 32 man der equipage alleen gezond waren gebleven ic Gowes heeft binhengebragt. 'GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTËN. De Zuider-Zee was den 12 dezer zoo ver toegevrozén dat de gemeen schap van de overijsselsehe kust met Schokland over het ijs Werd onder houden. Men rekent, dat de 34 stoömbooten wélke d'èn Rijrt b'èVa- rén gedurehde het vorig jaar omstreeks 730,000 personen hebben ver voerd. De verbeteringen en verfraaijingen op verschillende plaatsen in Amsterdam worden met goed gevolg voortgezet. De Spaarkas te Parijs heeft in 1841 aan inleg en interessen ontvangen de zeer aanzien lijke som van 40,041.548 franks. Óp den 1 Januarij 1842 was zij aan 134,843 inleggers schuldig eene som van 83,485,427 franks. Van de 134,000 deelnemers zijn 90,000 werklieden en dienstboden. Een gé- dicht vervaardigd ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der inet dé scheVeni'ngsche pink de Vrouw Pieternellti omgekomen visschersheeft opgebragt de aanzienlijke som van 345. In het Haagsche bosch heeft «en adjunct-commies bij het departement van marine zich, door middel Van een scheermeshetwelk hij daags te voren bij een instrumentmaker had doen slijpen den strot afgesneden. De engelsche Courier hoopt dat de jaarlijksche toelage van f 252.000 aan den koning van Hanover «li 72,000 aan deszelfs zoondoor het parlement zal worden ingehou den aangezien duizenden van ellende vergaan. Op den 1 Janliarij 1842 was te Londen voorhanden 29,702.751 ponden thee. Op dé Sandwich- en Yrieuden-Eilandenheerschen de kinderpokken. Te Rome is de vaccine weder in werking. Carthagena is nog steeds belegerd; de bevolking had veel te lijden vaö den honger. Den 13 dezer is te 'silage Catharina Kok, huisvrouw van Abraham van Noorl, bevallen van een kind met twee hoofden twee halzen en vier armen. De bevallené is niet geheel huiten gevaarhoewel er veel hoop is op haar behoud. Re- den van godsdienstigen aard beletten öm dit lijkje ten dienste der ont leedkunde af te staan. Dezer dagen zijn in verschillende graafschap pen van Engeland onderscheiden hoog bejaarde lieden overleden van welke twee vrouwen bijzondere vermelding Vcrdiehen de eene waarvan, te Landwit Major 103 jaren telde terwjjl do anderete Kóchestone woonachtig, den ouderdom van 104 jaren bereikt heeft, Van de eerste wordt bijgevoegd dat zij, een jaar voor haren dood, nog zéér klein schrift, zonder behulp van een bril, lezen kon. De belgiSche regering zit met het fameuse orangistische komplot erg in het naauwzij kan maar geen bewijs hoegenaamd vinden dat het hollandSche gouvernement er eenig deel aan heeft. Daar men nu in den beginne van die zaak zoo veel op- bef gemaakt heeftis men beschaamd dat de geheele geschiedenis met een' sisser zal moeien allóopen. Te Londen isnnder een groote toe loop der volksmenigte in de munt hinnengebragteen gedeelte der uit China aangevoerde geldswaarde. Deze schat bestaat uit kleine staven en stukken zilver, ter waarde van 550,000 p. st.en was gepakt in 100 kisten. Meri zat er gemunt geld van inaken. Te Weenen zijn met het nieuwejaar nieuwe banknoten in omloop^gehragtdie van papier vervaardigd zijn dat nog nimmer tot soortgelijk doel gebezigd is én zoo sterk dat men aan eene reepvan eene halve el ongeveer een last van 35 pond kan hangen zonder dat de reep breekt of scheurt. Te Pa rijs zijn eenige personen in hechtenis genomen dié aldaar valsche pruis- sische bankbiljetten vervaardigden. Te Nijmegen heeft dezer dagen zekeren A. Engelen zijne vrouw om het leven gebragt. De daderdie de vlugt had genomen is onder Ubbergen gearresteerd. Men zegt dat in den verwenschten genever, gepaard met gedurige