ZIER1KZEESCHE COURA3VT. Vrijdag fmr den 31 December BESTUREN EN ADMINISTRATIEF. NIEUWSTIJDINGEN. ft.« 105. A»e 1841. Bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEÊ, Provincie Zeeland. In aanmerking nemende de bestaande verordeningen tot wering der bedelarij irt het algemeen. Hebben goedgevonden: 1." Om aan alle behoeftigen te verbieden gelijk geschiedt bij deze om op den 1 Januarij eerstkomende aan de woningen der Ingezetenen rond te gaan om onder voorgeven van nieuwjaar- wenscben te bedelen. 2.° Ter kennis van de Ingezetenen te brengen dat ter verligting van den nood der armért op den derden dag van het volgendè jaar des middagseene Collecte za! gedaan worden om uit bet beloop daarvan eene buitengewone uitdeeling aan alle behoef tigen binnen de2e Stad te doen. Ten welken einde Burgemeester en Wethouders de Ingezetenen uit- noödigen om op den aanstaanden ^Nieuwjaarsdag geene giften aan hunne huizen uit te reiken of te doen uitreiken aan zoodanige armen dieohdanks dit verbod aan de woningen mogten komen bedelen maar willen daarentegen de Ingezetenen gebgenheid geven tot beloon van weldadigheid en om alzoö op dén derden dag des jöarS milde bijdragen in de Collecte te doen ten behoeve der waarlijk behoeftigen te dezer Stede ten einde daardoor mede te werken aan het heilzame doel hetwelk de Regering bij het verbod der bedelarij zich voorstelt. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende Zal deze in de Stads-Courant geplaatst en op den laatsten dag des jaars afgekon digd worden. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzeèden 31 December 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, et. Ter ordonnantie van dezelven, De Stads Secretaris W. J.P.KR O ËF. GROOT-B RITTANNIËN. LONDEN, den 25 December. Berigten uit Portsmouth bevestigen het geruchtdat de kohing van Pruissen bij den doop van den prins van Wallis in persoon tegenwoordig zal zijn. In gemelde zeehaven Worden verscheiden schepen uitgerust, om dien vorst en zijn gevolg af te halen en herwaarts over te brengen. De Warspitevan 50 stuk ken, zou bepaaldelijk bestemd zijn om Z. M. te ontvangen, en wordt met de grootste zorgenden meesten smaak ingerigt, om tot tijdelijke verblijfplaats van den höogen gast te strekken. (Z. M. de koning zou volgens de duitsche berigten, den 10 Januarij Berlijn verlaten, en den weg over Belgie er. Calais nemen.) F R A N K R IJ K. PARIJSden 26 December. Het geruchtdat de koning reeds lijfsge nade aan Quénissel, Colombier en Brazier zoude hebben verleend is: nog niet bevestigd. De Verdedigers dier lieden hebben Zich bij den minister Van justitie aangemelden van denzelven vernomen dat de raad der ministers zich nog niet met deze aangelegenheid had bezig gehouden, maar dat inmiddels de doodstraf in de eerste 2 of 3 dagen niet aan dé veroordeeldeh zoüde worden Voltrokken. Men heeft ech ter ten hunnen aanzien de gewone maatregelen van voorzorg gebornen. Aan het lot van Québisset en zijne overige medepligtigen laten de bladen der oppositie zich veel minder gelegen liggen dan aan dat van den dagbladschrijver Dupoty wiens veroordeeling uit hoofde eenér aanmoediging tot den opstand in het Journal du Peuple, zij met den naam eener aanranding yan de Vrijheid der drukpers bestempelen. Er is eene dagorde uitgevaardigd waarbij gelast wordtdat voort aan alleen aan de op post staande militairen patronen Zullen worden uitgereikt en dat zij dezelvezoodra zij bunnen post verlaten onmiddelijk zullen afgeven. Deze maatregel schijnt genomen te zijn ten gevolge van de mededeelingen Van Dufour, waaruit blijktdat sommige militairen scherpe patronen aan het volk hebben verkocht. Den 27. Heden heeft de koning de zittingen der kamers met eene aanspraak geopend. Overal beeft de beste orde geheerscht en nergens is eenige opschudding waargenomen. