ZIEÏIÏ&Z EESCIIE Vrijdag A.0 184*2. GOüRANT. den 14 Januarij* HL» 4. BESTUBEM EN ADMINISTRATIEN. OPENBARE VERKOOP1NG. De OPPERSTRANDVONDER beoosten de ScheldePro vincie Zeeland, als daartoe behoorlijk geautoriseerd zal in het openbaar verkoopen 1." 16 Balen B 00 MWOL, 70 vaten H A R P U I S waar van de merken onleesbaar zijn, én een partij DUIGEN, hoogstwaarschijnlijk afkomstig uit bet Schip DE C A T H A- JJ IN A Kapitein ME LEE M. POT, van Peliel-A; geko1 men van New-York en bestemd naar Rotterdam. en 2.° Dè O V R B L IJ F S E L E N Van gezegd Schip. Deze koopdag zal plaats vinden op Dingsdag en Woensdag den 18 en 19 Januarij 1812, in de Gemeenten van KerkwerveBuirgh, Haamstede, Renesse, Eikerzee, 'Duivèndijke en Brouwershaven, te beginnen aan Flauwers bij H E N D B I K HENDR1KSE, des morgens om 8 ure, en Voorts in de bovenstaande Gemeenten, naar de aangegeveiïe volgorde. Wordende intusschen nog opgeroepen de Eigenaren van bovenge melde Goederen oin dezelve in natura te reclameren. Zierikseeden 3 Januarij 1842. De Opperstrandvonder voornoemd W. D. m JONGE. O P N B A RE V R ïi O P N G. De OPPERSTRANDVONDER beoosten dé ScheldePro vincie Zeeland, als daartoe behoorlijk geautoriseerd, zal in bet openbaar verkoopen: De Ovferblijlkeleh van bet verongelukte Zweedsche Brikschip DE FANNY, bestaande in WRAKKEN, WRAKHOUT, TJÜÏGAG1E, KETTINGKABEL, ZEILEN enz. Deze koopdag zal plaats vinden op Dingsdag en Woensdag den 18 en 19 januarij 1842, in de Gemeenten van Haamslede eti Renesse, te beginnen in dé eerstgéirielde Gemeentedes morgens om half tien ureen in de iaatstgemelde den volgenden morgen op hét zelfde uur. Zieriksee, dén 3 Januarij 1842. De Opperstrandvonder voornoemd W. D. be JONGE; De PROVINCIALE GENEESKUNDIGE CÖM- MISSIE in ZEELAND, verzoekt bij déze de Heeren Art. Obst. Doctores, Vvóedmeeslers en Vroedvrouwen in deze Pro vincie, voor zoo verre dezelve niet in bet l!Lc District of in plaatseri woonachtig zijn waar eene Stedelijke Commissie is gevestigd of niet alreeds hunné Verloskundige Tal/ellen over het jaar 1811 hébben in gezonden, om dezelve, voor bet einde der maaiid Januarij 1842, Ié doen toekomen aan de Heeren Leden dezer Commissie, in hun District woonachtig en bij gevolg die van het 2ilc Districtaart den Heer D.p R. C. ERMËRINS, te Zierikze'e; van het 3'10 District, aan den Heer T. PIE TER SE te Goes; van het 4dc District; aan den Heer D.r P. J. HENNEQUIN, te Sluis, én die van het S"111 District, aan den Heer D.r J. J, JANSEN, te Axel; welke Heeren tot. bet ontvangen dier Tabellen gemagtigd zijn. Woédende wijders bij deze Heeren Burgemeesters en Wethouders der Steden en Burgemeesters eii Wethouders of Assessoren der Steden en Ge meenten ten platten Lande in gezégde Districten uiigenoodigd om van nu voortaan aan bovengemelde Hoeren in Welker District zij woonachtig zijn wel té willen toezenden dé jaarlijksché Stateh be trekkelijk het personeel der Geneeskunst-oefenaren in hunne Ge meenten almede die dér gedane vaccination en der aan kinderziekte behandelde personenwaarvan de toezending tot lieden regtstréèks aan deze Commissie elk kwartaal is geschied-. Middelburg, den 11 Januarij 1842. De Provinciale Geneeskundige Commissie in Zeeland Namens dezelve B. de JÓNGE, Voorzitter. de MAN, Jz. Secretaris. NIEUWSTIJDINGEN, FRANKRIJK. PABIJSdeii 8 Janüafij. Z. M. de koning heeft de drie