ZIERffiZEESCIIE H.« 2. A.* 1842. COURANT. den 7 an nar ij. BESTOREN EN ABMSNISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. «0 BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIEBIKZEE. brengen ter kennis van derzelver Ingezetenen dat tot STADS DANSMEESTER is aangesteld JOHANNES WELTERS alhier die in deze betrekking wordt aanbevolen. Zierikzeeden 31 December 1841. Burgemeester, en Wethouders voornoemd DE CRANE et., 'Ter ordonnantie van de'zelven De Stads Secretaris W. J. F. KROEF. OPENBARE VERKOOP ING VAN BOOMEN. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van de Gemeente RENE SS E zullen, op Vrijdag den 14 Januarij 1842, des voor middags ten tien urein bet openbaar verkoopen eenige op stam staande OLMEN B O O M E N binnen het Dorp van die Gemeente zijnde ook zeer geschikt voor Werkhout. Renesseden 31 December 1841. Burgemeester en Assessoren voornoemd R. STEUR vt„ Ter ordonnantie van dezelve W. van des S T A R P Secretaris.. GROOT-B RITTANNIEN. LONDEN, den 1 Januarij, Op uitdrukkelijk verzoek van H.r M." gouvernement, zal lord Ashburlon zich binnen weinige weken naar de Vereenigde-Staten van Noord-Amcrika begeven met eene bijzondere zending, ten einde, zoo mogelijk, aide tusscben dat land en Grool- Brittannien nog hangende geschillen uit den. weg te ruimen. ERA N K. RIJ K. PARIJS, den 2 Januarij. QuénissetColomhier en Brazier zullen in de gevangenis van het Luxemburg blijven tot na den afloop van bet nieuwe proces, tegen eenige dezer dagen in hechtenis genomenen ten gevolge der mededeelingen door de twee laatstgenoemden gedaan. Het getal dier nieuwe beschuldigden bedraagt elf, en onder bén zouden zich volgens bet geruchthoofden der geheime genootschappen bevinden. Bij nsauwkeurige opmaking is bevonden dat het aantal der genen die'sedert Julij 1830 tot het einde van 1841 om politieke redenen in Frankrijk gevangen gezet zijn meer dan 14,000 bedraagt. BELGIE. BRUSSEL den 3 Januarij. Men rekent-, dat. de aangeklaagden ter zake van het komploltegen het laatst van de maand Januarij voor het hof van assises zullen worden gebragt. Zoo gemeld wordt, is een in de zaak betrokken generaal gehoord op de Volgende zin sneden welke in een' onderschepten brief van hem is gevonden «Reken op mij; ik sta met mijn geheelen troep (meute) gereed." De generaal heeft beweerd dat hij in de meening is geweest dat er van niets is gehandeld geworden dan van eene jagtpartij. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 5 Januarij. De koning groot-hertog heeft eene nieuwe ridder-orde van het groot-hertogdom Luxemburg inge steld de Eilcen-Kroon genaamd. Deze bestaat uit 4 klassen., als' grootkruisen ridders met de star kommandeurs en ridders. Het heeft Z. M. den koning behaagd den heer Alexander Batta met de orde van de Eiken-Kroon te begiftigen en hein tevens Een geschenk van ƒ500 te doen toekomen. Bij koninklijk besluit van den 11 February 1831 n.° 81 was bepaald dat een der nederlandsche oorlogschepen steeds den naam zou voeren van van Speijk, als een blijvend gedenkteeken van den heldendood diens jeugdigen zee-officiers. De korvet, welke sedert 1831 met dien onvergetelijken naam prijkte. was ongeschikt geworden voor 'den aotiven dienst en werd sedert eenigen tijd gebezigd als wacht schip te Soerabaija. In aanmerking nemende dat de naam door zulk eene daad vereeuwigd niet moet prijken op eenen .tot haven dienst verwezenen bodem is door bet departement van marine en koloniën aan den