ZEETIJDINGEN. Üöcfr virtiöèrmïjnïa'g der waterkeefing onder de Dalempoortonderschel- •den iebben, zijn toegekend. De gouverneur der provincie Overijssel heeft dadelijk na bet Ver schrikkelijke ongeluk't Welk den 23 op de brug bij de Kamperpoort te Zwolle gebeurd isaan den lioofd-ingenieur van den waterstaat kst gègeven, om den staat der brug op te nemen en is er tevens «en regterlij'k onderzoek omtrent de zaak aangevangen. GEMENGDE BUITEN- EN B1NNENLANDSCHË BERïGTEN. Te Si' Petersburg was den winter den 19 December nog bij voortdu ring zeer zacbtzoo zelfs dat in verscheiden tuinen in plaats van de ■sneeuw, die hen anders omtrent dien tijd bedekt, verschillende soorten Van voorjaarsbloemen gezien werden. Men meldt uit Perziedat de Turkomannen nog altijd groote verwoestingen aanrigten en mannen en Vrouwen in slavernij wegvoeren. Weldra zouden er troepen tegen ben Uitgezonden worden. Te Witney (Engeland) is onlangs zekere Blanket Hall in den hoogen ouderdom van 120 jaren gestorven. Hij heeft on der de regering van 7 opvolgende souvereinen geleefd. Volgens offi ciële Staten bedraagt het getal dergenen die in de eerste helft van 1841, uit Giool-Britlannien naar andere werelddéeleb verhuisd zijn niet ver Van de 80,000 ziólen. Op nieuw heeft zich een groote en magtige arabische stam, die dèr Flitas, van Abd-'el-Kader afgescheiden en de zijde der Franscben gekozen. Volgens brieven zoude in Spanje Weder «ene nieuwe zamenzwerirtg ontdekt zijn ten behoeve van Maria Christina, en ten gevolge daarvan te Madrid een generaal en drie hoofd-officieren des nachts uit hun bed geligt en in verzekerde bewaring genomen zijn. De heer James van Rothschild is door den koning van Frankrijk benoemd tot groot-officier van het legioen van eer. Te Herve (Luik) is den 22 December een huis afgebrand waarbij 4 personen het leven hebben ver loren. Aan te groetten en onvoorziglïgen ijver om eenige meubelen te redden wordt dit beklagenswaardige ongeluk toegeschreven. Te Ham burg is door de policie den verkoop van zoodanige porseleinen pijpen koppen verboden welke arsenicum en geconcentreerd zoutzuur bevat ten en die ten deele aan derzelver eigenaardige bleekgele kleur, deels pok en Wel inzonderheid daaraan te erkennen zijn, dat zij, in de vlam of op kolen heet gemaakt, onmiskenbaar zure dampen van een scherpen, stinkenden reuk ontwikkelen waarbij tevens de beet gemaakte plaats hare gele kleur in eene graauw-violette verandert. In Oostenrijk zullen eerlang op kosten van den staat drie groote ijzeren spoorwegen Worden aangelegd. - Den 9 November is te Nassau onder bevel van pen stuurman, binnengcbragl dn ameriknansche brik Creole, van Virgi- niebet schip kwam van de kust van Afrikamet'130 slaven en was gedestineerd naar NeW-Orleans. In eenen opstand die onder dezelve was uitgebarsten Waren de kapitein en eigenaar van het schip vermoord. De ameriknansche consul had geprotesteerd tegen het aan wal brengen en in vrijheid stellen der slaven. De keizer van Rusland heeft het cprigten van spaarbanken in het russische rijk bevolen. Te Luik wor den twee ijzeren stoomboötcn vervaardigd met welke men zich vleit cene regelmatige dienst tuSschcn die stad en Rotterdam te zullen kunnen on derhouden. Te Keulen is de suiker-fabrijk van de heeren Schkusner en Heek afgebrand. Men zegtdat tusschen de engelsche regering en die der Vcreenigdé-Slatci) weder nieuwe geschillen ontslaan zijn. Te Amsterdam is van stapel geloopên het barkschip Catharina, groot 200 lasten bestemd voor de vaart op Suriname. In het spaanscbe dal van den Bastan heeft onlangs eeh treurig voorval plaats gehadhetwelk nog langen tijd in het geheugen der bewoners van het dal geprent zal blijven. Twee broeders woonden te zamen, door den naautvsten vriend schapsband vereend ofschoon eik eene zeer verschillende levenswijze Volgende. jÖe oudste, met name Ramon, was een groot zwaar man van athld- tische krèchtendeze bebouwde het gemeenschappelijk