ter dood Veroordeelden Quénisset'Colombier én Brazierlijfsgenade geschonken én de doodstraf voor den eersten veranderd in deportatievoor dé beide anderen in altijddurendèn dwangarbeid. Men merkt daarbij op dat de beide laatsten die niet geschoten hebben zoo als Qüénisset, maar die hiet zoo bereidwillig zijn geweest om de waarheid te open baren in deze de zwaarste straf is te beurt gevallen. Men verneemt stellig dat de pogingen om dett koning vari Pruissen te bewegen hoogstdeszelfs terugreis, over deze hoofdstad te doen nemerimislukt zijn. Z. M. zou de reis over Holland nemen. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 11 Jahüarij. Den 2 dezer heeft Z. M. een besluit genomen betrekkelijk het lager onderwijs,- hetwelk in ons volgend nummer zal worden medegedeeld. Z. M. de koning heeft bij besluit van den 8 dezer; bepaald dat er zoodra mogelijk zal worden opgerigt en te Delft gevestigd y eene koninklijke akademie ter opleiding van burgerlijke ingenieurs y zoo voor 's lands dienst als yoor de nijverheid en van kweekelingen voor den handel. Deze inrigting zal staan onder de bescherming van Z. K. H. den prins van Oranje en onder het beheer van den minister van binnenlaodsche zaken terwijl de staatsraad in builengewoheA dienst, A. Liphénsbenoemd is lot directeur van deze .akademie. Alen verzekert, dat bet Z. M. den koning behaagd heeft, hoogstdeszelfs tWèe oudste zonen HH. KK. HH. de prinsen vim Oranje en Alexanderte benoemen tot grootkruisen der nieuwe orde van de Eiken-Kroon van Luxemburg. Men leest in de Staals-Courant van heden: «De minister van hinnenlandsche zaken maakt hekenddat naardien er voortdurend eene menigte verzoekschriften bij hem inkomen omzonder daarop aanspraak te kunnen, maken, een pensioen of eene gratificatie uit 'srijks schatkist te erlarigori, daaraan eens voor altijd 'geen gunstig gevolg door hem kan worden gegeven. «Be schatkist is geen diakonie-bestuur. De wet zoowel als de toe stand van 'srijks financiën, eiscben gebiedend, om de tallooze aan zoeken van opgenüëmden aard te doen ophouden. Het rijk kan nim mer worden aangesproken voor dienstenuitsluitend in het belang eener gemeente, eener provincie, of eener bijzondere instelling bewe zen. Requested om bij wijze van gunstbetoon onderstand te ver worven kunnen alleen dan in aanmerking komen wanneer het ver- rigtte meer bepaaldelijk tot nut van bet algemeen strekte, en geheel buitengewone omstandigheden, van den wil des verzoekers onafhanke lijk oorzaak waren dat hij niet in de termen Van pensioen viel." Gisteren morgen zijn door den commissaris P. van Wylc de gelden welke door Z M. geschonken zijn tot onderstand van de huisgezinnen der luéf- eh zakdragers uitbetaald ais volgt: aan de vasté bazén én toasters ieder f 7aan de vaste knechts eh meiden van de toosters iéder 5; aan de noodhulpen, volders eh volsters, mitsgaders aan dé voerlieden en al de verdere personen tot de turf markt belioorendè ieder f 3. Gemelde commissaris beeft Z. M. naméns zijne ondérhoorigen schriftelijk Voor hoogstdeszelfs mènsch- lievendé weldadigheid dank gezegd. Men leest in het Handelsblad van gisteren: «Men verzekert, dat de héér Roest van Limburgbékend als boofd-redacteur van de Arnhemsche Courant, door Z. M. benoemd is tot secretaris bij bet nederloridsche gezantschap te Weénén." Het dagblad van Luxemburg deelt thans het besluit van Z, M. den koning groothertog mede, waarbij de ridderorde van do Eikeh- Kroon wordt ingesteld. Het draagt de dagtéekening van den 29 December laatstleden ert daaruit blijktdat die orde bestemd is tot belooning zoowel van burgerlijke als militaire personenvoornamelijk in het groothertogdom Luxemburg en ook van uitstekende kunste naren. Öo koning-groothertog heeft zich bij dat besluit tot groot meester dér.