koning voorgesteld en door Z. M. goedgekeurd dat een der te Amsterdam op stapel staande 'en den voitooijing na bij zijnde oorlogschepen thans genaamd de Medusa, zal worden herdoopt de van Speijk. -* Van wege z. exo. den minister van hinnenlandsche zaken warden pogingen in het werk gesteld om den achterlijken staatwaarin de bouwkunst in ons vaderland, in vergelijking met andere' landen zich bevindt, door gepaste middelen weder op te beuren en naar men verneemtis tot dat einde het gevoelen van de verschillende kol- legiën van heeren gedeputeerde staten reeds gevraagd. Men verneemt dot de hoofd-commissie voor de zaken der Is raëlieten aan de groote kerkeraden van dien eeredienst eene circulaire beeft doen toekomen inhoudende dat de genoemde commissie reeds voor lang heeft vermeend dat er middelen behooren beraamd te wor den om te bewerken dat de openbare godsdienstoefening binnen de synagoge op eene meer plegtige wijs worden verrigt, en, met in achtneming van alle doctrimale voorschriften zoodanige verbeteringen worden daargesteldwaardoor alle aanstootelijkheid weggeruimd en orde en stilte gehandhaafd wordenten einde daardoor voor deu godsdienst dien eerbied in te boezemen, welke dezelve vereischten die door ingeslopené misbruiken voor een groot gedeelte schijnt ver loren te zijn. Uit dien hoofde beeft de gemelde hoofd-commissie de kerkeraden uitgenoodigd om in verband met de geestelijken zoo danige veranderingen en verbeteringen te willen ontwerpen als door ben nuttig en wenscheiijk worden geachtom het bedoelde oogmerk te"kuniien bereiken en dezelve vervolgens aan de voormelde commissie te doen toekomen. Blijkens een deswege uitgegeven berigt is te Amsterdam eene vereeniging van kapitalen 21/, percent werkelijke schuld met oploo- pende rente daargesteld onder directie der heeren Kerkhoven en Comp. en onder toeVoorrigt dor heeren jonVh.' m.r F. L. II. J. Bosch van DrakestcinII. Croocke.mil en F. Bendorp. Die vereeniging is goed gekeurd bij koninklijk besluit van den 24 December jl. Haar doel is om ter tegemoetkoming van hen welke zich door de vervroegde verwisseling der uitgestelde schuld teleurgesteld zien in hunne ver wachting van eenmaal hun nominaal kapitaal uitgestelde schuld in een gelijk kapitaal werkelijke schuld te zien overgaan aan de daaraan deelnemer,den de gelegenheid aan te bieden om door middel van op- loopeilde rente welke alleen hij aanzienlijke kapitalen doenlijk is in den kortst mogelijken tijd voor elk kansbiljet en ƒ1000 uitgestelde schuld terug te ontvangen 1000 werkelijke schuld. GEMENGDE BUITEN- EN B1NNENLANDSCHE BEBIGTEN. Te Amsterdam zijn gedurende het jaar 1841 bij den burgerlijken stand ingeschreven 1843 paren gehuwden overleden 7451 personen, geboren 7798 kinderen en echtscheidingen 9. liet zenden van engelsche troe pen naar Chinaduurt onafgebroken voort. Den 30 December zijn tcr van Texel door middel van twee stoornboolcn meer dan 70 schepen naar zee gesleept. Te Trieste was het weder den 22 December, nog zoo zachtdat de kastanje- en appeldoornen niet alleen tén tweedenmale bloeiden maar sommigen daarvan zelfs vruchten droegen. Te Breda zal eene nieuwe synagoge worden gebouwd. Men wenscht te Nijme gen in. plaats van de gier- eene hoepelbrug. De amsterdamsche too- ncellisten zijn p ais voor 40 jaren weêr druk bezig met AhallinoMen- schenken1, en Beróu uj ctt soortgelijke miserere. De helgische luitenant- generaal Daihc is op nonactiviteit gesteld. Op den 17 December