land liet het vee in het gebergte weiden, en keerde nimmer te huis, zonder eenig wildbraad voor het gezamenlijke maal mede té brengen. De jongste, Antonio genaamd, was klein van gestalte en van den zachtmoedigstén aard; deze paste op bet huis, bezorgde al hét inwen dige daarvanonderhield dé zindelijkheid en maakte het gezamenlijk eten gereed. In al zijne zorgen straalde doordat het naar den zin zijns broeders te maken zijn voornaamste pogen was. Niet verre van het door de broeders bewoonde huisstond een ander huisjebewoond door een gezinhetwelk uit Sevilie herkom stig zich in het dal Was komen vestigen. Dit gezin bestond uit den VSder, de móeder en drie dochters. De oudste, Marianna genaamd, Was 'stellig het mooiste meisje van het gansche dal van den Bastan. Antonio zag haar dikwerf en werd op haar verliefd. Op zekeren avond dat zijn broederhem zijne blooheid verwijtendehem aan moedigde haar va'n hare ouders te vragen, gaf hij ten antwoord, Tèèds honderdmaal op het punt hiervan geweest te zijn, maar het nimmer te hebben durven doen. Welnu, mijn goede Antönio! her nam liamon. dan zal ik het voor u doen. Den volgenden dag, in plaats van naar het gebergte te gaan be gaf hij zich werkelijk naar de woning der ouders Van Marianna. -Met baskischè rondheid verklaarde hij hun de liefde van zijnen broeder Vüor hunne Oudste dochter en vroeg bij hare band voor hem. De ouders wezen het aanzoek niet af, maar gaven ten antwoord, Wets te kunnen beloovenzonder alvorens hunne dochter geraadpleegd te hebben. Ramon keerde terug zich vleijende het geluk zijns broe ders te zullen bewerkenmaar de eene dag verliep na den anderen en de ouders van Marianna gaven geen antwoordAntonio en zij 'bléven zich zien maar het kwam tot geene beslissing, Antonio be gon te kwijnen en weldra werd hij bedlegerig. Over den toestand zijns broeders treurende, zette Ramoh de spaan scbe fierheid ter zijdehij ging andermaal naar de ouders van het ïhéisje en vroeg een stellig antwoord maar droevig klonk hem het antwoord des vadersdat namelijkMarianna niet begperde te trou wen haar' weêrzin wenschende te overwinnen ging hij haar zelve ondervragen. Hij vroeg haar of haar hart dan zoo onbewegelijk was als een rots der PyreneÖn dat al het lijden van zijnen jeugdigen broeder, het niet vermogt te vermurwen. Ik hebwas haar antwoord al het mógelijke gedaan, om Antonio té beminnen, maar het is boven mijne magt geweest, de zege te behalen over eene andere liefde, eene liefde, die mij (en grave zal slepen, Want hij, dien ik bemin, voedt geene Wederliefde voor mij. Maar, wie is het dan, dien gij bemintwie ik meer waardig u ie bezitten, dan mijn broeder Antonio? Gij, Ramoh, gij! en op dat gezegde Verbergt Zij zictfffiet aSngezigt in hare banden. Rampzalige! roept Ramon, als door den donder gelrofïfen uitzöo moet gij hel besterven en ik niet minder. Bleek en ver ward keert hij terug haar zijne woning, waar hij, bij het binnen treden der kamer, in welke zijn broeder te bed lag, uitroept: An tonio! ik ben het, dien zij bemint; en als een blok slaat hij op den grond ter neder. Hij was doöd. Op hét gegil van Ahilihib snelt men 'toe ert biedt hem alle mogelijke hulp tnaar de koorls verhief zich en nog dien eigen nachtgaf hij den geest met den naam zijns broeders op de lippen. Het is dus, eindigt de herigtgever zijn verhaal, nu drie dagen ge léden dat Ramon en Antonio gestorven zijn en morgen begraaft men een derde slagtoffer der liefde, de ongelukkige Marianna, die haren Ramon niet heeft kunnen overleven. MIDDELBURG, den 31 December. Gisteren is doorMe arfondisse- ments-regtbank te Goes vonnis uitgesproken in zake van het openbaar ministerie, tegen: 1. ff. Rérlies, 2. D. Goedgebuuf, 3. Beinier Rurgs 4. L. C. Hemelman, 5. C. L. Soutenclam, Waarhij de eersteen tweede schuldig zijn verklaard aan (iet reeden van verstampte muilen, bezwaard met aarddeelen hoven de 15 pc.1, en de vijfde beklaagde aan mede- pligligheid