órde verklaard, en levens bepaald dat hét grootmees terschap onafscheidelijk is Van de groóikertoglijke kroon. De decoratie bestaat in eene starsamengesteld uit vier takken van zilverin welker midden geplaatst is eene gouden op eeiieh groen geëmailleerden grond gevestigde W; hoven welke zich de koninkl. groothertoglijke kroon bevindtmet de spreuk van het geslacht van Nassau jemaihtiendrdi; welke kroon insgelijks Vat! goud op rood email is rondom het op schrift is de Eiken-Kroon welke den naam aan dé orde geeft. Het lint dézer nieuwe orde is ligt gewaterd ofanjemet drie strepen van donker groen. GEMENGDE BUITEN- ÉN BINNENLANDSCHE EERIGTEN. Den 3 dezer is onder Ede (Gelderland) door drie manspersonen een slagter uit Holland aangerand, en. van zijnen jas zilveren bórtogie en eentg geld beroofd geworden. Te Hamburg zijn in 1841 aangekomen 3562 schepen. Uit Lej'den wordt geklaagd over de verregaande dron kenschap, die onder de aldaar in garnizoen liggende dragonders heerScht. Hebben aanrandingen en diefstallen zoo Schrijft men van daar, teil min ste dés avonds plaatsde verdedigers van oris vaderland maken er geéné gewetenszaak van om op klaarlichten dagóp zón- en feestdagende wandelende dames, door zonderlinge zwaaijihgen enz. schrik in te boe zemen. [H. B.) Dé tóestand der fabrijken in Engeland iS betreurens waardig. Vele goéde kantoren hebben 30 a 40 pc.1 onder dé waarde verkocht, om geld te bekomen. De Tolk der Vrijheid heeft eene naamverwisSeling óndergaan. Hét is als óf men eeti nieuw, veelbelo vend uithangbord plaatst voor eene oude niet meer gezochte herberg, welke echter niet van kastelein verandert. GC.) De gemaal van de koningin vaii Engeland en drie zijner vrienden hebben zich dezer dagen met de konijnérijagt vermaakt; welke dieren thans in dé omstreken van Windsor zoo menigvuldig zijn dat ongeveer 300 hunner binnen den tijd van slechts, twee uren zijn gevangen en gedood. In de kapel van S.' Qeorgc te Windsor, in wélke den doop aari fieri jongen prins van Enge land zal bediend worden, branden dag en nacht kagchels ten einde daar, des verlangd, de .temperatuur op 65 graden Fahrenheit te kunnen bren gen. Musiapha-pacha is uit KonsUiitinopol rapt troepen naar Syrië gezonden óm den vrede tusschen de Drusen eri Maronitén té herstel len. In Italië lieerschte in liet laatst der vorige maand eene buitenge woon zachte luchtgesteldheid. De dikwerf in dit jaargetijde van de Ap- penijnen afdalende koude en droógc windvlagen waren, tot nog toe uit gebleven. Pe kersdagen zou een bewoner vari het Noorden voor Paschen aangezien hebben. In Spanje begint het eénigzins lichter te wor den. De Franschen in Algerie hebben weder éenige duizende ossen ézels, en schapen gevangen genomen. Inde kersdagen heeft men te Londen acht branden gehad, zijnde vijf. meer dan gewoonlijk. (Door éikahder genomentelt nien to tonden ruim 600 branden in bet jaar.)

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1