II. heeft de weleerwaarde héér B. J. de Loos, Roomsch-Katholijk priester en pastoor te Poeldijkzijn' SOjarigen dienst plegtig gevierd door het houden eener miszijnde het kerkgebouw hij die gelegenheid met groen versierd terwijl de predikant van Monsterde kanton-regter en burge meester van Naaldwijk en vele andere personen bij die plegtigheid tegen woordig waren. Den 2 dezer is te Amsterdam Mietje Salomon Snijders, huisvrouw, van Israel Jacob Hoepelman, bijgestaan door eene vroedvrouw, verlost van vier doode kinderen van het mannelijke geslacht. De kraamvrouw bevindt zich zoo welals zoodanige omstandigheid kan doen hopen doch verkeert in hoogst armoedige omstandigheden. Te Ballijtnacrook (graafschap Wexford) woonden twee zusters die elkaJr nooit hebben verlaten en ook hij elkander zijn overleden en nu begra ven te weten Mary en Anaslastie. Furlong de eene 105 de andere 103 jaren oud. Zij zijn op denzelfden dag genoegzaam op hetzelfde oogenblik gesfeLven. James Frcycrknecht op de glasblazerij te Menhourongh. hij Doncaster heeft eene doodkist gemaakt van het zuiverste glas van duim dik dezolve is 6 voet en 2 duim lang, 24 duim breed en 15 duim diep zij is versierd met een doodshoofd en gekruist liggende doods beenderen van hlaauw glas, en op den grond van dezelve is zijnen naam geplaatst. De beroemde harddraver Ballinkeele, loehehoorende aan den heer Maher te Derby, is aan den heer Dinon te Knigtsbridgevoor 2000 guintjes (ƒ22,000) verkocht.In Koerland heeft men gelukkige proeven genomen mei het zaaijen van ztiunehloemon tusschen erwten en bootten. De hoog groeijende zonnebloemen wordt voor de beide an dere gewassen niet alleen niet hinderlijk, maar dient voor dezelve tot ondersteuning; bovendien geeft de kern eene voortreffelijke olie en de -Stengel potasch. Een jongman vraagt eene echtgenoot met 20,000 (11. B.) Hot aantal armen zoo volwassenen ais kinderen, in de on derscheiden werkhuizen van'Londen, bedraagt thans ruim 40,000, en alzoo bijna 1600 meer dan op het einde van 1840. De graaf van Nas sau h.eei't een servies van 27,000 thalers gekocht. Te Weenen is een uitgebreid genootschap van smokkelaars ontdekt. JBSchiewente Rotterdam heeft met een strop zijn eigen leven ontnomen. De ko- .ning van Beijeren heeft weder eene ilaliaansche reis in den zin. Te Buiksloot heerscht egyptische duisternis. Burgemeester en wethou ders der stad Zwolle loven uit hunne, eigene fondsen eene premie van ƒ1000 uit, ten behoeve van de algemeene armen dier stad, wanneer iemand het bewijs kan leveren dat inert zich vóór het ontstaan van het ongeluk aan de Kamperpoortenhrug aldaar, aan hen persoonlijk of aan het kollegie van burg. en weth. hetzij schriftelijk, hetzij mondeling, over den sl.echten toestand dier brug, of der bruggen in het algemeen heeft''geadresseerd. Koningin Victoria heeft -reeds sleedje gereden, voorafgegaan.door prins Albert op schaatsen. In Utrecht zal een stu- denleu-reunie plaats vinden in. 1846. Engeland houdt zich voortdu rend met don doop van den prins van IVallis en de ellende der arbeidende volksklasse bezig. Tot een bewijs van de verdraagzaamheid welke de wurtemburgscbé Protestanten jegens de Katholijken in burgerlijke zaken uitoefenen, kan aangevoerd worden, dat het stadje Maulbronn, van slechts 700 zielen en met een evangeiisch-theologisch seminariumvoor 3 jaren den eenigsten katholijken ingezeten, dien het bevat, met eene

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 1