huiselijke twis ten wederom de oorzaak van het ongeval moet worden gezocht. Het huis Rothschild te Londen is aangeschrevenom voor den koning van Pruissen, gedurende hoogstdeszelfs verblijf in de britsche hoofdstad, 100,000 fridrichs d'or gereed te houden. De handel in steenkolen tusschen Belgie en Nederland is tegenwoordig uitermate levendig. Te Arnhem zijn 5 boerenknapen, allen beneden de 20 jaren oud gevanke lijk hinnengebragt, beschuldigd van zich in den avond van den 1 dezer te Putten te hebben schuldig gemaakt aan gewelddadige aanranding en schandelijke kwetsing der eerbaarheid van een dienstmeisje aldaar. Door de merkelijke toeneming der armoede in de Ylaanderens, is bij som migen aldaar de wensch gerezen, om te herstellen de koloniën van wel dadigheid welke door de nederlandsche regering voor de zuidelijke pro vinciën waren opgerigtdoch sedert 1830 te niet gegaan zijn. Dezer dagen zijn twee ionge liedenwelke op het punt stonden om bruidegom en bruid te worden onder de gemeente Hilligersberg (Zuid-Holland) dood van onder het ijs uit de plassen opgehaald. Van onderscheiden kanten verneemt men dat er bij de jongste vorst weder zeer vele onge lukken op het ijs gebeurd zijn. Te Middelburg en Goes zijn dezer da gen door de heeren Belcke, Botgorschek en Labrand groote bazuin- ea orgel-concerten gegeven welke niet slechts aan de verwachting voldaan, maar dezelve ver overtroffen hebben. Uit Baarn deelt men het volgende treffende geval mede; «Den 11 dezer viel een man die in de nabijheid van den Baarri- schen dijk over den Eem wilde gaan, in dezelve. Ongelukkig had hij juist de plaats gekozenwaar een zoogenaamd windgat slechts met één nacht ijs was bedekt en door de gevallene sneeuw niet té onderscheiden was. Hoewel men spoedig hulp bood had hij er toch zoo lang ingelegen dat hij Voor dood opgehaald werd. De lijder, die reeds zoo gezwollen «ndoor het ijs gewond onkenbaar waswerd in eene slede gezet en naar een der huizen aan den Baarnschen dijk gebragt, aldaar opgenomen. In het leven teruggebragt én het be bloede 'gèzig't :afgewassch'en zijnde, bleek hét, dat de lijder-de vader 'van de vrouw was, in wiens huis hij als een onbekende was Opge nomen. Een ieder zal gemakkelijk gevoelen het treffende van het ooge'fiblikdat de vrouw den uitroep deedO God het is mijn vader! »Dezè man, C. Versteeg genaamd, is woonachtig te Weesp. Hij had te Nijkerk zijne familie bezocht, en 'wilde, v-oor hij naar huis terugkeerdezijne dochter die gehuwd isen aan den Baarnschen dijk woont, bezoeken." Het stobmfregat Devastation, met den nieuwen bisschop van Jeru zalem en zijne familie aan boord., heeft, na,een zeer'gevaarlijken togtop kersdag Malta bereikt, en zou den 1 januarij de reis naar Palestina voortzetten. De dagbladen behelzen thans een op hoog gezag pübliek gemaakt stukwegens de oprigting van het protestantsch bisdom te Jeruzalem. Hoofdzakelijk zijn dé daarin vervatte bijzonderheden wegens de aan leiding daartoe, het traktement van den prelaat enz., reeds vroeger medegedeeld'. Men fnerk't daatin echter eenige zinsneden 'op die over het doel nog nader licht Verspreiden. «Billijk mag men hopen (zoo heet het onder anderen)'dat hetortder den Góddelijken zegen lot •eene vereischte eenheid van tucht, zöowel als van leer, tusscbert de engelsche kerk en de minder volkomen iugerigte protestantsche kerken van Europa leiden zalterwijl het tot middel zal strekken om vriend schapsbetrekkingen aan te knoopen tusschen de vereenigde kerk van Engeland en Ierland en de oude gemeenten van het Oostendoor die te sterken tegen de onwettige veroveringen van den roomschén stoei. Tevens zal het schouwspel eener kerk van