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGEden 29 December. Z. M. heeft aan den beer N. W. Traag, commies bij het provinciaal bestuur van Zeeland, den titel van builehgeWoon inspecteur bij 's rijks belastingen verleend. Men Verneemt, dat itï de schaal-cöllecte vati jl. zondag, ten be hoeve der Armen-InrigtingZ. M. de koning heeft gelieven bij te dragen eene Som van Vijf honderd gulden. Nog verneemt men dat Z. M. kennis bekomen hebbende, dat een groot aantal ambachts- en andere werklieden reeds buiten vdr- diênslen Was, aanstonds bevólen heeft, dat zij, die met talrijke ge zinnen belast zijn voor zijne eigen rekening, bij do nieuw gebouwde kayailefie-kazernenin het werk moesten worden gesteld, terwijl na Nieuwejaar buitendien riog aan eenige honderden gelegenheid zal wor den-gegeven, oro in tie duinen achter Z,' M," buitenverblijf Zorgvliet, alwaar men zegtdat een exercitieveld zal Worden aangelegdte kun nen arbeiden.' Naar men verneemt, heeft onze liefdadige koningin aan de to Amsterdam opgerigte vereeniging, onder den naam van a Hulpbetoon ttan eerlijke en vlijtige armoede"eene jaarlijksche bijdrage van f 300 verleend; en heeft Z. M. koning Willem Frederik, graaf van Nassau, aan die vereeniging. eene gift van f 200 verstrekt. In de Staats-Couranï leest men het volgen-de: «Volgens alhier ontvangen berigt uit Arnhem had zich in de naburige gemeenten Bennekom en Ede ter, gevolge van eene on rustige stemming onder de vreemde arbeiders aan den spoorwbg in de nabijheid van die dorpen de vrees verspreid dat er in den morgen Van den 27 bij het hervatten der Werkzaamheden oproerige be wegingen onder dat werkvolk zouden ontstaan. Ter voorkoming daarvan was den 26 dezer uit Arnhem eeh detachement mineurs en sappéurs sterk 3 officieren en 50 manschappen naar Bennekom ge zonden. De rust is echter niet gestoord geworden eft er zijn zelfs geenerlei pogingen door kwaadwilligen gedaan tot het plegen van buitensporigheden. Slechts een gedeelte Van genoemd detachement is dan Ook voorloopig te Bennekom verbleven terwijl er verdere maat regelen genomen zijn om de goede orde onder de arbeiders voort durend te handhaven." GEMENGDE BUITEN- EN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Te Liverpool is dezer dagen met groote plegtigheid een nieuw orgel ingewijd naar het plan van het wereldberoemde orgel te Haarlem daar- gesteld en het eerste in Engeland dat geacht wordt daarmede gelijk te staan. Volgens de laatste volktelling bedraagt het aantal inwoners van Parijs 973,679 en dat in de plaatsen tot de jurisdictie der hoofdstad be- hoorende 238,696. Eene nieuwe opera, la Reine de Cypre, in 5 aktes de woorden van Saint-Georges on de muzijk van Halevyis voor het eerst té Parijs Vertoond en heeft bij het publiek eenenbuitengemeenen bijval gevonden. De muzijk vooral werd ten hoogste bewonderd. - Er heeft op den grooten Westerschen spoorweg in Engeland weder een droevig ongeluk plaats gehad. Door eene hoeveelheid aarde, die op het spoor was gevallenis de trein daaruit én in elkander verward geraakt met dal