daaraan; alsmede de eerste en tweede nog daarenboven aan het vullen van vaten waarin vooraf een prop- of stopgal was ge maakt, alsmede, gelijk ook de derde en vierde beklaagde, van nala tig te Zijn geweest om de aarde of zoogenaamde bloemen welke na de uitreeding der muilen tot verstampte onbezwaarde overblijven, da delijk buiten de stoof op den.aardhoop te werpen; en overzulks ver wezen de eerste beklaagde hl drie geldboeten hen van /"200 en twee van ƒ10; de tweede mede in drie geldboeten een van ƒ109 en twee van ƒ10; de derde eii vierde (de laatste bij verstek) ieder in eene geldboete van ƒ10, en eindelijk de vijfde beklaagde, in eene geld boete van ƒ.500, met verbeurdverklaring der in beslag genomene 38 vaten verstampte 'muilen eindelijk allen in de kosten van den processe in die van onderzoek door deskundigen alkonderlijk alleen de eerste, tweede en vijfde beklaagde alle solidair. Z1ER1KZF.E den 3 Januarij, In 184i zijn er binnen deze stad en het poortambacht geboren 148 kinderen van het mannelijk geslacht, 135 i) vrouwelijk te zamen 283 kinderen, Waaronder begrepen zijn 8, welke als leven loos zijn aangegeven, zijnde 35 meer dan in 1840. En op de registers van overlijden ingeschreven 103 personen van bet mannelijk geslacht, 100 vrouwelijk te zamen 203 personen zijnde 29 tneer dan in 1840, Er zijn 54 huwelijken voltrokken en geen echtscheiding heeft er plaats gehad, Z1ERIKZEË den 1 Januarij. Gedurende hel jaar 1841 zijn alhier ingeklaard 9 en uitgeklaard 0 zeeschepen, in het vorige jaar bedroeg het getal ingeklaarde 12 eh uitgeklaarde 11 schepen. Den 30 December is van HellevoetsluiS uitgezeild het barkschip Marie Julie, kapt. F. J. Marker naar Batavia bestemd. In het jaar 1841 zijn te Amsterdam uit zee aangekomen 2039 schepen waaronder 107 van Java en Sumatra en 61 van Suriname. In het jaar 1840 waren aangekomen 2198 schepen. BROUWERSHAVEN den 3 Januarij. Binnendoor zijn opgesleept de schepen Érfprinses van OranjePrinses Sophia en dé Stad 's Gra- venhagóalle naar Botterdam bestemd. ADVÈRTEEJTIEN. Heden overleed te Middelburg plotseling onze geliefde Moeder en Behuwd-"-Moeder Mejufvrouw I' 1 E T E R N E L L A JACOB A van PUFFELËN, laatst Weduwe van den Heer Joii.s Cakrijn, in den ouderdom van 54 jaar en ruim 7 maanden. N o o R1) G o w E AH E 1J B L O M Predikant den 23 December 1841. E. E. HE IJ BLOM, geb. BCrcerhoüdt. Deze algemeene strekt tevens lot bijzondere kennisgeving. Daar de ondergeteekendemet 1 Janitarij 1842, opgehouden heeft Leenbankhouder te zijn (en er dus geene vernieuwde Beleeningen hij hem kunnen plaats hebben zoo worden de belang hebbenden aangemaand, hunne nog hij hem beleende PANDEN ten spoedigste te komen a/lossen zullende hij gebreke daarvande zelve op zijn tijd worden verkocht. Z ierikzee den 4 Januarij 1842, G, JANSEN. Dè B O E KD RU K K ER IJ sedert twee jaren door ons alhier uitgeoefend, zal door minnelijke overeenkomst, voortaan voor rekening van den eerst ondergeteekenden worden voortgezet, Door eene nette en civile bediening zal hij voortgaan om, in elk opzigt j aan het verlangen zijner geëerde begunsiigers te voldoen. Zierilczee, den 1 Januarij 1842. De L O O Z E dn V A ft dei! W E IJ D E. BETALING VAN RENTEN met 1.° Januarij 1842 op alsdan verschenen en betaalbaar gestelde Coupons van Binnen- en Buitenlandsche Effecten ten Kantore van II. W. l S A G E t en B R O E K Makelaar 'De Notaris J. P. van BORRËNDAM zal, op Vrijdag den 7 Januarij 1842, 's voormiddags ten 9 ure, op het 'Hoefje van Mejufvrouw de Wed. JACOB SEPTE'R, onder Noordqouwepubliek preseiUéreh te verkoopen Eene groote par tij drooge E S S C Jl-Ë'N' KNO D SEN circa 1200 droogé MUTSAARDS, alsmede Ongeveer 120 stuks jonge IJ P E N ST AM-B O OM EN, meestal geschikt voor Stijlen en Staken, en voorts nog een houten KOEPEL of TUINHUIS, staande aldaar, voor afbraak. TE ZIEIUKZEE BIJ KE WEU. k. UE VOS EK ZOON, STADSORUKEBRS.

Zierikzeesche Courant | 1842 | | pagina 2