dwalingen en on volkomenheden bevrijd, in de heilige stad gevestigd, en een zuiver geloof, in vrede, en eenigheid des geestes, bewarende, de aandacht der joodscbe natie door de geheCle wereld tot zich trekken, en een middelpunt geven aan de afzonderlijke pogingen die tot hare bekee ring worden aangewend-." Voorts blijkt nog-, dat te Jeruzalem een kerkelijke leerschool zal wor den gesticht hoofdzakelijk bestemd voor de opvoeding van joodsché bekeerlingenmaar in welke ook die uit de Dfusen en andere hei— densche volken alsmede laten de fondsen zulks toeoostcrsche Christenen zullen opgenomen worden, met bepaling echter, ten öp- zigtè der leden van de orthodoxe grieksche kerkdat déze tot hunne opneming de schriftelijke vergunning hunner geestelijke overheden moe ten overleggen, en niet dan tegen, betaling toegelaten zullen worden-. MIDDELBURG-, dèn 14 Januarij. Volgens den staat van geboorte en sterfte, Opgemaakt bij dëh burgerlijken stand alhier, zijn in het jaar 1841 geboren 284 kinderen van het mannelijk en 290 van het Vróüwejijk geslacht, 'te zanten 574, waaronder 53 in onecht; overle den 175 personen van het mannelijk en 230 van het vróuweljjk ge slacht, te zapten 405, waaronder echter niet begrepen zijii 38 dood geborenen, bfenevens 18 elders overledene personen; er zijn 118 hu welijken voltrokken en heeft éérie echtscheiding plaats gehad. Naar wij vernemen heeft onder de gemeente Koudekerke hét treurig voorval plaats gehad dat het lijk van een tuinmans-knecht Ontdekt is, die bij het schaatsenrijden door het zwakke ijs is heen geschoten, en alzoo, dair hij alléén was, zijii leven heeft verloren. ZiERlKZËË den 17 Januarij-, In het afgelöopeii jaar 1841 zijtl te Vere 45 zeeschepen ingeklaard en 63 uitgeklaard. In het afgeloopen jaar zijn de reedé van Vlissingeri gepasseerd 2751 zeeschepen, als 1417 binnengekomen en 1334 uitgezeild. Het schip Middelburgkapt. Roodefkerk, van Middelburg naaf Batavia en Japan te Macao met schade binneugeloopfin zoude Ver moedelijk afgekeurd worden, BROUWERSHAVEN -, den 17 Januarij. Binhengekömëh de schepen Ëtrnh'afd Hè'rlog van Süxen-Weimarkapt. P. II. Hazewinlcel Van Batavia naar Dordrecht Antho'aijkapt. JF. Klomp, JS'eder- waardkapt. 31. DMeijer, beide van Batavia, Maria Beer lakapt, Hl Tap, Van Liverpool, En Martha Elizabethkapt, J.J. Koster Van Marseille alle vier naar Botterdam. Heden beviei voorspoedig van een' welgeschapen ZOO N J. L O K K E R geliefde Echtgenoot van ZtËRIKZEE, den 17 Januarjj 1842. J. J. MEIJER. Heden beviel voorspoedig van eene DOCHTERMARIA ANNAGÈERLING, Echtgenoot van ZiërikZee, J. T. van BOB RENDAM, den 17 Januarij 1842, Apotheker. Op den 16 dezer overleed te Amsterdam, onze vëel geachté Grootmoeder, Mejufvr. SO P Hl A van W A SS EN AA R Weduwe den Heer W. DanOkquart in den ouderdom van bijna 93 jaren. M, de L O O Z E Jz,Apotheker. S. W. van WASSENAAR de LOOZE, geboren Dakokquaih, Eenige kennisgeving VERKOÓPlNG, ten overslaan van den Notaris M.' J. J. ERMEBINS, op Vrijdag den 21 Januarij 1842 's morgens ten 10 ure, op Mort-Plaisironder Noordgouwevan circa 2 Bunders zevenjarig ESSGHEN en ELZEN HAKHOUT, en een aanzienlijke partij D R O O G H O U T, beslaande in KNOB- SEN, BLOKKEELHOUT en MUTSAARD. De Notaris M.' C. van der LEK DE CLERCQ zal, op Maandag den 24 Januarij 1842, des morgens ten 9 ure, ten verzoeke van den Heer M.' J. W. D. van DONGEN, op de Buitenplaats IJpenhotennabij de Stad Zierikzeêpubliek presen teren te verkoopeö eene partij ELZEN enËSSCHEN HAK HOUT, benevens eenige POPULIEREN BOO MEN. TE ZIERIKZEE, Bij DE WED. A. DÉ VOS EN ZOON, STADSDRUKKERS,.

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 2