ongelukkig gfevolg dat van fle S8,passagiefS bijkans geen zonder leisel daarvan is afgekomen en niet minder,dan 8 personen den vreesse- bjksten dood zijn geslorven. Hunhe ligchamen werden geheel vermor- seld en stuk geslagen. Een vader zag aldus zijn zoon den schrikkelijksten dood ondergaan zonder hem in het minste te kunnen helpen. Do nedeliandsbhe minister Falclc heeft dezer dagen te Brussel een groot gast maal gegeven bij 'twelk verscheidene belgische aanzienlijke ambtenaren en buitenlandsche, diplomaten tegenwoordig zijn geweest. De heer Jacobs te Amsterdam wil met zijne citadelleathmospherique (luchtkasteel) naar Parijs. De spoorweg van Suez is wehr op het tapijt. Onder Anloo (Drenthe) is eene brandewijnstokerij afgebrand. Uit Orenburg (Rusland) heeft dezer-dagen eene karavaan van 709 kameelen beladen met onderscheidene koopwaren den togt naar Chiwa ondernomen. Pieter Uijen is te Nijmegen gegeeseld hetwelk men aldaar ter stede eene plegtigheid noemt. HB.) Op zee vermist de.pastoor van hot Oude Schild op Texöl. De suiker-kwestie is sedert eenigen tijd bijzonder levendig. Onlangs is er te Ridderkerk, bij Botterdam bij den rijks ontvanger des nachts een brutalen inbraak gepleegd en de ijzeren geld kist met f 500 a 600 aan kontanten, behalve nog eenige gelden van genoemden heer ontvreemd geworden, Te Zwolle heeft 11. donderdag een schrikkelijk ongeluk plaats gehad, waaromtrent uit die stad het volgende wordt geschreven «Heden voor den middag had alhier het volgende treurig otigelük plaats De diligence, komende van Amsterdam, beladen met twaalf passagiers en vele goederen waaronder eene menigte zakken met gest, stortte op de Kamperpoort-brug door het doorbreken van de klep, achterover in het water. Door Spoedige met schuiten aangebragte hulp had men het geluk,, vele der passagiers, zoo ook andere per sonen die zich te gelijk op de brug bevonden en mede in het water waren gevallen te redden doch de angst en verwarring waren echter zoo groot dat eenige niet hebben kunnen gered worden en zulks te niinderomdat het Water buitengewoon hoog is en de diligence spoedig geheel onder water geraakte. «Ohiler de Verongelukten bevond zich de wed. Sluutvan Yeèndam benevens hare dochter G. Stuntoud 20 jaren en haar zoontje vati 8 wéken Zijnde hare drie andere zonen welke te zanten Met de omgekomenen naaf Rotterdam waren geweestom het lijk van hunnen Vader, die vóör 14 dagën overleden wastér aarde te bestellen, en mede op de diligence waren gelukkig de rattip ontkomen. Ook heeft men het verlies nog te betreuren van Zekeren II. Overdijk, var, Hasselt en van-het kind van (le wed, Wijnandsvan de Kamperpöort voorstad zijnde de eerste verdronken en het laatste het hoofd tusscheft de wip geraakt zijnde verrnorseld. P. Lassehe, van Yollcn- hoven die het langst onder in den wagen zich heeft bevonden en: door den schrik geheel krankzinnig is geweestverkeert nog in eelWj gevaarlijken toestand. «Bij al het verschrikkelijke dezer famp is het een geluk gp'weest dat dit ongeval bij dag is voorgevallen en niet met de di!jgence gjJ hier 's avonds aankomt, anders zou men zeker grootef bngelukken en het'Verlies vair meerdere menschcnlevens te betreuren hebben," (Yolgens hadere berigten, is het Uit Bene,der plaats gehad heb bende opnemingen gebleken dat het ijzerwerk der klep voor éèn groot gedeelte was' verroest., en dat, zoovvel de balk, tjaarbp de liggers

Zierikzeesche Courant | 1841 | | pagina 1